Legislativa v evropských zemích - země V4, Chorvatsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko aj.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#1 » ned 7. říj 2018, 19:34

Napadlo mne, že víme příliš málo o legislativě okolo držení a nošení zbrani soukromými osobami (srovnatelně s pravidly v ČR) v dalších zemích Evropy (nejen EU).
Asi by bylo zajímavé dozvědět se, jak lze získat ZP nebo jeho obdobu, za jakých podmínek lze koupit, držet a nosit zbraň, pokud vůbec a pro jaké účely - v jiných zemích nepříliš vzdálených.
Kdo máte relevantní zkušenosti, prosím, podělte se o ně. Prosím ne informace typu jedna paní povídala.
Např. Slovensko to má sice podobné, ale kategorizace zbraní se trochu liší, atd. ...
A aby v tom nebyl úplnej hampejz, prosím, začněte vždy nadpisem se jménem země (státu).
Myslím, že to bude zajímavé. A pro lidi, žijící napůl ve dvou zemích třeba í užitečné.
A třeba taky nebudeme tak moc nadávat na to, co u nás vše musíme splňovat.
Děkuji za příspěvky. Jsem moc zvědavý :-)



notobi
Příspěvky: 661

Příspěvek#2 » ned 7. říj 2018, 21:47




Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#3 » pon 8. říj 2018, 20:05

Ten článek je dost zajímavý. Jen mi tam chybí právě Polsko, Maďarsko a Slovensko.

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#4 » stř 10. říj 2018, 08:02

Skúsil by som v zmysle uvedeného linku načrtnúť Slovensko:

Pozitíva: Obdobne ako v ČR bolo zjavné úsilie o obnovenie práva na vlastníctvo zbraní. V naväznosti na pôsobenie streleckých klubov Zväzarmu a existujúcich strelníc zostalo športové strelectvo obľúbeným športom. Expanzia developerských aktivít do extravilánu obcí ako aj budovanie infraštruktúry (cesty, diaľnice, obchvaty) však zlikvidovala (a ďalej likviduje) mnoho strelníc.

Zákon o ZaS je v súčasnosti dosť podobný českému, má však viacero odlišností:
skupiny ZP sú označené v obrátenom poradí abecedy
- A-nosenie a B-držanie, oba za účelom ochrany zdravia, života a majetku. Je možné nadobudnúť iba krátku zbraň;
- C-výkon zamestnania, len so zbraňou zamestnávateľa, nie je možné nadobudnúť zbraň do vlastníctva;
- D-výkon poľovníctva, dlhé poľovnícke zbrane;
- E-šport, akékoľvek zbrane, ktorými môže byť vykonávané športové strelectvo, podmienka členstvo v športovom streleckom klube;
- F-zberateľstvo;
Získanie ZP je podmienené vekom 21 rokov a vykonaním skúšky pred policajtom, prokurátorom a lekárom, zodpovedajúcim zdravotným stavom, beztrestnosťou, bezúhonnosťou a odôvodnením. Je nutný psychotest. Nie je skúšaná praktická streľba, manipulácia je pri skúške obvyklá - zbraň podľa požadovanej skupiny.
Okrem nutnej obrany a krajnej núdze je zakotvené v zákone aj oprávnené použitie zbrane v obydlí (castle doctrine).

Negatíva: Ako v ČR, naviac psychotesty a odôvodňovanie nosenia. Nosenie (A) nie je nárokové, musí byť explicitne odôvodnené (podnikateľ prevážajúci peniaze a cenný materiál, napadnutie v minulosti, zamestnanie vyvolávajúce ohrozenie - napr. sudca, policajt a tak podobne).

Sú povolené samonabíjacie pušky? Áno, na základe povolenia všeobecne predovšetkým na skupinu E, s príslušnými obmedzeniami aj na D (kapacita zásobníka, výkon streliva).

Skryté nosenie je povinné, u skupiny C môže byť viditeľné na výstroji (taktická vesta, stehenné púzdro, dlhá zbraň). Preprava dlhých zbraní rovnako v obaloch.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#5 » stř 10. říj 2018, 09:57

Díky za info. Moc užitečné se dozvědět něco od nejbližších sousedů.
A jak jsou kategorizované zbraně? Pořád se tady diskutuje o tom, co je na Slovensku povoleno a u nás ne (např. znehodnocené Sa58, které v ČR jsou pořád v třídě "A", protože český zákon na ně pohlíží jako na nedostatečně znehodnocené), a jaká je prosím hranice energie u vzduchovek a flobertek atd.? A jak to je s historickými zbraněmi, pokud víte?
V oblasti nošení je na tom ČR asi zatím nejlíp, protože nošení je "nárokové", pokud máte příslušný ZP.



skagerak
Příspěvky: 976

Příspěvek#6 » stř 10. říj 2018, 11:20

Pokud vim na Slovensku musis s flobertkou na strelnici, a vzduchovky se lisi o 1Joule.... Perkusy a spol radeji nc....

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#7 » stř 10. říj 2018, 13:38

Indian píše:... např. znehodnocené Sa58, které v ČR jsou pořád v třídě "A", protože český zákon na ně pohlíží jako na nedostatečně znehodnocené...

Myslím že tu nejde o pohľad "nedostatočne znehodnotené". Pokiaľ viem, armádna samočinná zbraň podľa českého zákona zostane v pôvodnej kategórii A aj po úpravách. Toto v slovenskom zákone nie je. Pôvodne samočinná zbraň upravená na samonabíjaciu je kategória B, na expanznú D. Úpravy sú špecifikované vyhláškou a tá je iná - predovšetkým preto, že tu sa desaťročie alibisticky čakalo na predpis od EK, aby sme sa nakoniec kolektívne dočkali smernice o niečom úplne inom!!!
Nebudem na tomto mieste rozoberať, kto má maslo na hlave. Ani kto je v uplynulých rokoch (ne)zodpovedný za príslušnú legislatívu a čím je (ne)motivovaný. Politika v iných vláknach.
Historické zbrane rovnako do roku 1890, perkusné opakovacie sú kategórie C.



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#8 » stř 10. říj 2018, 13:45

O politiku tady vůbec nejde. Spíš je zajímavé pro všechny, čemu se vyhnout, aby si nedovezli domů ze Slovenska nebo jiné země EU volně prodejnou zbraň kat.D (tedy bez ZP podle českého ZoZ) a v Česku za to měli popotahovačky. Jako třeba to v tom článku, kde se uvádí, že v Rakousku nemají vzduchovky asi omezení výkonu, takže si někdo může koupit v Rakousku volně prodejnou vzduchovku, která je u nás již kategorie zbraně C. A to nemluvím potom o nedovoleném dovozu, kterého by se dotyčný mohl dopustit, když "bez papírů" doveze zbraň, která má být u nás povinně registrována. Politiku sem netahejme, prosím.



Zetor57
Příspěvky: 6

Příspěvek#9 » čtv 18. říj 2018, 10:58

Dobrý den, nevíte někdo, jak je to s držením a nošením zbraní v Maďarsku a (hlavně mne zajímá) v Polsku?
Do těchto zemí jezdím relativně častěji a tak by mne zajímalo, jestli si tam třeba člověk taky má šanci vystřelit (na střelnici jako u nás) a jestli se tam zbraně nosí jako u nás. Je mi jasné, že si tam svou zbraň nemůžu vzít.

Uživatelský avatar
Wolfi
Příspěvky: 75

Příspěvek#10 » čtv 18. říj 2018, 11:06

Domnívám se, že v Polsku není možné nošení zbraně vůbec a v Maďarsku mají omezení, takže je nošení povolováno jen vzácně. Jsou to převážně domněnky, takže nevím jestli to je pořád takto.

Co se týče střelnic, tak nemám ponětí.



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#11 » čtv 18. říj 2018, 11:53

Update - parlamentní institut pracuje na srovnávací studii stavu zbrojní legislativy zemí EU s ohledem na implementaci směrnice. Není to úplně přesně to, co poptával autor tématu, ale bude to velmi k věci :)



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#12 » čtv 18. říj 2018, 15:14

V Budapešti vím, že byly nejméně dvě komerční střelnice, kde si mohl návštěvník bez ZP zabouchat ze všeho. Cenově je to cíleno na turisty...

Nošení palných zbraní jen vybraným skupinám osob.

Třeba běžní policisté na ulici měli nějaké staré křápy, proti kterým je CZ75 moderní zbraň.



sedljanextra
Příspěvky: 34

Příspěvek#13 » čtv 1. lis 2018, 12:30

Rychlý přehled ohledně Malty:

3 skupiny ZP:
TSL (target shooter license) A - zbraně se středovým/okrajovým zápalem, krátké/dlouhé, ne automatické, max. 10 kusů na osobu
TSL B - brokovnice jakéhokoliv provedení, předovky, plynovky a větrovky, ne automatické, neomezeně kusů
Collector License A - zbraně sběratelské, i automatické (vyrobené do roku 1946), střelba není dovolena; udělení licence vyžaduje tuším min. 5 let členství v klubu

Všechny skupiny vyžadují členství v relevantním klubu a přihlášení ke zkoušce vyžaduje "Club Endorsement" který kluby vydávají až po určité době členství při které vyžadují účast na klubových aktivitách (reálně v našem klubu jsme měli středa/pátek klubové večery což bylo vždy posezení u baru v klubovně s ostatními členy, občas prezentace Curio & Relic zbraní a přednáška o jejich historii).

Pozitiva:
- Stačí mít dočasné/trvalé bydliště na Maltě (u nich jen residency), ergo jen registrace na adresu a místní ID kartičku
- Klub se postará o zaučení do bezpečné manipulace a přehledu o zákoně, v praxi je v klubovně sejf se zbraněmi se kterými si nováček může procvičit manipulaci jak často chce, vyjma střelby která se musí domluvit
- Klub zajišťuje společenské události, zajímavé prezentace a střelecké soutěže
- Alespoň v našem klubu byl bar s cenami hluboko pod bežnými hospodami a spousta lidí se zájmem o střelbu, všech věkových kategorií ze všech koutů světa, takže to byl vždy příjemně strávený čas
- Reálně dostupná možnost sběratelství zajímavých zbraní, vč. neokleštěných plně automatických kousků (pokud jsou vyrobeny do roku 1946) a tudíž i dobrá možnost investice do potenciálně velice cenných kousků (viz vše co bylo z Malty prezentováno na Forgotten Weapons Ianem McColumem - byly to kousky ze sbírek členů našeho klubu AMACS)
- V porovnání s ČR o mnoho jednodušší legislativa a o hodně jednodušší zkoušky

Negativa:
- ZP jsou jen a pouze pro sportovní střelbu nebo sběratelství, žádná sebeobrana (velice nepravděpodobné či až nemožné povolení)
- Nutnost členství v klubu pro ty koho toto členství nezajímá nebo společenské aktivity tohoto ražení nemusí + členství je samozřejmě zpoplatněno a docházka se eviduje
- Držitel ZP má povinnost vést si evidenci munice, stejně tak jako prodejci; tyto záznamy mohou být kontrolovány policií (i když se to snad ještě nikdy nestalo)
- Katastrofální nedostatek střelnic, prakticky neexistující střelnice pro dlouhé zbraně
- Držitel ZP musí mít pojištění odpovědnosti a života z následku střelecké činnosti (bylo to kolem 20 Eur ročně), bez kterého vás střelnice nenechají střílet - jeden z důvodů proč veřejný pronájem střelby s instruktorem z ČR prakticky neexistuje
- Z držených automatických zbraní se nesmí střílet na střelnicích (takže nikde, i když znám člověka který si prostě vyjel lodí do mezinárodních a střílel si z automatiky tam)

ps. píšu našeho klubu, i když tam již nežiji a už členství neplatím - ale jednou jste v AMACS tak už navěky se cítíte býti v AMACS :)



DJ Die
Příspěvky: 666

Příspěvek#14 » čtv 1. lis 2018, 13:22

Ještě k tomu Polsku, nosit můžou sportovní střelci na a ze střelnice, protože je připadávali...

Uživatelský avatar
Misak.kadlec
Příspěvky: 156

Příspěvek#15 » úte 4. pro 2018, 16:46

Podařilo se někomu stáhnout a přečíst návrh zákona o zbraních na Slovensku? Mě to nejde stáhnout, docela by mě to zajimalo.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů