Prebijeni brokovych nábojů bez použití továrních nástrojů a lisuDancek
Příspěvky: 284

Příspěvek#271 » pon 10. čer 2019, 11:02

Název “flinta” nepochází z němčiny, nýbrž z angličtiny, “flint” je anglicky pazourek, který se používal jako křesací kámen a název se tak přenesl i na pušku – křesadlovku. A nic bych nedal za to, že k tomu došlo v době, kdy se ještě nerozlišovalo mezi “brokovnicí” a “kulovnicí”, do předovky s hladkou hlavní se nabíjela kule nebo sekané olovo podle toho, na co chtěl střelec střílet.
Že máš na flintě vyraženo “Magnum”, značí pouze to, že má komoru 12x76, jsou však některé “levnější” brokny, které tuto komoru sice mají, ale nemají “Vyšší tlakovou zkoušku”, tzn., že jsou zkoušeny pouze na tlak nábojů 12x70. Jak vypadá značka pro vyšší tlakovou zkoušku zjistíš na str. 9 tohoto vlákna, raději se podívej, zda tam tuto značku máš. Jestli se jedná o výrobek některého nečlenského státu CIP, může tam být značka pro vyšší zkoušku státu který brokovnici dováží (nebo sám vyrábí) a ta může být jiná než ta naše, pak bys musel hledat ve všech zkušebních značkách CIP. Je sice pravděpodobné, že vyšší zkoušku máš, ale jistota je lepší než pravděpodobnost.Milan-x
Příspěvky: 10

Příspěvek#272 » sob 29. čer 2019, 07:05

audis: Zda větší nebo menší navážka se tu bez dalších informací nedozvíš, ať to necháš uzrát jak dlouho chceš. Jak už tu někdo psal výše, záleží na dalších okolnostech jako je například typ prachu. Přesto se ti pokusím odpovědět na tvé otázky.

a)- Pokud je použitý náboj plněn ostrým rychlým prachem (což ty s lehčími střelami bývaj, v tvém případě 24g) tak zvýšením hmotnosti střely výrazně zvýšíš počáteční tlak. A protože nevíš o/na kolik, a ani nejspíš nevíš jakou máš tlakovou zkoušku, má odpověď zní: Nedoporučuji.

b)- Můžeš. (Ale je pravděpodobné, že tento náboj bude plněn pomalejším prachem, který bude na lehčí střelu reagovat nedobře a dojde jednak ke snížení úsťové rychlosti střely a také snížení konzistence soustřelů .)

c)- Z tvých variant ideální řešení.

Osobně si slugové náboje vyrábím od základu. Odlévám si těžší slugy (39g ve 12ga), ženu je S035kou, na tu mojí hobby střelbu ok a dvaapůlku nerez to prostřelí jako prd :)

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 1973

Příspěvek#273 » sob 29. čer 2019, 19:45

Děkuji za reakci všem.

Milan : přebíjet od základu zkráceně řečeno nemůžu.
var c) nic neměnit, dávat 28 g slug do původního 28 g náboje, nevymýšlet kraviny beru.

Nicméně napadlo mě (nevím jak to výstižně napsat) : pro tlak v komoře s budoucím zasunutym slugem 28 g, opravdu je tak velký rozdíl pro tlak v komoře, mezi prachy továrních nábojů rozdíl mezi nábojem
- BP Easy shot 24 g (je k dispozici)
- BP Easy shot 28 g (tento přebíjím)
- fiocchi hv 36 (je k dispozici)
, abych se bál, že to puška 20000 výstřelů nevydrží?
Já mám představu na základě elementární strojní mechaniky, výroby a ekonomie, , že když slug vložím do původního náboje 24 nebo 36 g, že se mi tlaky v komoře nezmění o víc než 25 procent. A těch 25 procent turecká puška v pohodě zvládne dlouhodobě snad. Mýlím se? Nebo se tlaky změní o 50 procent nebo o 100 procent? To podle mě je blbost na základě elementární strojní konstrukce.

Jednou jsem zkoušel jeden náboj 50 g nebo kolik, byla to šupa velká. Zde si představuji, že tlaky byly vysoké (ale v souladu s výrobcem pušky uzkon br 99 ) . Když slug 28 g vložim do původního 24 nebo 36 g, tak tuhle šupu překročím? Je-li odpověď ano, nebudu vymyslet kraviny a budu 28 g cpát do 28 g.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů