Zastřelil zloděje

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy


pekoz
Příspěvky: 171
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#1 » stř 24. bře 2021, 07:50

Majitel domku ve Vochově na Plzeňsku zastřelil zloděje, který se k němu vloupal. K události došlo kolem druhé hodiny v noci na středu.

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/maj ... .seznam.cz



Ultraladinek
Příspěvky: 16

Příspěvek#2 » stř 24. bře 2021, 07:53




Pablo.gs
Příspěvky: 445

Příspěvek#3 » stř 24. bře 2021, 08:05

Jsem rád, že to dobře dopadlo a nikomu z domu se nic nestalo.



Ringit
Příspěvky: 39

Příspěvek#4 » stř 24. bře 2021, 08:18

Já doufám, že to k soudu vůbec nepůjde a PČR to zavře jako NO.

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1696
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#5 » pát 26. bře 2021, 05:05

Vlákno jsem odemknul, odteď pouze fakta/nově zveřejněné zkutečnosti k dané události - pokud z toho uděláte další tlachárnu, rozdám opět pauzy.



stip
Příspěvky: 280

Příspěvek#6 » pát 26. bře 2021, 07:13

Rozhodně balistická expertiza. Státní zástupce na ní trvá.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#7 » pát 26. bře 2021, 07:51

Další upřesnění k případu a vývoj situace..
Bude majitel domku obviněn z usmrcení zloděje? Rozhodnout má balistika

Policisté zatím z ničeho neobvinili 55letého Jana B. z Vochova na Plzeňsku, který v noci na středu zastřelil ve svém domě zloděje. Stále totiž prověřují, zda se jednalo o nutnou obranu. Podle dobře informovaného zdroje má padnout definitivní rozhodnutí až po výsledcích balistické expertízy, na které trvá státní zastupitelství. Jana B. po střelbě zadrželi, během středečního dopoledne ho pak po výslechu propustili.

Co se mezi oběma muži odehrálo před samotnou střelbou, policie zatím nezveřejnila. „Majitel domku přišel s určitou verzí, kterou musíme prověřit. Věrohodnost jeho tvrzení může potvrdit nebo vyvrátit právě balistická expertíza,“ dodal zdroj.
https://www.novinky.cz/krimi/clanek/bud ... a-40355120


Dnes vyšla analýza co muži hrozí a popis případů, kdy se jednalo o NO a kdy ne. Pokud nedojde k nějakému zásadnímu svědectví o NO, tak se případ může táhnout i roky.
Zabil lupiče. Vinen, nebo nevinen? Hranice nutné obrany je tenká

Hrozí teď majiteli domu popotahování u soudu nebo i trest? Justice se nyní zabývá zejména tím, jestli reakce naplnila definici nutné obrany, tedy zda například použití legálně držené zbraně odvracelo přímo hrozící nebo trvající útok na život či zdraví.

„Právní úprava je v podstatě stejná už desítky let a neměnila se. Já si myslím, že by nutná obrana měla být jen k ochraně života a zdraví. Nedokážu si představit, že bychom stříleli lidi jen proto, že chtějí poškodit nebo ukrást majetek,“ řekl Právu advokát Jaroslav Ortman. (Což je diskutabilní, neb v praxi to není tak černobílé) Důležitou roli budou podle Ortmana hrát i znalecké posudky a také to, jak dotyčný reagoval bezprostředně po střelbě, což objasní například záznam tísňového volání na policii.

Případ, kdy soud obranu neuznal…
To byl i případ Jaromíra Šebesty z Karvinska, který v dubnu 2012 na svém pozemku přistihl skupinku zlodějů. Ti se rozutekli, jenže majitel po nich vystřelil z kuše. Jednoho ze zlodějů trefil šíp do hlavy a ten na následky zranění zemřel. Soudy došly k závěru, že o nutnou obranu nešlo.
„Výstřel vyšel ve chvíli, kdy skupina z místa utíkala a obžalovaný v této situaci nebyl ohrožen,“ vysvětlil předseda senátu olomouckého vrchního soudu, proč střelce poslal na deset let do vězení.

…a kdy uznal
Naopak zabití agresivního muže ve Volarech v roce 2015 potrestáno nebylo. Tomáš Ilijev tehdy smrtelně zranil bratra své přítelkyně, který ho předtím společně s dalším útočníkem napadl na chodbě jeho domu. Měl nepochybně právo se za této situace nějakým způsobem bránit. Použití nože bylo v tomto směru adekvátní,“ konstatoval o dva roky později předseda odvolacího senátu pražského vrchního soudu.
https://www.novinky.cz/krimi/clanek/zab ... a-40355145


Případ a jeho vývoj je pro střelce stěžejní. Proč bylo toto vlákno zamknuto před vyšetřením případu? Abychom tomuto nedorozumění předešli příště.



tchai-pan
Příspěvky: 60

Příspěvek#8 » pát 26. bře 2021, 08:07

Proc bylo uzamceno ctes vyse. Protoze jsme prej tlachali a moderator si chce uzit svou moznost uzamykat a rozdavat pauzy. Klidne mi dejte ban.



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#9 » pát 26. bře 2021, 08:19

tchai-pan
Uz ti tu niekolko ludi naznacilo aby si sa trocha ukludnil, pripadne porozmyslal, kym stlacis enter pod komentarom. Si tu novy, tak by si mal najprv sledovat ako to funguje. Toto forum na rozdiel od inych podobnych ma dlhodobo vysoku uroven. A to prave preto ze moderatori dbaju na to aby sa z toho nestal bulvar. Ty si tu na navsteve, nie u seba doma!
Naposledy upravil(a) MRBLUE dne pát 26. bře 2021, 08:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2415

Příspěvek#10 » pát 26. bře 2021, 08:20

Ok dík za vysvětlení... chápu, té poznámky jsem si nevšiml. To si tu vážně už nikde moc nepokecáme.

Tématu se mimo novinky věnuje už jen místní Plzeňská drbna, která uvádí
...
Přiměřená obrana majetku?
Ještě teď si možná vzpomenete na případ seniora, kterému zloději patnáctkrát za sebou vykradli jeho chatu v plzeňské části Černice. Zoufalý muž zkoušel tehdy všechny způsoby, jak lupiče odradit. Nakonec se uchýlil k nainstalování čtyř nabitých samostřílů. Do této pasti v listopadu 2004 vstoupil mladý zloděj a jedna ze střel mu prolétla pravým stehnem. Muž po ošetření v nemocnici tvrdil, že byl zraněn na procházce, druhý den už šel s pravdou ven. Po několika jednání před sousedem si lupič vyslechl trest 300 hodin veřejných prací. Tehdy už skoro osmdesátiletý senior byl obžalován z ublížení na zdraví a za nedovoleného ozbrojování. Soud nakonec potvrdil, že výrobou samostřílů se důchodce opravdu nedovoleně ozbrojil, žádný trest za to ale nedostal. Sama soudkyně na jednání ale pravila, že jednání bylo lidsky pochopitelné, šlo ale o extrémní způsob obrany.



tchai-pan
Příspěvky: 60

Příspěvek#11 » pát 26. bře 2021, 08:28

MRBLUE píše:tchai-pan
Uz ti tu niekolko ludi naznacilo aby si sa trocha ukludnil, pripadne porozmyslal, kym stlacis enter pod komentarom. Si tu novy, tak by si mal najprv sledovat ako to funguje. Toto forum na rozdiel od inych podobnych ma dlhodobo vysoku uroven. A to prave preto ze moderatori dbaju na to aby sa z toho nestal bulvar. Ty si tu na navsteve, nie u seba doma!


Teď jsem vážně zareagoval neslušně, proto píšu, ať mi klidně dá moderátor ban, počítám s tím. Jestliže na diskusním foru neporušuju pravidla a někdo mi řekne, že tlachám, tak to je úroveň, která mi nevyhovuje. Jsem např. ještě na foru o Jeepech, protože mám Jeepa offroada a tam si moderátor nikdy nehoní ego a nikdy nevstupuje do diskusí a divil by ses, ale ta úroveň je tam stejná jako tady.
Tímto jsem se dopustil 100% OT a jelikož mám už jedno upozornění na špatně používané citace, očekávám vyloučení.



morepower
Příspěvky: 143

Příspěvek#12 » pát 26. bře 2021, 08:39

https://www.krimi-plzen.cz/a/bude-nebo-nebude-honza-obvinen/

odkaz se vztahuje k případu. Obsahuje kromě několika drobností i nám známé definice, nicméně s příklady.



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#13 » pát 26. bře 2021, 08:57

V médiích citovaný advokát, který "zapomněl," že mezi zákonem chráněné zájmy patří i majetek a nikdo mu neoponuje, je znepokojivé ovlivňování názoru veřejnosti vůči NO.



Piggy
Příspěvky: 1865

Příspěvek#14 » pát 26. bře 2021, 09:16

To je běžné, že se diskutují extrémní situace.
Pod institut NO se vejdou i daleko "menší" případy, kdy třeba někdo způsobí nepříliš velkou škodu na majetku při ochraně jiného "zájmu chráněného trestním zákonem" než jen života a zdraví.

Uživatelský avatar
ArnieX
Příspěvky: 277
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » pát 26. bře 2021, 09:21

No mě přijde právě děsivé že policisté, soudci a dokonce advokáti nechápou za mě docela jasně napsaný paragraf. Útok NA zájem chráněný tímto zákonem je snad naprosto jasná myšlenka. Útok NA osobu je věc jiná a samozřejmě spadá do Útoku NA zájem chráněný trestním zákonem. Je fakt alarmující jak si to kde kdo vykládá tak jak se mu hodí.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů