Druhy bezdýmého prachu



dudinak1
Příspěvky: 4

Příspěvek#1 » pon 21. bře 2016, 21:42

Dobrý den
Mám dotaz ohledně toho, že jsem se dozvěděl, že se náboje do moderních zbraní plní tzv. bezdýmým prachem. V odborné literatůře jsem se dozvěděl, že se dělí na dvě skupiny jednosložkové(obsahují nitrocelulozu), dvousložkové( nitroceluloza+nitroglicerin), ale nikde jsem se nedozvěděl jaký druh střelného prachu se používá do jakých druhů zbraní-mohli by jste mi někdo odpovědět na to jaký prach je vhodný pro náboj 7,62 a jaký prach je vhodný pro náboj 5,56x45 mm, plánuji jejich přebíjení a nevím jaký prach zvolit. A druhý dotaz je ten co se stane když použiji jinačí
střelný prach než ten předepsaný, bude zbraň vůbec fungovat(když dám náboj do brokových nábojů do náboje do pušky). A poslední dotaz, jaké
látky obsahují prachy LOVEX(používá se u nich jako rozpouštědlo ether s alkoholem, jako za první a druhé světové války).


Za odpovědi na otázky děkuji

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4586

Příspěvek#2 » pon 21. bře 2016, 21:49

To je otazka spis na chemika vybusninare nez na strelce, ktery prebiji. Obecne se nitroglycerinove nebo diglykolove prachy pouzivaji do vetsich razi (rozumej delostreleckych naboju). Pro pechotni strelivo je to zpravidla prach nitrocelulozovy. Presne chemicke slozeni a rozpoustedla ti fakt nepovim. Jde spis o to nastudovat vlastnosti jednotlivych prodavanych prachu a procist prebijecska fora.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1572

Příspěvek#3 » pon 21. bře 2016, 21:56

Co takhle třeba katalog Lovexu:
http://www.explosia.cz/streliviny/downl ... vex_CZ.pdf

Záměna prachu je nebezpečná a nelze ji doporučit bez důkladné znalosti problematiky.

Jinak se ,pokud vím, u jednosložkových prachů v Explosii používá stále eter, u dvousložkových je k želatinaci využit nitroglycerin.

Edit: marinakus mě předběhl, takže ještě doplním - jednosložkové Lovexy mají písmeno S, dvousložkové (nitroglycerinové) písmeno D. Používají se obojí, viz katalog, a všechny mají jako hlavní komponentu nitrocelulozu.

Uživatelský avatar
mar.tan
Příspěvky: 194

Příspěvek#4 » ned 3. črc 2016, 23:15

Zdravím, chápu správně porovnávací tabulku z http://cs.strobl.cz/userfiles/file/povn ... tan%20.pdf že prachy v jedné řádce jsou ekvivalentní, co se týká laboračních tabulek? Tedy například že mohu Unique nahradit Ba 9 ve stejné gramáži?

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#5 » pon 4. črc 2016, 07:02

mar.tan píše:.........prachy v jedné řádce jsou ekvivalentní, co se týká laboračních tabulek? Tedy například že mohu Unique nahradit Ba 9 ve stejné gramáži?

rozhodně ne
"List of shooting powders from fastest to slowest burning rate"
tabulky jsou jen pro porovnání rychlosti hoření

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host

cron