Od jakého množství nábojů se vyplatí přebíjet + vhodný lis

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3757

Příspěvek#16 » pon 17. kvě 2010, 19:13

Jasně, 10 x 60 je 600nábojů za hodinu, jasný jak facka. Zkus to ale jinak, sedni si k lisu a a za hodinu spočítej hotový patrony co máš vedle v kýblu. A za další hodinu, a za další hodinu...... Tohle číslo se jmenuje hodinový výkon lisu ;)

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#17 » pon 17. kvě 2010, 21:19

netopyr píše:Otázka zní " Od jakého množství se vyplatí....." , pokud to se střelbou myslíš vážně, tak se vyplatí vždy. Postavíš si náboj který trefuje, chutná tvé zbrani, je spolehlivý atd.. Pokud chceš občas kropit pro zábavu měsíčně 200 ks na střelnici, tak se na lis vykašli, kupuj tovární náboje a střílej...
Což o to, střílet víc než 200-300 kusů by se mi líbilo. Leč jako student zatím budu rád, když budu schopný pravidelně odkládat dost na "pouhých" 200 kusů měsíčně... (spíš to ale upřímně vidím ještě na méně :( ) Takže chápu správně, že podle Tebe zatím přebíjet nepotřebuju?
Každopádně díky za vaše dosavadní názory ;).

Uživatelský avatar
netopyr
Příspěvky: 86

Příspěvek#18 » pon 17. kvě 2010, 21:26

Lis zatím nekupuj a střílej. Věnuj se střelbě, úchopu, spouštění a ostatním návykům, jezdi na soutěže a časem se ukáže co dál. Nevím jak dlouho střílíš, ale horká hlava je ze začátku na nic a stojí to ve výsledku spoustu peněz.



gilhad
Příspěvky: 28

Příspěvek#19 » úte 25. kvě 2010, 12:01

Zoufalec píše:S tím nemůžu souhlasit. Pokud chceš žehlit, je naprostá blbost koupit lis se třema pozicema.
Což je přesně to, co jsem napsal :) (Ostatně jsem se s Andělem dohodnul, a za doplatek vyměnil ten 3operák za 5operák. A právě proto jsem sem psal svůj příspěvek, aby si další rozmysleli včas, co přesně chtějí a proč.)

Zoufalec píše:není důvod přežehlovat ... bez jediného zmetku který by nešel do komory

Mě by i ty nepřežehlené šly bez problémů do komory, o tom žádná taky jsem to tak dělával, ale po přežehlení jsou takové úhlednější. Je to přežehlení na nich vidět a je to změna od dobrého k ještě lepšímu.

Zoufalec píše:I na nejobyčejnějším lisu uděláš kvalitní náboje.
To ano. Ale lepší lis může práci usnadnit a zrychlit. Zase jde jen o poměr mezi pohodlím a pořizovací cenou.

Uživatelský avatar
Iha
Příspěvky: 98
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#20 » stř 26. kvě 2010, 19:14

Zoufalec píše:... Pokud chceš žehlit, je naprostá blbost koupit lis se třema pozicema...


Tak ja jsem 4 derak od LEE mel a byl jsem z toho opravdu nestasny. Protoze jsem zapalkoval rucne. Rucne jsem zapalkoval proto (RCBS zapalkovacka), ze me neskutecne vytacela LEE zapalkovacka na turretu. Byla to sice investice navic, ale spokojenost maximalni. Doporucuji pouzit metodu ala Hungry. Misto chipsu si vezmes k televizi nabojnice a zapalkujes :D.



Steiner
Příspěvky: 784
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#21 » čtv 27. kvě 2010, 07:25

Iha: Lee zapalkovacku na Turretu (jestli myslis Lee Safety Prime) musis spravne nastavit - uhel natoceni proti Lever Primer Systemu a spravnou vysku zasazeni vypichovaci matrice. Chvili me trvalo nez sem na to prisel ale ted se mi nestane ze by se nepodala zapalka nebo se podala nasikmo. A clovek se u toho tolik nenadre jako u rucniho zapalkovace, hlavne kdyz zapalkuju S&B hilzny...

Uživatelský avatar
Iha
Příspěvky: 98
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#22 » čtv 27. kvě 2010, 12:17

No ja si k lisu tu krabicku pro nasazovani zapalek nikdy nekoupil, takze jsem kazdou zapalku daval rucne. Nicmene problem byla ruzna hloubka zalisovani. Tak jsem si rovnou koupil rucni zapalkovacku a vsechny zapalky byly razem zalisovane stejne. V mem pripade se jedna o velke pistolove zapalky. Jak je to u malych to nemohu porovnat, protoze jsem neprovozoval.



cony
Příspěvky: 56

Příspěvek#23 » pát 17. pro 2010, 13:49

Abych něco napsal k Turretu, mám verzi s rámem odlitým z hliníkove slitiny 4 děrový plus automatický dávkovač prachu s mikrometricky stavitelným diskem (ten hranatý od LEE). Dříve jsem zápalkoval ručně, ale začalo mi to lézt neskutečně na nervy tak jsem koupil Lee Safety Prime(to je ten zásobníček na zápalky tzv "tictac". Po vybalení z krabice nešel namontovat, protože jsem měl vadný ten mezikus co se dává k lisu, to plastové pérko co ho vrací nepružilo a celkově neseděl rozměr, tak jsem si vyrobil vlastní držák za pomoci platíčka na zápalky a toho držáku co je u zápalkovače určený pro jednooperační lisy. Funguje spolehlivě, ale v případě, že bych měl dobrý mezikus tak nevidím v montáži a seřízení žádný problém. Z důvodu spolehlivosti jsou tam dost velké vůle, takže to chce získat grif, ale po pár nábojích to dostane člověk pod kůži.
V této konfiguraci jsem schopen udělat cca 13 nábojů za 2 minuty, což podle vašeho přepočtu dělá 390 nábojů za hodinu. :D Toto tempo lze udržet cca 200 nábojů bez problému, pak je krátká pauza na doplnění zápalek případně dosypání střel, nábojnic a prachu. Základ u tohohle lisu je mít pořádek na stole, krabička s namazanými nábojnicemi, krabička plná střel a prázdná krabička na hotové náboje. Přišel jsem na to, že skládání nábojů do platíček strašně zdržuje, lepší je to rovnou házet do otevřené krabičky :) a mazat nábojnice, pak je pohyb plynulejší a nestává se, že by se sekla nábojnice v matrici i když vypichovací a žehlící matrice má vložku ze slinutých karbidů. S hloubkou usazení zápalek také nemám problém, jedna je jak druhá chce to získat grif. Chce se to taky starat o lis, čistit ho (hlavně píst a právě ten zápalkovač-kovový, za cca 5-600 nábojů se na něj začne chytat špína, což vede k přilepení do drážky v pístu a vypadaní zápalkovače na zem, stačí otřít o hadru. Toto má už vyřešen Turret clasic), mazat (turret nemá maznice), občas zkontrolovat dotažení matric a ostatních dílů, ze zvyku kontroluji i prachovačku jednou za pár tisíc nábojů jestli dávkuje stejně. "údržba" trvá pár minut.
Největší rozdíl oproti progresivnímu lisu je mimo množství taky pohodlí při práci, přece jen v tomhle tempu je to dost ručkovaná a u drahých lisu se o něj možná člověk nemusí tolik starat. Jinak samozřejmě, kdybych chtěl za lis dát cca 20tisíc koupím taky něco progresivního, ale když na to člověk nemá tolik peněz tento lis stačí. Kompletní přebíjení pro jednu ráži mě vyšlo na cca 7500kč je to částka včetně zápalkovače, prachovače, karbidových 4 dílných matric, váh, frézky na zátravku a ústí nábojnice, na zkracování a podobných blbin :) Lis jsem kupoval v DELUXE kitu. To jen pro rentabilitu lisu, ona totiž cena holého lisu není vše. Jistě že se dá přebíjení pořídit i levněji ale pak už to jde na úkor pohodlí, rychlosti případně což je nejhorší bezpečnosti - viz třeba nutnost/nenutnost koupi vah.



Kolapsnik jr.
Příspěvky: 49

Příspěvek#24 » ned 19. pro 2010, 14:03

I sestava jedno operaka, rucniho zapalkovace a kvalitni vahy/davkovace, muze byt velice efektivni, nejvhodnejsi asi pro pistole vetsich razi. Ted to nemuzu zrovna najit, ale inspirovalo me video jednoho zabozrouta, mel ten proces/pracovni plochu opravdu velice optimalizovany, napr. podavac hlizen si udelal z obyc alu trubicky/hadicky prichycene kolmo tesne nad pracovni deskou, takze mu to padalo (gravitaci) uz nasmerovane do prstu atd.

U jedno operaku je hlavni vyhoda, ze to primo vybizi delat faze prebijeni na preskacku jak se to hodi podle casu/stavu zasob/nalady. Samotnou finalizaci pak provest v max. soustredeni/kvalite na jeden zatah.

Jak jiz bylo receno pecliva pred-priprava materialu a pracoviste se vyplati pro kazdy lis. Napr. efektivne se daji docistovat hlizny/zapalkovy luzka tim nastavcem na vrtacku/aku sroubovak apod. Tech figlu a zlepsovaku je hodne, viz. samotne rozsahle subtema masteni/voskovani odlevanych..

Kdo, ale opravdu hodne strili, pripadne je sberatel kalibru vseho druhu, tak pak ten velky lis uz je opravdu nutnost (jak vetsina zpetne doznava), je to holt investice na cely zivot. Nedivejme se na to, jako cinskou elektroniku s zivotnosti par let..

Uživatelský avatar
eM
Příspěvky: 62

Příspěvek#25 » čtv 17. led 2013, 19:16

Ahoj, zvažuju resp jsem už rozhodnutý zkusit v budoucnu přebíjet. Prozatím by šlo hlavně o to ušetřit resp moc střílet víc za stejné peníze na střelivo. Zásoby v trezoru se ale už začínají pomalu krátit a tak si tak říkám, jestli místo dalšího 1-2k střeliva nepořídit lis rovnou a nezačít s přebíjením místo sponzorování Vlašimi hned, jak to vystřílím.

A o čem bych se chtěl poradit - zatím střílet začínám a dělám spoustu chyb sám o sobě. Potřebuju hlavně řešit svoje chyby, ne zkoumat za co můžu já a co jsou chyby střeliva. Je podle vás možný začít přebíjet 9 mm LUGER tak, abych nemusel ladit střelivo ale v podstatě pouze bez fantazie zkopíroval nějakou doporučenou střelu + navážku + zápalku a mohl trénovat za menší prachy?

Krom rozptylu alá tovární náboje (prozatím velmi pomalá mířenka na 10-20 metrů a hledání chyb) je mi většina faktorů putna, takže to můžou bejt klidně čajíčky a střela by byla určitě plášťová (polygon), takže bych snad nemusel řešit potíže se strháváním. Odhadovaná spotřeba zatím cca 300-600 měsíčně.

Uživatelský avatar
Kurt
Příspěvky: 222

Příspěvek#26 » ned 20. led 2013, 22:43

eM: jasně. Vezmeš laborační tabulky, najdeš svůj prach a hmotnost (+typ) kule a uděláš různé navážky tak, abys nepřekročil maximum v tabulkách uvedené. Pak to střelivo vezmeš na střelnici a střílíš - nejprve sleduješ funkci zbraně (u příliš slabé navážky bude časté nepřetažení závěru) a když přijdeš na to, pod kolik prachu nejít, máš mantinely pro laborování s množstvím prachu (minimum je navážka, kdy zbraň spolehlivě funguje a maximum je v tabulkách). V těch se pohybuješ a hledáš optimální navážku pro co nejlepší soustřely. Laičtěji to neumím a očekávám připomínky zkušenějších. :)

Uživatelský avatar
eM
Příspěvky: 62

Příspěvek#27 » pon 21. led 2013, 11:43

Študuju literaturu, projíždím fóra a k tomu mi pár dobrodinců nabídlo radu a pomoc, takže to snad nějak zvládnu.

Hele, nemám zatím moc představu - jak moc velkej rozdíl v přesnosti může dělat blbá navážka? Nemyslím rozhodně nějaký extrémní pokusy, ale prostě to, když tam švihnu doporučenou a ona bude o pár desetin grainu jinde, než by byla ta "nej". Lítá to pak hodně mimo (dolů, nebo kam já vím ještě)?

Uživatelský avatar
Kurt
Příspěvky: 222

Příspěvek#28 » pon 21. led 2013, 20:11

Na to bude muset odpovědět někdo, kdo nemá volšový ruce jako já - já to totiž na svým terči nepoznám. :D
BTW: Vzledem k tomu bydlišti, co máš v profilu, ti můžu případně v praxi ukázat přebíjení na Turretu, pokud by ses pro něj rozhodl (a nestačila by ti videa z YouTube).

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3757

Příspěvek#29 » pon 21. led 2013, 20:37

Problém je v tom že "blbá navážka" je imaginární problém. Na sestavě náboje je několik proměnných: typ prachu, navážka, typ střely, její hmotnost, hloubka usazení a škrcení. Pomíjím zápalku a nábojnici, to už je o krok dál. Kterýkoli z těhle faktorů může způsobit to že střely půjdou na 5 metrů do terče naplocho a nebo budeš mít rozptyl jak z kropáče. A naopak z jiné zbraně to může lítat na flek.
Takže správný dotaz by měl znít např.: chtěl bych přebíjet do G19 celopláště 124gn. SB na minor, může mi někdo doporučit konkrétní prach a navážku ?
A nebo si u sousedů (kde to taky řešíš) konečně přečti vlákno přebíjení 9mmLuger je toho 20stránek a všechno popsaný asi 10x dokola.

Uživatelský avatar
eM
Příspěvky: 62

Příspěvek#30 » pon 21. led 2013, 22:28

Ad fórum u sousedů, snažím se něco trochu naštudovat všude možně a zrovna na tohle jsem už narazil. I na pár dalších. Smyslem tohohle dotazu nebylo ale původně řešit určitou laboraci. Nýbrž získat obecnou představu jak moc laborování bude vyžadovat udělat něco, co bude lítat i trochu líp než jen dopředu. A jak velké změny mohou hrát výraznou roli.

Což je ovšem jinak než konkrétně natolik širokej pojem, že vlastně nemá smysl to řešit - což už mi došlo, takže vyřešeno a děkuju za radu.

@Kurt: SZ a děkuju za nabídku!

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Seznam.cz a 2 hosti