Čištění nábojnic - vibrační pračka aj. způsoby



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#286 » ned 27. lis 2016, 18:34

Ja jsem udelal pokus s puskovymi nabojnicemi. V praci kamos chtel vyhodit starou rychlovarnou konvici, tak jsem si ji vzal, ze neco zkusim a kdyz to nebude dobre, tak ji vyhodim ja.
Odzapalkoval jsem 100 nabojnic, ktere jsem nasypal do cca 1,5 L vody se dvema kavovyma lzickama kyseliny citronove. Nechal jsem to projit jednim cyklem varu konvice. Obsah vylil do kbeliku, abych zkontroloval vycisteni. Nic, moc. Tak jsem pridal jednu polevkovou lzici kyseliny citronove a znovu nechal projit jednou cyklem varu konvice. Znovu vylil cely obsah do kbeliku kvuli kontrole. Vysledek byl o poznani lepsi. Uz jsem obsah dal neprelival a jen nechal jeste trikrat projit varem konvice. Nabojnice jsou vycistene tak, jako PAFKOVI nabojnice vyprane v ultrazvuku + roztok. Takze jsem usetril nekolik tisic korun za nakup ultrazvukove pracky a naklady jsou jen kyselina citronova. Prani puskovych nabojnic mam timhle pokusem vyreseno.
Dalsi pokus bude v lete. Nabojnice odzapalkuji a naskladam dnem vzhuru do platicek od pistolovych naboju. .223 do platicek od 9 mm. .308 do platicek od .45. Do hrnce s roztokem vody + kyseliny citronove ponorim platicka s nabojnicemi, dam na dvore na plynovy varic a necham to projit cca 20 - 30 minut mirnym varem, aby co nejmensi bublinky pekne proudily vzhuru na hladinu a sem tam nejaka prosla i nabojnici. Proto v platickach od pistolovych naboju dnem vzhuru. A i suseni v tehle platickach je daleko lepsi. Takhle je davam susit ted na radiator je to super.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#287 » pon 28. lis 2016, 09:36

sided píše:jenže v praxi je to úplně jedno ;) ukaž mi jaký rozdíl to dělá v terči.

žádnej,
ALE TEN POCIT :lol:

já bych jen dodal:
vyper jich takhle metrák a přejde Tě to



mirekplachy
Příspěvky: 21

Příspěvek#288 » pon 5. pro 2016, 10:14

Snad následujících pár řádků a fotek pomůže podobnému začátečníkovi v přebíjení, jakým jsem nyní já. Chystám se přebíjet, vybírám lis, skládám výbavu. V první fázi jsem koupil minulý týden vibrační pračku Frankford Arsenal (FFA) se startovací směsí Kukuřice + FFA Brass Polish. Přepral první vzorky a nebyl jsem s výsledkem moc spokojen. Dokoupil jsem tedy Ořech a Dillon Rapid Polish. Pro porovnání ještě v sámožce jáhly od Lagrisu, o kterých se tady na fóru píše. Vytáhl jsem ze sklepa malou ultrazvukovou pračku AEG, kterou jsem si pořizoval před cca 8mi lety na brýle. A začal jsem testovat různé druhy praní nábojnic 9mm Luger s následujícím výsledkem:

1. Nejlepší výsledek poskytlo praní v ultrazvukové pračce s přídavkem lžičky kyseliny citrónové. Nábojnice zevnitř krásně čistá, za 3x3 minuty bylo hotovo. Z venku sice trošku mapy, ale nic zásadního. Viz fotky níže. Potom jsem je dal vyschnout na radiátor. Pro mě nepoužitelné vzhledem k malé kapacitě vibrační pračky (a novou nebudu kupovat) a nutnosti sušit, tj. několikrát s nimi manipulovat.
DSC_0117.jpg


2. Na druhé místo bych zařadil Kukuřici + FFA, pokud se jedná o běžně znečištěné nábojnice z vnitřní střelnice. Nechal jsem je vibrovat cca 5 hodin a nejsou tak čisté zevnitř jako po ultrazvuku, ale líp se na ně kouká zvenku, jsou vyleštěné, nemají mapy jako po té kyselině. Tímto způsobem budu dál pokračovat. (1,5 kg = 170 Kč + polish)
DSC_0116.jpg


3. Ořech+Dillon je stejně dobrý jako Kukuřice+FFA, jen zanechává víc prachu uvnitř. Asi to ničemu nevadí, možná jsem tam dal málo toho Dillonu, tak to bylo moc suché. Až spotřebuju kukuřici, přejdu na Ořech. Zkoušel jsem tam vyprat hodně očouzené nábojnice, a „pocitově“ se s nimi líp popral právě Ořech (1,5 kg = 150 Kč + polish).
DSC_0114.jpg


4. Jáhly byly zklamání. Vevnitř vypadaly nábojnice stejně, jako z Ořechu nebo Kukuřice. Na základě pročtení tohoto fóra jsem čekal lepší výsledek, přibližující se k Ultrazvuku, ale to se nestalo. Z venku dobře omleté, trošku míň lesklé. Nedával jsem do nich ale žádný polish, ale jedná se o nejlevnější vibrační praní (1,5kg = 80Kč).
DSC_0115.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
ryucz
Příspěvky: 114
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#289 » pon 5. pro 2016, 10:38

Jahly jsem jeste nevyzkousel, ale jestli to neni tim ze nemaji ostre hrany?



mirekplachy
Příspěvky: 21

Příspěvek#290 » pon 5. pro 2016, 13:16

ryucz píše:Jahly jsem jeste nevyzkousel, ale jestli to neni tim ze nemaji ostre hrany?

To je otazka, protoze rýže ma ostre spicky a cisti hur.

Odesláno z mého E6853 pomocí Tapatalk

Uživatelský avatar
ryucz
Příspěvky: 114
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#291 » pon 5. pro 2016, 13:19

Zrovna pred chvili jsme se o tom bavili s kolegou v kanclu. Vypada to ze dost zasadni vliv ma taky tvrdost media.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#292 » pon 5. pro 2016, 16:06

Ja mam jahly vyzkousene a jsem spokojeny. Fotku jsem tu daval, je na strane 17. Ale je mozne ze funguji jen ve vetsich nabojnicich. Ja prebijim do pistole jen .45 ACP. Prece jen tam ma zrno media vetsi prostor k vibracim a zobani.

Uživatelský avatar
ryucz
Příspěvky: 114
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#293 » pon 5. pro 2016, 16:11

Jak velke jsou vlastne "zrna" u tech jahlu?



aleš_
Příspěvky: 136

Příspěvek#294 » pon 5. pro 2016, 17:39

A co přidat k médiu jako ořechy trochu plavené křídy nebo jiného jemného abraziva, např. Cif? Jaký by to mělo efekt? Plavená křída se údajně používala a možná ještě používá jako abrazivo do zubních past. Tak když to čistí zuby, třeba by to čistilo i nábojnice :D

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 275

Příspěvek#295 » pon 5. pro 2016, 18:20

Používám rýži s jáhlemi a raz za čas tam sypnu asi polévkovou lžíci čistícího prášku na vany. Našel jsem ještě ten starý, z doby budování socializmu. Leštím to ve stejné náplni přes dva roky a funguje to dobře. Vnitřek není bůhví jak lesklý, ale na funkci to nemá vliv.



tomas fuk
Příspěvky: 831

Příspěvek#296 » pon 5. pro 2016, 19:04

Jahly jsou lopupane proso, takze malinke kulicky prumer cca 1,5 - 2 mm. U jahel jsem nepouzival zadny doplnek k lesteni.

Uživatelský avatar
zdenys73
Příspěvky: 73

Příspěvek#297 » pon 5. pro 2016, 20:30

Koupil jsem 5kg rýže , cca co 1000ks dám lžíci Sitolu a tato náplň mi vydržela cca 10 000ks bez výměny média .

Uživatelský avatar
WalrusInAnus
Příspěvky: 278

Příspěvek#298 » pon 5. pro 2016, 20:59

Jáhly jsem zkoušel tenhle víkend, a letěly částečně do popelnice a částečně do ptačích krmítek.
Každá druhá nábojnice měla jáhlou ucpanou díru, a to i po pořádným protočení v bubnu.

Uživatelský avatar
ryucz
Příspěvky: 114
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#299 » pon 5. pro 2016, 21:03

WalrusInAnus píše:Jáhly jsem zkoušel tenhle víkend, a letěly částečně do popelnice a částečně do ptačích krmítek.
Každá druhá nábojnice měla jáhlou ucpanou díru, a to i po pořádným protočení v bubnu.

Zacpana zatravka nevadí, vypichne to jehla.

Odesláno z mého Lenovo P70 pomocí Tapatalk



davidoff
Příspěvky: 185

Příspěvek#300 » úte 6. pro 2016, 11:25

Osobne jsem zkousel kukurici co je v kitu pracky od Frankford plus ten jejich polish, pak i orech a i jahly podle doporuceni. Nakonec jsem skoncil u toho, ze nekolik hodin preperu v orechu s jejich polishem, pak presypu a necham nekolik hodin s kukurici s lzickou sitolu a pro me idealni. Jahly letely do kose, vysledek neuspokojivy.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů