Střelecká sluchátka



Tosogu
Příspěvky: 2

Příspěvek#301 » pát 4. zář 2020, 15:10

Jen taková zkušenost, byl jsem na LOS puška v Žalanech, byl tam v našem squadu střelec s kompenzátorem Miculek známý svým hlukem. Když se střlelo venku, ale pod střechou tak chlapi s taktickýma placatýma sluchátkama měli problém a museli si sluch chránit ještě rukama jak jim to bylo nepříjemný. No já měl ty hrozný X5A a ještě v právém špunt. Povely jsem slyšel a na vzhled holt musím kašlat, protože s tinitem to prostě už jinak nejde. Takže mám asi to nejlepší z pasicních co máme u nás na trhu, Peltor X5A pro pušku a Optime III pro pistoli, ale uvidím jakou bude pocit ze střelby z pušky s Optime III kvůli různým hodnotám. Stejně to pojistím ještě špuntama.

Jinak taky pro zajímavost jsem podal na FB dotaz na to kolik střelců tam je s tinitem, tedy soustavným pískáním v uších/hlavě a jak dlouho s tím střílí/žijí. Jaké bylo mé překvapení když se podělilo se svými problémy okolo 100 lidí, no možná méně, protože se tam diskutovalo. Každopádně hodně. Od několika měsíců po 40 let. Od skoro nic po skoro hluchotu.
Rozhodně nepodceňovat.



Prcek
Příspěvky: 296

Příspěvek#302 » pát 4. zář 2020, 15:32

A sakra, sice nemám Miculka, ale dost podobný a rozhodčí na jedné stagi mě tam v srpnu pasoval na zatím nejhlučnější "brzdu" = kompík. Tak jestli jsem to nebyl já :lol: I já jsem byl v poslední době překvapený, kolik lidí má problém se sluchem. Prevence má určitě smysl :thumbup:



Monnkey
Příspěvky: 43

Příspěvek#303 » sob 7. lis 2020, 10:45

Máte někdo zkušenost s Razor patriot series od Walkers game ear. Nebo obecne s Razor series.

Patří mezi nejlevnější v kategorii elektronických sluchátek.
Je v nich rozdíl proti pasivním?



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#304 » sob 7. lis 2020, 18:42

I levná elektronická jsou lepší než pasivní, ale zas je třeba počítat, že budou mít horší útlum a nebudou mít tak kvalitní zvuk jako dražší, jenže pasivní nemají žádný zvuk...

Na druhou stranu, v rámci nákladů na střílení není investice do dobrých sluchátek vysoká. Já mám kvůli tomu už 3 sluchátka. Dobrá pasivní, levná elektronická a nakonec jsem stejně skončil u lepších elektronických. :lol:



Grimpo
Příspěvky: 302

Příspěvek#305 » sob 7. lis 2020, 19:10

LEVNÁ elektronická lepší než pasivní? Mohu vědět v čem? Útlum levných elektronických cca 26dB oproti 34 db u pasivních je lepší v čem?

Uživatelský avatar
S0far
Příspěvky: 115

Příspěvek#306 » sob 7. lis 2020, 20:46

mobil-man píše:I levná elektronická jsou lepší než pasivní, ..


To nesouhlasím.. koupil jsem elektronický Earmor, který rozhodně patřej do kategorie "levná elektronická" a radši koupit lepší pasivní za tu cenu. Rychlost s jakou to poznává střelbu a tlumí není dostatečná a spolehlivá. Při tlumení to podivně praská..Takže je v drtivý většině případů mám vypnutý a jedu režim pasivních.



Grimpo
Příspěvky: 302

Příspěvek#307 » sob 7. lis 2020, 21:12

Já si svůj tinnitus vykoledoval právě laškováním s levnou elektronikou z eGunu. Je to každého věc, co si vybere. Ale když už píšu nějaké doporučení, nemělo by být, s odpuštěním, na pár facek.

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 640

Příspěvek#308 » sob 7. lis 2020, 21:29

nemám pocit, že by mobil-man psal, že lépe tlumí (to snad nikdo nečeká)... takže to "lepší" je subjektivní hodnocení, které je po mém soudu závislé na použití = levná elektronická mají zjevnou výhodu v možnosti komunikace, což je neodiskutovatelně lepší na kurzy a jiné týmovky či tréninky s instruktorem...
pasivní více tlumí, což naopak ocení ti, kdo chodí trénovat sami (dvojnásob na uzavřené střelnice)



Monnkey
Příspěvky: 43

Příspěvek#309 » sob 7. lis 2020, 22:16

No i elektronické Peltory sportac slime, které stojí 5 500 Kč, mají tlumení hluku 28dB. Jsou tedy nějaké elektronická sluchátka, které tlumí více než pasivní?

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 796

Příspěvek#310 » sob 7. lis 2020, 22:31

Taky jsem hledal elektronická sluchátka, která by měla útlum na úrovni pasivních (přes 30 dB) a nic jsem nenašel.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#311 » sob 7. lis 2020, 22:36

Nevím o žádných. Podle mě jediná výhoda elektronik je lepší komunikace za cenu horšího útlumu. Mnozí (včetně mě) řeší horší útlum špunty pod sluchátka. Mám úplně obyčejný elektronický "číny". Buď jsem měl kliku na kus (asi ne -kupoval jsem jindy a jinde i klukovi a fce stejná) nebo to soudruzi i za těch pár € umí, protože jsme je srovnávali s Walker's Razor Slim Shooter a nikdo jsme nepoznali zásadní rozdíl. Pro pistole nejsou špunty potřeba, u pušek už je to bez špuntů dost na hraně (hodně záleží z čeho střílí ti okolo).



HonzaLBC
Příspěvky: 558

Příspěvek#312 » sob 7. lis 2020, 23:58

Já mám PELTOR ProTac II, útlum píšou 32db, spokojenost i třeba na puškových závodech, kde střílí deset lidí najednou a díky elektronice si přitom v pohodě povídám ... Ale moc ploché nejsou ...



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#313 » ned 8. lis 2020, 15:06

S0far píše:
mobil-man píše:I levná elektronická jsou lepší než pasivní, ..


To nesouhlasím.. koupil jsem elektronický Earmor, který rozhodně patřej do kategorie "levná elektronická" a radši koupit lepší pasivní za tu cenu. Rychlost s jakou to poznává střelbu a tlumí není dostatečná a spolehlivá. Při tlumení to podivně praská..Takže je v drtivý většině případů mám vypnutý a jedu režim pasivních.

No pozor, elektronická sluchátka, resp. elektronika v nich obsažená, sama o sobě přeci netlumí. Tlumí primárně materiál, kvalita odhlučnění a náušníky, což je společné pro elektronické i pasivní sluchátka. Když elektroniku vypnu, řeším efektivitu útlumu samotným materiálem, stejně jako u pasivních.

Elektronické k tomu, že tlumí, zároveň řízeně (a elektronicky) pouští dovnitř vnější zvuk a kvalita detekce střelby (hluku) pak závisí na tom, zda to pouští jen zvuk, co má, nebo to pouští i zvuk střelby nebo jiné ruchy (mobil, atd.).
Každopádně však tento vnější zprostředkovaný zvuk vám nemůže způsobit poškození sluchu tak, jako nedostatečný pasivní útlum. Ty malé repráčky zkrátka nejsou schopné přenést hluk střelby, aby byl nebezpečný uchu, navíc výrobci omezují hlasitost reprodukce. Nekvalitní elektroniky jsou možná nepříjemné, protože reprodukují i zvuk výstřelu nebo nějaké rušení. Pokud ale někdo bude tvrdit, že jsou nebezpečné, tak to není kvůli samotné elektronice, ale protože jsou špatně postavené a budou mít malý útlum i v pasivním režimu.

Napsal jsem, že elektronická (natož levná elektronická) budou mít nižší útlum než pasivní za tu cenu. Ale to je věcí střelce, aby si řekl, zda mu útlum 23-26db stačí, protože střílí venkovní pistoli, nebo střílí v tunelu puškou, a pak musí ještě cpát do uší špunty, nebo volit něco jako Peltor Bulls eye III/Optime III.
Jak někdo podotkl, zřejmě nejsou na trhu elektronická, která by měla útlum 32+ v šiřším rozsahu.



kk
Příspěvky: 1018

Příspěvek#314 » ned 8. lis 2020, 15:39

HonzaLBC: problem je, ze kdyz chces vetsi utlum, tak prichazis o tu tenkost musli. Kazdopadne dceri jsem kupoval s utlumem 35 a takovy utlum jsem bohuzel s elektronikou nenasel.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#315 » ned 8. lis 2020, 16:17

Já chápu i důvod, proč elektronická sluchátka mají nižší útlum než stejně tlustá pasivní. Je to právě přítomností mikrofonu a elektroniky, která zabere místo na úkor tlumící hmotě. Když prostě udělám do vědra díru, tak nemohu čekat, že to ani nekápne.
Je to o volbě mezi nejlepším útlumem (ideálně tlustá pasivní) a použitelností v praktické střelbě (útlum akorát a potřeba slyšet okolí, rozumná šířka při střelbě dlouhou zbraní).

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů