Bezpecnost delaborovaneho naboje se zapalkou



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#16 » pon 12. lis 2018, 16:53

V tom případě zkuste takhle důlčikem odpálit zápalku 50. bmg a pak napište :mrgreen:

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4543

Příspěvek#17 » pon 12. lis 2018, 16:59

Patrik : Téměř dělostřelecké náboje a pak ještě zápalkové šrouby jsou někde jinde. Ikdyž já bych takové blbosti, co tu jsou popsané taky nedělal.

Uživatelský avatar
Miata
Příspěvky: 201

Příspěvek#18 » pon 12. lis 2018, 17:57

OK, jak NE jsme se dočetli (a sám s tím souhlasím). Jak tedy ANO?

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#19 » pon 12. lis 2018, 18:47

Patrik píše:V tom případě zkuste takhle důlčikem odpálit zápalku 50. bmg a pak napište :mrgreen:


Se vší úctou k moderátorovi. Ať se přihlásí ten, kdo běžně delaboruje 50BMG. Takže trošku nevhodná poznámka. 5,56; 7,62; 9; 30-06 spring. a různý další sem tak udělal a je to naprosto bezpečné. Pokud si na to netroufáte, tak to resspektuju. Je lepší, když si člověk není jistý to radši nedělat.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#20 » pon 12. lis 2018, 18:59

Blacky: sám jsem jich delaboroval víc než třeba 9mm. Nevím co na tom bylo nevhodného, nebavíme se o sériovém delaborování, takže jeden náboj 50bmg se může dostat do ruk téměř jakémukoliv sběrateli. Osobně bych nechtěl získávat zkušenost do jaké ráže si můžu troufnout a zjišťovat do jaké ráže je to ještě bezpečné. Osobně preferuji vystřelení zápalky ve zbrani, pak, pokud beru své možnosti, bych asi upnul náboj (samozřejmě bez střely a prachu) buď přímo nebo přes pouzdro do soustruhu a hrotem v koníku naťuknul.

Uživatelský avatar
ace curly
Příspěvky: 271

Příspěvek#21 » úte 13. lis 2018, 20:05

Když máte strach, že odpálená zápalka ublíží, stačí ji vypíchnout v lisu a pak namočit a odstranit zápalnou slož. Nemusí se ani namáčet, ale vyšprtat opatrně. No a kdyby práskla, žádný strach, neublíží. Brýle jsou samozřejmostí.



majlont
Příspěvky: 195

Příspěvek#22 » stř 14. lis 2018, 08:14

To Patrik:
Tenhle nápad jsem měl také, ale nefunguje. Rozjel jsem koníka s hrotem po loži co to šlo a narazil hrotem na zápaku. Hrot ji propíchnul, ale neodpálil. Asi by to chtělo hrot s "tupější" špičkou.

To ace curly:
Vypichovat zápalku jehlou v lisu (tedy z druhé strany) opravdu není dobrý nápad :-(



JardaB
Příspěvky: 1246

Příspěvek#23 » stř 14. lis 2018, 08:36

Pokud jde o to, aby se nabojnice opticky neposkodila, co na o jit přes teplotu? Třeba postavit na nejakou litinovou el. plotynku, zapnout a počkat v bezpecne vzdalenosti az zapalka vyhori...

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#24 » stř 14. lis 2018, 09:21

majlont píše:Vypichovat zápalku jehlou v lisu (tedy z druhé strany) opravdu není dobrý nápad :-(


Je to naprosto v pohodě, přezápalkovával jsem takhle asi 200 hilzen (na mě moc tvrdé zápalky) a nepšoukla ani jedna. normálně na automatu a ani jsem nezpomalil.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#25 » stř 14. lis 2018, 09:27

majlont píše:To Patrik:
Tenhle nápad jsem měl také, ale nefunguje. Rozjel jsem koníka s hrotem po loži co to šlo a narazil hrotem na zápaku. Hrot ji propíchnul, ale neodpálil. Asi by to chtělo hrot s "tupější" špičkou.

Ono to funguje. Nefungovalo to jen tobě. Ale na příčinu jsi přišel sám :D
Osobně jsem viděl jednoho sběratele, který takto z "ostrých" nábojů dělal sbírkové. A tímto způsobem - v soustruhu - odpaloval zápalky koníkem. Měl jich docela slušnou sbírku (těch nábojů) a některé "zneškodňování" zápalek jsem viděl na vlastní oči (mám ještě obě :lol: ). Proto i já vím, že to funguje :D

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#26 » stř 14. lis 2018, 12:59

Hele a neni to trochu zdlouhave? Mate na ot nejakou matrici? U te trubicky ve sveraku, do ktere sedne hilzna, dulcik buch, další, buch, buch, buch, to jde dost rychle.

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#27 » stř 14. lis 2018, 14:46

Tak co se týče sbírkových nábojů, tak si myslím, že zde jde pouze o kusovou záležitost, žádná sériovka.

Patrik píše:V tom případě zkuste takhle důlčikem odpálit zápalku 50. bmg a pak napište :mrgreen:

tak to je výzva ! :lol: Zrovna se mi před pár týdny podařilo jeden takový sehnat do sbírky, takže žeby . . . ? :lol:
Možná kdyby mi nebylo líto těch peněz za něj :D A možná se někdy časem bude hodit :lol: :lol:



majlont
Příspěvky: 195

Příspěvek#28 » stř 14. lis 2018, 15:10

sided píše:Je to naprosto v pohodě, přezápalkovával jsem takhle asi 200 hilzen (na mě moc tvrdé zápalky) a nepšoukla ani jedna. normálně na automatu a ani jsem nezpomalil.


Já bych to nezkoušl ......

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89
§ 2950 :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-) :-)

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#29 » stř 14. lis 2018, 15:59

Tvoje věc.
Zápalka vypichovaná matricí mi nikdy nepšoukla, i kdyby se to stalo tak jen volně odfoukne do prostoru pod lisem (stolem). Takže pokud nepřebíjíš od pasu dolů nahý tak žádná újma nehrozí.
Naproti tomu mě zápalka odklepávaná kilnerem už přes prsty cvakla. Žádná tragedie ale příjemný to nebylo.



majlont
Příspěvky: 195

Příspěvek#30 » čtv 15. lis 2018, 09:40

To Sided:
Já s tebou v podstatě souhlasím, ale problém diskuzních fór obecně je, že nevíš jakej pitomec se tvým sdělením/názoem bude řídit. Pokud to zkusí s 9m Luger tak budiž, ale pokud to zkusí s 12,7×108 (a to je do sbírky hezkej náboj, takže někdo by to klidně zkusit mohl), pak to může dopadnout pro aktéra velmi nepříjemně.

Tahle diskuze by se měla ideálně ubírat cestou doporučení, jak zápalku bezpečně flegmatizovat na nulu.

Jen pro poučení:

Nařízení vlády č. 219/2017 Sb. o znehodnocování některých zbraní a střeliva, zhotovování řezů zbraní a střeliva a jejich ničení a o minimálním obsahu dokumentace ve vztahu k delaboraci, znehodnocování, výrobě řezů a ničení munice

§ 5 - Znehodnocování střeliva
(1) Při znehodnocování střeliva
a) se v nábojnici vyvrtá otvor o průměru nejméně 2,5 mm umožňující vysypání prachové náplně, kterým se do nábojnice nakape kapalina způsobující flegmatizaci zápalky, nebo
b) se ze střeliva vyjme střela, z nábojnice se vysype prachová náplň a provede se odpálení nebo flegmatizace zápalky; při případném opětovném osazení střelou se nábojnice ponechá prázdná nebo se vyplní inertní hmotou.
(2) Obsahuje-li střela výbušné látky nebo jiné aktivní náplně, provede se jejich delaborace ze střely.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: ace curly a 11 hostů