Prebijeni brokovych nábojů bez použití továrních nástrojů a lisu

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#256 » úte 12. úno 2019, 15:45

Měním své vysypané broky za slugy u známého a doplacim něco za práci.



burner
Příspěvky: 49

Příspěvek#257 » úte 12. úno 2019, 20:40

A kde se dá takovej známej najít? :D

Já vůl si totiž koupil pár slugů abych zjistil, že už nechci střílet ničím jiným :shock: :?

a to mi tady leží tak tisíc nábojů s cca 2,5 brokama :o

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#258 » pát 7. čer 2019, 10:32

Mám na vás dotazek. Stěžoval jsem si jednomu údajně myslivec, že když si vyrábím slugy nahrazení 28g broků 28g slugem, že nemůžu na 50 metrů spolehlivě trefit terč 50/20. A nevím zda to je strelivem nebo smejdovymi mířidly. Poradil, že to chce víc prachu, protože broky vyletí snadněji než bobek. A aby bylo rychlosti a přesností slugu učiněno za dost, chce to vyšší navážku. // Nechci si roztrhnout flintu nebo přijít k úrazu.
a tak se ptám :
A) mám přebíjet stále nahrazovat broky z náboje 28 g slugem 28 g a nic nevymýšlet
B) nebo mohu zkusit nahradit broky z náboje 24 g slugem 28 g?
Děkuji za odpověď.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#259 » pát 7. čer 2019, 10:42

Ne špatně si to pochopil máš nahradit 28g (případně 36g) broků slugem 24g (víc broků mívá větší navážku prachu aby měli stejnou rychlost jako ty co jich je míň) takže abys měl rychleji vystřelený slug měl bys dát míň gramů olova na víc prachu tak jak to ostatně píšeš na začátku dotazu.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#260 » pát 7. čer 2019, 15:34

Ono je to ještě trochu jinak. Jestli vyřezáváš uzavírací hvězdu a nahrazuješ broky stejně těžkým slugem, tak:
- vyřezáním hvězdy snižuješ pevnost uzavření náboje a tím i dosažený tlak
- broky tlačené při výstřelu košíkem nebo zátkou se pohybují nejen dopředu, ale i do stran, tím zvyšují tření v hlavni a tím i tlak. Slug se nijak nerozšiřuje, proto je pod ním při stejné navážce prachu menší tlak než pod broky stejné váhy – viz obrázek.
- další nepříjemnost se kterou jsem se setkal je to, že slug z kleští LEE mi v košíku cestoval cca 5 mm dopředu a zpátky, což se domnívám, že mělo vliv na přesnost.
Z toho vyplývá, že prvními dvěma úpravami jsi snížil tlak, opravdu by bylo vhodné “přisypat” a dostat se tak na původní tlak, problém je ale zjistit kolik a jakého prachu.
Někdo se mnou asi nebude souhlasit a bude tvrdit, že s vyřezanou hvězdou mu to létá dobře, ale s mojí krátkou pumpou to nefunguje dobře, za rozumnější považuju kompletně přebít prázdnou nábojnici, mám vyzkoušeno, že i navážka prachu určená pod broky funguje při pevném uzavření nábojnice docela dobře.
Pod větší váhu broků se někdy sype víc prachu, ale jednak tam musí být dostatečná tlaková rezerva aby tlak nepřelezl přes maximum a také se obvykle používá pomaleji hořící prach.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#261 » pát 7. čer 2019, 19:01

Děkuji za obecný a popis ze zkušenosti. Ano dělám slugy tak, že výřežu hvězdu, vysypu broky, vsunu násilím trochu slug.

oba říkáte, že obecně vyšší navazka víc prachu.
Mně zde před 2 lety říkali obecně vyšší navazka méně prachu (aby tlak v komoře byl neměnný).
Tak jak to teda obecně je?výrazně přikláním se k vyšší navazka méně prachu z důvodu viz prebijeci tabulky těžší střela méně prachu. Je tak?

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#262 » pát 7. čer 2019, 19:16

Taky jsem si vsimnul, že když jsem nemohl trvale trefit terč, tak moje samonabíjecí brokovnice přebíjela v polovině případů. Jindy s orig brok náboji určité navazky (28 g) funguje v pohodě.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#263 » pát 7. čer 2019, 20:10

Zda se se zvyšující váhou střely zvyšuje nebo snižuje navážka prachu záleží na tom, z čeho vycházel tvůrce tabulek.
Jestli si u nábojů s lehkou střelou nechal dosti velkou tlakovou rezervu, může při těžší střele zvýšit dávku prachu, tím se zvýší tlak a náboj je schopný dosáhnout stejné nebo podobné rychlosti jako náboj lehčí střelou (obvyklé např. u prachů Vectan). Takto lze ale postupovat pouze v určitém rozsahu, při překročení určité meze by došlo k překročení max. dovoleného tlaku.
Jestli se ale u náboje s lehčí střelou dostal už dosti vysoko s tlakem, při zvýšení váhy střely musí snížit navážku prachu, aby udržel stejný nebo jen o málo vyšší tlak (obvyklé např. u prachů Lovex).
Jestli Ti brokovnice spolehlivě nepřebíjí, nejpravděpodobnější příčina je nízký tlak.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#264 » pát 7. čer 2019, 20:20

píšeš to pěkně a logicky. Z části ale od věci. Nízký tlak chápu.

Jak teda?
Takže realita je taková, že hmotnost prachové náplně brokového náboje nějakého obyčejného standard
a) klesá se vzrustem navázky
b) vzrůstá se vzrůstem navážky
Jestli se nedhodneme na tomto triviálním, nemá cenu cokoliv dál přemýšlet.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#265 » pát 7. čer 2019, 20:30

Už jsem to napsal, oba způsoby jsou při přebíjení podle tabulek možné a jak to dělají muničky se normální smrtelník nejspíš nedoví. Navíc je tu možnost, že pod těžší střelu nasypou jiný prach.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#266 » pát 7. čer 2019, 21:16

U broků nelze uvažovat zcela identicky jako u jednotné střely - vyšší hmotnost střely = vyšší energie při stejné rychlosti = stejná energie při nižší rychlosti. Tedy, ne že by to pro náboj jako celek neplatilo, samozřejmě, že platí, ale už ne pro jeden každý brok! Tedy aby každý brok navážky 36g broků velikosti 2.4mm měl stejnou energii jako jeden každý brok navážky 24g stejně velkých broků musí vylétnout z hlavně stejnou rychlostí a tudíž pod navážkou 36g musí nutně být víc prachu, nebo nějaký jiný prach aby se toho (rychlosti) dosáhlo. (Taky rána z 36g je podstatně silnější jak z 24g)



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#267 » ned 9. čer 2019, 08:00

U loveckých nábojů je v tom kus logiky, ale proč je to např. v přiložené tabulce naopak?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Dancek
Příspěvky: 325

Příspěvek#268 » ned 9. čer 2019, 09:23

A zde je tabulka pro ráž 12 s prachem Vectan A0, ta uvádí, že pod těžší střelu mám sypat víc prachu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#269 » ned 9. čer 2019, 22:08

Podle těch tabulek je vidět že nahradit broky slugem jiné hmotnosti než měly broky není vůbec dobrý nápad, když jeden neví jaký prach výrobce použil. Ono už to odkrojení uzavření náboje (hvězdičky nebo rantlu) udělá dost nekaloty. Minimálně by to chtělo hradla a měřit broky versus slugem upravenou.

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#270 » ned 9. čer 2019, 22:37

tak zase snad nemusí být tak striktní. je to flinta (= z němčiny brokovnice). Na přesnost je nehraje tolika.

Omlouvám se, na mé flintě je vyraženo magnum. Můžu si dovolit vyšší tlaky. bez ohledu na to.
Já myslel, že se tu hned shodneme, zda větši navázka nebo menší. nevadí, nechám to uzrát. Mohu slug 28 g vložit do původního náboje
a) 2,4mm náboje 24 g,
b) 2,5 36 g,
c) nebo jak dnes do 28 g a neřešit. Do cíle 50 x 50 cm na 50 metrů z brokny stejně nikdy schválně střílet nebudu.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti