dědictví



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#1 » pon 15. črc 2019, 06:41

Zdravím,

měl bych dotaz ohledně postupu v případě dědictví.
Věc se má tak, že budu dědit po otci jeho sbírku zbraní. Všechny zbraně znám a vím tedy, že má 2 ks, které jsou v horším technickém stavu - hlavní části OK, zkušebna platná, ovšem zbraně nestřílí z důvodu absence náhradních dílů, které se nám nepodařilo sehnat, zbraně jsou docela atyp a už se nevyrábějí (obě jsou malorážkové pistole), prakticky bezcenné a neprodejné (už kdysi jsem na přání otce vystavoval inzerát, že je daruje na ND a nikdo neměl zájem). Na druhou stranu v dědictví jsou lovecké pušky, o které mám zájem.
Můj dotaz zní, zda je možno přijmout jen část dědictví? Vím jaký je postup se zničením zbraně a rad bych se mu vyhnul, nejde ani tak o peníze, jako o čas s tím strávený. Dědické řízení je v počátcích, tak ať vím, co dělat, až se k tomu dostaneme.

Díky za případné rady.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#2 » pon 15. črc 2019, 06:45

Nejde... To by pak každý chtěl dědit jen majetek a dluhy ne... Což teda není Tvůj případ, ale pro ilustraci.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#3 » pon 15. črc 2019, 07:23

Děkuju za rychlou odpověď. Myslel jsem si to. Takže teď sehnat někoho na Moravě, kdo ničí zbraně a vezme mi to potom (ale než bude ukončené dědické řízení, balistika... to je ještě pěkně na dlouho).

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2511

Příspěvek#4 » pon 15. črc 2019, 07:36

Myslím, ze jde je po vyrizeni dedictvi, nejak odevzdat na poliici k "likvidaci". Zeptal bych se tam.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#5 » pon 15. črc 2019, 10:03

Myslím, že zajištění zničení zbraně je v rukách majitele, policie zajišťuje jen balistickou zkoušku.
Otec to chtěl řešit, ale vykašlal se na to, protože s tím bylo moc práce.

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#6 » pon 15. črc 2019, 10:32

Jo likvidace je na náklady majitele. Ale pokud hlavním částem nic není, není důvod je likvidovat, třeba by si je dnes někdo vzal, vyměnil, koupil... To že to kdysi nedopadlo, neznamená, že by si nového majitele nenašli teď. Nakonec, ještě taky zbývá varianta udělat to stejně jak otec. :D (Jak tu psal jeden člen: "chleba to nejí".)

Uživatelský avatar
Arc
Příspěvky: 543

Příspěvek#7 » pon 15. črc 2019, 19:02

Môžeš sa skúsiť zbrane vzdať - čestné prehlásenie a odovzdáš na príslušnom útvare, stáva sa majetkom štátu. Polícia to niekedy vezme a niekedy nie, inak to budeš musieť buď zlikvidovať na svoje náklady (a s príslušným povolením) alebo ťa to bude roky strašiť v trezore. A časom si to možno niekto vezme, alebo nájdeš ND...



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#8 » pon 15. črc 2019, 22:35

Střelec píše:Děkuju za rychlou odpověď. Myslel jsem si to. Takže teď sehnat někoho na Moravě, kdo ničí zbraně a vezme mi to potom (ale než bude ukončené dědické řízení, balistika... to je ještě pěkně na dlouho).


Posílám ti SZ.

Uživatelský avatar
pedro!
Příspěvky: 330

Příspěvek#9 » pát 26. črc 2019, 22:27

A co si je nechat a vydržet na nový zákon? Podle návrhu nového zákona bude likvidovat zbraně Policie (stát) bezplatně. Jen odevzdáš k likvidaci a hotovo. Tedy jestli to dopadne dle návrhu.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#10 » ned 28. črc 2019, 10:24

Ono je ještě otázka, v jaké podobě za 3 roky ten zákon vůbec projde. Ale možná taky možnost, nicméně asi bude nejjednodušší to darovat někomu s licencí a ušetřím ještě tisícovku, respektive 600, za přepis.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů