Hmotnost olověné střely pro polygonální hlaveň

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » stř 20. čer 2012, 10:06

Chystám se přebíjet 9mm Luger olověnými střelami. Mám na výběr buď 130 nebo 160gr ogivály (kvůli spolehlivějšímu přebití) s teflonovým povlakem. Rád bych použil prach BA9, který se mi osvědčil pro plášťované střely a kterého mám ještě nějakou zásobu.
Střílet to chci z Jericha, které má hexagonální hlaveň. Proto se ptám: jaká hmotnost střely je lepší pro dosažení vyšší přesnosti a omezení rizika stržení střely? O výkon mi ani tak nejde, stačí když to bude spolehlivě přetahovat závěr.

Uživatelský avatar
netopyr
Příspěvky: 86

Příspěvek#2 » pát 29. čer 2012, 16:10

Mířenkáři rádi a často používají těžké střely, tak okolo 150gr pro 9mm L.

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#3 » pát 29. čer 2012, 19:14

Zatím jsem to vyřešil objednávkou sta kusů od obou provedení. Dám vědět, která kombinace se nejlépe osvědčila.

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#4 » ned 8. črc 2012, 16:47

Dnes jsem vyzkoušel prvních dvacet kusů nábojů s olověnou teflonovanou střelou

- 130gr střela; 4,3gr BA9
funkce spolehlivá

- 160gr střela; 3,0gr BA9
z deseti ran zůstala dvakrát prázdná nábojnice zaseklá v okně - příště dám 3.2gr a mělo by to být OK

Podle děr v terči nešlo nic naplocho a nic nenasvědčovalo tomu, že by se střely strhávaly. Nějak extra jsem se nesnažil, ale zdá se, že přesnost je dostačující.
Teď asi udělám víc kusů a vyberu podle toho, co bude míň špinit a s čím se bude zbraň lépe chovat; případně jestli se mi podaří odhalit nějaké rozdíly v přesnosti.



cony
Příspěvky: 56

Příspěvek#5 » ned 8. črc 2012, 20:23

Co chceš slyšet? To že ti nechodí těžký střely, nemá nic společnýho s váhou střely. :) Těžší střela se při tvých navážkách bude teoreticky míň mazat, protože ji budeš hnát menší rychlostí, ale není to dogma. Není problém hnát i těžkou střelu vysokou rychlostí. Jestli se strhne, záleží na tvrdosti, navážce a konfiguraci náboje. Osobně mi glockácká hlavěň (dejme tomu polygonální) snesla rychlejší náboje, než klasická CZ. Na druhou stranu to víc mazalo a hůř se čistilo. Bavíme se o nábojích s olověnou střelou a reálnou energií ze 4-5 palce s cca 500J. Jestli těžkou nebo lehkou střelu se tu nebo na jiném fóru už několikrát řešilo. Přesnost (pokud se ti to nezacne strhávat) bude nerozeznatelná na běžných 25m.

Uživatelský avatar
netopyr
Příspěvky: 86

Příspěvek#6 » ned 8. črc 2012, 21:46

Jak už bylo mnohokrát řečeno, každé zbrani chutná něco jiného. Můžou to být i stejné modely např. dvě CZ75 a každá bude chtít trochu jiný náboj. Jinými slovy musíš zkoušet navážky, hmotnost střely, zapuštění střely, zaškrcení atd...
Navíc pokud budeš střílet IPSC, tak náboj musí být na faktoru.Pak ještě kontrolovat soustřel a případně na hradlech měřit rychlost a počítat výkon.
Hodně trpělivosti a štěstí ;)

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » ned 8. črc 2012, 22:26

Cony: jasně, však já jsem poslední příspěvek myslel spíš jako report. Že by to třeba někomu mohlo pomoct. (Osobně jsem měl dost problém najít doporučenou laboraci pro BA9 se střelou těžkou 160gr.) Jak jsem psal - zvýším návažku na 3,2gr a předpokládám, že to bude fungovat 8-) . Jo a na tu debatu ohledně preferované hmotnosti střely jsem už narazil - hlasování suveréně vyhrála střela 124gr ;) .
netopyr: IPSC je zatím nad moje možnosti. Pro nynějšek si vystačím s náboji, které budou slušně trefovat, nebudou se nadměrně mazat a nebudou mi v pistoli zůstávat nespálená zrna prachu.
PS: osvědčilo se mi dělat náboje s OAL 29,6mm. Fungovalo to dobře v celoplášti :P a nejsou s tím problémy ani teď, takže nemám důvod měnit. Jestli to správně chápu, zmenšení OAL má za následek zvýšení tlaků a tím pádem (mimo jiné) "ostřejší start" střely, což podle mého názoru není, obzvlášť u olova, žádoucí. A prodlužovat ten náboj o moc už asi taky nejde...

Uživatelský avatar
eM
Příspěvky: 62

Příspěvek#8 » stř 14. lis 2012, 18:42

Ahoj, mám dotaz k polygonům a olověným střelám.

Chystám se pořídit svou první zbraň a vyhlédnutý je Glock, ale do budoucna bych chtěl přebíjet a pokud by to vyžadovalo používat pro přebíjení jen kupované plášťované střely, byla by to další věc na zvážení. Na druhou stranu cena třeba u limitů nevypadá v mých propočtech tak hrozně. Dle infa na netu je ale prý konkrétně u Glocka manuálem doporučena olovo nepoužívat - v manuálu na stránkách Mpi jsem o tom ale nenašel ani čárku. Blbej dotaz – proč je olovo špatné a skutečně ho nedoporučuje ofiko Glock? Je to jen preventivně, aby pak někdo pláštěm „nezažehlil“ olovo na stěnu hlavně a je to při správném čistění v pohodě. Nebo je to jinak?

Díky za radu, Mirek

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3757

Příspěvek#9 » stř 14. lis 2012, 18:51

Používám do G36 olovo 230Gn potahované tefonem bez jakýchkoli problémů. Hlaven je po střelbě zanešená míň než drážkovaná,



selag
Příspěvky: 281
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#10 » čtv 15. lis 2012, 11:32

S G 17 mám odstříleno 15 000 ran olovem (střela kom. kužel 124 grs) a absolutně bez problémů. Po střelbě lehce vyčistím bronzfosforovým kartáčkem, ale žádná dřina. V hlavni zatím žádné usazeniny.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů