"Studentské přebíjení"



Jarda.Jezek
Příspěvky: 901

Příspěvek#31 » ned 20. srp 2023, 20:45

Když jsem začínal s jednooperačním lisem, stačily mi na Luger matrice dvě plus zápalkování. Balík nábojnic (2 až 5 tisíc) jsem prohnal naležato odzápalkovací a formátovací matricí. Pak praní a sušení. Pak zápalkování. No a pak usazení a škrcení najednou. Tehdy jsem používal FMJ střely a ty si cestu do nábojnice našly samy bez rozhrdlení.
Takže takové levné studentské přebíjení. Až na to, že jsem si už tehdy koupil z USA RCBS ChargeMaster 1500 Combo pro automatické dávkování prachu. Tehdy to stálo fakt balík.
Naposledy upravil(a) Jarda.Jezek dne ned 20. srp 2023, 20:51, celkem upraveno 1 x.



Erix
Příspěvky: 106

Příspěvek#32 » ned 20. srp 2023, 20:46

Zdar, tu spotřebu jsem myslel i s rezervou na jednu návštěvu střelnice (v reálu tu bude spíše míň, pokud to nebude nějaká taktika, ale spíš na mířenku).
Jinak ten cenový strop je myšlen pouze na výbavu, spotřebák bude sólo navíc.



Hankye
Příspěvky: 75

Příspěvek#33 » pon 21. srp 2023, 05:31

Já bych to videl na turret z huntingbazaru. Dá se kouoit za 5 vybavenej.



Erix
Příspěvky: 106

Příspěvek#34 » pon 21. srp 2023, 15:41

Zdar, to by taky byla cesta. Akorát nevím, kolik cca může ten lis vydržet, pokud se o něj člověk stará. Lee dělá kostry lisů z hliníku, nebo litiny (ocelolitiny)?

Ještě malý dotaz na majitele Lee Leader setů. Umí tento set základní kalibraci střel a škrcení, nebo jen prostě střelu navede a narazí(natlačí). Je tam nějaký seřizovací člen?

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#35 » pon 21. srp 2023, 16:00

No, co jsem od Lee měl v ruce, tak mělo odlévaný rám a rozhodně ne z hliníku.



Redsnake
Příspěvky: 337

Příspěvek#36 » pon 21. srp 2023, 16:10

Nad lee loaderem vubec nepremyslej pokud chces prebijet vic nez jednotky ks naboju.

Jednooperak ma v prebijeni sve misto, ale jako jediny lis bych ho nechtel.

Turret je na zacatek fajn, prebijes na nem vse co jsi uvedl a ve slusne kvalite a objemu za rozumny investovany cas.

Lee dela turret jak v hliniku tak v litine, litinovy verim ze zvladne vyssi desitky tisic naboju urcite a je to pomerne slusne servisovatelne s dostupnymi dily.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1157

Příspěvek#37 » pon 21. srp 2023, 17:05

U mojho Turretu je hlinikova len hlava. Mam ich niekolko pre rozne raze, cez 9mmL a .38/.357 uz ~15.000 nabojov preslo urcite a zatial som teda nejake zvacsene vole nepozoroval. Ale u pistolovych razi tie sily nie su az take velke a .223 som zatial prebil tak ~4000 takze tam to nemozem sudit.
Kalibracia - ak myslis strely - neporadim, kupujem hotove, pokial myslis Lee zehlicku s crimpom, tak ta je u 9mmL deluxe sady alebo sa da dokupit samostatne ak mas zakladnu 3 dielnu.



Grimpo
Příspěvky: 303

Příspěvek#38 » pon 21. srp 2023, 17:51

Není to složité. Je to Lee? Má to v názvu Classic? Jo? Tak je to litina. Nemá to v názvu Classic? Je to slitina.

C-čko, Challenger, Pro1000, Loadmaster, Turret... To všechno bývalo hliník, nebo hon.okov.

Classic Cast nebo Classic Turret - litina.



Erix
Příspěvky: 106

Příspěvek#39 » čtv 24. srp 2023, 13:19

Zdar, díky za vysvětlení. Jaké nábojnice na přebíjení používáte? Jedna možnost je sbírat svoje a pak je taky možnost kupovat již jednou vystřelené. Jaká značka či značky jsou obecně nejlepší (kvalita)? SB, Geco, StarLine,...?

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#40 » čtv 24. srp 2023, 16:22

Ty nábojnice, co mám -)
Vyřazuji divné a ty s nečitelným popisem. Takže jakýkoliv 9 Luger, tj. 9x19, výrobce neřeším.

Pořádné přebrání nábojnic je základ, protože 9 M nebo 9 mm BR je jiná nábojnice a může být problém v lisu.

Hlavně záleží co se Ti kde podaří nasbírat, protože přebíjí víc lidí, takže občas nenajdeš ani všechny ty svoje :-(



Redsnake
Příspěvky: 337

Příspěvek#41 » čtv 24. srp 2023, 16:36

Starline jsou kvalitni nabojnice, ale u 9mm luger nema smysl to resit.

Starline ma smysl kupovat u nabojnic ktere bezne na strelnici nenajdes a budes je tocit opakovane dlouhodobe, treba v revolverovych nabojich v exotictejsi razi nez 9mm luger.
Bezne nabojnice staci v zasade smes co posbiras, vytridis dle raze a pri pozadavku na vetsi precizi i vytridis dle konkretnich vyrobcu.



Erix
Příspěvky: 106

Příspěvek#42 » čtv 24. srp 2023, 19:36

Díky, jj, pěkně si to přetřídím a očistím. Jak jsem nastudoval, tak většina používá asi vibrační čističku - asi největší účinnost. Jakou náplň, čisticí médium doporučíte?
Vyplatí se mokré předčištění - např. voda se saponátem, použitá buď samostatně v ručním režimu nebo v kombinaci s ultrazvukem?

Jinak jako střely zkusím na začátku klasické FMJ, pak zkusím i poplastované či poměděné - ty by měly méně kouřit. Ne, že bych kouř nedal, ale proč zbytečně čudit, stačí kouzelníci s BP (taky se mi to líbí, ale pouze venku a svátečně :lol: ).

P. S. : Jak ladit hodnotu OAL? V tabulkách je základní výběr střel, ostatní se určí dle podobného typu známého výrobce nebo z databází v softu nebo lépe rovnou odměřit? Prach spíše S020 nebo D032, s čím se líp laboruje?
Samozřejmě si na začátek nechám dohlížet, ale je lépe být v obraze a připraven víc, než míň.



Trpaslo
Příspěvky: 71

Příspěvek#43 » čtv 24. srp 2023, 19:50

Jestli chceš prát levněji tak mokrá cesta bude levnější. Ocelové nebo keramické piny, narvat do lahve zavřít, protřepat:)
Buď nějaký samo-doma udělaný čistič, nebo se prodává compound přímo na mosaz.
Vypere to krásně do lesku:) nic nepredpiram, jen když je to hodně zabahněný tak to první hodím do kýblu s vodou a malinko promicham/ocistim, abych vůbec přečetl ráži a neměl plnou nábojnici bahna.



Trpaslo
Příspěvky: 71

Příspěvek#44 » čtv 24. srp 2023, 19:57

OAL se dá ladit podle tvé konkrétní hlavně, ale pokud se s tím nechceš moc zlobit, nebo máš víc zbraní a nechceš řešit tak bych začal s něčím odzkoušenym... každý ma nějakou laboraci v merku podle druhu střely. Třeba Alsapro 124gr, OAL 29,4. D032 4,05gr a škrtím malinko (1/3 otáčky).

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2251

Příspěvek#45 » čtv 24. srp 2023, 20:35

Peru odzápalkované v ultrazvukové pračce, trochu jaru a kyseliny citronové. A horká voda.
Pak to properu v čisté vodě a nechám schnout. Zatím mi to tak vyhovuje.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host