17.09.2016 - Závod LOS: Mistrovství ČR LOS 2016

Kdy a kam za střílením

Moderátor: LOS vedení

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#76 » stř 21. zář 2016, 13:11

dukat píše:já jen dodám, že se asi moc nepraktikovala kontrola výstroje; na naší stage de facto na předposlední situaci daného závodníka jsem si dle vyjádření závodníka jako první rozhodčí všimnul, že jeho pistole v pouzdru na battlebeltu je asi tak 2,5 šířky závěru od jeho boku ....


No, zase bych to neprehanel :-)
My to pak merili - nebylo to ani 5cm... Takze asi 1.5nasobek. Zavodnik mel uplne standardni pouzdro Uncle-Mike s padlem - s tim samym padlem, ktere mam na pouzdre i ja, akorat ja mezi pouzdrem a padlem mam jeste prehnutej Kydex... Me se ale pistole opira o telo.

Jinak - za tohle nikdy nemuze vyresit kontrola pri registraci - to by se muselo olepit zavodnikovi pouzdro, zbran, prislusenstvi i obleceni...
To je fakt na jednom kazdem rozhodcim na stagi.

Uživatelský avatar
ilicz
Příspěvky: 543
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#77 » stř 21. zář 2016, 15:23

cmk píše:Tak nechte poradatelum svatek, nebo jim to reknete na miste (osobne jsem mel 3 neprijemne veci, ktere jsem na miste prislusnym RO sdelil, leckdy i nahlas, kdyz se k dobre minene rade zacal RO nahlas nesouhlasne vyjadrovat - vid Davide :-)).


Honzo, střelci na mistrovství republiky, kteří se regulerně kvalifikovali jsou dozajista střelci na úrovni, žeano?
Každý dopředu věděl, kolik je v situaci terčů - nejméně jendou jsem to řekl každému squadu na briefingu já, aspoň dvakrát to zopakovala Izy. Tedy je jen a pouze na střelci, kdy se rozhodne situaci ukončit. Pokud se střelec nedopustí přestupku proti bezpeščnosti, nemám jediný důvod jej zastavovat. Ba právě naopak - pokud se střelec rozhodne prohledat stage a zkontrolovat si, jestli mu tam nezůstává nějaký terč, příkazem "Jestli jsi skončil, vybij zbraň a ukaž prázdnou" bych jej naopak mohl vyhodit z koncentrace a střelec by pak mohl při nedokončení stage dost oprávněně požadovat reshoot.

Každému jednotlivému střelci jsem koukal přes rameno, na popper, který právě střílel - z důvodu toho, abych mu mohl dát pokyn, pokud by se popper otočil "na žiletku". Nepočítal jsem padené terče, to jsem dělal až při vstupu do situace po skončení.

Zopakuju tedy jen tu nejdůležitější myšlenku: Na Mistrovství republiky je předpoklad toho, že každý regulerně kvalifikovaný střelec dokáže na otevřené stagi napočítat do dvanácti a tedy je plně jeho rozhodnutím, kdy ukončí řešení situace.



Číkus
Příspěvky: 17

Příspěvek#78 » čtv 22. zář 2016, 01:34

ilicz> Řeč je o stage 7 předpokládám. Mám takový pocit, že minimálně dva střelci přehlédli jeden z gongů. Zajímavé je, že (s jednou výjimkou) střelci, co mají na stage 7 miss popper, nemají proceduru za neřešení terče. Takže se hodnotilo velmi mírně. (Ano, měl jsem dopadnout ještě o něco hůř, na závodě mi to ale nedošlo a napadlo mě to až teď - ty tři sekundy by na celkové pořadí neměly mít naštěstí vliv.)

Obecně: Závod vynikající, děkuji všem, kdo se na přípravě i realizaci podíleli i kolegům střelcům za parádní atmosféru. Stage byly vymyšleny zajímavě a za všechny missy, báby, procedury a podobně si můžu jen a pouze sám (příště se snad zadaří lépe).

Na stage 6 proběhla malá diskuse na téma procedury za nekrytí se při pohybu (ne při samotném výstřelu), ale to byla jen malá vada na kráse. Na skutečnosti, že byl závod výborný, to nemění zhola nic.

Díky moc!

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#79 » čtv 22. zář 2016, 07:21

ilicz píše:
cmk píše:Tak nechte poradatelum svatek, nebo jim to reknete na miste (osobne jsem mel 3 neprijemne veci, ktere jsem na miste prislusnym RO sdelil, leckdy i nahlas, kdyz se k dobre minene rade zacal RO nahlas nesouhlasne vyjadrovat - vid Davide :-)).


Honzo, střelci na mistrovství republiky, kteří se regulerně kvalifikovali jsou dozajista střelci na úrovni, žeano?
Každý dopředu věděl, kolik je v situaci terčů - nejméně jendou jsem to řekl každému squadu na briefingu já, aspoň dvakrát to zopakovala Izy. Tedy je jen a pouze na střelci, kdy se rozhodne situaci ukončit. Pokud se střelec nedopustí přestupku proti bezpeščnosti, nemám jediný důvod jej zastavovat. Ba právě naopak - pokud se střelec rozhodne prohledat stage a zkontrolovat si, jestli mu tam nezůstává nějaký terč, příkazem "Jestli jsi skončil, vybij zbraň a ukaž prázdnou" bych jej naopak mohl vyhodit z koncentrace a střelec by pak mohl při nedokončení stage dost oprávněně požadovat reshoot.

Každému jednotlivému střelci jsem koukal přes rameno, na popper, který právě střílel - z důvodu toho, abych mu mohl dát pokyn, pokud by se popper otočil "na žiletku". Nepočítal jsem padené terče, to jsem dělal až při vstupu do situace po skončení.

Zopakuju tedy jen tu nejdůležitější myšlenku: Na Mistrovství republiky je předpoklad toho, že každý regulerně kvalifikovaný střelec dokáže na otevřené stagi napočítat do dvanácti a tedy je plně jeho rozhodnutím, kdy ukončí řešení situace.


Ach jo... Ja uz to resit nechtel (jelikoz jsem to mel za vyrikane na miste), ale když jinak nedas - takze znova...
Když strilis jednou rukou skrz okno a vidíš jen cast nenastrikanych kovu před prirodnim pozadim a zaroven netrefujes (protože strilis 1 rukou kolem bab na terce, které tak nejak sotva vidis), NEPOCITAS. To, ze lidi umi pocitat do 12ti je naprosto pravda, ale v nejakem uplne jinem pripade. Necht se prihlasi jediny strelec, který vedel, ze sestrelil gongy proste proto, ze si po kazdem sestrelenem gongu napsal v hlave virtualni carku a prestal strilet proto, ze tech carek napocital 12. Sorry, to, na cem jsi postavil argument je samo o sobe volovina... Kazdy prestal strilet proto, ze byl presvedcen, ze mu na zadne ze stran uz nic nestoji.
Naopak - kazdej druhej strelec (minimalne) ti tam po dostrileni pobihal a hledal ten gong, kterej tam nechal stat, protože jako kazdej normalni strelec predpoklada po dostrileni povel: "JESTLIZE JSI DOSTRILEL, vybij zbran", který, aniz by to bylo povinne, standardne prichazi ve chvili, kdy strelec skutecne dostreli poslední gong nebo ve chvili, kdy jiz nevypada, ze bych chtěl pokracovat ve strelbe.
Stejne tak kazdej normalni strelec predpoklada, ze pokud dostrili, nejevi znamky toho, ze chce pokracovat, a povel neprichazi, znamena to, ze asi na něco zapomnel... A proto pobiha po situaci a jak kokot hleda...
Pokud Tobe prijde normalni delat z lidi kokoty a nechat je hledat terc, který uz tam není a zdržovat tim zaroven prubeh cele dvojsituace -pak mas asi pravdu.
A pokud bys to chtěl brat ciste z roviny pravidel, doporucuji k nastudovani bod 23 - POVELY. Nikde mezi nimi není nic, ze by zavodnik mel vydavat pokyn o konci strelby. Zato je tam pokyn rozhodčího... A ten PODMINENY pokyn zacina "Jestlize jsi skončil...". Pokud bys nerekl stop, zavodnik by tezko tvrdil, zes ho vyrusil... Navíc - ty prece urcite taky nemas problem pocitat do 12ti (prave proto, ze koukas pres rameno a jsi v mensim stresu, mas lepsi moznost pocitat) - když ma tedy sestrelene všechny terce, proc ten pokyn rovnou nevydat, pokud uz zavodnik nejevi prirozeny zajem pokracovat v reseni situace? Nevim, jak pro koho jineho - pro me to bylo prvne, kdy jsem po korektnim dostrileni stage pokyn nedostal. A to jsem par zavodu LOSu uz odstrilel :-)

Nutno dodat, ze jde na jednu stranu a faktickou drobnost, blbost... Ale spis ten princip, ze tam vetsina lidi po dostrileni jeste beha od okna k oknu uplne zbytecne a rozhodcimu to prijde normalni - ten je pro me fakt tezko pochopitelny.



Prcek
Příspěvky: 297

Příspěvek#80 » čtv 22. zář 2016, 19:01

Teprve když jsem četl výše uvedený příspěvek jsem si uvědomil, že mě zarazilo, když zkušený střelec přede mnou na umíněné stagi zaváhal po poslední ráně a vracel se k prvnímu okénku, evidentně nejistý, co se děje, proč nepřichází povel. I já to udělal stejně, předpokládal jsem tak nějak automaticky, že "nepovel" mi má napovědět, že jsem něco vynechal, jak to dělávají nápomocní rozhodčí. Jo, sundal jsem všechny, ale kdybyste mě zabili, tak v tu chvíli jsem neměl představu, kolik jich bylo a jestli byly všechny ;) Ale jinak jen zopakuju, že celý závod byl fajn a mě osobně se moc líbil :)



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#81 » čtv 22. zář 2016, 20:15

Neboj, to jsem nevěděl ani já a to jsem tu situaci stavěl. :-)



Prcek
Příspěvky: 297

Příspěvek#82 » čtv 22. zář 2016, 20:27

Ufff, já se vyděsil, že jsem jeden z mála, co do dvanácti neumí :P

Uživatelský avatar
Albert
Příspěvky: 1011

Příspěvek#83 » čtv 22. zář 2016, 21:44

Taky jsem se na této situaci vracel do pravého okénka abych zkontroloval jestli jsem zabil všechny krysičky... Na druhou stranu chápu že rozhodčí na této situaci taky asi neměl 100℅ přehled jestli jsou všechny terče vyřešeny a nechával tak střelce aby si situaci vyhodnotily sami a s toho pak byla situace že tam (jak napsal CMK) někteří probíhaly jako "kokoti"....

Napadá mě elegantní řešení, jak se to dalo pořešit při brífingu, aby střelci pobíhali jako " kokoti" jen v míře nezbytně nutné.. Text brífingu by vypadal asi takto:
"Chlapci a děvčata, jelikož nemám dostatečný výhled do situace a nejsem schopen vyhodnotit zda máte všechny terče vyřešeny a nechci Vás zbytečně uvádět v omyl, tím že začnu dávat pokyn k vybíjení...., tak každý z Vás ve chvíli kdy je přesvědčen že situaci vyřešil dá tak najevo znamením (zvednutí slabé ruky)"..
Bylo by pak každému jasné že rozhodčí nemlčí kvůli tomu že chybí terč...

No a takhle nějak jsem to pokakal já :-D :
https://youtu.be/K5nRBFxJRcA



coffee
Vedení LOS
Příspěvky: 853

Příspěvek#84 » ned 25. zář 2016, 19:53

Znovu a naposledy dotaz na účastníky mistrovství, nikomu nechybí žádný kus oděvu? Pro zabránění zbytečným dotazům podprda ani kalhotky to nejsou. ;)



PaF
Příspěvky: 878

Příspěvek#85 » ned 25. zář 2016, 22:01

No mně se naopak zdá, že je v duchu LOS, aby povel v nepřehledném počtu terčů nepřišel :-). Je na obránci, aby si byl jist, že mu už nic nehrozí... ale já vím, píšu furt to samý :roll:
Navíc tahle stage nic nebrzdila. Líp tam lítat jako ko..t, než nechat něco stát.



Viklan
Příspěvky: 137

Příspěvek#86 » pon 26. zář 2016, 11:26

Dají se někde dohledat fotky z letošního MČR? Fotografů tam bylo dost, ale fotek jsem našel jenom pár, například vítěze kategorií na "bedně" jsem nikde neviděl.

Viklan

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#87 » pon 26. zář 2016, 12:36

Vzhledem k tomu, ze jsem mnohokrat osobne na povel "jestlize jsi skoncil..." (at uz v cestine na LOSu, ci v anglictine na IPSC) zazil takovy to "ty vole, BUM BUM BUM BUM"... Tak mam pocit, ze vsichni strelci snad rozumi tomu, ze "jestlize jsi skonci, vybij zbraj" je podmineny prikaz, ktery zaroven rika: "pokud jsi nedostrilel, pokracuj".
A myslim, ze v dusledku lepe nauci strelce vnimat siuaci 10s za miss-popper, nez pobihani sem tam... Nebot 10s se do pameti zaryje lip, nez dostreleni po prebehnuti :-)

Schvalne - byl nekdo, kdo v ramci pobihani (ktere bylo zpusobeno prodlevou a ne tim, ze si strelec uvedomil, ze se mu nejaky terc prebehnutim schoval) jeste neco dostreloval?

Ale uznavam - je to vovlovina, kterou ztracime cas... Ja to povazoval za vyresene 15sekundovym rozhovorem na MCR :-)

Uživatelský avatar
Albert
Příspěvky: 1011

Příspěvek#88 » pon 26. zář 2016, 14:30

15 sekund rozhovoru je málo, příště dostane rozhodčí pár facek a bude si to napříště pamatovat :-D (že z nás nebude dělat kokoty )

Uživatelský avatar
cmk
Vedení LOS
Příspěvky: 2232

Příspěvek#89 » pon 26. zář 2016, 21:30

:-) jestli me v Otrokovicich strelil, kdyz jsem mel mobila v ruce, tak je tak jako tak dostane.

Uživatelský avatar
ilicz
Příspěvky: 543
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#90 » úte 1. lis 2016, 22:40

Nešťastníky s telefonama nestřílím... ;)

Jde o to, Honzo, že leckterý střelec tenhle pokyn naopak chápe jako "situaci jsi skončil, vybij a ukaž prázdnou". A to je něco, co si na mistrovství nechci dovolit. ;)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 hostů