Dotaz na radu s prodejem komplexnější sbírky krátkých palných zbraní



Střelec
Příspěvky: 1668

Příspěvek#1 » úte 29. říj 2019, 11:36

Poprvé jsem dotaz vznesl v diskuzi, ale aby tedy nezapadl, zákládám nové vlákno. Snad ve správném tématu, kdyžtak prosím o přesunutí do vhodnějšího.

Jeden kamarád dlouho sbíral zbraně (samozřejmě na ZP, vše řádně hlášeno) a vzhledem k tomu, že potomci neprojevili o sbírku zájem a on po sedmdesátce už neví, jak dlouho mu ZP ještě zůstane a navíc už by si chtěl přilepšit k důchodu, tak by to chtěl prodat. Ptal se mě, jestli by to šlo prodat některému obchodníkovi v celku, nechce se mu to trhat a prodávat po kusech. Nevíte, jestli nějací obchodníci (ideálně uvítáme radu, kteří konkrétně) by byli ochotni vykoupit celou sbírku a seriózně ji ocenit? Je nám oběma jasné, že obchodník bude potřebovat vydělat, ale zase by se na tom kamarád nerad nechal vyloženě ošulit. Je to cca 80 krátkých palných zbraní československé konstrukce od vojenských po civilní - namátkou několik různých revolverů Grand a pistole od 6,35 po .45 ACP (končí pistolí CZ 97 s relativně nízkým výrobním číslem) Jen třeba CZ75 je tam 3x a každá jiná vč. původních balení. Není to vyloženě urgentní prodat, jde spíš o to to už trošku začít připravovat. Taky je dost možné, že nakonec to bude fakt lepší prodat po kusech, ale prodej celku by eliminoval dohadování se s potenciálními kupci a velkou ztrátu času.

Uživatelský avatar
Milkyway
Příspěvky: 285

Příspěvek#2 » úte 29. říj 2019, 13:00

Můj názor. Pokud to prodá jako celek, celková cena bude nižší, než když by to prodával jednotlivě, spekulativním prodejem. Optimální je něco mezi - prodávat to "kolekcích". Najednou určitě nebude po ruce někdo, kdo vyvalí 3-100Mega (či kolik za to chce). Obchodník ho vždycky bude tlačit s cenou dolu s tím, že to kupuje vše najednou jako celek. Ať vezme vždy jen část zbraní a uvolní je do trhu a tu informaci, ať opravdu dost dopředu pustí ven, aby se dostala k těm správným uším. A hlavně, ať peníze nedává potomkům, kteří o sbírku neprojevili dostatečný zájem (opravdový/hraný/sociální/láska k prachum).

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2519

Příspěvek#3 » úte 29. říj 2019, 14:35

Mno ano prodej obchodníkovi mu nevydělá tolik (protoze obchodnik to bude chtit dal prodat), ale zase to bude ev. vse najednou z krku. Myslím, že někdo větší ZS, Beareka, CB, by pár set tisic asi vyplatit mohli. :)

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#4 » úte 29. říj 2019, 14:46

Jenže pro ty obchodníky to nemá takovou cenu jako kolekce pro sběratele. Vůbec pokud jsou nějakým způsobem zajímavé - třeba ucelená řada nějakého výrobce a pokud by byla ještě ozvláštněná například nízkými výrobními čísly..., nebo co já vím. Zkrátka sběratelské ceny jsou jinde než ceny "běžně" dostupných kvérů. A jestli to nepotřebuje prodat rychle... nakonec to může být i "zpestření všedních dnů".

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4574

Příspěvek#5 » úte 29. říj 2019, 15:16

Pokud bych to chtěl prodat jako celek, osobně bych zkusil Beareku, jestli se dohodnu.



ToF
Příspěvky: 306

Příspěvek#6 » úte 29. říj 2019, 19:03

Taky myslim že Beareka by byla dobrá volba. A pokud to klapne, tak bych určitě na prodej upozornil zdejší komunitu, myslim že spousta z nás by si tam hned pro pár kousků dojela...



GreatLama
Příspěvky: 155

Příspěvek#7 » úte 29. říj 2019, 19:27

Jeste existuje sberatelskezbrane.cz



Střelec
Příspěvky: 1668

Příspěvek#8 » úte 29. říj 2019, 19:36

Děkuji všem, předám mu info, ať se rozmyslí.
Ohledně rady, aby nedával peníze potomkům, tak doufám, že ho to napadne - ostatně měli možnost jeho skoro 30 letou sbírku převzít sami. Je sice už v letech, ale zatím ještě není hloupý, tak snad si to uvědomuje taky.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#9 » úte 29. říj 2019, 19:42

Ještě mě napadlo, jestli pak by nešlo, s tím prodejem sbírky, oslovit nějakou aukční síň? Možná je to kravina, ale...



Střelec
Příspěvky: 1668

Příspěvek#10 » stř 30. říj 2019, 08:40

Jsou vůbec v ČR aukční síně se zbrojní licencí? Našel jsem jen na netu zahraniční (Hermann, Dorotheum...) a to je skrz vývoz nereálné...
Kromě toho, si myslím, že u nás bude více sběratelů"našich" zbraní, kteří by je ocenili lépe, než zahraniční kupci...



omega
Příspěvky: 46

Příspěvek#11 » stř 30. říj 2019, 20:39

Nejlépe nabídnout na inzertním servru třeba na huntingbazaru jako ucelenou sbírku, i u nás jsou celkem solventní sbětatelé. Je dobré znát cenu jednotlivých kusů, aby s pak neřešilo co a za kolik a otázky no já ještě nevím a pod. jsou k ničemu. Pokud to neklapne, nejlépe rozprodat po kusech. Na obchodníky je potřeba hodit bobek. Budou to chtít koupit za půlku a se seniorem akorát vyjebou, protože to budou chtít okamžitě otočit, aby vydělali prachy.



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#12 » stř 30. říj 2019, 21:17

Taky to může zkusit nabídnout u sousedů, třeba by přes eGun.de mohl získat pozornost nějakého movitého německého sběratele.



radim78
Příspěvky: 302

Příspěvek#13 » stř 30. říj 2019, 22:49

neznám vůbec relace, ale vzhledem k oboru tam může byt mnohem větší motivace zachovat ucelenou sbírku s vidinou kontinuity...
když něčemu věnujete 30let života, tak to stěží budete rozprodávat po částech. to by byla negace sebe sama...
držím mu palec, ať najde někoho, kdo na jeho hobby naváže a navíc solidně ocení sbírku...



Grimpo
Příspěvky: 302

Příspěvek#14 » čtv 31. říj 2019, 12:48

Ad eGun: Byl jsem upozorněn jedním obchodníkem, když jsem se o prodej do Německa zajímal, že zatímco vyvezení zbraní z Neměcka je tamní policií skoro až vítáno, tak při pokusu o prodej DO Německa byť i jen téměř historického trojáku, je na místě očekávat veliké obstrukce. Z jejich strany. Ne ze strany českých orgánů. Ale praktickou zkušeností to podložené nemám.

Uživatelský avatar
Milkyway
Příspěvky: 285

Příspěvek#15 » čtv 31. říj 2019, 14:43

oponoval bych k dvěma, snad dobře míněným radám:
ad - nenechat obchodníka vydělat: obchodník dokáže svému klientovi udělat ty nejlepší podmínky tak, aby na tom oba měli maximum zisku - NEZAMĚNIT s tím, co asi máte na mysli, ale to je STRŽNÍK
ad - prodat to jako celek, když jsme tomu věnoval tolik času: Prachy nesmrdí a nemá cenu si klást podmínky, které brání optimálnímu prodeji. Velká sbírka naopak může - díky svému rozsahu - výslednou cenu "kanibalizovat". Proto je lepší jí rozprodávat po částech s tím, že pokud někdo projeví zájem (má peníze a ne, že to chce k tomu..... jako pozornost) nabídnou více (ale za odpovídající cenu)
A ještě poznámka - se sbírkou se rozloučit a nemít okolo prodeje sentimentální kecy, což kupce spíše odradí.
... pro někoho to asi píšu hodně tvrdě, ale takový už je prostě život

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 42 hostů