zbraně v "neobývaném" nebo "cizím" bytě



cmd_
Příspěvky: 182

Příspěvek#1 » ned 10. dub 2016, 18:47

Ahoj,i když ZOZP mám až v létě, přemýšlím, co potom -nerad bych se zařadil k lidem, kteří udělají ZP, rychle koupí zbraň, tu někam uloží aniž by stříleli, a za x let ji v lepším případě prodají, v horším vyndají z trezoru a začnou nosit. Bohužel moje osobní situace je trochu neuspořádaná, tak bych potřeboval poradit, jak to rozmotat.
Mám "svůj" byt, kde jsem jako člen v družstva v nájmu. Věšinu času ale jsem u přítelkyně, která bydlí v přístavbě u rodičů. Nemá tedy nájemní smlouvu a pravděpodobně podle zákona není tedy nájemníkem. Navíc bych rád ,aby pokud možno nikdo něvěděl, že mám ZP natož zbraň, přítelkyně by si to asi nepřála, a s její rodinou nemám zrovna idylické vztahy, navíc, i kdybych je nějakým zázrakem přesvědčil a dali souhlas s držením zbraní v jejich domě, brzy by to vědělo nejenom veškeré přbuzenstvo, ale i celá vesnice, což je podle mého názoru nejlepší způsob, jak dřív nebo později někoho nalákat, aby si pro ně přišel. :cry:
Prozatím bych měl max dvě krátké u sebe v bytě, kde se ale většinou nezdržuji. I když to zákon do dvou nepožaduje, určitě bych pořídíl trezor, když najdu způsob k čemu, nechám ho ukotvit nebo ukotvím sám, zvažuji i pořízení bezpečnostních dveří do bytu (je to v paneláku), i když srdce, nebo spíš peněženka roní slzy , byla by za to jedna krátká navíc. Protože ale tak v horizontu dvou tří let asi budu muset svůj byt pronajmout, zvažoval jsem, zda je možné si svoje zbraně někde nechat uložit, případně jejich uložení v bytě u mých rodičů, samozřejmě bych tam trezor přestěhoval.

Otázky:
- porušuji uskladněním svých zbraní v bytě, kde jsem nájemcem, ale většinu času se v něm nezdržuji nějak zákon (věřím, že ne, ale přesto se zeptám)
- stejně tak to nepředpokládám, ale pro jistotu se zeptám, pro uskladnění zbraní v bytě BD, případně SVJ, kde jsem člen BD a nájemce/vlastník bytu, souhlas družstva , předpokládám, nepotřebuji
- existuje nejaká služba/možnost, kde svoje zbraně uskladnit - našel jsem jenom jednu střelnici, kde nabízí uskladnění třeba při dovolené, ale finančně to není žádná výhra, a navíc to není služba permanentní (pro mě oblast Praha a okolí)
- je vůbec v souladu se zákonem mít svoje zbraně uskladněné v bytě, kde je vlastníkem/nájemcem někdo jiný, v mém případě rodiče
- je nějak předepsáno, jak má souhlas vlastníka/nájemce s uskladněním zbraní vypadat a jaké informace má obsahovat (asi by měl mít nějakou písemnou formu? - možná jsem hledal špatně, ale na nic takového jsem nenarazil)

Díky všem za rady. Samozřejmě jsem zvažoval nekupovat a půjčovat, ale má to pár háčků, jednak na začátku asi budu spíš na malorážku, a těch se na střelnicích moc nenabízí, kromě toho to ani finančně moc není výhodné, a přece jenom člověk neví, s čím střílí (něco jako půjčování auta) :)

Uživatelský avatar
Style
Příspěvky: 287

Příspěvek#2 » ned 10. dub 2016, 20:47

Ahoj, nejsem sice právník, ale řekl bych že k bodu jedna určitě ne.
K bodu dvě určitě ne. Možnost uskladnit zbraně nabízejí komerčně střelnice. Samozřejmě za poplatek. S téměř jistotou si myslím že lze uskladnit zbraně i na policii, ale nebude to nejpružnější způsob přístupu ke zbrani. Uložení zbraní u rodičů je bod kde si nejsem jistý, a tak to raději ještě ověř, ale osobně si myslím že by to mělo být schůdné při dodržení všech zákonných podmínek. Souhlas vlastníka jako spousta jiných smluv nemusí být IMHO nutně písemný. Pokud máš s rodiči dobré vztahy asi existenci takovéto souhlasu nepopřou. Pokud by sis nebyl jistý pak písemná forma je samozřejmě vhodnější.



cmd_
Příspěvky: 182

Příspěvek#3 » ned 10. dub 2016, 20:56

Díky, nejsem už nejmladší ročník, takže vztahy s rodiči mám přiměřené, idyla to není, ale ani žádný fight , takže by to po chvíli přemlouvání asi klaplo, přece jenom by to museli asi jako každý trochu strávit. Nicméně se snažím být přece jenom opatrný, a jelikož jsem se v posledních letech zúčastnil pár soudů, naštěstí ne jako obžalovaný, to málo, co jsem tam slyšel mě vede k opatrnosti, jak se říká, co je psáno, to je dáno.
Ještě mě napadlo, pokud se člověk stane členem nějakého SSK, je potom možné třeba mít svoje zbraně "uložené" v klubu?

Uživatelský avatar
Style
Příspěvky: 287

Příspěvek#4 » ned 10. dub 2016, 21:03

Byl jsem na pár klubových střelnicích a obvykle slysel pravidlo že na střelnici zbraňe neukládají. Zbytečně to láká zloděje. Takže tohle asi řešení nebude i když netvrdím že by to někde nemohlo být jinak.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#5 » ned 10. dub 2016, 23:02

Úschovu zbraní často nabízí puškaři i obchodníci, samozřejmě většinou za úplatu.



kiv61
Příspěvky: 580

Příspěvek#6 » pon 11. dub 2016, 06:42

cmd:
Kamarád co je trochu "do větru" (profi pilot většinu času někde po světě) toto vyřešil bezpečnostní schránkou v bance.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1868

Příspěvek#7 » pon 11. dub 2016, 07:06

kiv61: a v jaké bance se tohle smí? :-) co vím, tak banky mají jasný zákaz uschovávat v bezpečnostních schránkách zbraně, střelivo, hořlaviny a podobné věci.

Uživatelský avatar
Kralycek
Příspěvky: 72

Příspěvek#8 » pon 11. dub 2016, 07:54

To sice jo, ale prakticky ti kapsy nikdo neprohlíží. Já chodím do komerčky, mají tam sice rámy, ale kdyby reagovaly na kovy, tak to tam řve nonstop. A u sejfu už tě nikdo nehlídá. Ale možná to mají ošetřené jinak.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1868

Příspěvek#9 » pon 11. dub 2016, 08:59

Kralycek: já myslel, že se tu řeší jak uskladnit zbraň legálně podle zákona. jinak by jí prostě měl v trezoru tam kde bydlí a neřešil by nějaký souhlas ....

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#10 » pon 11. dub 2016, 09:08

Pokud maji ramy, ktere nereaguji na kovy, pak se jedna o vypnute ramy. Obchodnici zpravidla uschovu zbrani nabizeji ale zadne nadseni z takoveho dlouhodobeho s rezimem pujcovani bych necekal. Nehlede k tomu, ze to leze do penez. Policie uschovna zbrani rozhodne neni. Pouze ze zakonnych duvodu.



cipis
Příspěvky: 2112

Příspěvek#11 » pon 11. dub 2016, 10:15

Nechápu, co se tu řeší. Naprosté zbytečnosti.
Jestli mi někdo dovolí někde bydlet, tak se ze mne stává nájemce, no a držení podle odstavce jedna si dovolím. Tudíž majitele se vůbec nemusím ptát.
V momentě, když se někoho zeptám, jestli u něj mohu mít trezor, a on to povolí, tak se také stávám "nájemcem", byť třeba zadarmo a per huba, ale prostě jsem už nájemcem. A tudíž zase stejná situace - povolím si to sám sobě.



mikky
Příspěvky: 565

Příspěvek#12 » pon 11. dub 2016, 10:27

Komerční úschova za relativně rozumný peníze např. na střelnici Květnice (parabellum.cz).

Právní zhodnocení trezoru v neobývaném bytě je nejistý, ale jestli se nepletu, ZoZ dlouhodobou přítomnost osob v okolí trezoru nevyžaduje. GSM alarm do trezoru se dá zbastlit za pár stovek.

Co se týče vstupu do banky a do schránky v bance - nelegální to není, je to jen porušení smluvních podmínek banky (obvykle), takže pokud by na to náhodou přišli (jak?), mohli by vypovědět smlouvu a případně vydat obsah schránky policii.

Co se týče držení zbraně bez (explicitního) souhlasu nájemníka nebo majitele nemovitosti - platít totéž, co v předchozím bodě, tj. není to nelegální (čti: není to přestupek na úseku zbraní a střeliva), ale nájemce či majitel má pořád právo tě do objektu se zbraní nevpustit (a za tím účelem provést osobní prohlídku), nebo tě z objektu vykázat, v nejhorším za asistence policie. Osobní prohlídce se nemusíš podrobit, ale pak tě do toho objektu nemusí pustit.



cmd_
Příspěvky: 182

Příspěvek#13 » pon 11. dub 2016, 11:32

Ano, snažím se nají řešení legální, ideálně takové, které by v případě potřeby obstálo třeba i u soudu. Pokud bych na tomto předpokladu netrval, dokázal bych si nejspíš poradit i sám, ale vnímám to tak (možná předčasně a přehnaně), že každý "malér" v souvislosti se zbraní nebo jejím držením může být (zne)užit například k nařízení výměny zbraní za stříkací pistolky ( zatím nadsázka, snad to tak i zůstane).
Bankovní schránku jsem zvažoval, ale jak tady píšete, pravidla to obvykle neumožňují, možná by to někde procházelo, ale už vidím ty reportáže, kdyby třeba ten rám zapípal a nějaký horlivý bankovní úředník nebo securiťák zavolal 155 že tam má podezřelého maníka s pistolí.....
O GSM alarmu ať už na pohyb dvířek trezoru nebo celého trezoru uvažuji, to už dnes není žádná velká věda, díky za tip.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#14 » pon 11. dub 2016, 12:14

cmd_ píše:... nějaký horlivý bankovní úředník nebo securiťák zavolal 155 že tam má podezřelého maníka s pistolí.....

155 jsou doktoři, když tak 158 ;) kam už jinam se zbraní za pasem, než když vezu peníze do banky, nebo vyzvedávám (samozřejmě moje), v tom případě ať si rámy pípají jak chtějí a volají koho chcou.



Zulda
Příspěvky: 212

Příspěvek#15 » pon 11. dub 2016, 12:26

Zkus http://www.lessmess.cz (omlouvám se, pokud by to bylo bráno jako reklama, nemám s nimi nic společného). Mají i mini skládky, já jsem tam poptával asi před 2 roky a ceny slušné. Lepší, než mít zbraň na střelnici, podle mě. Tady k ní máš přístup v libovolnou dobu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 hostů