Použití poměděných střel a vliv na hlaveň



Prošelkolem
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » stř 20. bře 2024, 19:06

Zdravím. Jsem nováček v prebíjení. Začal jsem se sportovní střelbou z malorážné pistole a velkorážného revolveru. Můj dotaz se týká použití poměděněných střel pro náboje .357 magnum. Na střelnici, kam chodím jsou starší, velmi zkušení chlapi, někteří téměř celoživotní střelci (65+). Ti radí nepoužívat poměděněné střely, podle nich poškozují hlaveň. Pak je tam mladší střelec, dobrý střelec, a šikovný zámečník. Ten si kupuje poměděněné střely a má za to, že nepoškozují hlaveň. Jen pro úplnost, mám taurus 689 6" hlaveň.
Co si myslíte Vy?



Redsnake
Příspěvky: 335

Příspěvek#2 » stř 20. bře 2024, 19:31

Pokud ti celozivotni strelci strili z bambusovych hlavni tak ano, tem muzou pomedene strely uskodit…

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 606

Příspěvek#3 » stř 20. bře 2024, 20:15

Prošelkolem píše:...starší, velmi zkušení chlapi...

Problémem u těchto svazarmosaurů bývá, že ty zkušenosti nabrali kdoví kde kdysi za svého mládí ale už nepokračovali v jejich rozvíjení a doplňování, případně aktualizaci.

Takže, nejprve je třeba si upřesnit, o jakých střelách se bavíme: O

1 - silně poměděném olovu, tj. poměděném něčím jako CuZn30 případně přímo FMJ s košilkou z CuZn30 nebo o
2 - poměděné FMJ střele s ocelovým pláštěm (tj. slabě poměděný ocelový /magnetující/ plášť s olověným jádrem), tj. "poměděné" tombakem - tedy CuZn10 ap.

Definuj tedy přesně, co jsi myslel termínem "poměděná střela". Pak se můžeme v debatě posunout dále.



Prošelkolem
Příspěvky: 3

Příspěvek#4 » pát 22. bře 2024, 10:10

Děkuji za reakci. Jedná se o strely

LOS/TOP Střely 38/357 – 158 gr – RNFP.
Bližší údaje nevím, jen že se jedná o olověné pomedenene strely.

Mě je jasné, že nemůžou pro běžnou střelbu hlavni uškodit, ale setkal jsem se s názorem, že jejich pouziti v hlavni zbrane určené pro přesnou soutěžní střelbu není vhodné.
Naposledy upravil(a) Prošelkolem dne pát 22. bře 2024, 10:24, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 606

Příspěvek#5 » pát 22. bře 2024, 10:21

Tak zrovna tyhle spadají do bodu 1 (silně poměděné olovo) a jsou absolutně v pohodě a hlaveň rozhodně nijak poškozovat nebudou.



Prošelkolem
Příspěvky: 3

Příspěvek#6 » pát 22. bře 2024, 10:29

Jj děkuji ta odpověď. Já sám nemám žádné vzdělání, které by se týkalo kovů. Ti starší kolegové mají fakt dost zkušenosti jak se sportovní střelbou, tak i s technikou. A já si chci udělat názor z více zdrojů.



Redsnake
Příspěvky: 335

Příspěvek#7 » pát 22. bře 2024, 10:29

“ pro přesnou soutěžní střelbu není vhodné.” muze byt pravda, olovene strely muzou byt presnejsi, specialne kdyz clovek najde vhodnou kombinaci pro svou konkretni zbran.

Ale to uz se dostavame k jine otazce nez bylo puvodne jestli muzou pomedene strely poskodit hlaven.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#8 » pát 22. bře 2024, 11:47

Roky používám poměděné střely LOS. V 9mm a .223. Dokonce bych řekl, že když čistím u pušky hlaveň, je po LOSech čistější, než po klasických FMJ. Ale poměděný střely prostě hlavni neublíží.



stip
Příspěvky: 295

Příspěvek#9 » pát 22. bře 2024, 12:20

A nemysleli to tak, že se nemají střílet ty poměděné (resp. plášťované) střely potom co se dlouhou dobu používaly olověné, které otěrem zanesly drážky? Že je třeba mezi změnou vyčistit. Jinak taky nevím, proč by střela s vrstvou mědi měla vývrtu škodit.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 893

Příspěvek#10 » pát 22. bře 2024, 17:55

Problém přechodu střelby z měkkých střel na tvrdé řešíval Librův čistící náboj s mosaznou střelou tvaru špalku s konkávním čelem.

Jinak co v hlavni zůstane po měkké střele je otázkou jejího zrychlení, poměru průměrů střely a hlavně, tvrdosti povrchu i tvaru vývrtu. Tatáž střela v některé hlavni může nechat nánosy olova a v jiné nemusí.

Takže to chce vždycky radši zkontrolovat a podle výsledku kontroly se vhodně zachovat.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti