Lov lukem



Carloss
Příspěvky: 2942

Příspěvek#1 » ned 10. zář 2023, 07:46

Objevil se článek: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... ari-236455 Co vy na to? (Já se tím nezabývám, ale zajímá mě názor komunity.)



Redsnake
Příspěvky: 334

Příspěvek#2 » ned 10. zář 2023, 14:22

Snad se dockame i sezony predovek a kratkych zbrani, po slozeni nejakych zkousek ze clovek nastrili v tom nevidim problem.

Uživatelský avatar
Bubenicek
Příspěvky: 261

Příspěvek#3 » ned 10. zář 2023, 14:27

Carlossi já jsem zásadně proti, zvěř bude trpět ale na druhou stranu když vidím u zkoušek kolik lidí neudělá zkoušky z myslivosti tak to snad bude v pohodě.
Viděl jsem před lety v Kanadě lov lukem, nebyla to hezká podívaná, zvíře trpělo a bylo dostřeleno - nechci vidět kolik zvěře s šípem uteče.
Na střelnicích má i dost střelců trefit puškou střed natož zvěř v běhu a o luku už ani nemluvím.



Piggy
Příspěvky: 1892

Příspěvek#4 » ned 10. zář 2023, 15:56

Netroufám si odhadnout, jaké procento dobrých/špatných zásahů je kulí/šípem.
Pro tu zvěř je to nejspíš jedno, pro lovce je luk nepochybně náročnější.
Zajímavé je, že o povolení lovu kuší se vůbec neuvažuje, je to podle mě bližší střelbě puškou než lukem.
Podle mého výkladu spousta předovek spadá do kategorie "lovecká zbraň" dle zákonné definice.
V tom článku veterinární mluvčí tvrdí, že "tento způsob lovu dnes specificky zakazuje zákon na ochranu zvířat proti týrání", Díval jsem se a nic ani vzdáleně podobného tam nenašel.



JirkaCV
Příspěvky: 1552

Příspěvek#5 » ned 10. zář 2023, 17:04




Carloss
Příspěvky: 2942

Příspěvek#6 » ned 10. zář 2023, 17:16

Mě to právě taky jako dobrej nápad nepřijde.



MojeTikka
Příspěvky: 1601

Příspěvek#7 » ned 10. zář 2023, 18:47

Tezko rict. Nasi skalni myslivci, co jsou hodne zastanci tradicniho lovu zase rikaji, ze je to vetsi ferovka, protoze fura lidi pak proste netrefi a zvire ma aspon sanci. Kdyz vidim vysledky nahanky, kde lidi maji flinty, co pomalu strilej presne samy a stejne na 15 vystrelu prase utece, tak to je tezky. Je to proste o tom, kdo tu zbran ma v ruce. Dobrej strelec s kusi/lukem muze byt vuci zveri ohleduplnejsi, nez strejda, co jednou rocne zajde na povinny strelby a jednou na nahanku.



JirkaCV
Příspěvky: 1552

Příspěvek#8 » ned 10. zář 2023, 19:43

Osobně bych to nechal na myslivcích. Procento deb..ů je mezi nima docela malé, umí si to srovnat sami.



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#9 » ned 10. zář 2023, 20:43

Pokud jsem něco nepřehlédl, články zatím nedaly prostor k vysvětlení, proč se tato změna žádá. Všude je to jen bulvární téma. Nejsem nimrod, tak tomu nerozumím, ale rád bych se o tom něco dozvěděl. Je zde někdo, kdo k tomu může dát nějaký fundovaný výklad?



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#10 » ned 10. zář 2023, 23:31

SC1: Namátkou z citovaného článku:
Argumentů pro tento druhu lovu je podle resortu hned několik. Třeba ten, že lov lukem je tišší než střelba z pušek.

Dodal, že podle zkušeností ze zahraničí jsou zranění lukem a šípy ojedinělá a potenciální nebezpečí je větší spíše při zacházení s palnou zbraní.

Ministerstvo se odvolává také na zájem myslivců. Ti ale podle Českomoravské myslivecké jednoty o nový způsob lovu zásadní zájem nejeví.

Jedním z nich je i Ivan Izsóf. Podle něj se luk hodí na lov veškeré spárkaté zvěře, kterou je v Česku povoleno lovit.

„Lov lukem má tradici 5000 roků. Je to osvědčená zbraň s obrovskou účinností a ranivostí. Po zasáhnutí cév dochází k masivnímu krvácení, kdy velice rychle dojde k snížení krevního tlaku a zvíře omdlí a vykrvácí,“ popsal.

Ideální zásah
Tak argumentuje i resort zemědělství. Podle něj lze při správném umístění rány lov lukem považovat dokonce za etičtější.

atd.

Netvrdím, že to jsou skutečné argumenty, resp. důvody, proč to někdo chce protlačit, ale že by tomu článek nedal prostor bych neřekl.



Carloss
Příspěvky: 2942

Příspěvek#11 » pon 11. zář 2023, 00:04

Ta větší férovost je tak jediný argument, kterému rozumím. Ten zbytek mě osobně přijde spíš o umění a šikovnosti a asi ne každý by si to mohl dovolit zkoušet.



SC1
Příspěvky: 367

Příspěvek#12 » pon 11. zář 2023, 05:35

risa2000: Tohle je právě ten informační balast, ten je naopak hojný, ale skutečný argument v něm podle mě není ani jeden.

Střelba z luku má tradici a když se trefíte do tepny, tak teče krev. Tak to jo. Ještě na Robina Hooda si mohli vzpomenout. :-)



Sody
Příspěvky: 317

Příspěvek#13 » pon 11. zář 2023, 07:20

Piggy píše:V tom článku veterinární mluvčí tvrdí, že "tento způsob lovu dnes specificky zakazuje zákon na ochranu zvířat proti týrání", Díval jsem se a nic ani vzdáleně podobného tam nenašel.

§ 14

Ochrana volně žijících zvířat
(1) Je zakázáno odchytávat nebo usmrcovat volně žijící zvíře

a) pomocí oka, tlučky, sítě, smyčky, pytláckého oka, harpuny nebo čelisťových pastí anebo pomocí obdobně zkonstruovaného zařízení,

b) pomocí jedovatých návnad a jedů v jakýchkoliv formách včetně plynování a vykuřování, nejde-li o případ podle odstavce 4,

c) do jestřábích košů a pomocí lepu,

d) pomocí výbušnin,

e) pomocí luků a samostřílů,

....



Piggy
Příspěvky: 1892

Příspěvek#14 » pon 11. zář 2023, 09:02

Díky, hledal jsem špatně :oops:

Uživatelský avatar
kolombo
Příspěvky: 2239

Příspěvek#15 » pon 11. zář 2023, 10:27

Ještě bych doplnil lukostřelbu z koně :-)
Docela by mne zajímalo, kolik lidí by lovilo, kdyby to bylo povinně lukem :-)

Ale jinak myslím, že když luk zasáhne, tak to opravdu funguje, ta energie v šípu je.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host