Přebíjení 9mm luger



George Rasp
Příspěvky: 3

Příspěvek#1921 » stř 19. črc 2023, 14:23

Ahoj všem. Přečetl jsem velkou část tohoto vlákna a chystám se začít přebíjet 9mm a mám v plánu začít s dvěma laboracemi. a) pro CZ Shadow 2 a Springfield 1911 9mm b) CZ Scorpion EVO Carbine (hlaveň 16'').
Jde mi o minimální zpětný ráz ale v pohodě na poppery.
Nábojnice S&B jednou použité.
Zápalka 4.4 SP Boxer S&B
Střela Alsa 124gr FMJ
Prach mám předběžně vybraný D032.
Moc se mi nechce kupovat jiný prach, abych si mohl dělat náboje extra pro PCC. Někdo tady radil D036. Předpokládám, že tam bude asi větší navážka. V tabulkách Lovex je pro pistole 3,5 gr. Co pro to PCC. Díky za rady

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1157

Příspěvek#1922 » stř 19. črc 2023, 18:03

S touto strelou teraz pouzivam ako univerzal 3.9gr D032 (OAL 29.5, skrtene na 1/2 otacky Lee zehlicky). Presne a spolahlive / prijemne aj z 8" PCC, aj z pistoli co mam. Na diery do papiera sa da ist aj nizsie (skusal som 3.6gr) ale to uz ma u subkompaktu obcas problem prebijat. Ak chces trochu silnejsie - testoval som aj 4.1gr, takisto fajn, ale na strelnicu som nevidel dovod ked to chodi spolahlivo.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#1923 » čtv 20. črc 2023, 06:13

No, jediný problém je, že i s navážkou 4,1 gr, na prachovači mám díru 43, jsi zlehka pod výkonovým faktorem IPSC. Pokud tohle není vyžadovaný parametr, tak by ta navážka byla dobře.
Chodí mi to ve všech zbraních 9mm LUGER bez problémů



George Rasp
Příspěvky: 3

Příspěvek#1924 » čtv 20. črc 2023, 07:36

kolombo píše:No, jediný problém je, že i s navážkou 4,1 gr, na prachovači mám díru 43, jsi zlehka pod výkonovým faktorem IPSC. Pokud tohle není vyžadovaný parametr, tak by ta navážka byla dobře.
Chodí mi to ve všech zbraních 9mm LUGER bez problémů


Upřímně jsem neuvažoval o IPSC a tak jsem ani nevěděl, že existuje nějaký power factor :o . Každopádně by to asi stálo za to jít nad hranici, než to řešit posléze. Jen si říkám, že už jsem pak jen 0,2 gr pod maximální navážkou podle tabulek. Není to riziko v případě chyby ve vážení. Díky moc za rady



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#1925 » čtv 20. črc 2023, 09:17

Podle mého pozorování je u celopláště potřeba víc prachu zřejmě kvůli vyššímu tření v hlavni v porovnání s olovem či poplastem. Rychlý prach jde pak brzy do vysokého počátečního tlaku, aniž by to mělo významný přínos k úsťové rychlosti. Takže je třeba použít prach pomalejší, ovšem zato víc. Což stojí peníze.

Z toho důvodu jsem přešel na celopoplasty, kde mi stačí u 8,3g střely 3,2gr D032 či Ba9,5, aby z 3,3" hlavně letěla 285m/s a z 4,5" 300m/s. Je to sice pod faktor, ale mám prostor přisypat, kdybych faktor potřeboval, případně použít víc pomalejšího prachu, ale pořád ještě míň a rychlejšího, než bych musel pod FMJ. Tak jako tak ušetřím jak na střele, tak na prachu a ještě si můžu naivně myslet, že šetřím hlaveň.

Doporučuji si laborace rozdělit na ty, které nemusí plnit faktor, a ty, které musí. Podle toho potom volit prach a jeho množství.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#1926 » čtv 20. črc 2023, 09:48

Drž se toho, co psal MM. Mám to stejně, když střílím Alsy 124gr. Jen do PCC dávám 4,1 gr. D032 se neboj. Pokud nepotřebuješ faktor, neřeš to.



George Rasp
Příspěvky: 3

Příspěvek#1927 » čtv 20. črc 2023, 12:02

Jarda.Jezek píše:Z toho důvodu jsem přešel na celopoplasty, kde mi stačí u 8,3g střely 3,2gr D032 či Ba9,5, aby z 3,3" hlavně letěla 285m/s a z 4,5" 300m/s. Je to sice pod faktor, ale mám prostor přisypat, kdybych faktor potřeboval, případně použít víc pomalejšího prachu, ale pořád ještě míň a rychlejšího, než bych musel pod FMJ. Tak jako tak ušetřím jak na střele, tak na prachu a ještě si můžu naivně myslet, že šetřím hlaveň.


8,3g = 128 grain pokud počítám správně, takže těžší střela a přesto o 5 - 10% míň prachu. A střela je taky levnější. To je docela zajímavé. Na poplasty jsem se taky díval, ale zamítnul jsem je jednoduše kvůli vzhledu :) .

Ten rozdíl v navážce je poznat v chování zbraně?



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#1928 » čtv 20. črc 2023, 12:48

Máš od rána soukromou zprávu...
Jinak ano, vše, čemu se divíš, je správně. Těžší střela míň prachu, měkčí a klouzavější střela taky míň prachu. Pokud ti nejde o vyšší rychlost.

Při hraniční navážce je poznat i 0,1gr rozdíl. V oblasti stabilního chování rozdíl 0,3gr poznat být nemusí. Za jinak stejných podmínek.

Vzhled střely neřeš. Potřebuješ udělat dírku do terče, a tomu to bude jedno, jak střela vypadala, když jím prošla.



Redsnake
Příspěvky: 337

Příspěvek#1929 » čtv 20. črc 2023, 13:59

Jen k těm poplastům vs FMJ, od té doby co střílím poplastované olovo už nemám nejmenší důvod se k FMJ vracet.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#1930 » čtv 20. črc 2023, 15:25

Moje slova... Jedině snad kdybych potřeboval fakt vysoké rychlosti lehkých střel. Ale to bych uvažoval o soustružené mosazi.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#1931 » sob 22. črc 2023, 10:21

Mohl by mi někdo, kdokoli, trochu objasnit jakoukoli "výhodu" poplastovaných střel? Výhodu vážně nevidím v tom, že pod ně budu asi sypat o 10 halířů míň prachu. Jediný, co o nich vím je to, že při střelbě smrdí jak bolavá noha a pravděpodobně budou dost zasírat vývrt.



skagerak
Příspěvky: 1007

Příspěvek#1932 » sob 22. črc 2023, 10:23

Nemuzes v podstate strilet olovo jen tak, bud mazat nebo potahnout

Dalsi vec je rychlost na jakou se chces dostat, to je i o tvrdosti



ossan81
Příspěvky: 75

Příspěvek#1933 » sob 22. črc 2023, 11:35

Taky se ještě přidám s dotazem. Jak jsou na tom poplastované střely s přesností? Já třeba pozoruji rozdíl mezi alsami a mezi loskami, kdy při stejné (nebo tedy podobné) laboraci ze stejné zbraně létají los střely lépe. Přičítám to měkčímu plášti a kalibraci na .356, ale kdo ví možná je v tom prostě jenom samotná kvalita a konzistence výroby. Jak jsou na tom ty poplastované?



Boci
Příspěvky: 90

Příspěvek#1934 » sob 22. črc 2023, 11:59

Poplastováný a olověný jsou podstatně přesnější než levný celopláště.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#1935 » sob 22. črc 2023, 14:51

O pár desítek haléřů levnější střela, dalších třeba deset haléřů na prachu už může udělat i půl koruny. Celopoplasty, které používám já, nesmrdí. Rozdíly v přesnosti doložit neumím, mně střílí všechno dost přesně. Ale prsty od olova při přebíjení FMJ proti čistým prstům při přebíjení celopoplastu je objektivní fakt. K tomu teoreticky menší opotřebení hlavně třením měkčím materiálem a možná menší tlaková špička v hlavni spíš přispívá k její delší životnosti.

Ale jestli někdo věří na celopláště, tak mu to nevymlouvám. Plést se můžu úplně stejně jako on.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti