Maximální vlhkost při skladování střeliva.



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#1 » pon 7. bře 2016, 10:16

Zajímalo by mě, při jaké maximální relativní vlhkosti lze skladovat střelivo aniž navlhlo. Psal jsem samozřejmě dotaz výrobci a čekám na odpověď. Jenže zajímaly by mě i vaše praktické zkušenosti se skladováním střeliva. Bydlím v dřevěnici, což pro skladování střeliva z hlediska požární bezpečnosti není ideální. Pokud by nedejbože došlo k požáru, nerad bych hasičům vysvětloval, že někde v tom ohni je 500 nábojů 7,62x39. Zřejmě by sbalili šlauchy a urychleně vyklidili prostor. Takže zbývá sklep, nebo garáž. Kolem dokola samý beton, oheň nemá šanci. Jenže jak jsem zjistil, relativní vlhkost teď v zimě je tam 80%, což je docela dost. O dlouhodobé, letité uskladnění samozřejmě nepůjde, střelivo se průběžně obměňuje, takže by mě zajímalo, jestli to tak jde, nebo krabičky s náboji zabalit raději do igelitu, anebo jaké máte s tímto vůbec zkušenosti. :)



Rapidos
Příspěvky: 29

Příspěvek#2 » pon 7. bře 2016, 11:04

Dlouhodobejsi zkusenost se skladovanim streliva v takovych podminkach nemam, ale napada me celkem snadno realizovatelne reseni. Rozdelit po x krabickach - dle spotreby, vlozit do pevnejsiho igelitoveho obalu a dovnitr vlozit pytlik se silikagelem (SiO2), ktery spolehlive pohlcuje vlhkost. Pokud by se jeste podarilo odsat prebytecny vzduch a zatavit igelit ...



ravo001
Příspěvky: 162

Příspěvek#3 » pon 7. bře 2016, 11:17

Osobně bych neřešil problém skladování v dřevěnici ve vztahu k případnému požáru. Samotné střelivo v ohni není skoro vůbec nebezpečné, dochází jen výbuchům bez zásadních tlakových doprovodů, střela díky absenci komory a hlavně a (ne)nárůstu tlaku nemá být čím ani kam vymetena. Pouze lítají fragmenty pláště hilzny a samotné střely s tak malou energií, že běžný oděv (a hasiči mají podstatně kvalitnější) je dokáže zastavit.
Schválně si najděte videa na YT kde toto testovali, zapálili tam celou hranici střeliva a testovali co to bude dělat - nějáké instruktážní video hasičů z USA to myslím bylo.

Myslím že se doma najde daleko víc nebezpečnějších věcí ve vztahu k požáru (chemie, toxické zplodiny hoření atd.)



Čop
Příspěvky: 145

Příspěvek#4 » pon 7. bře 2016, 11:18

Možná zeptám hloupě, ale proč by vadila vlhkost zalisovanému náboji? Pronikne vlhkost k náplni?



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#5 » pon 7. bře 2016, 12:34

ravo001: No tak to bych si tak jistý nebyl, že náboje v ohni jsou neškodné.



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#6 » pon 7. bře 2016, 12:36

Čop: Po nějaké době pronikne. Jde jen o čas a vlhkost. Náboje se mají uschovávat v suchu.



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#7 » pon 7. bře 2016, 12:37

Rapidos: Ano, to zní logicky.



ravo001
Příspěvky: 162

Příspěvek#8 » pon 7. bře 2016, 12:52

to Luky22: není třeba démonizovat účinky hořící munice, sám jsem taky měl tento mýtus zakořeněný.
Koukni na toto video, kde s municí dělají všechno možné (střelba do krabičky se střelivem, pády balení z velké výšky, přejíždění pásákem atd.) a celá druhá polovina je věnována ohni vč. zhodnocení následků atd.
Bohužel v angličitině, ale nejsou to žádné velké moudra složitý = hasič si klidně stojí kousek do hořící hromady střeliva a ví co dělá ;-)
https://www.youtube.com/watch?v=3SlOXowwC4c

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#9 » pon 7. bře 2016, 13:51

Střelivo při požáru se řešilo jinde, tady je to OT



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#10 » pát 18. bře 2016, 16:06

Výrobce střeliva SB se mi ozval. Doporučená maximální vlhkost při skladování střeliva v originálním balení je 50-65%. Moc mě to nepotěšilo. Výrobce se asi sichruje, což je logické.

Uživatelský avatar
DAveDOG
Příspěvky: 189

Příspěvek#11 » pát 18. bře 2016, 17:40

Kup si vakuovačku, pytliky a pohlcovač vlhkosti (ten co se dava do bot) a po rozumných počtech to nabal. Skladovat to pak můžeš téměř kdekoliv.



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#12 » pát 18. bře 2016, 19:06

DAveDOG: Dík za dobrý nápad. Budu si s tím muset trochu pohrát.

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 988

Příspěvek#13 » pát 18. bře 2016, 20:03

Ten pohlcovač vlhkosti je dobré před použitím vysušit, stačí ho dát cca na 3 minuty do mikrovlnky a zahřát, je užasné, kolik vody se z něj dostane, vždy mám úplně zevnitř mokrá dvířka mikrovlnky.



Luky22
Příspěvky: 789

Příspěvek#14 » pát 18. bře 2016, 22:08

Nebo ho k těm nábojům nedávat vůbec, abych si tam s ním nezanesl vlhkost, která by se tam jinak těžko dostala. :D

Uživatelský avatar
paza
Příspěvky: 988

Příspěvek#15 » pát 18. bře 2016, 22:17

No to úplně ne, protože tam vždy nějaká vlhkost vzduchu bude "uvězněna" a to by nebylo úplně ono. Jinak ta vlhkost udávaná výrobcem je hodnota běžná i pro ocelové konstrukce, kde je limitní hodnota pro zamezení koroze 60% relativní vlhkosti, nad touto hodnotou začne vznikat problém s korozí.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů