Střelecké brýle - brokové disciplíny

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#1 » čtv 17. zář 2009, 08:45

Jaký je rozdíl v brýlích, nejsem optik a chtěl bych si vybrat brýle na střelby ale jsou v nabídce od 600,-Kč do 6000,-Kč. Může mi někdo zkušený poradit jak si vybrat brýle, nebo dle čeho a na co se zaměřit při výběru.Většinou Vám každý výrobce poradí ty svoje co nabízí, že jsou super ale nevím.Jedná se o brýle pro brokové disciplíny, né terčové......
Naposledy upravil(a) Poradce02 dne čtv 17. zář 2009, 17:42, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#2 » čtv 17. zář 2009, 13:56

Jelikoz jsi svuj dotaz spojil s brokovou strelbou, na tu zadne ochranne bryle nepotrebujes. Ze by se olovene broky odrazily od asfaltaka, myslim nehrozi.

Co se tyce kulovych zbrani: Na mirenku (tj. strelbu do papiru na 25 m) taky nic nepotrebujes. V zasade bryle jsou potreba jen pro strelbu na popry, gongy, tj. na kovove terce. A i s brylemi bys nemel strilet na min jak 8 metru, hrozi i jina zraneni. Vim o nedavnem pripadu, kdy policajti strileli na 3 metry, a strepina jednomu z nich vnikla az k ledvine.

Bryle: je jasne, ze neco za 6000 je asi kvalitnejsi, nez neco za 600. Ovsem otazkou je, jestli to potrebujes. Dulezita je zakladni balisticka ochrana proti odrazenym strelam, ci jejich ulomkum, ne proti primemu zasahu. A samozrejme taky musi skrz ne byt jasne videt, bez skreslovani, jako u levnych pracovnich bryli.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#3 » čtv 17. zář 2009, 15:24

Já jsem si koupil jedny z těch levnějších "pracovně střeleckých brýlí" a vzal jsem si je na los. V části kde se střílelo v potemnělé části střelnice jsem se v nich absolutně nedokázal orientovat. Na mířenou střelbu možná ale za pohybu absolutně nevhodné.

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#4 » čtv 17. zář 2009, 18:01

Prohlédněte si zboží na odkazu http://www.euroshooting.eu/index.php?Br ... detail=944 To, že brýle vnímáte jen jako ochranný doplněk je jistě důležité a každé brýle jsou jiné. Na tom odkazu si najdete i pistolové na míření, na soutěže a na disciplíny i jiné.Možná je neoceníte ale kvalitní skla jsou opravdu důležitá a pokud je zkusíte, uvidíte jak se s nimu za určitých podmínek dobře střílí. / slunce, mlha, opar , déšť apod./ Pro skeet a trap - letící terče jsou ideální pro zvýšení kontrastu terče, ze kterého vidíte pouze několik cm2 plochy a letí cca 30m/s.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » čtv 17. zář 2009, 18:25

jomekabi - ono stačí do oka úlomek toho holuba... A co se kulových týče - nejen od popperů se to odráží. Stačí kámen, kus plechu a kdoví co ještě. V AVIMu v Praze už jsem z lapače viděl několik vrácených střel (i krvavých zranění), viděl jsem i vrácený kus střely z puškové munice.
Rozhodně bych ochranu zraku nepodceňoval.

Já osobně používám ESS I.C.E. (nebo tak nějak se to jmenuje), jsou k tomu tři různé druhy skel (čiré, žluté, černé) a celkem spokojenost. Jdou až dostatečně za oko do stran, čímž nejen chrání, ale taky nikde nezalamují výhled (což je problém hlavně těch hranatých pracovních).

Ty dražší brýle (kromě značky) nabízejí hlavně kvalitnější materiál, ve kterém se minimálně lámou světelné paprsky a způsobují tak jen minimální zkreslení. Pro mířenku šumafuk, pro akční střelbu to pomůže s orientací a rovnováhou.

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#6 » čtv 17. zář 2009, 18:42

Používám asi tytéž co MarK a pro mé účely za tyto peníze naprostá spokojenost. ale asi pro brokovou střelbu, kdybych se tomu chtěl opravdu hodně věnovat bych asi o těch brýlých na které odkazuje Poradce uvažoval. zaujalo mě tam to polarizační sklo, které na venkovní střelbu za slunečna může být o několik řádů výš než ty obyčejnější. sám používám (no momentálně mi odešly na věčnost) jako std sluneční brýle Polaroidy. ten rozdíl v pohodě proti normálním slunečním brýlím je znatelný, do auta, na vodu apod. jsem zatím neměl nic lepšího. Vyzkoušel jsem i polarizační skla od jiných firem (levnější, jelikož životnost slunečních brýlí je u mě max.jeden rok) a nebylo to ono.
Nám je to na LOS asi vcelku jedno, ale u té brokárny bude sluníčko hrát daleko větší roli.

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#7 » čtv 17. zář 2009, 22:04

MarK: Samozrejme mas pravdu, na krytou strelnici s lapaci, navic jenom 18m dlouhou (Awim), bych si asi brejle taky vzal. Ja mel na mysli otevrene strelnice, neb jednou takovou je moje domovska. Tam kule prolitne papirem a leti, a leti, a leti .... Holt vy Prazaci nemate zivot lehky! :-)

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#8 » čtv 17. zář 2009, 22:11

Třeba ten kulový odraz byl na pár desítek metrů a na internetu najdeš, že se může vrátit i z větší vzdálenosti.
Pravděpodobnost mizivá, ale za moje oči mi ten risk nestojí.

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#9 » pát 18. zář 2009, 16:03

Stačí si vzpomenout na poslední LOSv Čekanicích a stage tuším 1 a 2, mezi nimi zeď a buhvíodkud lítaly odražené střely z 1 na 2. Náhoda je blbec a někdy stačí kámen zahrabaný kousek pod hlínou za terčem nebo trefený rám, do kterého se dává terč (někde je mají kovové).
Takže dávám přednost tomu ty brýle mít. Kupodivu mi ale vadí víc v kryté střelnici (kde je riziko větší) než na venkovní.

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#10 » ned 20. zář 2009, 18:04

Měl jsem před lety možnost se podívat na noční střelby vojáků kteří stříleli z lehkých kulometů se střelivem které bylo v pásu napáskované tak, že každá pátá střela byla zápalná.Bylo v noci krásně vidět jak se ty kulky odrážejí od hliněného valu a skutečně létaly všude a některé i zpět nad našima hlavama.Kdybych to neviděl, tak bych neuvěřil

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#11 » ned 20. zář 2009, 18:54

A to jsi viděl jen pětinu všech střel ;)

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#12 » pon 21. zář 2009, 13:27

No právě a když se nad tím potom zamyslíš tak brýle bych rozhodně na střelnici používal a dostal jsem i párkrát do obličeje odraženou diabolkou od lapače když jsem sportovně střílel vzduchovou pušku.Rozdíl je samozřejmě ve sklech a proto jsem se ptal zda se vyplatí si koupit dražší brýle nejen pro ochranu očí což považuji za samozřejmost ale hlavně pro dobré vidění letícího terče a jeho zásah.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#13 » pon 21. zář 2009, 16:04

Jako u všeho se to odvíjí od toho, na jaké úrovni v tom sportu jsi a kam se chceš dostat. A tak jako u všeho je to jen prostředek. A když jsi pak se svými brýlemi za šest táců a STIčkem a padesát přestřílen chlápkem s rozhrkaným Norincem a pracovními brýlemi za pade, tak je to jen k naštvání :P

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#14 » čtv 24. zář 2009, 19:19

To máš pravdu a to Tě naštve ale takových chlapů najdeš pár, jsou to většinou staří mazáci, kteří nestřílí prvně a vystříleli už Avie nábojů.Taky jednou začínali a nebo se jim na závodě nedařilo.Objednal jsem si tedy Beretty s výměnnou sadou skel dle podmínek, tam nešlápnu vedle a uvidím prý i za roh / za ty prachy i pod zem na miny /



El_Prometheus
Příspěvky: 6

Příspěvek#15 » ned 23. led 2011, 22:01

Zdravím Vás . měl bych dotaz jestli se tu najde někdo kdo bohužel nosí dioptrické brýle . nevíte zda dělá nejaká firma střelecké s dioptriemi ? nebo je nejaka ochranna folie co se muze jen nalepit ? Bohuzel bez okulárů jsem slepy :) tak bych ocenil nápady :) a postrehy .

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů