Výběr přebíjecího lisu



Béďa
Příspěvky: 822

Příspěvek#766 » pon 12. úno 2024, 20:04

Jinak se dá pořešit i potřeba šesti pozic. Tj. chci mít podavač srtrel a policajta na prach. Dá se pořídit matrice od DAA co spojuje usazení a zaškrcení.

Jinak ty podavače jsou od Lee nebo je tisk?

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#767 » pon 12. úno 2024, 21:02

Já myslím, že u každého lisu musíš vědět jak funguje a jak se co seřizuje. Pokud koupíš výrazně dražší lis, tak asi budeš seřizovat méně, ale přebíjejí i ty levnější, jen toho musíš více znát.

Policajta na prach řeším oční kontrolou, snaží se o automatickou kontrolu zápalek v podavači. Mám Lee Loadmaster.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#768 » úte 13. úno 2024, 06:47

Lis Lee určitě blbuvzdorný není, ale nejsem blb, aby mi musel vzdorovat. Takže blbuvzdornost nebyla kritériem při mém výběru lisu.

Přesto se mi nepovedlo poznat, jestli Béďa na otázky odpověděl nebo jestli svůj výpad stáhl.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#769 » úte 13. úno 2024, 10:20

Lee Loadmaster určitě není blbuvzdorný, ale už vím, že první, co zkontrolovat je nastavení úhlu hlavy pístu a rámu. Pokud není tohle nastavení na jednu minutu času dobře, tak nemá smysl řešit cokoli další.



Béďa
Příspěvky: 822

Příspěvek#770 » úte 13. úno 2024, 18:09

Ohledně znalosti lisu jak funguje to je samozřejmě nutné i u D.

Můj výpad byl na to že je lepší mít Lee než Dilon...jak jsem psal moje zkušenost vychází ze starších modelů Lee, kdy se to, co jsem viděl, nedalo srovnat s D650. Pokud je nový Lee s šesti pozicemi takové terno tak bez nadsázky jsem rád že je další možnost na trhu.

Ale je opravdu lepší jak D750?
.
Ohledně té blbuvzdornosti jsem myslel že podle všeho podavače u Lee jsou buď mechanické, elektrické musím řešit buď tiskem? To je pro mě no go...



Béďa
Příspěvky: 822

Příspěvek#771 » úte 13. úno 2024, 18:12

Jinak z toho co napsal Jarda bych řešil, zda je opravdu to nové Lee takové terno, z toho pohledu, že to tu čtou i začátečníci....přiznávám že ten nový Lee znám jen z obrázků, aby pak někdo nelitoval, že půlku věci si musí umět třeba vytisknout, podavače? Nebo že objem není takový.

Neříkám že Lee je špatný, jen jsem ještě neslyšel, že by byl lepší jak D....



ossan81
Příspěvky: 75

Příspěvek#772 » úte 13. úno 2024, 18:52

Lee jsou prostě levné, sem tam se k nim musí něco dodělat a hrát si s tím. Dillon za ty prachy bude určitě spolehlivější atd. Jediný výrok, se kterým mám problém je to, že kvalita vyrobených nábojů je někde jinde. To je s prominutím nesmysl.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#773 » úte 13. úno 2024, 19:18

Přečtěte si vlákno o tom lisu. Zjistíte, že jsem nic netiskl. Věci, které jsou kolem, by fungovaly stejně i na Dillonu, takže to nemůže být argument proti Lee.

Neříkám, že Lee je terno. Ani že je lepší než Dillon. Nechápu, proč mi to někdo potřebuje podsouvat.

Říkám, že potřebuji šest pozic, a cena je relativně velmi příjemná.

Dalším argumentem proti Dillonu při mém rozhodování byl trubičkový zásobník zápalek a jeho obsluha. Pár zmínek z USA o řetězových explozích zápalek v trubičce nevedlo k tomu, že bych to chtěl doma zkoušet.

Možná bouchnou trubičky v jednom z deseti tisíc Dillonů, ale u Lee jsou zápalky vedle sebe, ne nad sebou, takže i kdyby bouchla jedna, řetězová reakce nenastane. K tomu zobání nebo nutnost koupit plničku a zápalky přesýpat z trubičky do trubičky?

U Lee otevřu a vyklopím krabičku zápalek v rozevřeném zásobníku, zatřepu deset vteřin a zavřu. Hotovo. Nasazuji celý zásobník na skluzavku. Dojde, sundám, nasadím další. Žádné zobání, přesýpání, exploze.

Jasně, s plničkou za 5 tisíc to plnění trubičky trvá možná stejně dlouho, jako ruční plnění zásobníku u Lee. Ale pak se musí vytáhnout tyč, zápalky přesypat, vrátit tyč. Dost manipulace navíc proti Lee.

Velmi bych uvítal nějakou plničku, kam bych nasypal dva tisíce zápalek a ona by zásobovala lis přímo, jak bývá u velkých automatů.

A jo, Dillon je určitě taky super, ale ne pro mě za tu cenu.

Roky toužím po FA X 10. Když už ho tu někteří členové fóra mají a já čtu, jaké mají počáteční potíže, které časem taky jistě vyřeší, k tomu když sleduji nezávislé zkušenosti z USA z reálného domácího provozu, říkám si, že můžu být nakonec rád, že FA X 10 měl takové zpoždění. Byl bych totiž jinak ty peníze za něj dal taky, a radši než za Dillona, což by možná z krátkodobého pohledu mohla být chyba.

Koupit Lee v mé situaci chyba nebyla. Pokud vnitřně počítám výkonové odpisy lisu a související technologie jako korunu na kus, už na sebe přibližně vydělal. Zatímco Lee 6000 už tedy pracuje zadarmo, Dillonu by to ještě pár let trvalo.

Potřebovat třeba 60 až 100 tisíc nábojů ročně, Lee bych si taky nekoupil.



Béďa
Příspěvky: 822

Příspěvek#774 » úte 13. úno 2024, 20:56

U D 650 je pravda, že hrozí, být velmi malé riziko detonace zápalek, na druhou stranu funguje velmi spolehlivě, i D750 je toto zcela vyřešeno.


Nehejtim Lee, ty podavače jsou tisk nebo se dají koupit? Dovedu pochopit cenu vs výkon, zase pokud chci něco co má výkon, výdrž, nemusím řešit tuning, tak D je pro někoho D jistě lepší volba stejně jako to Lee zas pro někoho kdo si ho dodělá.
Beru že cena D je dnes dost vysoko.

Ten FX 10 a první zkušenosti mě zatím také trochu zklamal a zatím do něj nepůjdu.

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#775 » úte 13. úno 2024, 21:23

Já bych jen připomenul, že každý hospodaříme s nějakým rozpočtem, máme nějaké potřeby nábojů a nějaký objem volného času a prostoru, které lze zabrat potřebami na přebíjení.

Takže lepší / horší není jediné hledisko.



TPetrik
Příspěvky: 6

Příspěvek#776 » úte 13. úno 2024, 22:00

Zdravím kolegové, dovolím si přispět svojí troškou do mlýna. Přebíjím zatím krátce, jen od konce loňského roku (.44 RM, plánuji ještě .308), zatím max pár set měsíčně. Výběrem lisu jsem strávil opravdu hodně času, vše porovnával a zase přerovnával, procházel fóra a videa. Pro mé plánované užití jsem vyřadil progresivní lisy a do užšího výběru jsem si zařadil RCBS TURRET/LYMAN ALL AMERICAN 8, firmu LEE jsem vyřadil jako - řekněme nevhodnou. Ale počkal jsem do přebíjecího kurzu s Petrem Leitnerem a zpětně jsem extrémně rád za zdrženlivost. Long story short - po kurzu jsem otočil a objednal právě LEE Classic Turret a alespoň jak jsem schopen nyní posoudit, tak pro mé užití zcela ideální volba. Může fungovat jako jednooperační nebo s nastaveným autoindexem jako takový hybrid, kdy rotuje horní hlavice a nemusím pořád vyměňovat po každé operaci náboje, ale právě provedu všechny cykly postupně nad jedním kusem (tím i rychlost výroby je oproti klasickému jednooperáku někde jinde). K dílenskému zpracování rovněž nemohu říci nic špatného, v neposlední řadě i poměr cena výkon je velmi positivní. Nechci to tu zaplevelovat, ale když bude zájem, tak velmi rád poskytnu bližší info / pošlu do PM soupis co jsem všechno kupoval (dost jsem v tom na začátku plaval :)). Ať se daří.



kiv61
Příspěvky: 580

Příspěvek#777 » stř 14. úno 2024, 00:25

Mne by zajímala reálná produktivita těhle vymakaných nejen Lee lisů.

Jak to tu tak pročítám asi zabere nějaký čas to celé seřídit, občas opravit chybku, příp. zaměstnávat ještě "štrajchpudlíky" jak zde též zaznělo, čímž výsledná produktivita zákonitě klesne.
Jsem už stará konzerva, přebíjím jenom leden/únor kdy je jalová sezóna z hlediska motorek a dalších zájmů a činností, na celý rok mé spotřeby, tedy cca 10tis lugrů a tisícovku .38 , to vše na letitém jednooperáku z druhé ruky, který mne kdysi včetně matric, prachovače i digiváhy přišel na 2k.
Tohle už pro mne asi nebude, že? :)

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#778 » stř 14. úno 2024, 08:11

Otázka je, jak je člověk mechanicky šikovný, dokáže číst chování lisu a reagovat na něj.

Udělat na jednopéráku ty Tvoje objemy je úctyhodný výkon ale asi už nechodíš do práce, co ?

Já na Loadmasteru udělám a jedno sezení tak 300 - 500 nábojů, včetně kalibrace. A nemám žádné brigádníky, co by mi podávali a odebírali materiál.

Za 2t. dnes nakoupíš skoro nic, asi máš tu přebíjecí sadu už hodně dlouho ....



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#779 » stř 14. úno 2024, 08:19

TPetrik, určitě tu je k turretu vlákno, sepiš svoje zkušenosti do něj.
Kiv61 a Béďa, na vaše otázky čtěte odpovědi ve vláknu k Lee 6000.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1697
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#780 » stř 14. úno 2024, 08:52

Kiv:
na Lee Turettu jsem byl schopný dělat 200ks/h ( šlo i víc, ale zas to tempo nešlo dlouho vydržet bo ruce :D )
na "vytuněným" LEE Auto Breech Lock Pro to bylo kolem 400-500ks/h - ale..nesmělo se nic "srát" což se bohužel při velkých objemech dělo..
Na D XL650 s podavači nábojnic a střel jsem někde okolo 1000ks/h s tím že dosejpám zápalky a střely + nábojnice do podavačů
nějaká videa z minulosti tady :
Turret: https://youtu.be/KW4Ev8noipA
Breech: https://youtu.be/Svc8plxQmOg

Jako nejméně problémový LEE se mi jeví Turret, progresy od LEE ne že by nefungovaly to vůbec, ale vyžadují mnohdy dost zásahů člověka, který ví co dělá a rozhodně nejsou často bezchybně funkční z krabice.. O jejich plastových dílech atd nemluvě - to je tragedie. ALE pokud je někdo šikovnej, všechny mouchy vychytá, co je potřeba dodělá/domyslí tak je to cesta jak ušetřit vstupní náklady za lis a nebo jak píše Jarda v případě sixpacku ekonomicky výhodná cesta k 6 pozicím :)
Každý si musí sám říct, jakou cestou se vydat.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti