Slitiny na střely - složení, problémy aj.



pavel6264
Příspěvky: 3

Příspěvek#61 » pát 23. úno 2018, 16:15

Řešil už tu někdo poměr olova, cínu a antimonu vzhledem k měrné hustotě? Např slitinaPb/Sn/Sb 90/5/5 je bráno váhově nebo objemově? Vzhledem k měrným hustotám těchto tří složek 11, 340/ 7,36/ 6,684 jsou váhové nebo objemové poměry úplně něco jiného. Předpokládám, že to tam každý naváží jako by to bylo stejné?

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#62 » pát 23. úno 2018, 16:45

Poměr je udáván v hmotnostních procentech. Proto je navážení v pořádku a objem a měrné hmotnosti (hustoty) do toho není třeba tahat.



pavel6264
Příspěvky: 3

Příspěvek#63 » pát 23. úno 2018, 17:46

Dík za odpověď



honzazd
Příspěvky: 156

Příspěvek#64 » pon 19. bře 2018, 09:51

ahoj. Poznám nějak přítomnost cínu ve slitině, abych předešel poškrábání hlavně antimonem, nebo jediná cesta je ten spektrometr. Mám asi čisté olovo (vodovodní trubky), mám písmovinu a cín na letování ale nevím v jakém poměru s olovem.



Sam Jr.
Příspěvky: 226

Příspěvek#65 » pon 19. bře 2018, 13:32

Spektrometr je jistota, jinak to můžeš jen odhadnout - u leteřiny jestli jsou to řádky nebo jednotlivá písmena a u pájky podle profilu prutů a odstínu slitiny.



honzazd
Příspěvky: 156

Příspěvek#66 » úte 20. bře 2018, 19:56

děkuji za odpověď. A ještě bych se zeptal? když mám 10Kg olova, 10Kg písmoviny a cca 1Kg cínu (nevím v jakém poměru) můžu to slít vše dohromady pak nechat změřit spektrometrem a podle výsledků doladit? tzv. přidat cín, popustit tvrdost olovem a podle tabulek se dostat do nějakých čísel na 9mm luger (cca16 brinela)

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#67 » stř 21. bře 2018, 11:28

Dobrá pomůcka je třeba toto:
https://drive.google.com/open?id=0B7bx- ... 3RDSnRIZVU

Doladit to samozřejmě půjde. Spektrometr je podle mě maximalistický přístup a stejně vypovídá o tvrdosti nepřímo. Ve vodovodních trubkách je zbytek cínování vždycky, není třeba cín moc řešit. Dostat se na 16 BHN není zase tak velký problém a půjde to IMHO odhadem. Hádal bych, že nepůjde o poměr 1:1 s písmovinou, spíš o dost méně písmoviny.

Uživatelský avatar
mar.tan
Příspěvky: 194

Příspěvek#68 » pát 23. bře 2018, 08:42

Někde jsem četl odrazový můstek na slitinu:

5ks čisté olovo
4ks liteřina
1ks cín

Jelikož literiny je nepřeberné množství, ber to jako hodně hrubý nástřel. Dále cín brali jako 50Sn50Pb u nás se spíš používá 60Sn40Pb

Odesláno z mého NEM-L21 pomocí Tapatalk



honzazd
Příspěvky: 156

Příspěvek#69 » stř 28. bře 2018, 18:34

Ahoj. Tak jsem dal 1000g olova, 150g liteřiny a 80g tyčového cínu a po změření tvrdosti je stejné jako ze střely.eu, takže pokud chápu cín tam nějaký je a nemusím to řešit? Ještě jsem dnes změřil 7,62x39 od aresu a tvrdost dost stejná, to mě dost překvapilo, když se říká zě tyto střely musí být tvrdší. :?:



Sam Jr.
Příspěvky: 226

Příspěvek#70 » čtv 29. bře 2018, 08:29

Předpokládám, že ty střely od Aresu (minimálně ty 7,62x39) jsou lakovaný, tam to snese i menší tvrdost - to si výrobce určitě otestuje, aby musel použít co nejmíň legur, který to olovo samozřejmě prodražujou :)

Jinak podle mojí kalkulačky máš tu slitinu: olovo 94,75% /cín 3,75% / antimon 1,5% tak zvaž podle toho za jaký ceny máš cín a liteřinu, jestli ten poměr nezměnit, jestli nedohánět pevnost spíš antimonem než cínem.



honzazd
Příspěvky: 156

Příspěvek#71 » úte 3. dub 2018, 15:12

Ahoj, spíš nevím jak to namíchat, olovo i písmovinu mám za 40 z kovošrotu cínu moc nemám, ale mám strach kvůli tomu poškrábání vývrtu, proto jsem tam ten cín dal.



kk
Příspěvky: 1005

Příspěvek#72 » ned 7. úno 2021, 22:37

Zdravim, vzhledem k udalostem bych uvedl par myslenek, prosim o potvrzeni nebo vyvraceni (chci si utridit myslenky):
- na cernoprache strileni je potreba mensi trvdost olova (ciste olovo?)
- na "normalni strely" tedy luger 7,62x39, 223 apod. je potreba tvrdsi, tedy olovo slit s cinem a antimonem
- odbocim, na rybareni a oluvka idealne cisty olovo.
- jak je to s radiaci u olova? trosku se obavam aby nekdo na bazaru neprodaval odlitky olova z nejakych lekarskych pouziti z RTG apod. co by melo nejakou radiaci v sobe, nebo vidim travu rust?

Z toho mi vypliva, ze by bylo vhodne predzasobit se vetsim mnozstvim cisteho olova, a primerenym mnozstvim cinu a antimonu. Protoze ciste olovo mohu pouzit na cernyprach a oluvka apod. a na bezdymny prach si namicham tvrdost podle potreby.



kolp
Příspěvky: 99

Příspěvek#73 » ned 7. úno 2021, 23:04

Kdyby se olovo po ozareni aktivovalo, tak by to nebyl zrovna vhodnej material na radiacni stineni.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#74 » pon 8. úno 2021, 08:26

Přesně, dobrý zdroj čistého měkkého olova jsou stínící plechy, ať už z rentgenových laboratoří, nebo z rentgenování svárů potrubí a pod. Není problém.



kk
Příspěvky: 1005

Příspěvek#75 » pon 8. úno 2021, 17:38

Diky :) a ten zbytek prosim? Co jsem si tady procetl, tak zvyseni tvrdosti cisteho olova neni zas takova veda. Staci dodrzet pomer mnostvi prisad a pak merit tvrdost a podle toho doladovat slitinu ze?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů