Uznání českého zbrojního průkazu v zahraničí



beagless
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » pát 2. zář 2016, 17:34

Dobrý den,

uvažuji o zbrojním průkazu - pravděpodobně v Čechách.

Problém je, že žiju v Německu - takže bych ráda střílela i tady.

Víte, jak je to s uznáváním zbrojních průkazů ve státech EU? Lze to?

Nebo je nutné si udělat průkaz znovu?

Díky za vaše komentáře,
Kačka



Apep
Příspěvky: 93

Příspěvek#2 » pát 2. zář 2016, 17:59

Zbrojní průkaz je platný pouze na území daného státu. Tedy nefunguje to obdobně jako např. s auty a řidičskými průkazy. Pokud chcete střílet v Německu, musíte mít německý ZP, nebo jít v doprovodu držitele německého ZP (pokud to jejich zákon umožňuje)



beagless
Příspěvky: 3

Příspěvek#3 » pát 2. zář 2016, 18:33

Děkuji za informaci :) Kačka



kk
Příspěvky: 1005

Příspěvek#4 » pát 2. zář 2016, 19:05


Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#5 » pát 2. zář 2016, 20:24

O tom už tu je celé vlákno, stačí hledat:

viewtopic.php?f=79&t=7201



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#6 » pát 2. zář 2016, 22:13

Pokud chceš střílet v Německu pravidelně, tak bys měla být organizována v nějakém střeleckém klubu. Jako člen můžeš potom z klubových zbraní střílet i bez průkazu. Členství je výhodné i proto, že je nutnou podmínkou pro pozdějšího získání německého zbrojního průkazu - Waffenbesitzkarte (WBK). Mimochodem, WBK v sobě spojuje ZP a PZ.
Německý WaffenGesetz připouští uznání cizího ZP ve smyslu uznání požadovaného odborného vzdělání - Waffensachkunde. Není to ale automatické uznávání a záleží na příslušném místním referentovi, jak se v dané situaci rozhodne. Samotné vzdělání je ale pouze jednou z více podmínek pro vlastnění zbraně. Takže pokud přemýšlíš o vlastnění zbraně v Německu, tak přes český ZP cesta nevede.
Nejlepší je udělat si jak český ZP, tak německou WBK . Jde to, ale dře to a stojí to nějaké extra peníze, na české straně extra dokumenty a na německé straně hlavně čas. Mít ZP resp. WBK jen na jedné straně a cestovat na druhou stranu s evropským ZP a se zbraní je jistě možné, ale oba zákonodárci tady předpokládají pouze občasnou cestu (především na střelecké závody) a není vůbec zřejmé, zda bys při náhodné kontrole před policií obhájila frekvetované užívání/cestování. Další podstatný problém je držení a úschova zbraně. Například pokud pobýváš větší část roku v Německu, tak jsi z hlediska německého Waffengesetz považována za místního a zbraň můžeš vlastnit jen na základě platného WBK. Českou zbraň v trezoru někde v Německu dlouhodobě uloženou bys prostě "neokecala". Rovněž bys narazila na problém v německém střeleckém klubu, který by zřejmě dost riskoval, kdyby Tě nechal dlouhodobě a pravidelně střílet na základě evropského ZP z Čech. Je totiž podstatný rozdíl mezi střelbou při soutěži a střelbou při pravidelném tréningu.
A to už vůbec nemluvím o dalších drobnostech, jako třeba o tom, že sportovní zbraň držená střelcem v Německu se musí technicky "vejít" do konkrétní sportovní disciplíny, kterou je povoleno v konkrétním klubu střílet. I takovým způsobem se můžeš dopustit nepovoleného jednání.

Získání ZP v ČR v Tvé situaci znamená, že se musíš připravit (na rozdíl od domorodců) také na překonaní odstavců 3 a 4 §17 ZoZ. To znamená extra kolečko na německých úřadech, doklady ověřené apostilou a jejich následný překlad pro PČR. To samé pro případný budoucí nákup zbraně v ČR. Z tohoto hlediska je získání WBK jednodušší a levnější, ale časově náročnější, protože vyžaduje kromě odborné zkoušky předchozí nejméně roční pravidelný střelecký tréning ve vybraném střeleckém klubu.

Uživatelský avatar
joerg.s
Příspěvky: 71
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#7 » ned 11. zář 2016, 00:56

kk píše:mozna to k nicemu nebude, ale: http://www.zbrojniprukazy.cz/evropsky-zbrojni-pas/

EZP má smysl například při návštěvě závodů v zahraničí, jinak moc ne

Odesláno z mého Lenovo A536 pomocí Tapatalk

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host