Opět Niza, aneb proč je třeba nosit i v kostele

Diskuse o nestřeleckých událostech všeho druhu
Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#16 » čtv 29. říj 2020, 19:54




Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#17 » čtv 29. říj 2020, 21:19

Nějak se mi to usadilo v hlavě a přemýšlím nad tou událostí v rámci titulu "aneb proč je třeba nosit i v kostele" a ač bych rád, tak nějak mi vychází, že by to spíš dopadlo hůř, než líp, pokud bych byl na místě s kvérem (předpokládám, že nad tímhle asi všichni přemýšlíme v ich formě, ne?).
Stranou nechme schopnosti "ozbrojeného kolemjdoucího", ať už co se týče samotného skillu, tak vyloženě schopnosti na někoho vystřelit.
Nějak docházím k závěru, že by se efektivně dalo zasáhnout jen ihned po začátku, tedy - přímo přede mnou útočník vytáhne nůž a zaútočí na někoho. Pomocí zbraně ho zpacifikuju (tak nebo tak).
Ale dejme tomu, že nestihnu, nebo nemám prostor, jsem daleko:
Útočník vběhnul do kostele a odtamtud se ozývá řev. Vlezu do neznámého prostředí kam se za chvíli přiřítí policie, pravděpodobně dost mizerně informovaná a já tam budu mávat zbraní? Z toho mi vychází dost velký riziko, že zakročí spíš proti mě (ve Francii). Jasný, řešením je odložit zbraň a vzdát se, jakmile se tam zjeví, jenže to nemusí být až tak možný (dle situace) a nebo tím akorát zdržím policii (zajišťují mě, místo útočníka).
Druhá možnost je tak akorát zajistit vchod, nebo se rovnou otočit a odejít, ale to si zase myslím, že by mě hryzalo svědomí, ačkoliv je to asi ta nejrozumnější volba.

Názory? Jak by jste postupovali?

Uživatelský avatar
Mac.42
Příspěvky: 638

Příspěvek#18 » čtv 29. říj 2020, 21:30

tady máš příklad, ale já bych se asi netrefil... ;o)
viewtopic.php?f=10&t=11883
https://www.youtube.com/watch?v=s5NzuGSkL2E



vidocqcz
Příspěvky: 203

Příspěvek#19 » čtv 29. říj 2020, 21:30

Osobně bych postupoval v souladu s tím, že zbraň mám na ochranu své rodiny a i sebe. Pokud bych chodil do kostela, a stalo se tohle, snažil bych se nejprve postarat o svoji rodinu. Teprve potom bych řešil, jestli a jak pomoci ostatním. Ale tam už by bylo takové zpoždění, že bych smrti třech lidí nestihl zabránit. Možná je to sobecké, ale ostatní se mohou bránit stejně.



xor
Příspěvky: 127

Příspěvek#20 » pát 30. říj 2020, 13:37

Tak média tohle na vlka samotáře neuhrajou:
Policisté u něj našli korán a dva telefony. Nůž, kterým útočil, měl čepel o délce 17 centimetrů. Další dva nepoužité nože měl v batohu.

Kdo ho asi vybavil?

Uživatelský avatar
jezekif
Příspěvky: 1550

Příspěvek#21 » pát 30. říj 2020, 13:39

Ten zákaz nožů EK ještě neprošel, nemýlím-li se?



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#22 » pát 30. říj 2020, 13:43

Idahou: Já myslím, že je to jak s hasičákem .. když ho máš, neznamená to, že jím musíš bezhlavě stříkat.
Prostě když na tebe půjde první rána, tak padneš, když budeš třetí v pořadí, buď utečeš, nebo střelíš, když budeš opodál, buď odejdeš, nebo zaujmeš pozici a případně střelíš.
Lepší mít s sebou a mít možnost volby než nemít a poprve se v kosetele modlit upřímně.



kolemjdoucí
Příspěvky: 810

Příspěvek#23 » pát 30. říj 2020, 13:58

xor píše:Tak média tohle na vlka samotáře neuhrajou:
Policisté u něj našli korán a dva telefony. Nůž, kterým útočil, měl čepel o délce 17 centimetrů. Další dva nepoužité nože měl v batohu.

Kdo ho asi vybavil?


Nevím, prodejna nožů?

Uživatelský avatar
Destructor
Příspěvky: 684

Příspěvek#24 » pát 30. říj 2020, 14:15

spíš XOR naznačoval, že tam asi nejl jen tak na blind že ???



Idahou
Příspěvky: 486

Příspěvek#25 » pát 30. říj 2020, 14:54

Mac.42 píše:tady máš příklad, ale já bych se asi netrefil... ;o)
viewtopic.php?f=10&t=11883
https://www.youtube.com/watch?v=s5NzuGSkL2E


No, tohle je ovšem právě ta ...hm, přímočará situace. Ten proces rozhodování je tam vcelku danej a záleží spíš na skillu a schopnosti na někoho vystřelit. Měl jsem na mysli spíš situaci kdy se musíš rozhodnout - vstoupit do prostoru, kde řádí nějaký útočník (v tomto kontextu s nožem, se střelnou zbraní je to opět něco jiného), nebo se zdekovat. S tím, že nejde o to osobní nebezpečí, ale reakci policie a tak.

Nicméně vzpomněl jsem si na radu z jednoho videa o home defence, která je asi dost aplikovatelná i pro tuhle situaci - jako první zavolat na tísňovou linku. Pokud jdu dovnitř, oznámit to a sdělit identifikační znak (mám černou bundu atd..) a uvést popis útočníka. Nezavěšovat a hodit mobil třeba do kapsy (ve videu o HD doporučovali nezavěšovat a hodit ho třeba pod skříň nebo někam.
Řekl bych, že to platí i pro případ, že se rozhodnu nejít dovnitř - zavolat, popsat útočníka, čím je vybaven, kudy postupoval a tak.

vidocqcz píše:Osobně bych postupoval v souladu s tím, že zbraň mám na ochranu své rodiny a i sebe. Pokud bych chodil do kostela, a stalo se tohle, snažil bych se nejprve postarat o svoji rodinu. Teprve potom bych řešil, jestli a jak pomoci ostatním. Ale tam už by bylo takové zpoždění, že bych smrti třech lidí nestihl zabránit. Možná je to sobecké, ale ostatní se mohou bránit stejně.

Jo, tvůj přístup je podle mě správný, já tu situaci hodnotil z pohledu, že tam jsem sám a kolem jsou jen cizí lidé.



hackerjack
Příspěvky: 357

Příspěvek#26 » pát 30. říj 2020, 15:16

Názory? Jak by jste postupovali?
Jsem starý naiva a žiju v přesvědčení, že v takové situace je nutné se postavit objektivnímu zlu, zvláště když máš pod bundou skrytý zásadní 9mm argument. Tedy doufám, že bych střílel. Samozřejmě nevím, zda by mne v konkrétní situaci nezneschopnil nával strachu a hrůzy z toho, co vidím. To jeden nikdy předem neví a nelze to dost dobře nacvičit.
Myslím, že útoky ve Francii, v Německu, i jinde se množí právě proto, že se stále aplikuje politika appeasementu, tedy nekonečného ustupování a pouhého slovního pitvoření. Všichni odpovědní jsou vždy "šokováni brutalitou", "rozhodně odsuzují" a "v této těžké chvíli projevují". A tím to taky skončí. Chceš vědět, jak to dopadne? I u tohohle uprchlíka diagnostikují, že je sám pouhou "oběťí" psychické poruchy, strčí ho do cvokárny a za pár roků potichu propustí. Pro konzumního ateistu je mimo chápání, že by někdo byl ochoten pro svoji víru (a teď nediskutuji její správnost) obětovat život, cizí nebo vlastní. Proto taky náboženští extrémisté končí (dočasně) ve cvokárně a ne na popravišti.
Postavit se objektivnímu zlu, ohrožujícímu lidské společenství, je přirozenou povinností každého jejího člena. My jsme žel pod vlivem ideologií a vlastní pohodlnosti delegovali starost o téměř vše, včetně osobní bezpečnosti, do rukou státu, který ale nemůže garantovat vůbec nic. Sami jsme v mezičase zdegenerovali na pohodlné zbabělce. Proto jsme odsouzeni k volnému vybíjení ze strany fanatiků (a nemusí to být jen fanatismus náboženský). Už jsme toho pasivními svědky několik roků.



vidocqcz
Příspěvky: 203

Příspěvek#27 » pát 30. říj 2020, 15:26

To je zajímavá úvaha. Pokud bych šel kolem sám a věděl, že se uvnitř děje "tohle". Nevím, zavolal bych policii a pak uvažoval nad tím:
1) Půjdu dovnitř, budu střílet, trefím někoho jiného. Potom mě buď trefí policie, nějaký další good guy, který přiběhne po mě a nebo se na mě vyřádí státní zástupce a média. Vidím zde riziko, že svým rozhodnutím ohrozím nepřímo svoji rodinu. Jak bezpečnostně (už žádný paranoik, který s glockem za pasem lepí odřený kolena dětem) tak finančně. Otázky, které souvisí s tím, že nejsem bezhlavý hrdina.
2) Nepůjdu dovnitř a počkám na policii. Tohle bych asi reálně udělal. Protože na rozdíl od těch, kteří místo obrany doporučuji podání ruky věřím, že každý má možnost se bránit (teď i se zbraní v ruce ... u nás).
Prala by se ve mě přirozenost "pomoct" s uvědoměním, že ti co se nebrání a nejsou na obranu připraveni by zpravidla zvedli ruku v referendu o zákazu zbraní, nožů a vůbec "agrese". Ale to je teorie :-)



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#28 » pát 30. říj 2020, 15:39

Já myslím, že buď by ten obohacovač stál ve dveřích, a pak by ho šlo trefit, nebo by obohacoval někde uvnitř, z těch dvěří by vybíhali v panice lidi, a pak by bylo komplikované jít proti nim.
A hlavně se to asi seběhne poměrně rychle, že tam člověk buď nějak je, nebo k tomu přijde až je po všem a těžko bude střílet na odcházejícího s nožem.



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#29 » pát 30. říj 2020, 15:55

jezekif píše:Ten zákaz nožů EK ještě neprošel, nemýlím-li se?

Ve Francii je zakázané nosit:

- nůž s pevnou čepelí, nebo
- nůž, "který může být přeměněn na nůž s pevnou čepelí" (tedy nůž s pojistkou, motýlek, vystřelovák, atd.)

které jsou považované, za chladné zbraně (kategorie D - volný prodej dle francouzské legislativy), nicméně jejich nošení, resp. "převoz" (což by odpovídalo našemu "mít u sebe v režimu držení") není dovolen s výjimkou, pokud k tomu je "legitimní důvod" (a ten k tomu není nikdy). Jinak je nošení chladných zbraní (ve volném prodeji) považováno za přestupek, který se řeší pokutou a zabavením zbraně bez náhrady.
(zdroj: https://fr.wikipedia.org/wiki/L%C3%A9gi ... s_couteaux).



pavelg
Příspěvky: 3053

Příspěvek#30 » pát 30. říj 2020, 15:57

Asi to byl profesionální kuchař (nebo kuchač) na cestě z obchodu do práce.. jinak by je nemohl mít s sebou.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů