Přechodné bydliště v zahraničí



faajn
Příspěvky: 20

Příspěvek#1 » úte 19. bře 2019, 12:15

Zdravím.
Rád bych odbornou praktickou odpověď. Mám trvalé bydliště na území čr, nicméně momentálně vyřízeno přechodné bydliště v zahraničí.
Mám se obávat ztráty ZP? Co jsem tak pochopil z paragrafů tak by to mělo být v pohodě ne? Tam je uvedeno, že pokud žiju v zahraničí déle než 6 měsíců nicméně trvale...nebo se to vztahuje i na přechodný pobyt?
Opravdu si nejsem jist tak se raději ptám.
Díky.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#2 » úte 19. bře 2019, 12:51

To je takový překladatelský oříšek :mrgreen:
Když si vedle sebe položím tyto předpoklady:

§ 2 Vymezení některých pojmů
c) místem pobytu (se rozumí) adresa trvalého pobytu občana České republiky

§ 18
(1) Příslušný útvar policie vydá zbrojní průkaz fyzické osobě, která splňuje tyto podmínky:
a) má místo pobytu na území České republiky,

tak mi logicky vyjde, že nikdo nemůže mít "místo pobytu ještě" někde jinde mimo ČR, takže pokud tam žadatel neměl někdy předtím trvalý pobyt, nikdy nebude nutné dokládat souhlas jiného státu.
Naposledy upravil(a) Piggy dne úte 19. bře 2019, 12:55, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#3 » úte 19. bře 2019, 12:54

Nie. O cesky ZP clovek moze prist tym ze uplne ukonci pobyt v CR.

Viz. : ZOZ Par 26 (d) : ... jeho držitel ukončil pobyt na území České republiky ...

Len dodam ze koli tomu bydlisku v zahranici je nutne pri pripadnom predlzovani ZP dokladat suhlas daneho statu alebo jeho vyjadrenie ze nie je nutny (dtto pri nakupnych povoleniach).

@Piggy - k tomu pobytu - moze. Ja mam pobyty dva - trvaly (A), prechodny (CZ). A uz mam nacvicenu komunikaciu s referentmi na rakuskom ministerstve vnutra (vyjadrenia ze Rakusku je skutocne jedno ze v CR mam ZP, resp. riesim nakupne povolenie , resp. ze predlzujem ZP).



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#4 » úte 19. bře 2019, 12:58

Otázka je, nakoľko sa rakúske predpisy zhodujú s českými. ;)
A do akej miery sa líši komunikácia s rakúskymi a českými úradmi. :lol:

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#5 » úte 19. bře 2019, 13:14

Este dodatok - tych 6 mesiacov je vykladanych ako "6 mesiacov nepretrzite". Takze pokial chodievas na napr. tyzdnovky, tak sa ta tie klauzuly nebudu tykat.

@Piggy - ak ta to fakt zaujima, tak rakusky Waffengesetz v aktualnom zneni si mozes dohladat. Ten predpis o dokladani vzajomneho suhlasu / vyjadrenia je ale dany smernicou 91/477/EHS (v aktualnom rakuskom Waffengesetz-e pozri Par 20/3). A pokial faaajn nemysli cudzinou staty mimo EU, tak dotycny stat to ma takisto nejakym predpisom obsluzene (aj ked to pokojne ako v pripade Rakuska voci CR moze byt stylom "ked je to u vas, nam je to jedno").

E-Goverment maju Rakusania velmi dobre obsluzeny, ale to uz sme fakt OT.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#6 » úte 19. bře 2019, 15:13

MM píše:Ja mam pobyty dva - trvaly (A), prechodny (CZ).
Mám dojem, že takýto stav česká legislativa českému občanovi neumožňuje (trvalý mimo ČR a prechodný doma). Dokonca mi to vychádza, že český občan s trvalým pobytom mimo ČR nemôže mať český ZP.
Mňa to zaujíma z druhej strany - uvažujem o prechodnom pobyte na Slovensku a nie som si istý, či by potom bolo možné mať slovenský ZP. Ale zatiaľ som to nezisťoval, lebo ma to nijako netlačí. Som členom slovenského streleckého zväzu a mám český EZP. Aj tak nie je možné registrovať jednu zbraň v dvoch krajinách a nechodím na chatu tak často, aby som si tam zabudoval trezor na slovenské zbrane.

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#7 » úte 19. bře 2019, 21:08

Podľa aktuálneho slovenského zákona pre vydanie ZP cudzincovi musí tento mať na Slovensku miesto pobytu = adresu trvalého alebo prechodného pobytu. Za také sa sa nepovažuje adresa obecného úradu alebo mestského úradu.



aToM
Příspěvky: 498

Příspěvek#8 » úte 19. bře 2019, 21:15

Pokud si vzpomínám, je tam něco jako že žadatel, který má pobyt JEŠTĚ v jiném členském státu musí předložit souhlas, nebo prohlášení, že souhlasu netřeba. To by implikovalo možnost více pobytů a tedy dokud nezruším pobyt v ČR, můžu mít pobyt i jinde a přesto mít ZP. Po zrušení pobytu v ČR přicházím o ZP.



drobec90
Příspěvky: 62

Příspěvek#9 » úte 19. bře 2019, 22:08

Mám kamaráda, co má české i slovenské občanství. ZP dělal v ČR. U žádosti předkládal výpis z rejstříku trestů ze SR a je možná i povolení min. vnitra (už si to nepamatuji) - nabyl dojmu že pro policii ČR je to zbytečná komplikace a kdyby se nezeptal, co má žádat v SR tak by to nikdo neřešil.... U prodloužení se na to vybodl. Postupoval stejně jako "standardní" občan ČR a bez problémů.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#10 » úte 19. bře 2019, 23:37

Igrlik píše:Podľa aktuálneho slovenského zákona pre vydanie ZP cudzincovi musí tento mať na Slovensku miesto pobytu = adresu trvalého alebo prechodného pobytu.
To ja viem - ale zatiaľ si nie som istý, či stačí prechodný pobyt aj slovenskému občanovi. Samoštúdiom zákona 190/2003 Z.z. som nedospel k jednoznačnému záveru a oficiálne sa budem dotazovať, až keď to bude aktuálne. Zatiaľ som zistil, že sa na prechodný pobyt nedá prihlásiť auto. :(

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#11 » stř 20. bře 2019, 11:00

Viď znenie zákona
§ 2
Vymedzenie niektorých pojmov

...
r) miestom pobytu adresa trvalého pobytu alebo prechodného pobytu štátneho občana Slovenskej
republiky
...



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#12 » úte 26. bře 2019, 00:26

Moje zkušenost - vysvětlovat úředníkům co nejméně a hlavně vyhýbat se použití pojmu "přechodné bydliště". Pro českého úředníka mám trvalý pobyt v ČR a jsem držitelem platného OP se zaznamenanou trvalou adresou. Pro úředníka z jiné země EU mám trvalý pobyt v oné zemi, jsem v ní přihlášen k trvalému pobytu a mám na to úřední doklad. Tečka. Funguje to.



kocúr
Příspěvky: 12

Příspěvek#13 » sob 5. úno 2022, 16:54

Môžem si na Českej pošte založiť POBox aj ked nie som občanom ČR a nemám v ČR ani žiadny pobyt (prechodný trvalý)?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů