Střelba na vlastním pozemku v oboře



Klára
Příspěvky: 4

Příspěvek#1 » stř 21. bře 2018, 13:59

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je z právního hlediska v pořádku střelba o víkendech a občas i přes týden ze soukromé obory, střelba je někdy v délce 30min, někdy méně. Víme že pán si zkouší střílet většinou pouze na terč, (což není asi zákonné, protože nemá střelnici), ale nelze to fakticky dokázat, pes nám ničí majetek a utíká panicky z pozemku, naposledy ho málem srazilo auto.. ráda bych tuto věc řešila, ale nevím zda jsem v právu.
děkuji moc za odpověď.



gunman
Příspěvky: 173

Příspěvek#2 » stř 21. bře 2018, 14:14

Pokud neloví, tak tam střílet nesmí.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#3 » stř 21. bře 2018, 14:19

Přesně tak, pokud nejde o výkon myslivosti, tak lze střílet pouze na schválené střelnici (s výjimkou flobertek a vzduchovek).



Klára
Příspěvky: 4

Příspěvek#4 » stř 21. bře 2018, 14:27

Moc děkuji za odpovědi, ještě se zeptám, pokud by šlo o myslivost je v pořádku ji ve své oboře vykonávat bez ohlášení, jenom tak, že jsem se rozhodl ? Kontroluje někdo stav zvěři (počet) v soukromé oboře kromě majitele, nebo spíše jestli na to má právo, aby se dala dokázat střelba do terče, že tedy počet kusů zvířat neubyl ? Děkuji.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#5 » stř 21. bře 2018, 14:31

Ve výkonu myslivosti se nevyznám, to nereguluje zákon o zbraních. Hony se snad ohlašují, ale v uzavřené oboře - fakt nevím.



Klára
Příspěvky: 4

Příspěvek#6 » stř 21. bře 2018, 14:38

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli někdo neví, zda když jde o myslivost je v pořádku ji ve své oboře vykonávat bez ohlášení, jenom tak, že jsem se rozhodl ? Kontroluje někdo stav zvěři (počet) v soukromé oboře kromě majitele, nebo spíše jestli na to má právo, aby se dala dokázat střelba do terče, že tedy počet kusů zvířat neubyl ? Potýkáme se se střelbou v oblasti kde bydlíme 3x do týdne z jedné soukromé obory, děkuji za odpověď.



Klára
Příspěvky: 4

Příspěvek#7 » stř 21. bře 2018, 14:39

Děkuji za odpověď :-).

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#8 » stř 21. bře 2018, 14:41

gunman píše:Pokud neloví, tak tam střílet nesmí.

Myslivec může mimo střelnici ověřit nastřelení zbraně

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#9 » stř 21. bře 2018, 14:58

nemůže

Uživatelský avatar
wigum
Příspěvky: 921

Příspěvek#10 » stř 21. bře 2018, 15:02

Už se na to ptáš jednou. Nevím proč na to zakládáš nové vlákno.
Obora je honební pozemek na němž se normálně vykonává právo myslivosti. Jen je oplocený a k jejímu zřízení stačí výměra 50ha. Stejně jako myslivec v normální honitbě ti nehlásí, když jde na čekanou ( hlásí se pouze hony ), tak ani uživatel obory to nikam hlásit nemusí. V oboře jde navíc hlavně o placené lovy.
Snad jsem to popsal jednoduše.
Jinak promiň, ale nebyla tam ta obora už dřív, než jste se natěhovali?



gunman
Příspěvky: 173

Příspěvek#11 » stř 21. bře 2018, 15:23

wigum - dle mého nemůže, ale pokud dokážeš opak, tak se nebudu hádat



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#12 » stř 21. bře 2018, 15:41

Ještě může teoreticky střílet z expanzní zbraně, která může být kat. D, kde by v rámci splnění zákonných podmínek mohl tu oboru obhajit. Samozřejmě je to asi blbost, ale jedná se mi o to, že pokud nejsou svědci,tak se to dle mého bude dokazovat hodně těžko. Viděl jsem v poslední době i fullauto LK vzor 26 upravený na slepáky, který měl štempl od ČÚZZS,že se jedna o zbraň kategorie D...

Ohledně ověření nástřelu zbraně, tak mám dojmem, že v zákoně něco týkající se této věci je. Dokonce jsem to zažil na honech, ale já neměl potřebu takto ověřovat nikdy, tak jsem to neřešil. A teď nemám čas procházet zákon.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#13 » stř 21. bře 2018, 15:49

Obora je z pohledu zákona o myslivosti honitba jako každá jiná. Má svého majitele, hospodáře, mysliveckou stráž a nadřízený orgán. Jakákoli střelba mimo lov by tam probíhat neměla. Jediná možná varianta (legální) je že by měl povolenou "dočasnou brokovou střelnici" to má trochu volnější parametry, ale v oboře pochybuju.
Ale jestli vám pes hystericky reaguje na několik set metrů vzdálenou střelbu tak je chyba spíš v něm než kdekoli jinde.

Uživatelský avatar
peggy
moderátor
Příspěvky: 1571

Příspěvek#14 » stř 21. bře 2018, 15:51

Témata sloučena a přesunuta do vhodného vlákna.



Andy_77
Příspěvky: 2

Příspěvek#15 » stř 21. bře 2018, 17:56

wigum píše:Jinak promiň, ale nebyla tam ta obora už dřív, než jste se natěhovali?


Obora o které je tu řeč je Kolodějská obora, která leží na okraji Prahy. Přesně mezi dvěma obcemi. Dříve tato obora byla včetně zámku státu, tudíž zde žádná zvířata ani nežila, max poslanci si tam občas dělali párty. Před pár lety byl ovšem majetek vrácen do soukromích rukou. Od té doby se tam toto děje, kdy každý víkend je slyšet střelba v širém okolí. Bohužel někteří psy na to reagují tak jak popisuje Klara.

Já osobně nevěřím, že tam nějaká zvěř, kterou by bylo třeba v tak hojném počtu střílet aby to vydalo na každý víkend žije. I od místních myslivců máme potvrzeno, že střílí do terčů a ne do zvěře.

Btw můj dům postavil můj dědeček v roce 1977. Já v něm žiji od malička, takže to není tak, že bych se někam přistěhoval a pak si začal stěžovat. Naopak střelba se tu objevila až v posledních dvou letech.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů