Od jakého množství nábojů se vyplatí přebíjet + vhodný lis

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#31 » pát 25. led 2013, 14:51

na to, co od přebíjení očekáváš, máš zrovna v burze vhodné řešení :idea:
viewtopic.php?f=4&t=2992



drevak3
Příspěvky: 122

Příspěvek#32 » čtv 27. lis 2014, 07:24

Já jsem před chvílí začal přebíjet a to proto, že dávat za 357 mag skoro 8 kaček, tak nestřílím. Dělám na jednoperáku, ale na moje množství si ty tři hodiny na přebíjení měsíčně najdu. Přijdu o dva filmy v televizi. Co se týče množství a úspory při přebíjení tak je to relativní. Chodím na střelnici s kolegou penzistou a ten si bere vždycky 35 nábojů. Nepřebíjí a nemá tolik peněz na koupi továrního střeliva. Návratnost investic na vybavení se dá jednoduše spočítat.



Bohuliby
Příspěvky: 2180

Příspěvek#33 » čtv 27. lis 2014, 12:18

Pro mě je přebíjení koníčkem, proto nemám spočítáno kdy se mně vše vrátí.



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#34 » čtv 27. lis 2014, 16:22

Uz se to tady psalo, ale zopakovat to nevadi. Přebijenim se neusetri ani koruna. Jednoduse proto ze skoro nikdo nema stanoveny pocet naboju, ktery vystrili za mesic, ale ma urcitou castku penez, kterou muze obětovat na svůj konicek. Pokud mu klesne cena munice, tak stejne utrati tu samou castku... :-)



frantisekkozisek
Příspěvky: 320

Příspěvek#35 » čtv 27. lis 2014, 17:23

A nebo také díky přebíjení si můžeš pořídit i jinou ráži než 9 luger a nezkrachovat kvůli tomu :)
Také v případě puškovýho střeliva je ta úspora velice znatelná.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1159

Příspěvek#36 » čtv 27. lis 2014, 18:02

Tak v pripade ze clovek zacal trpiet 6-rannou diagnozou, je to asi nutnost :lol:. Nehladiac na moznost nalaborovat slabsie (pripadne silnejsie :twisted:) naboje. Takze idem do Lee Turret Classic s .357 a .44 matricami. Pocitam ze revolverove naboje su mimo toho ze sa to oplati aj menej nachylne na zaciatocnicke nepresnosti (mimo navazky :D). Uspory obavam sa nebudu - ale zato viacej srandy za tie iste peniaze.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2253

Příspěvek#37 » ned 6. bře 2016, 21:46

Začínám se zajímat o levné střelivo a tak koukám, jak vyjde cena za vlastnoručně přebitý náboj.

Na netu dokážu najít hotové přebité náboje za 4 Kč, za kolik je dokážete dělat doma, aby se vyplatilo investovat do vybavení a do té práce, co s tím je ?

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1159

Příspěvek#38 » ned 6. bře 2016, 22:07

Nabojnica = 0 (strelnica)
Zapalka (SB SP) = 0.66 CZK
Prach (narychlo - pri cene 799 CZK za 0.5kg vychadza medzi 0.4 a 0.5 CZK na naboj podla navazky)
Strela (Ares RNBB EPRX 125gr, urcite sa daju zohnat lacnejsie) = 1.90 CKZ
Total : 3.00-3.10 CZK. Ak zozenies lacnejsie strely, si rozhodne pod 3 CZK,

Ak strielas 100 ran do tyzdna -> 5200 ran za rok ... uz je to citit :).

Edit : Nabojnice (cez 1000ks) vyperiem a ususim za +-hodinu. Na Lee Turret spravim ked som rozbehnuty 150+ za hodinu. Takze pri spotrebe 100 kusov do tyzdna mi to +-4 hodiny prace do mesiaca bohate vykryju.



mihlit
Příspěvky: 424

Příspěvek#39 » ned 6. bře 2016, 22:17

Vyplatí se to, ale neušetříš, vic si zastřílíš. Všichni to tvrdí, nevěřil jsem a dopadl stejně. On je asi hlavní rozdíl v tom, že aby se přebíjení vyplatilo, musíš kupovat ve velkém, abys dostal množstevní slevu. To znamená v tisících kusů. Jenže to se ti pak doma "válí" spousty nábojů a tak se pak nehlídáš a střílíš.

Ale k tvé otázce. Záleží na tom,jestli ti stačí olověné střely a pak i jestli si je hodláš odlévat sám. Pak je to velmi levné. Já používám klasické FMJ střely 124gr. Střela je na náboji nejdražší věc, takže vše se odvíjí od toho, za kolik ji seženeš. Já sehnal za 1.60 (vyjímečně). K tomu je zápalka SB za 0.55 a prach vyjde na 0.40 dohromady tedy 2.55 Vybavení mě vyšlo na 9 tisíc. Teoreticky tedy se mi to zaplatí po vystřelení 6200 nábojů. Prakticky je to tak, že po jednorázové investici do přebíjecího vybavení platím stále stejně a střílím víc. Vybavení jde sehnat levnější, ale to budeš přebíjet značně pomalu a bude to otrava. Takže jedině pokud nestřílíš moc, což zas znamená, že ti to ušetření hodně dlouho potrvá. Kromě lisu, matric, váhy nezapomínej ještě na nějakou pračku a podobné věci. Kdyby jsi přebíjel i jiné ráže, tak tam se ušetří více.

No a pokud jde o "vyplatilo" tak když použiješ levnější lis (s pomalou výrobou) a nezapomeneš přidat další časové náklady jako sběr, nábojnic, třídění, praní, sušení, příprava věcí okolo, zdržování s kontrolní navážkou prachu... tak pokud půjdeš na brigádu (či placený přesčas), tak u 9lugru tě vlastní přebíjení vyjde dráž.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2253

Příspěvek#40 » ned 6. bře 2016, 22:53

Rozhodně nejsem zkušený střelec, takže nedokážu posoudit, jestli vlastnoručně odlévaná olověná a nebo FMJ. Ale odlévací linka je poměrně drahá věc a zrovna tohle považuji za docela pracné.

Moje představa byla střely kupovat a tvořit vlastně "skoro tovární náboj",

Já jen, že pokud dokážu kupovat hotové přebíjené za 4 Kč, tak jestli se vyplácí 3 Kč + hromada práce ...

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1159

Příspěvek#41 » ned 6. bře 2016, 22:59

Hm ... povedzme ze casom mozno zacnes prebijat aj ine veci nez 'ekonomicku' 9x19. U takej .357 je ten cenovy rozdiel uz trosku citelnejsi ... a dalej - zabudni na cas - bud ta to bavi alebo nie. Ak ta to nebavi, tak to nerob. Keby som zobral ze budem robil tie 4 hodiny pre firmu - tak sa mi prebijat fakt neoplati :D. Ale to by ma uz z toho sedenia za pocitacom asi drblo. A ako pisal mihlit - ber ako minimum aspon ten Lee Turret, s tym je to zabava :). A samozrejme - neusetris, ale strielas o dost viacej.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2253

Příspěvek#42 » pon 7. bře 2016, 06:51

I čas musím do té kalkulace zahrnovat. Čas je ta nejdražší položka, ta se koupit nedá ...

Pokud by ty "přebíjecí linka" fungovala jako rodinná, tak by asi měla jinou rentabilnost, než na moje plánované povinné odstřílení 100-200 ran měsíčně.

Takže na 9*19 Luger máme náklad, s koupenou střelou, bez času, zlehka pod 3 Kč.

Uživatelský avatar
Lynx
Příspěvky: 1002

Příspěvek#43 » pon 7. bře 2016, 07:56

Plus náklady na pořízení lisu a spol.

O přebíjení jsem uvažoval taky, ale:
1) dlouhodobě střílím převážně Lugery
2) střílím do pěti set ran měsíčně
3) nebudu sportovní střelec, "ladit" náboj nebudu, stačí mi tovární "nastavení"
4) přebíjení nevidím jako atraktivní část střelby, spíš ho vnímám jako práci
5) nechce se mi na střelnici sbírat nábojnice
6) svého volného času si cením víc než měsíčně ušetřené tisícovky za cenu sezení za stolem a pracování.
Zjistil jsem teda, že přebíjení pro mne není rentabilní.

Kalkulaci na náboj už máš, pokud body 1-6 vidíš jinak, s chutí do toho.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2253

Příspěvek#44 » pon 7. bře 2016, 08:14

Pokud budou platit body 1 a 2, tak se vyplatí jen experimenty, rozhodně ne přebíjení všeho vystříleného.

Takže pokud něco, tak levný jednopérák, sadu matric a váhy. Neválí se to někomu v koutě garáže ?

Docela by mne zajímalo, jak mají u Strobla vykalkulovanou cenu, když u lisu má napsanou úsporu 2,5 na jeden náboj. To nevychází ani na nové náboje, natož pak na nákup továrně přebitých.



Chip
Příspěvky: 641

Příspěvek#45 » pon 7. bře 2016, 08:21

Všechno je o kontaktech. Pokud člověk nakupuje v kamenných obchodech, jsou ceny takove jako psal MM. V okamžiku kdy začnete hodně střílet a jezdit treba po zavodech, ziskas vazby na vyrobce a dostanes se k leoším cenám... Příklad. Střela Fmj od pana Hrůši cca 1.1 az 1.2 kc, zapalka sb cena pro cleny ipsc asociace 0.41 hal. Prach prumyslove baleni cca 1200 kc kilo. Razem jsi na cca 2.1 kc náboj...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti