Střelecká sluchátka



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#316 » ned 8. lis 2020, 21:13

Peltor X4A. Uváděný útlum jsem našel v rozmezí 27 a 33 dB. Nevím, kde je pravda. Za mě - pokud zrovna neležím metr vedle souseda, a neposíláme tam něco středně výkonného (8x57JS, 308W, 7,62x54...), tak je to OK a i lze dobře vnímat okolí. Na LOSu úplně s přehledem. Nejhorší zážitek byl, když ve vedlejším boxu na soutěži vojenské pušky soused vlevo posílal vpřed 308 a měl tam úsťovou brzdu. Prach v hubě, na optice... a rány tak hraničně snesitelné... Co se hloubky mušlí týče - je to tak akorát abych v pohodě přilícil.



Monnkey
Příspěvky: 43

Příspěvek#317 » pon 9. lis 2020, 20:25

Většinu času se pohybuju na venkovních střelnicích a jezdím i závody samonabíjecích pušek, kde je občas někdo s .308 a používám Peltor Bull´s Eye a nemám nějaký problém s útlumem 27dB. Proto si říkám, že by sluchátka s útlumem nějakých 24-26 dB měli fungovat podobně s tím, že by zde byla výhoda možnosti slyšet hlasy kolem sebe. Cenově sluchátka od Walkers game ear, vycházejí oproti ceně Peltorů velmi výhodně.



Renegade
Příspěvky: 66

Příspěvek#318 » úte 10. lis 2020, 10:30

Jenom si dovolím připomenout, že decibely jsou logaritmické jednotky. O 3 dB vyšší tlumení je dvojnásobné, o 6 dB vyšší tlumení je čtyřnásobné, o 10 dB vyšší tlumení je desetinásobné. Například rozdíl mezi útlumem 27 a 33 dB na pohled nevypadá až tak velký, ale jedná se o rozdíl čtyřnásobku.



ondrush
Příspěvky: 290

Příspěvek#319 » úte 10. lis 2020, 13:42

ja by som sa vratil k "i levna elektronicka lepsi nez pasivni" - tak nejak som pri tom skoncil. Kvalitne pasivne uz vobec nepouzivam a berem ich na pozicanie nestrelcom, co vlastne sluchatka nemaju. Pouzivam Impact Sporty, ktore maju podla mna nedostatocny utlm, zosilnenie zvuku mam takmer naplno a pod nimi este spunty. Tym mam za rozumnu cenu dosiahnuteho kvalitneho utlmu a zaroven pocujem okolie velmi dobre. Dokonca spunty ciastocne odfiltruju sum z menej kvalitnej elektroniky, takze zosilneny zvuk je pre mna zrozumitelnejsi. Pohodlie pri noseni znizene nemam, to nandavanie je ale objektivne suboptimalne



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#320 » úte 10. lis 2020, 16:44

Neměla by ta elektronika být v "elektronických sluchátkách" hlavně proto, aby aktivně tlumila právě ten výstřel? A ty ostatní věci, jako filtrovaní vnějšího hovoru jen takový vedlejší důsledek?



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#321 » úte 10. lis 2020, 17:03

Ne. Aktivní střelecká sluchátka nejsou jako hudební sluchátka s ANC (active noise control), která fungují na principu poslouchání okolního ruchu a v podstatě pouštění opaku do reproduktoru, čímž dochází k odstínění rušivého hluku. U střelby by to takto nefungovalo (neříkám, že některá na tomto principu nefungují, ale nevím o tom; i ty MSA za 7 tis. Kč jsou založené na kvalitní pasivní konstrukci).
Myslím, že je to logické. Zatímco ANC systém má za úkol odstínit hluk ulice, dopravního prostředku, tak nějaké ANC u střeleckých sluchátek by se muselo vypořádat se 120-130 dB.

Základem každých sluchátek, která mají chránit proti hluku, je kvalitní pasivní odstínění hluku vhodným materiálem. Plusem elektronických je, že v různé kvalitě propouští dovnitř vybrané spektrum vnějších zvuků.
El. sluchátka tlumí výstřel nebo vypínají elektroniku během výstřelu proto, aby hluk výstřelu nebyl rušivý, ne proto, že by reprodukovaný výstřel mohl poškodit zvuk. Výstřely v TV vás taky neohluší..
Plus propouští a zesilují spektrum hlasu a dalších. To už je o kvalitě mikrofonů, elektroniky a reprodukce.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#322 » stř 11. lis 2020, 20:56

mobil-man: Díky za vysvětlení. Je fakt, že mně bylo divné, když jsem hledal nějakou zmínku o ANC u elektronických sluchátek, že jsem nic nenašel, a napadlo mne, jestli to není příliš vysokým akustickým tlakem, ale jist jsem si nebyl.

Pak ale tedy, pokud nemám potřebu se s někým bavit, nebo poslouchat taktické pokyny, tak mi stačí pasivní, která navíc, díky tomu že jsou "těsnější", mohou mít i lepší útlum. To je ale závěr, který je opakem toho, co píše přede mnou ondrush, takže si říkám, jestli tu potřebu vnímání okolí ve své teoretické úvaze nepodceňuji.

Uživatelský avatar
Sud
Příspěvky: 795

Příspěvek#323 » stř 11. lis 2020, 21:05

Není, ondrush píše, že si pod ně dává ještě špunty. Protože mají nedostatečný útlum. Impact sporty jsou elektronické.



ondrush
Příspěvky: 290

Příspěvek#324 » stř 11. lis 2020, 22:41

presne to pise. proste bud si dam jednoduche peltory, alebo pouzijem kombo spunty na odhlucnenie a impact sporty aby som pocul. hlavne na vnutornej strelnici su impact sporty nedostatocne, takze dostatocneho odhlucnenia dosiahnem zdvojnasobenim ochrany. Na brokovu strelnicu su aj lacne impact sporty v pohode, hlavne v kontraste s tym, ze niektori si sluchatka nedaju vobec.

a obecne hlupe sluchatka nie su "tesnejsie" nez elektronicke. zas ide ale o peniaze. da sa povedat, ze lowend obyc. maju lepsi utlm ako lowend ele. a ze elektronicke s dostatocnym utlmom su v cenach, kam som sa ja osobne este nedostal.



matkoo
Příspěvky: 184

Příspěvek#325 » stř 11. lis 2020, 22:44

skusili ste niekdo el spunty?



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#326 » čtv 12. lis 2020, 09:55

Dělám přesně totéž, co už tady zaznělo. Levné impact sporty vytočené na maximum a pod to špunty. Ochrana je díky tomu kombinovaná luxusní a sluchátka přeřvou špunty, takže i slyším řeč. Navíc špunty chrání sluch, i když sluchátka v nějakou chvíli úplně netěsní.

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#327 » čtv 12. lis 2020, 10:28

Lorde... presne momenty kdy sluchatka netesni jsou nejvic nebezpecny



Akata Hu!
Příspěvky: 16

Příspěvek#328 » čtv 12. lis 2020, 12:22

Ahoj,
Pokud hledáte levné rozumné řešení, tak za mě mohu doporučit Howard Leight L1 (Honeywell).
Měl jsem je na brok, 9 Luger uvnitř i vně, nosím brýle a jsem spokojen. Nevýhoda je velikost, mám hlavu xl a mám je akorát na těsno, s velkou hlavou nesednou.

A ten, kdo je blízko hranic s Polskem, tak na Allegro cena cca 350 Kč

https://www.honeywellsafety.com/SKU/Hearing_Protection/Earmuff/29512.aspx?site=/asia



xbran
Příspěvky: 207

Příspěvek#329 » čtv 12. lis 2020, 12:55

akata hu! - tyvoe indiani! vodkdy indiani pouzivaj sluchatka! :)



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#330 » čtv 12. lis 2020, 15:27

Sud, ondrush: špatně jste mě pochopili. Já jsem se pozastavoval nad tím, že bych si vzal pasivní, jako důsledek čistě teoretické (laické) úvahy, kterou jsem zmínil výše, zatímco s ohlasů to vypadá, že mít možnost slyšet okolí je důležitější, než jsem si myslel, a někteří jsou ochotní kvůli tomu nosit i několik ochran současně.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů