"Studentské přebíjení"



Hankye
Příspěvky: 74

Příspěvek#46 » pát 25. srp 2023, 07:53

Erix píše:Jak ladit hodnotu OAL? V tabulkách je základní výběr střel, ostatní se určí dle podobného typu známého výrobce nebo z databází v softu nebo lépe rovnou odměřit? Prach spíše S020 nebo D032, s čím se líp laboruje?
Samozřejmě si na začátek nechám dohlížet, ale je lépe být v obraze a připraven víc, než míň.


Hele já tady nechci dělat reklamu ale myslím, že by bylo dobrý skočit si na kurz přebíjení střeliva - třeba s Leitnerem. Stojí to dva litry a pokud se budeš dost ptát, tak se hodně dozvíš. Jak s matricema, vnitřní balistiku a co k čemu. Dá ti to dost souvislostí do začátku a nebudeš zbytečně tápat, ušetří ti to i trochu peněz na zbytečnejch chybách. Já, když sem začínal, tak jsem tam šel a start jsem měl trošku jednodušší. Hodně lidí na něj nadává, nicméně to jsou lidi co maj spoustu zkušeností a koukaj na to z uplně jinýho úhlu pohledu. Za mě to byl dobře investovanej peníz

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2239

Příspěvek#47 » pát 25. srp 2023, 08:34

Jo, kurz můžu taky doporučit, ale souběžně se dál připravuj, ať pak řešíš konkrétní problémy, na které narazíš.

Leitner na kurzu používá Turret ...



skagerak
Příspěvky: 1006

Příspěvek#48 » pát 25. srp 2023, 08:36

@Erix, pokud resis rozpocet, tak prat lze i bez pracky (nejakou tu desitku tisic bez pracky mam) a tu doresit pripadne pozdeji a prachy spis dat na lis a pod.

Btw I bez delaboracniho kladivka se da fungovat...

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1154

Příspěvek#49 » pát 25. srp 2023, 09:05

Bud kurz ako pise predrecnik vyssie, ale osobne mi ked som zacinal stacilo pozriet par videi o roznych lisoch, precitat konkretne vlakna na forach - tam najdes doporucene laboracie s roznymi beznymi prachmi / strelami. Na zaciatok postaci a potom uz mozes doladovat konkretne veci. Nie je to atomova fyzika.

Alebo popytaj po klubovych strelniciach v okoli - kto prebija a pripadne ti moze poradit. Robili sme pred rokom u nas na strelnici akciu ze sme dotiahli niekolko lisov, hradla a robili ukazku s pokecom pre tych co chceli zacat.

Pokial chces zacat - tak zacni s 9mmL, Leecko Turret, deluxe sada matric ... ked pohladas tu na fore strely co chces pouzivat, urcite narazis na niekolko roznych laboracii s rozlicnymi prachmi. Skontroluj si to voci datam od vyrobcu a pripadne sa pre istotu spytaj pokial nieco vyzera podozrivo - ale nic ine na tom nie je.

Budes tam mat potom mozno pikosky ako ze S011ka ti moze EPRX strelu v polygonalnom vyvrte strhnut, takze radsej pomalsi prach, alebo ze sa ti pri rovnakej OAL moze strela ineho tvaru zacat sekat v drazkach, atd. ... ale to uz je pokrocilejsie.

Na pracku sa na uvod vykasli, vedro s jarou pripadne trochou octu uplne staci. Pri vacsich mnozstvach je v zime fajn susicka na ovocie (nemusis riesit ze ti manzelka nadava ze v rure miesto pecnia buchiet pecies susis hilzne :D ). Kladivko nepotrebujes pokial minimalizujes pocet zmatkov - tie sa daju vzdy bezpecne zlikvidovat inak.

Uživatelský avatar
erteple
Příspěvky: 242

Příspěvek#50 » čtv 11. led 2024, 21:49

Já bych řekl, že 9L vychází na přebíjení nejhůře - sice je to asi nejpoužívanější náboj, ale kolik na jednom takovém náboji ušetří? Když někdo koupí nejlevnější komponenty, tak max. korunu na náboji, pokud bude mít vlastní hilzny. Ale ten čas, co v tom utopí, jen než se mu vrátí lis, matrice a další serepetičky, to raději nepočítat. I když na turretu to asi bude odsýpat víc, než na tom ručním, co uváděl první tazatel :-D

Já začal na jednooperáku dělat "nekvalitní" sypačky .223 Rem a chtěl jsem se propracovat k precizním .308 Win, o které mi šlo především, ty sypačky měly být jentak na odzkoušení; už asi třetím rokem se k tomu ale odhodlávám a zjišťuji, že na to ani nemám čas, ani moje výsledky by se asi moc nezlepšily, vzhledem k tomu, že dlouhou vytáhnu tak třikrát do roka :-( Ale úspora na jednom náboji .223 je tak 3-6 kč, to už je super. Pravda, spoustu věcí jsem nakoupil v obřích dávkách a ještě za předcovidové nebo lehce po-covidové ceny a teď když to letmo kontroluju (nebo kupuju prach asi o 300 dráž než na začátku), tak se už bojím, až budu muset kupovat znovu.

PS: omlouvám se za kříšení mrtvoly, ale třeba to ještě někoho zaujme...



Jarda.Jezek
Příspěvky: 893

Příspěvek#51 » čtv 11. led 2024, 23:30

Přebíjení se nevyplatí, pokud někdo vidí úsporu, pak je to úspora pouze zdánlivá, protože určitě nezahrnuje do kalkulace úplně všechny náklady. Vlastní výroba pak vyjde na stejnou cenu jako průmyslová přebíjenka. Ale někoho i přebíjení baví. Třeba stejně jako střílení, to se nevyplatí už tuplem. Kdybych si mohl koupit lugery, jaké potřebuji, nepřebíjel bych je. Ale takové se neprodávají, tak není jiná možnost, než si je dělat sám.

Relativně vycházely ceny před dvaceti lety stejně jako dnes, takže vyjma nominálního posunu žádná změna v čase.



kiv61
Příspěvky: 580

Příspěvek#52 » čtv 11. led 2024, 23:37

Erteple:
Přebíjení 9L vychází i při současných cenách komponentů (hilzny nepočítejme ) pořád o 2 až 3 kačky na náboji levněji než klasické SB, Magnetechy apod. standardní značkové střelivo.
Jestli je to málo či dostatečné, resp. má smysl či nemá je přebíjet je otázka kterou si musíme každý zodpovědět sám podle svých preferencí ať už časových či finančních s přihlédnutím k tomu, že pro mnohé je to prostě hobby a u něho se obvykle na náklady a čas nehledí ... :D
Naposledy upravil(a) kiv61 dne čtv 11. led 2024, 23:42, celkem upraveno 1 x.



bugy15
Příspěvky: 55

Příspěvek#53 » čtv 11. led 2024, 23:41

Já vyrábím naboje 9L za 3,20 to máš 3kč na náboji, vůči dobrému kupu nebo přebíjenkám to máš 2,50. A to počítám aktualní ceny komponent. Co máš za laboraci za 5kč? Co se týka času tak 300 za hodinu i s praním nábojnic není takova hruza.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 893

Příspěvek#54 » pát 12. led 2024, 06:59

Moje laborace je možná ještě dražší. Tvoje taky. Sečti si úplně všechny výdaje, které v souvislosti s přebíjením máš. K tomu připočti nájem a energie za zabranou plochu. A nakonec všechen čas tím strávený, tj. včetně obstarávání komponent, vybavení, získávání knowhow a samotné přípravy a přebíjení, sečti a vynásob svou hodinovou sazbou. Koupit od izers18 tady na fóru za 5kč Alsy je prostě levnější. Ale já bych tím střílet nechtěl. Takže si je nekoupím, přestože bych tím ušetřil.
Jenže tohle málokdo chce slyšet. Každý dělá, že náklad je jen kule a zápalka, prach nestojí skoro nic a nábojnice se najde. Zbytek nemá svoji cenu. Má. Myslete na to.



petrc
Příspěvky: 29

Příspěvek#55 » pát 12. led 2024, 07:28

Já to vídim trochu jinak. Nevím proč do nákladů započítávat zabranou plochu a energie - v komoře se topí stejně, přebíjení na to vliv nemá, a plocha se díky přebíjení využije. Nic, co by mi generovalo peníze, na to místo, kde mám přebíjecí lis, nemám. Násobit můj čas strávný přebíjením mojí hodinovou sazbou je zavádějící - to by bylo správně, kdybych přebíjel místo práce, ale to se neděje. Naopak, místo sezení u televize, nebo v lepším přápadě u knížky jdu přebíjet. Takže to spíš vidím jako účelněji využitý čas. Taky jsem už zaslech argument proč právě nejít místo přebíjení pracovat ... no v práci mi víc nedaj, další brigádu kvůli tomu hledat nebudu .. a především mě to přebíjení vcelku baví a dělám si náboje, které prostě nikde nekoupím.

Každopádně, to už je na každém, aby si zhodnoti všechny plusy a mínusy, případné náklady a tak a řekl si jestli se mu to vyplatí či ne. Každý z nás je vždy trochu v jiné situaci, jednoznačná odpověď nebude.



Wdog
Příspěvky: 13

Příspěvek#56 » pát 12. led 2024, 08:14

Jarda.Jezek píše:Přebíjení se nevyplatí, pokud někdo vidí úsporu, pak je to úspora pouze zdánlivá, protože určitě nezahrnuje do kalkulace úplně všechny náklady. Vlastní výroba pak vyjde na stejnou cenu jako průmyslová přebíjenka........
...


Toto ale neplatí všeobecně. Ne všechno přebíjení je totiž o 9mm luger. Čím méně běžná ráže, tím se více vyplatí přebíjení. Například pro vysoce výkonné náboje, pro přesné lovecké, pro historické zbraně ... se přebíjením ušetří opravdu hodně peněz.



Jarda.Jezek
Příspěvky: 893

Příspěvek#57 » pát 12. led 2024, 08:21

Ale jo. Každý je v jiné situaci, takže si do stejných rovnic dosadí jiná čísla. A možná, že i nuly. Taky jsem míval pocit, že přebíjením na jednooperáku v době, kdy průmyslová přebíjenka stála 3Kč na krámě, šetřím. Jenže člověk nemládne a čím je starší, tím víc vnímá cenu času, který je každým dnem vzácnější a vzácnější. Když jsem dříve slýchával, jak něčí čas je drahý, míval jsem pocit, že takový člověk jen sebestředně přehání. Dnes už tomu rozumím, a to nejsem nijak moc stár, doufám že jsem tak někde v půli svého života.
Přebíjení prostě stojí peníze a čas. A čas jsou zase jen peníze. Jak si kdo svoji sazbu zdůvodní, je jen na něm. Můj čas prostě drahý je a věnuji ho tomu, čemu musím a co mě baví. Chci střílet s náboji, které nejdou koupit. Tak holt přebíjím, přestože je to dražší. Naštěstí přebíjím rád, protože mě to baví.

Nehledejte v přebíjení úsporu, když některé náklady chcete už předem vynechat. Hledejte v přebíjení kvalitu a koníček. Jako ve střílení samotném. Pak je fuk, co to stojí, ne?

Studentské přebíjení... To asi bude o lugeru hlavně, ne?

Uživatelský avatar
Triplehead
Příspěvky: 62

Příspěvek#58 » pát 12. led 2024, 08:32

Já jsem někde slyšel zajímavý názor, který lze přenést i do jiných záležitostí. Ten zní, že když začneš přebíjet, tak ve výsledku (samozřejmě ne každý) nic neušetříš. Protože dost možná začneš víc střílet. Já jsem si z důvodu úspory peněz koupil malorážku s tím, že přeci je to levné střílení. (Jsem hobbík a střílím krátkou kulovou a EVEm).
To sice ano, ale díky tomu vlastně vystřílím víc, než jsem si původně myslel :D. V podstatě ten "budget" na střelbu tak jako tak vystřílím. Už teď vím, že do budoucna tu vyšší ráži klidně zvážit můžu, už i jen tak, pro radost.



Haluziak
Příspěvky: 286

Příspěvek#59 » pát 12. led 2024, 09:31

Triplehead má pravdu, druhu věcí je amortizace vybavení, když si sečtu kolik mě stálo vybavení na přebíjení .308Win a to ještě nemám všechny nástroje co bych chtěl :D tak to mohla být další flinta.



Neptun
Příspěvky: 65

Příspěvek#60 » pát 12. led 2024, 09:45

Aneb jak je psáno v knize pana Leitnera Přebíjení :
"Střelba je tvůrčí činnost, protože jejím produktem jsou prázné nábojnice, které můžeme přebíjet :-) " (nebo tak nějak je to tam).

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti