RS14 - prach pro redukované laborace



king
Příspěvky: 94
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#31 » pon 11. bře 2024, 12:01

Hezká práce, zrovna se o 8 × 50mm R Lebel teď zajímám. Jak je tato ráže rozšířená v ČR? Kolik ran bylo na navážku? Jaké střely se dají koupit?

Laborace prosím zašli na:
https://www.reload-swiss.com/en/load-da ... -load-data

Ať z toho i ostatní něco mají.



formaldehyd
Příspěvky: 10

Příspěvek#32 » stř 13. bře 2024, 08:02

8X50 Lebel je oblubena raze u historickych zbrani, pretoze sa da stale kupit tovarne strelivo od PPU (oznacene 8x51 Lebel), a pretoze su dobre dostupne aj nabojnice, strely a matrice. Tovarne strelivo je na mna zbytocne zive, nameral som 710 - 720 m/s. Dalej, tovarne strelivo ma nabojnicu sformatovanu aj na velmi tesnu komoru, pricom pusky ju mavaju vyrazne volnejsiu. Dovod nepoznam. Je to az do tej miery, ze ked prezeniem vystrelenu nabojnicu klasickou FL matricou 8x50 Lebel od Lee, tak je stale volnym okom vidiet velkostny rozdiel - FL Lee matricou sformatovana nabojnica zostava vyrazne viac nafuknuta nez kupovany naboj. Kvoli tlaku a nedostatocne ozihanemu materialu mi u tovarneho streliva az praskali pri vystrele nabojnice. Zbytok som deloboroval, ozihal, strelil so svojou navazkou D060ky (cca 500 m/s) a bez problemu (obzvlast ked nasledne uz vacsinou len krckujem).

Raze sa pouziva v puskach 1886 Lebel (vela sa ich vyrobilo uz do r.1890 a spadli do Decka) a v puskach Berthier, ktorych je Deckovych uplne minimum. Netrufam si odhadnut, kolko je pusiek Lebel v CR, ale je ich urcite radovo menej ako nemeckych Gewehr 88. Predavaju sa za pomerne vysoke ceny.

Na jednu navazku som vsytrelil svojich standardnych 5 ran, myslim, ze v jednom pripade len 4. U RS14 viac ran netreba, vacsinou hori jeden naboj jak druhy.

Strely su tiez relativne easy. Pouzivam odlievane olovo z kokily Lee Maximum. Mam verziu na cca 250 gr strely, ale napr Strobl ma v ponuke o nieco lahsi model. Formatujem na .327", plus gascheck, mazanie do drazky.

https://www.strobl.cz/lee-mold-8mm-maxi ... ity_p12311

V podstate s rovnakym vysledkom sa da pouzit aj velmi rozsirena "kropackova" kokila LEE MOLD C309-200-R. Dali sa v Nemecku kupit aj original FMJ strely od PPU pouzivane v tovarnom strelive (diameter myslim .326"). Je to drahe, plastovanym strelam sa u historickych zbrani vyhybam, plus olovo mi ide presnejsie.. Takze som sa vo FMJ prilis nevrtal.

Pozriem sa, ake udaje vyzaduje pre zakaznicke laboracie vyrobca RS, a ak budem mat vsetko, co treba, nahram to tam.



stip
Příspěvky: 295

Příspěvek#33 » stř 13. bře 2024, 14:32

formaldehyd píše:... a v puskach Berthier, ktorych je Deckovych uplne minimum.


Je vůbec možné, aby byl Berthier 1890 kategorizován jako D? (jinde než na aukru :roll: )



Wdog
Příspěvky: 13

Příspěvek#34 » stř 13. bře 2024, 14:56

Berthier: pokud je to karabina m.1890, tak ano, jejich výroba začala v roce 1890. Rok výroby je na nich značený. Dlouhé pušky Berthier začaly později.

Lebel m.1886 & volné komory: domnívám se, že variace komor jsou u nich díky složité historii konkrétních kusů. Mohly menšinově přežít ve francouzském eráru, většinově v koloniích nebo rozvojových zemích. Takže zažily několik desítek let mírové služby, dále jednu světovou válku a v případě kolonií a třetích zemích třeba i dvě světové války. Komory podléhaly opotřebení intenzivní střelbou a čistěním, v případě lehčího poškození mohly být přeleštěny nebo vystruženy, a to vč. oficiální úpravy na náboj m.1932.
Oproti tomu náboj musel být takový, aby se vešel do všech zbraní, od pušky do kulometu, a nikomu moc nevadilo, pokud se v boji při výstřelu natahovaly či praskaly nábojnice. Ale ty volné komory mají spíše ty pušky z kolonií či třetích zemí, tam byly nároky menší.
U nás asi nebudou pušky v 8mm Lebel moc rozšířené, historických originálů Lebel m.1886 do 1890 přežilo málo, a pozdější Lebely a pušky Berthier jsou dobré tak na doplnění sbírky. I přes to, že je v poslední době dostupný nový tovární náboj. Na střelbu na zbroják si to asi nikdo pořizovat nebude, ten tovární náboj je drahý.



formaldehyd
Příspěvky: 10

Příspěvek#35 » čtv 14. bře 2024, 07:38

Suhlas s Wdog: ano, karabiny Berthier sa zacali vyrabat na konci roku 1890. Zdroj: McCollum, I., 2019. Chassepot to FAMAS: French Military Rifles, 1866-2016. Headstamp Publishing. Keby som vedel ako, vlozim sem foto danej tabulky.

Ciastocny suhlas s Wdog: ano, tovarny naboj musi mat rozmery aby pasoval do kazdej komory (okrem gulometu Chauchat boli na 8x50 Lebel pre-komorovane aj nejake Rolling BLocky, stare pusky Gras atd..) Ale praskanie nabojnic JE obcasnou a charakteristickou vlastnostou 8x50 Lebel streliva od PPU, a to aj v priemernych komorach. Vyrabaju ho proste prilis "univerzalne" a niektore sarze byvaju zle ozihane. Po spravnom ozihani funguju normalne. Da sa k tomu najst info na zahranicnych forach. Naproti tomu sa nikto nestazuje, ze by mu nabojnica sformatovana matricou od Lee (ktora ma stale vacsie rozmery ako nove PPU strelivo) do komory nejakej zbrane nevosla. V PPU maju nastavenu vyrobu na extrem.

Uz sme vsak off topic, navrat k prachu RS14. Spominane zihanie ma priviedlo na myslienku pouzit RS14 na fireforming... Mozno porozmyslam a otestujem, ci je tam nejaky rozdiel (vyhoda - nevyhoda) oproti klasickemu pistolaku.



formaldehyd
Příspěvky: 10

Příspěvek#36 » pát 15. bře 2024, 11:33

formaldehyd píše:
V podstate s rovnakym vysledkom sa da pouzit aj velmi rozsirena "kropackova" kokila LEE MOLD C309-200-R.


EDit: Pozor, chyba, myslel som kokilu na vacsiu strelu, C330-205-1R:

https://www.strobl.cz/lee-mold-c330-205 ... vity_p3232

Sorry za preklep.



king
Příspěvky: 94
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#37 » pát 19. dub 2024, 14:38

Laborační tabulky RS14 pro .308 Win se střelou:
- Ares CEPRX 220gr
- Ares EPRX 78gr

20240417_102057.jpg


https://www.reload-swiss.com/en/loading-data/rs-loading-data
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host