Při besedě policistů s dětmi v mateřské školce vystřelila služební zbraň

Události se zbraní, případy nutné obrany a krajní nouze, soudy


pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#106 » pon 6. bře 2023, 16:26

Samozřejmě, že i bezpečnostní pravidla se vyvíjejí. Jen aby to mohlo fungovat racionálně, musí se přesně zrekonstruovat situace, kdy došlo k neštěstí, a to včetně řetězce událostí, které k tomu vedly. A v nich pak identifikovat ty, které stojí případně za to změnit.

Tohle se dřív provozovalo v letectví a dobře vedené firmy to tak mají nastaveno i interně.

Incidenty jsou důkazem selhání a nedokonalostí systému. Je třeba je objektivně vyhodnotit a pokud to je účelné, tak něco upravit tak, aby se tomu předešlo.
Samozřejmě, že lze nechtěnému výstřelu zabránit tak, že zničíme všechny střelné zbraně, nebo všechny lidi. Ale to tak nějak cítíme, že není ono.

Já třeba si myslím, že u policejních exhibicí před dětmi by se neměly dostávat do společného kontaktu ostré zbraně s ostrým střelivem a rukou člověka. V takové situaci přece pistole střílet nemá, tak není důvod ty tři věci dávat dohromady.

Přece může být pistole s náboji v pouzdře bez ruky, Ruka s předváděcí vybitou pistolí bez střeliva a když je pistole v kufříku, může být pohoromadě ruka s ostrými náboji, které ukazuje dětem - ale ještě raději s náboji bez střelného prachu a zápalky.

A pokud jde o tu "manipulaci", počkejme, jestli policie prozradí, co se tam přesně dělo. Nebo kdo tam máte kamarády, běžte s nimi na pivo a vytáhněte to z nich.
Ví se aspoň, co to bylo za pistoli?



JirkaCV
Příspěvky: 1524

Příspěvek#107 » pon 6. bře 2023, 16:31




MojeTikka
Příspěvky: 1580

Příspěvek#108 » pon 6. bře 2023, 16:58

pavelg píše:Ví se aspoň, co to bylo za pistoli?


To podle mne neni podstatne. Tady je chyba v procedure, ne ve zbrani. I kdyby ta zbran byl ten nejhorsi shit na svete, co vystreli na skaredej pohled, pak procedura ma zajistit, aby k zadnemu ohrozeni zdravi, zivota a majetku nedoslo.

Zavadejici je uz ten titulek senzacnich zprav, uvadejici zbran jako puvodce vystrelu. Ta zbran muze na stolku ve skolce lezet sto let a nevystreli, to prece vsichni vime. Takze vystrelil z ni policista, ergo chyba je na strane policisty. A protoze policiste jsou take chybujici lide, je nutne mist nastaveny proces tak, aby i chyba policisty nebyl pruser. Evidentne to tak neni. A to je cele.



JirkaCV
Příspěvky: 1524

Příspěvek#109 » pon 6. bře 2023, 21:20


Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#110 » pon 6. bře 2023, 21:29

Proč zase u takhle malých dětí? Já bych si třeba nepřál, aby mému synovi něko takhle předváděl zbraně ...



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#111 » úte 7. bře 2023, 07:35

Tikka: podstatné nevím, ale pro účely spekulací by mohlo být zajímavé, jestli měla pistole kohout a decocker, nebo to byl třeba Glock. Z hlediska myslitelných druhů manipulací s nabitou zbraní.

Sedmej: Taky nechápu, co si kdo slibuje od toho ukazovat dětem kulomety a vykládat o masovém zabíjení. Za mých mladých let nám vykládali spíš o zvířátkách a ukazovali, jak kvetou kytky a jak včelky sbírají med, který pak máme k snídani.
Být tam moje děcko, asi bych ty lidi poslal do řiti.

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 492

Příspěvek#112 » úte 7. bře 2023, 07:53

Kluky zaujmes kytickama a vcelkama vic nez ukazkou zbrani?
Ve kterem vesmiru zijes?



Trpaslo
Příspěvky: 69

Příspěvek#113 » úte 7. bře 2023, 07:57

Nevím, za mych mladych let jsme běhali ve starejch maskách a učili se házet gumový granáty.. jako byly i větší pakárny:)

Zas školka dělá program, a ty kluky ve skolce rozhodně pistole bude zajímat, když už tam je policajt. Když tam někdo dovede psa nebo jiné zvíře, taky může být potenciálně nebezpečné. Jde o to to riziko minimalizovat.

Bez těch podrobnosti se dělá blbě závěr, ale imo to hlavní pochybení bylo v tom že tu manipulaci možná dělal pred dětmi, i když třeba neúmyslně. Prostě od toho se dělá do bezpecneho prostoru. Zas tady nemůžeme zakazovat policii nosit nabitou zbraň a generalizovat to tak že policajti jsou nemehla co neumí uvést zbraň do bezpečného stavu...

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2519

Příspěvek#114 » úte 7. bře 2023, 07:57

Jaká mladá léta myslíte? Já si pamatuju, že tak 1-2 x za školní dochazku nám proste prisli besedovat poldove, a i ty zbrane ukazovali. Mimo to na ruznejch dnech otevrenejch dveri, deckych dnech apod, vzdy IZS ukazuje svou techniku i ty zbrane. No a předevsim kluky to proste láká. Pokud je jim to vysvetleno, tak si myslim, ze to je OK. Zrovna od drzitelu ZP bych ocekával, ze budou rádi. hmmmm. Ale holt tak jako u poldu se najdou joudove, co zvoraj manipulaci a pak tím národ pár tydnu zije, tak i mezi ZP se najdou lide, co by detem radsi ukazovali zahradku a duhu no.



Milan100
Příspěvky: 423

Příspěvek#115 » úte 7. bře 2023, 10:19

Nepamatuji se že bych ve školce ve škole (budově) někdy zažil prezentaci se zbraněmi. Ale už je to dlouho.
Až na druhém stupni v rámci BV na venkovním cvičišti pod přísným dozorem a jednotlivě zkusit zalehnout za těžký kulomet namířený na pole a do lesa a jen kouknutí na samopal - útočnou pušku, vše lidové milice (nebo armáda) ale bez kravin. To běhání v maskách bylo horší.
Ale třeba vzduchovka v té době žádný problém.



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#116 » úte 7. bře 2023, 10:38

My jsme ve školce samozřejmě po sobě stříleli a hráli si na Němce a Rusy. Ze stavebnic stavěli tanky a tak .. později ve škole házeli gumovým granátem a soutěžili O partyzánský samopal. Pak jsme tam měli kroužek střelby ze vzduchovky a na táboře, ti trochu starší, si mohli vystřelit slepými z Sa58 na trojnožce. ¨
Ale ve školce ani ve škole na nižší stupni si nepamatuju, že by nám chodili esenbáci ukazovat pistole nebo vysloužilí partyzáni kulomety.
A to v té době jsem myslel, jak nebyla společnost militarizovaná.
Kdyby nám do školky přivedli esenbáka na školení, asi by to rodiče komentovai dost nevybíravě. A to tehdy bylo všechno v našich očích dost zpolitizované.

Určitě se pár klukům pistole líbila, holky to asi přečkaly, ale já to nepovažuju za dobrý nápad, s tímhle chodit do mateřské školky.
Já vím, že je trend dětem různě deformovat dětství od nejnižšího věku, v jiných státech je už zasvěcují do 100 pohlaví, ukazují jim jak to vypadá a vyzývají je, aby si taky malé děti zvolily svoje pohlaví, že jim to neziskovka zařídí.

Já si myslím, že děti by si měly především přiměřeně hrát, poznávat svět, jak věci fungují, učit s dovednostem a trochu práci.
Třeba mi přijde mnohem užitečnější učit kluky rozpůlit nožem chleba nebo jabko, aby se uměli podělit, a vyrobit z vrbové větvičky píšťalku.
Vsadím se, že nůž jako běžný nástroj by u učitelek vzbuzoval mdloby, ale policajt s pistolí je pro ně OK.

Nemám nic proti tomu, když otec doma má pistoli a pětiletého synka s ní naučí nasucho manipulovat. Je to věc, co se nachází doma, tak dává smysl to brát jako další nástroj, jako je nůž, vidle a motyka.

Ale tahat pistole a kulomety do školky s tím kontextem kolem? Proč?



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#117 » úte 7. bře 2023, 10:42

Tak mě teď napadá .. za mého dětství byly běžné hračky pistole, samopaly. Ve školce to ale nebylo.
Mají je tam dnes?

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2519

Příspěvek#118 » úte 7. bře 2023, 10:50

Kdy bylo "tvé" dětsví? Za mě tj. 81-83 si to vybavuju. Hlavne teda venku. Erární v herne asik nebylo nic. Ale meli jsme vlastní. A v lete strikaci pistolky skorem vsichni.

Po revoluci prislo video a DVD a decka zacali hromadne cumet na "pohadky". Ted je to asik ruzné. Segra ma prcka a ti si ctou a hraji bez TV.



pavelg
Příspěvky: 3068

Příspěvek#119 » úte 7. bře 2023, 11:08

školka chlup předtím, ale pro naše účely je to jedno.

Lezli jsme po stromech, v bezu byl bunkr, na průlezce pod formálním dohledem, ale běžně jsme viseli hlavou dolů. Tu průlezku zlikvidovali, protože nebyla podle EU norem a nová nelze, protože je to nebezpečné.
Uvnitř jsem většinou stavěl ze stavebnic nebo jsme si posílali přes celou hernu autíčka nebo balony. Bylo tam lino, délka tak 15m.

Samopaly jsem ve školce měli jen z větví nebo ze stavebnice. Fantazie pracovala.

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1866

Příspěvek#120 » úte 7. bře 2023, 12:09

Walt: Mám dítě přesně v tom věku. Jde spíš o to, co to tomu dítěti má dát. A v tomhle věku prostě nic pozitivního tomu dítěti nedá, když uvidí rozborku pistole nebo mu někdo vysvětli použití vojenského kulometu.

pavelg: Ne, ve školce zbraně jako hračky nemají (alespoň u nás). Ale když si něco poskládají ze stavebnic, tak to můžou. Jak jsi psal, v tomhle věku v rámci školky mají chodit koukat na včeličky ...
A policii tam nedávno také měli, ale pistole jim neukazovali.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů