Prach Vectan pro přebíjení pistolových/revolverových nábojů



Freed
Příspěvky: 75

Příspěvek#61 » úte 20. říj 2020, 16:25

9mm Luger, 124gr Alsa Pro FMJ. GP K100.
Do32 -4,1gr. OAL-29,50, neskrceno.....zrnicka v hlavni i pistoli
D032 - 4,1gr.OAL- 29,20. skrceno 1/2ot....zrnicka nenalezeny
To je moje zkusenost.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#62 » pon 15. úno 2021, 17:52

Někdo se tady tázal o foto vystřelených nábojnic pro představu špinění, tak tady je. Ty rapidně začouzenější nábojnice jsou po Ba9 a ty čistší jsou po D032 obě laborace byly v maximálních navážkách překračujících tabulkové hodnoty pro danou konfiguraci. Vectan sice rapidně začuzuje všechno, ale neobjevují se nespálená zrnka prachu.........D032 zase tolik nečmoudí, ale žlutého nespáleného písku je všude na rozdávání, v kdejaké skulině se dá najít a teď v zimě je to násobně více znát, prostě to nehoří vůbec dobře ani pod řádným tlakem, což je u Lovexů poslední doby snad standartem. Ba9 má taky mnohem více tlaku potřebného k obtažení, takže bude vhodný do problematických zbraní, kde je potřeba pomalejší, ale táhlejší impuls na závěr a které disponují delší hlavní, např. blowback karabiny. Zajímavé je, že i přes to, jak je to pomalý prach, tak shoří dobře a je i velmi bezpečný, protože nábojnici nelze přesypat v naprosto jakékoliv 9mm luger laboraci i s nejtěžšíma střelama 158gr apod. Prostě se začne vždy lisovat mnohem dřív, než by dosáhl nějakých nebezpečných tlaků. Jelikož teď Lovex zdražil veškerý prach nad mou míru akceptovatelnosti, tak musím něco vymyslet z něčeho jiného a ten Ba9 má i přes své mouchy jakýsi potenciál a hlavně.....cena je až na prvním místě ;)
IMG_20210212_180022.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#63 » úte 16. úno 2021, 10:18

zarozak píše:........ Ba9 má taky mnohem více tlaku potřebného k obtažení, takže bude vhodný do problematických zbraní, kde je potřeba pomalejší, ale táhlejší impuls na závěr a které disponují delší hlavní, např. blowback karabiny......

Jenže tam se běžně nesype nad max. navážky ale min. případně submin. a BA9 pak sviní tak, že dokáže karabinu i zastavit po pár set ranách.
O vhodnosti díky rychlosti (spíš pomalosti) hoření nebudu polemizovat, snad jen dodám, že majorita krmí PCC rychlejší prachy.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#64 » stř 17. úno 2021, 17:31

Konkrétně u Ba9 jsem si nevšiml u blowbacku nějakého problému nebo přifouklých nábojnic, asi možná taky dost záleží na váze závěru/síle pružin? Zato u D032 byly prdelky přifouklé skoro vždy a otlak na dně.... tedy u těch našláplejších laborací samozřejmě. Ta Ba9 je tlakově mnohem přívětivější, nemá tak brutální nárůst tlaku zrovna při otevírání závěru, ale udrží si ho déle. Já jsem to tedy zkoušel z pumpice, kde je závěr celkem těžký.



Netrefil
Příspěvky: 67

Příspěvek#65 » stř 17. úno 2021, 18:19

Ba9 používám a tlak nejsem schopen měřit vůbec a nárůst tlaku už vůbec ne (což se netýká jen toho Vectanu samozřejmě). Jakým způsobem měříte ten "brutální nárůst tlaku"? A nebo i ten tlak obecně? Díky.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#66 » stř 17. úno 2021, 21:39

Bohužel jen podle stop tlaku na nábojnicích a srovnávám to se simulací vývoje tlaku jak v Gordonu tak v QL .Pokud po D 032 nacházím z blowbacku nábojnice s přifouklou prdelí tak, že to nelze zformátovat, tak je z toho jasné, že to otevírá blowback závěr mnohem dřív než u Ba9, kde je to plynulejší a tlaková křívka je posunutá blíž k ústí, což naprosto odpovídá křivce vygenerované v simulacích i stavu nábojnic a zápalek. V pistoli, pro kterou to laboruju primárně se to chová naprosto odlišně a tlakové známky jsou mnohem méně nápadné,většinou tedy ani žádné nejsou i u rychlejších prachů. Samozřejmě měřím i na hradlech a dle výsledných rychlostí edituju i prach,abych měl zhruba představu o kolik můžu jít přes čáru aby se to alespoň nějak přiblížilo tabulkovým hodnotám.Většina prachů je skutečně hodně podmotorovaných a tabulkové hodnoty jsou víc než optimistické. Snažím se co nejvíc sjednocovat střelivo, ať to šlape v jakékoliv zbrani, ale konkrétně blowback je zákeřný a jak se tady už psalo, nemá to moc rádo plnotučné laborace bez úpravy pružin atd.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#67 » čtv 18. úno 2021, 11:06

zarozak píše:......... Já jsem to tedy zkoušel z pumpice, kde je závěr celkem těžký.

ano, skoro 2x tolik oproti AR9
zarozak píše:.......... ale konkrétně blowback je zákeřný a jak se tady už psalo, nemá to moc rádo plnotučné laborace bez úpravy pružin atd.

na blowbacku není nic zákeřného, když přesypeš, víc se to opře do ramene nebo holt rupne hilzna,
AR9 snese i náboje pro open Major, jen holt dříve amortizuješ hydrauliku či pneumatiku

plnotučný náboj pro pumpičku je Tokarev
možná by bylo leckomu užitečnější než psát vágní a všeobjímající "pravdy", vycházet z reálných a přenositelných zkušeností
Naposledy upravil(a) 4mike dne čtv 18. úno 2021, 11:15, celkem upraveno 1 x.



Netrefil
Příspěvky: 67

Příspěvek#68 » čtv 18. úno 2021, 11:13

Díky za odpověď. Je to jak jsem předpokládal - nepřímé "měření tlaku" za základě tvaru/(rozměrů) vystřelených nábojnic. Asi to jediné co v normálních podmínkách člověk má.

Doufal jsem, že děláte někde ve výzkumáku (nebo u výrobce prachu) a máte tam stolici na testování a měření a tudíž máte přístup ke srovnání tlaků a jejich vývoje pro různé prachy, pro různé navážky a váhy střel :-) Tohle by mě docela zajímalo i s ohledem na jednotlivé výrobní šarže.

No nic no, takže zůstávám u svých laborací Ba9 daných spolehlivým měřením: váha prachu + rozměry náboje + rychlost na hradlech :-)



Machead
Příspěvky: 911

Příspěvek#69 » pát 19. úno 2021, 08:17

Mozes si zaplatit skusobnu na kazdu navazku s kazdym prachom a porovnat. Aj to je moznost :)



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#70 » pát 19. úno 2021, 19:06

4mike píše:
zarozak píše:......... Já jsem to tedy zkoušel z pumpice, kde je závěr celkem těžký.

ano, skoro 2x tolik oproti AR9
zarozak píše:.......... ale konkrétně blowback je zákeřný a jak se tady už psalo, nemá to moc rádo plnotučné laborace bez úpravy pružin atd.

na blowbacku není nic zákeřného, když přesypeš, víc se to opře do ramene nebo holt rupne hilzna,
AR9 snese i náboje pro open Major, jen holt dříve amortizuješ hydrauliku či pneumatiku

plnotučný náboj pro pumpičku je Tokarev
možná by bylo leckomu užitečnější než psát vágní a všeobjímající "pravdy", vycházet z reálných a přenositelných zkušeností


Děkuji za osvětu a poučení, možná se budeš divit, ale vše co píšu ohledně laborací mám i podloženo praktickou zkouškou, jinak bych si ani nedovolil něco takového zveřejnit. Pokud se ovšem cítíš přesto rozčarován, mohu s tím ihned přestat, to mi nedělá žádný problém ;)



king
Příspěvky: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#71 » stř 14. črc 2021, 20:14

ace curly píše:Máte někdo zkušenosti s tím RS 12 i pro .38SP a .45ACP ? Případně jestli není vhodnější RS20. Cena je u 4kg balení kapku vyšší, ale je tam záloha 1000,- za obal.


Trochu pozdě, přesto odpovím. RS12 je jednosložkový porézní prach - nejrychlejší z RS. Byl vyvinut právě pro 45ACP. Je tak vhodný pro i pro 38Special a podobné nízkotlaké ráže, a stejně tak pro slabé laborace 9mm Luger (vhodnější než RS20) = čisté hoření beze zbytků.

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 271

Příspěvek#72 » stř 14. črc 2021, 21:53

Díky.



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#73 » pát 24. zář 2021, 10:49

Dobrý den, nikdy jsem nic nepřebil, ale koupil jsem lehce jetý Lee Classic Turret a chtěl bych se do toho pustit, budu přebíjet Lugery pro G17, G19 a CZ85. Po předchozím majiteli jsem zdědil zbytek Vectanu Ba9 a na papíře jím používané osvědčené navážky, měl dvě zbraně, nějakou pistoli v Lugeru a EVO, pro každou z nich si dělal jinou navážku. Domnívám se, že pro moje potřeby by byl spíš Vectan Ba9 1/2 ale po přečtení tun všeho možného zde na fóru jsem nezjistil, jestli ano či ne. Střely mám nakoupené Alsa Pro 124gr, takové jsem ale nikde v tabulkách Vectanu nenašel, je tam 124 FMJ-FP, 124 TMJ a pak až 125 FMJ. Můj dotaz, má tu někdo dobrou/špatnou zkušenost s Ba9 1/2 a střelou Alsa Pro 124 FMJ a jaká navážka pro zmíněné pistole se mu osvědčila?



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#74 » pát 24. zář 2021, 11:21

Do g17 davam pod 124fmj ap ba9 5,2grs oal hlavy nevim , rychlost myslim 320ms(+/- dle sarze prachu)



ren
Příspěvky: 497

Příspěvek#75 » pát 24. zář 2021, 11:29

No jo, ale mně jde o Ba9 1/2...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů