senior s pistolí za opaskem

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy
Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#31 » stř 9. čer 2021, 18:46

Přestupek byl min. podle zákona 200/1990 Sb. úmyslné jednání. Teď podle nového nevím, musel bych se podívat... :angel:



juraj1
Příspěvky: 489

Příspěvek#32 » čtv 10. čer 2021, 06:22

P.V. Muzes se prosim podivat? Docela by me to zajimalo, protoze mi zbran uz parkrat vylezla a schytal jsem jsem par udivenych pohledu a nervoznich usmevu. Nerad bych pak mel na konte prestupek.



Piggy
Příspěvky: 1864

Příspěvek#33 » čtv 10. čer 2021, 09:37

P.V. píše:Přestupek byl min. podle zákona 200/1990 Sb. úmyslné jednání.
Nesouhlasím:
zákon č. 200/1990 Sb. píše:§ 2 Pojem přestupku
(1) Přestupkem je zaviněné jednání, které porušuje nebo ohrožuje zájem společnosti a je za přestupek výslovně označeno v tomto nebo jiném zákoně, nejde-li o jiný správní delikt postižitelný podle zvláštních právních předpisů anebo o trestný čin.
Zavinění
§ 3 K odpovědnosti za přestupek postačí zavinění z nedbalosti, nestanoví-li zákon výslovně, že je třeba úmyslného zavinění.
Podle současné právní úpravy tomu zcela jistě nebude jinak.

Uživatelský avatar
P.V.
Příspěvky: 1298

Příspěvek#34 » čtv 10. čer 2021, 09:39

Takže ano, zákon č. 250/2016 Sb. sjednotil úpravu s trestním zákoníkem a přestupek lze i z nedbalosti.

Zavinění
(1) K odpovědnosti fyzické osoby za přestupek se vyžaduje zavinění. Postačí zavinění z nedbalosti, nestanoví-li zákon výslovně, že je třeba úmyslného zavinění.
(2) Přestupek je spáchán úmyslně, jestliže pachatel
a) chtěl svým jednáním porušit nebo ohrozit zájem chráněný zákonem, nebo
b) věděl, že svým jednáním může porušit nebo ohrozit zájem chráněný zákonem, a pro případ, že jej poruší nebo ohrozí, s tím byl srozuměn.
(3) Přestupek je spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel
a) věděl, že svým jednáním může porušit nebo ohrozit zájem chráněný zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal na to, že tento zájem neporuší nebo neohrozí, nebo
b) nevěděl, že svým jednáním může porušit nebo ohrozit zájem chráněný zákonem, ač to vzhledem k okolnostem a svým osobním poměrům vědět měl a mohl.

Ale paniku bych nešířil, protože je ještě nutno naplnit formální znaky přestupku a pokud je přestupkem společensky škodlivý protiprávní čin, který je v zákoně za přestupek výslovně označen a který vykazuje znaky stanovené zákonem, nejde-li o trestný čin, tak se v případě vykouknutí zbraně na dostatečnou škodlivost nedostaneme.



Daleko
Příspěvky: 137

Příspěvek#35 » pát 11. čer 2021, 18:26

Nu, pro sebe jsem si to shrnul tak, že si i nadále budu kupovat především trika s prodlouženou délkou. Kromě výše popsaných skutečností je to dobrý i na ledviny :-)

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2966

Příspěvek#36 » pát 11. čer 2021, 19:05

Já jsem se svým ibw pouzdrem zjistil, že oproti oWB mi výškově usetruje k zakrytí odevem jen kus délku zbraně. V mém případě cca 120 mm inkriminovane výšky. Během nošení 3 roky minimálně v polovině mého oblečení vidím a celkově v 80 procentech času , že s owb bych dosáhl stejného zakrytí. A nemusel bych sverepe trvat na iwb. Nosím trička normálně dlouhy, občas košile (zde by owb nešlo a mám ibw s tuckable sponou). Neboli trička mám vesměs tak dlouhý, že by owb zakryly taky (trička do půlky zadku)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů