Přebíjení 9mm luger



tatra21
Příspěvky: 344

Příspěvek#1531 » stř 22. dub 2020, 18:23

S Alsama se dobře pracuje a pro začátek mi to přijde dobrý. To že nejsou stejný, tím se netrap, to by byly za jiný peníze.
Nepíšeš jak budeš tohoto Turreta kupovat, zda holého nebo v sadě - od toho se odvíjí co dostaneš a co budeš muset dokoupit. Zda v tom budou matrice nebo ne, někde jsou i váhy(ale ty mechanické) atd. Dle mého soudu pro Lugery zkracovačku ani frézku mít nemusíš. Pračce neutečeš, stačí obyčejná vibrační na kukuřici plus separátor, chceš-li je mít lesklé tak plus Sitol nebo něco podobného, per je klidně se zápalkama. Lugery vyloženě mazat nemusíš, ale když je trochu stříkneš mazáním třeba od Dillona, tak ti půjde lépe formátovat.
Nástavec k Autodisku potřebuješ, jinak ho nepřiděláš a kolik to sype - na to jsou tam takové šachtlíky nikoliv ten nástavec.
Ale jinak jsou tu vlákna o těch jednotlivých tématech - praní nábojnic, Lee Turret, prachování, atd. Lze mít různé přístupy a preference.

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 330

Příspěvek#1532 » stř 22. dub 2020, 18:25

Ahoj,

není to tak dávno co jsem řešil stejný problém a pokládal si velmi podobné otázky, jako si pokládáš teď ty. Já jsem zde narazil na inzerát s nabídkou takového "starter kitu" - Turret, stůl, nábojnice, zápalky, prach a nějaké další drobnosti (už si nepamatuju). Přebíjím také puškové .223, což má vliv na moji výbavu.

Střely Alza Pro 115gn (mám raději živější) používám a jsem s nimi velmi spokojen. Na LOS s P10C jsou naprosto OK. Oceňuji na nich, že olovo je zalité pryskyřicí či co to je. Mám zkušenosti i s poplastovanými olověnými střelami, kde je olovo holé a tam se olovo odpařuje a to všechno dýchám, fuj, tedy teď už ne, už ty střely nepoužívám. Váhy mám dokonce dvoje, oboje z Alíka a jsou naprosto OK. Stačí srovnat, kolik váží jedny a kolik druhé (naprosto stejné hodnoty).

Mazání nábojnic - kdosi mi poradil Hornady unique case lube, což je krabička velikosti pribiňáku s bílou hmotou. Stačí po tom přejet prstem a pak tím samým prstem přejet po nábojnici. To se ovšem týka .223, kde je mazání nutné. Lugery opravdu není nutné mazat. Já tedy když už to mazání mám, tak mažu cca každou desátou nábojnici; ono to mazalo i tak zůstane jednak na prstě a jednak v matrici. Také je třeba mít na paměti, že namazaná nábojnice je lehce lepkavá a lepí se na ní veškerá špína z okolí. Je tedy vhodné (pokud nechceš mít špinavé náboje) tu zformátovanou nábojnici zase utřít. A nebo nemazat vůbec; lis půjde malinko více ztuha, prý se více opotřebovává matrice, ale zase to ušetří práci - nemusíš mazat ani utírat :).

Pračku jsem vzal ultrazvukovou, ale hlavním důvodem bylo, že je využitelná i pro čištění jiných věcí než nábijnic. Má 3 litry, nasypu do ní pytlík (40g) citrónovky z Alberta za +- 3 Kč a zakápnu Jarem či něčím obdobným.
Výbavu na zkracování nábojnic mám dosti dobrou a dosti drahou (Lymann Express) kvůli puškovým. Koupil jsem k tomu i i adaptér na zkracování lugerů a nikdy jsem ho nepoužil. Ani zápalková lůžka nefrézuji, protože je to všechno časově velice náročné a není to nezbytné.

Ve "starter kitu" jsem měl autodisk, který po několika tisících nábojů začal fixlovat a sypat všude kolem, prostě mechanicjké opotřebení. Vyměnil jsem za autodrum, myslím, že je přesnější. U autodrumu se musí po čase vyměnit ty vlastní bubny; jsou z plastu a prostě se ošoupou.

Riser je jen kus trubky, abys měl prachovač výše a tolik nepřekážel.

Zápalkovač se mi časem také rozpadl a než jsem koupil nový, naučil jsem se nasazovat zápalky jen rukou stejnou rychlostí jako se zápalkovačem. Navíc zápalkovač nepřekáží, když tam není :).

Tak zkusím shrnout a na nic nezapomenout - něco na praní nábojnic a případné sušení (sišička ovoce), Lis, sadu matric, prachovač, váhy, šupléru (kupodivu i šupléra z Alíka měří více-méně stejně přesně jako KINEX). Důležitý je stůl a pořádné upevnění lisu na ten stůl. Vhodná je vodováha, stůl by měl stát rovně. Asi jsem ještě na něco zapomněl, ale už mě nic nenapadá. Zkracovátka nábojnic nekupuj, až časem, pokud usoudíš, že to opravdu chceš. A frézu na zápalková lůžka taky ne.



Hujer Viktor
Příspěvky: 328

Příspěvek#1533 » stř 22. dub 2020, 18:28

střely alsa - pokud nejsi elitní mířenkář, tak nic nepoznáš
pračka - můžeš nábojnice nasypat do petky s pracím práškem a třepat s nima (10 minut min), vyměnit vodu a znova nebo je 3 dny vozit v autě, ale pračka je fakt pohodlnější
(používám ultrazvuk, protože se v něm dají vcyčistit i brejle a jednou sem v tom maželce čistil nějaký stříbro takže to vlastně není jen na ty patrony) pokud pereš na mokro musíš sušit
peru ze zápalkou - turet je udělanej na to že na 4 zátahy máš náboj
lanolin musíš namíchat s izopropanolem, aby se daly nábojnice mazat
zkracovačka, frézka - na 9x19 nepoužívám
prodlužovač je jen prodlužovač - bez něj se mezi ostatní matrice na turet prachovač nevejde



LaRi
Příspěvky: 16

Příspěvek#1534 » stř 22. dub 2020, 19:07

Ahoj,než to sesmolil, tak už tady toho je, že se budu opakovat, ale ne ve všem. Jsem začátečník, který už začal, tak se ti pokusím nějaké zkušenosti napsat.
Lis jsem si koupil céčkovej jednooperák od LEE, takže o tom nic. Už bych to neudělal, ale co už.
Dál budeš samozřejmě potřebovat matrice, mám 4dílný LEE a fungujou.
AlsaPro 124grs používám taky a neměl jsem s nima nikdy žádnej problém. To s Aresama 125grs RN CN BB se mi stávalo, že občas nedovřel závěr, nepřišel jsem na to proč, tak už je nekupuju. RN BB jsou bezproblémové. Poměděné LOS, taky v pohodě, ale poměděné BestBulets už taky nechci, terč vypadá jako po brokovnici.
Váhy jsou jasné, bez nich to fakt nejde, lanolin na mazání nábojnic ano, šupléra ano, používám digitální, je pro moje oči jednodušší na čtení.
Prach používám Lovex, na čajíčky DO32, na plnotučný S20. Vectan 9 1/2 se mi nějak neosvědčil. K prachu budeš potřebovat zápalky, kupuju SaB 4,4SP, zatím žádný selhač. Zápalkování máš v lisu, takže zápalkovač nepotřebuješ. Prodloužení k prachovači je tuším k tomu, aby se ti vešel do hlavy mezi matrice, já to u jednooperáku nepotřebuju. Na jemný štelování existuje bazmek, je to takovej LEE ADJUSTABLE CHARGE BAR, šuplíček se šroubkem, funguje to docela dobře. Frézku na lůžka zápalek mám, dokonce už jsem ji jednou použil, ale jde to i bez ní.
Co se týče praní, pokud sezbírám na krytý suchý a relativně čistý nábojnice, tak je ani neperu. Nejsou sice leskblesk, ale je to víceméně estetika, ale to jsem já, třeba je to špatně. Pokud peru, tak neodzápalkované, v práci s monterkama, mám na to takovou nohavici, dělá to rambajz, ale zatim si nikdo nestěžoval. Doma by to neprošlo. Suším buďto na topení, nebo na slunci, podle toho co je k mání. Vypere je to i uvnitř a vypadají líp. Na sucho jsem nezkoušel, v ultrazvuku, co mám na karburátory, 27KHz jsem zkoušel zatím jednou v jarové vodě a to nějak nešlo.
Zkracovačka nábojnic asi u 9luger není potřeba, to spíš na puškový.
Ještě není od věci delaborační kladívko.
Takže: lis,k Turretu asi i držák matric (nevím jestli je součástí), matrice s držákem nábojnic(je součástí), prachovač, váhy, šupléru, delaborační kladívko, pořídil jsem si i chrona, ale spíš na větrovky a to je jiná kapitola, není to špatný, když si můžeš změřit úsťovku. I quickload je dobrej.
Teď mě už nenapadá, na co jsem zapoměl.
Chtěl jse ti to poslat do sz, ale jestli jsem napsal nějakou pitomost, tak se aspoň odhalí.
Jinak tady i na ostatních forech je informací tolik, že je tam snad všechno :D



chrobák
Příspěvky: 171

Příspěvek#1535 » stř 22. dub 2020, 19:43

pedro! píše:... Zápalkovač se mi časem také rozpadl a než jsem koupil nový, naučil jsem se nasazovat zápalky jen rukou stejnou rychlostí jako se zápalkovačem. Navíc zápalkovač nepřekáží, když tam není :)...

:lol: tak jsem myslel, že jsem exot, ale nakonec jsem dospěl do stejného stavu, a spokojenost.



Hujer Viktor
Příspěvky: 328

Příspěvek#1536 » stř 22. dub 2020, 20:11

LaRi
závěr se ti sekal asi proto, že střela má jiiný tvar a náboj je dlouhý
kdybys ho udělal kratší, tak je asi po problému
dělalo mi to taky, hlavně, když se pistole zahřála. měl jsem ale spíš problém, že jsem nebyl schopnej vybít. rukou jsem ten seklej závěr nedostal zpátky



jardao
Příspěvky: 54

Příspěvek#1537 » stř 22. dub 2020, 21:54

Pokud by tě někdy čekalo přebíjení většího množství nábojů, LEE si nekupuj, než jsem začal přebíjet, měl jsem možnost LEE Turret vyzkoušet, jde to ale připadá mi to takový "ne moc trvanlivý", v inzerci na BH se objevují nabídky na Dillon 650 včetně sad matric za slušné ceny a jsi kvalitou někde jinde. To je jen můj názor, určitě se tu najde spousta těch, co jsou s LEE lisy spokojení.



LaRi
Příspěvky: 16

Příspěvek#1538 » stř 22. dub 2020, 21:58

Jo, muselo se použít hrubé síly. ale proč jenom některý? Zkracovat jsem zkoušel.



Hmyzis
Příspěvky: 14

Příspěvek#1539 » stř 22. dub 2020, 22:23

Pánové děkuji moc za rady, asi tedy chápu kterým směrem se minimálně teď pohnout. :-) Jinak pro doplnění Turret bude v kompletaci pro jednu ráži - https://cs.strobl.cz/komplet-lee-classi ... ro-1-razi/ (pokud by tu někdo zkušený už teď věděl, že tahle sestava stojí za ho**o, tak si rád nechám poradit a koupím si radši holátko a dokoupím lepší příslušenství - myslím že ten konečný rozdíl +/- 2K už by mě asi nepoložil). Hlavně děkuji za uklidnění co se týče střel ALSA, protože ze začátku tohohle vlákna jsem četl jak jsou to hrozné střely, že jsou různě veliké a problém se vším, včetně OAL a zvyšujícím/zmenšujícím se tlakem......... Tak jsem si říkal "jo, to jsi zase jednou něco koupil tak si pogratuluj"... :-D Ohledně Quickloadu - nejsem si úplně jistý, že bych program ovládl, takže se asi budu muset obejít bez něho, chápu to tak, že pro moje účely bych ho stejně nevyužil, ale děkuji - minimálně do podvědomí to není špatné - člověk nikdy neví.

Takže než dojde na koupi samotného lisu, tak alespoň vím, na které komponenty se prozatím zaměřit a taky tedy ještě zkusím projít další vlákna - je to trochu problémové, když jen tohle vlákno má přes 100 stran, tak se mi trochu hůř třídí ty informace, které potřebuji, ale je fakt, že nic není zadarmo. Každopádně ještě jednou děkuji za rady! :-)



Boci
Příspěvky: 90

Příspěvek#1540 » čtv 23. dub 2020, 08:00

Na turret mám přebito kolem 35 000. Zatím na něm odešlo 3x ratchet a 2 pérka do zápalkovače. Na samotným lisu žádný opotřebení není vidět. Dělám cca 200 kusů za hodinu. Dillon má výhodu v produktivitě, ale přesnější patronu na něm neuděláš. Já střílím převážně mířenku a tak mě to bohatě stačí. Ta sestava od Štrobla je kompletní, nic zbytečně navíc. Je nutný dokoupit jen šupleru a váhy. Za mě dobrý pro někoho kdo začíná.



pekoz
Příspěvky: 171
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1541 » čtv 23. dub 2020, 11:34

Tak nějak podobně. Na Turretu Classic mám přes 50 000 9L, několik set 45 ACP, stejně tak 9 Mak. Neprovozuju IPSC a na mířenku mi to bohatě stačí.
Mám několik disků se seřízenými matricemi které zaměním a přehodím prachovač. Vypichovací jehlu mám pro 9L vlastní konstrukce bo Nontoxy - ale to je problém nábojnic a ne lisu. Zatím jenom 2x ratchet protože čistím lis ale hlavně pravidelně mažu kluzné části ( včetně otočné tyčky) takže to opotřebení je menší. Měnil jsem také už i několik pružinek do kolébky zápalkovače - ten je asi tak nejslabší místo téhle sestavy ale nové pružinky už mají lepší konstrukci. V současné době používám lis i na kalibrování 9L které si odlévám.
Jinak na lisu není vidět kromě oleštěné kuličky na páce žádná změna. Šuplera stačí ta digitální z Lidlu. Váhy digitální za pár korun od číňana pro průběžnou kontrolu. Pro opravdu přesné měření jsou dobré mechanické váhy takže klidně od LEE (Strobl), jsou nejlevnější. Stejně časem pokud budeš používat stejné střely a prach si to jednou nastavíš a bude to - maximálně zkontroluješ. Bavíme se teda pořád o pistolovém střelivu. Puškové a třeba navíc pro přesnou střelbu to je něco jiného. I když LEE občas vyprodukuje podivnou věc, tak zrovna Turret a navíc Classic je jeden z těch podařených bezproblémových výrobků.
Dillon je perfektní stroj, má přesně výhodu v produktivitě práce, je otázka je jestli je pak využita vzhledem k jeho ceně a spotřebě nábojů. Cenově je dost výše, plus cena doplňků a nových součástí je také jinde.Takže pokud Tě netrápí finance ber ho. Přesnější náboj ale nevyrobí a občas umí být taky pěkný prevít. Je ale jasné že třeba IPSC přebíječ si nekoupí Turret, který je v podstatě pořád jednooperační lis co pouze automaticky přehazuje pracovní nástroje. Pokud plánuješ vystřílet nějakou tu tisícovku měsíčně tak tam opravdu využiješ plný automat a ten je nejlepší od Dillona.



tatra21
Příspěvky: 344

Příspěvek#1542 » čtv 23. dub 2020, 16:54

Já chtěl jít původně taky do Turreta, pak jsem narazil na Dillona z druhé ruky. Vzal jsem ho a nelituju. Někdy je to o náhodě.



Grimpo
Příspěvky: 301

Příspěvek#1543 » čtv 23. dub 2020, 20:30

Z vlastní zkušenosti - v případě úvahy o přechodu na něco produktivnějšího - velkým obloukem se vyhnout LEE PRO1000 a Loadmaster a jít rovnou do 650/750tky. Na každý pád Turreb by měl být poměrně blbuvzdorný.

Uživatelský avatar
Milkyway
Příspěvky: 281

Příspěvek#1544 » ned 26. dub 2020, 09:35

Jeden náš kolega dělá šarže nábojů, podle tlaku vzduchu a vlhkosti. Převažuje každý náboj a vybírá jen ty, co mají naprosto stejnou hmotnost. Trefuje, ale hrozně ho štvě, že to má, jak říká ".....rozházený po celý desítce". Máte někdo s tím také takovou zkušenost?



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#1545 » ned 26. dub 2020, 10:03

Jak uz bylo psano ve vlaknu o prebijeni 223, tak prevazovani nabojnic je bez efektu, natoz vazeni celeho naboje.
Spis me neprestava fascinovat, kolik mistru republiky je poschovavanych po temnych koutech republiky, kteri strili same desitky, chodi jim to jednou dirou apod.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam.cz a 10 hostů