Lovecké kolo



Buldam
Příspěvky: 24

Příspěvek#1 » čtv 21. pro 2017, 17:21

Střelba na loveckém kole

Dobrá zbraň je dobrý začátek.

Střelba na asfaltové terče má několik aspektů. Prvním, snad nejdůležitějším momentem je kontrola nástřelu a soustřelu se záměrným bodem. To nemusí být ani u nových zbraní vpořádku. Zbraň podstřeluje, nadstřeluje, nebo každá hlaveň střílí jinam (to je nejhorší případ, takové pušky se co nejrychleji zbavte). Vyzkoušejte si to na vzdálenost 20 metrů na papír velikosti 1x1 metr s brokem 2 mm.

Pro zbraně určené na disciplínu trap použijte náboje s velikostí broku 2,4 mm na vzdálenost 35m a tomuto výsledku doporučuji přizpůsobit zalícení a zamíření. Trénink Jeden z hlavních předpokladů pro úspěšnou střelbu je nácvik zalícení, zamíření a spouštění. Toto není jen fráze. Zalícení je nahození zbraně do ramene. Zamíření je korekce a dodatečné srovnání. Spouštění následuje po kontrole zalícení a zamíření. Nacvičení zalícení a zamíření doporučuji na vzdálenost, na kterou je prováděna skutečná střelba např. lovecké kolo 20m, trap 30m. Při zvládnutém zamíření na statický cíl postupně přecházíme na složitější míření při pohybu. K tomu se dobře hodí dráty el. vedení, okapy budov atp. S nenabitou zbraní "táhneme" po drátech a sledujeme zamíření. Po zvládnutí předchozího přistupujeme ke kombinaci zalícení, zamíření a spouštění. Samozřejmě s ohledem na bezpečnost a s vloženými zkušebními náboji. Po tomto nácviku přistoupíme k praktické střelbě. Doporučuji použít náboje s hmotností brokové náplně 24g pro trénink a 28g při závodech.


Začínáme na střelišti loveckého kola.

Stanoviště č.1, pořadí terčů: vysoká, dvojstřel. Podmínky úspěchu: vysoká - terč zvolna klesá, proto zamíření musí být cca 10cm pod terč. Dvojstřel - pořadí vysoká, nízká. Vrhačky vypouští terče současně. Ty se míjejí nad středovým kolíkem. Naučte se střílet co nejdříve, jinak nezbývá při dvojstřelu čas na druhého holuba. Po první ráně se nezabývejte tím jestli jste zasáhli nebo ne. Stejně se s tím nedá nic dělat a utíká tím drahocenný čas. Je nesprávné druhého holuba z dvojstřelu hledat když je daleko za věží metr nad zemí.

Stanoviště č.2, pořadí terčů: vysoká, dvojstřel.Podmínky úspěchu: vysoká - To co platí na většinu terčů neplatí zde, zejména jde-li o směrování střeleckého postoje. Postoj situujeme cca 3m před dělící kolík, oči asi 2 m před "okno". Uvědomit si jednu zásadu. Míříme 25-30 cm vpravo a současně 20cm pod cíl. Nízká věž - jednotlivý terč se nestřílí. Střílí se dvojstřel v pořadí vysoká, nízká. Dvojstřel - pořadí: vysoká, nízká. Vysoká věž stejně jako u jednotlivých terčů. Nízkou věž - střílíme již na krátkou vzdálenost. Předsazení asi 35 cm.

Stanoviště č.3, pořadí terčů: vysoká, nízká. Podmínky úspěchu: vysoká - terč má téměř přímou dráhu. Předsazení 60-70cm. Nízká - terč zprvu stoupá, v sektoru střelby již méně výrazně. Předsazení 90-110cm.

Stanoviště č.4, dva dvojstřely - vysoká/nízká a pak nízká/vysoká. Podmínky úspěchu: Dvojstřel- pořadí: vysoká, nízká. Na tomto stanovišti střílíme "naší" rychlostí. Terč z vysoké věže předsazení 80-100 cm. Terč z nízké věže ve druhé a třetí třetině již výrazně klesá, proto při předsazení uvažujeme i o zamíření o 5-10 cm pod cíl. Předsazení asi 60-80 cm.

Stanoviště č.5, pořadí terčů: vysoká, nízká. Podmínky úspěchu: vysoká - cíl zachytíme vždy poměrně brzy je proto nutné neuspěchat první výstřel, dále je nutné si uvědomit, že z tohoto stanoviště střílíme kolmo na dráhu terče. Předsazení je maximální, tzn. 100-120cm. Nízká - nutné uvědomit si stoupavou dráhu cíle. Předsazení 60cm.

Stanoviště č.6, pořadí terčů: nízká, dvojstřel. Podmínky úspěchu: terč z nízké věže velmi výrazně stoupá a pohybuje se směrem vlevo. Postoj směrovat na dělící kolík, tělem a zbraní se natočit na nízkou věž asi 2m před okno. Pohled očí směřuje přes mušku do předpokládané dráhy terče, při maximálním soustředění vydat povel. Při vylétnutí cíle sledovat zalícenou zbraní jeho dráhu, klademe důraz na rychlost výstřelu, kterou využijeme později. Předsazení je ve vzdálenosti 15m cca 25-30cm. Podmínky úspěchu: terč z vysoké věže - jeho dráha se zdá plochá, ale pozor v prostoru střelby již zvolna klesá. Předsazení je cca 40-50cm. Dvojstřel - pořadí nízká, vysoká. Neotálet s prvním výstřelem, aby byl čas na vysokou. Terč z vysoké klesá a v poslední fázi zalétává za nízkou věž v úrovni její střechy. Platit ustřelený okap jistě není dobrá vizitka střelce a určitě by to stálo i lahvinku.

Stanoviště č.7, pořadí terčů: nízká, dvojstřel. Podmínky úspěchu: nízká - zamíření na tento terč je nejjednodušší. Terč zpočátku velmi prudce stoupá. Překryjeme cíl, terč se musí "schovat za mušku". První výstřel musí padnou do vzdálenosti středového kolíku, to je asi 19 metrů. Dvojstřel, pořadí terčů nízká, vysoká. Nízkou střílíme rychle. Hodit k oku, přikrýt muškou a pal. To už je holub z vysoké nad středovým kolíkem a blíží se k nám. Vystřelíme tak 20 cm před něj na vzdálenost nějakých 6 až 7 metrů. Nesnažte se ho honit za věží, to už je pozdě.

Důležitým aspektem je energické spouštění. Jeho zvládnutí se získá až praktickou střelbou. Nepodceňujte ani další aspekt a to teoretické zvládnutí pořadí vypouštěných terčů. Musím vědět co teď poletí a ne se vyptávat sousedů. Rovněž jsou důležitá sluchátka (myslím tím hluchátka) na uších. Za prvé ochrana sluchu a za druhé, neméně důležité, pomohou zvýšit soustředění, neruší poznámky kibiců. Dobří střelci většinou mlčí a soutěž nijak nekomentují. Takové sledujte a učte se od nich!


Poznámky

Hlaveň střílí, pažba strefuje. Pozor na příliš dlouhou pažbu. Ta způsobuje špatné založení do ramene a většinou vede k podstřelování. Příliš krátká pažba nadstřeluje. Naučte se držet zbraň levou rukou stále na stejném místě předpažbí.

Cena zbraně není přímo úměrná počtu zásahů. S puškou i levnou, která střelci "sedí" lze střílet velmi dobře, ba i výborně. Pozor na spouštění ! Většina střelců si myslí, že se jich to netýká. Omyl! Strhávání zbraně spouští je hodně rozšířené. Ve snaze vystřelit rychle dojde ke stržení rány. Přesvědčíte se o tom když nečekaně nevyjde rána. Pak teprve vidíte jak strhnete zbraň při spuštění. Požádejte kolegu, aby vám nabíjel a občas podal nenabitou zbraň, aniž byste to věděl. Bude to poučné zjištění.

Při brokové střelbě se díváme oběma očima! Prostorové vidění je důležité. Zkuste si které oko máte řídící.
Jak?
Natáhněte ruku se vztyčeným ukazováčkem, dívejte se oběma očima a namiřte prstem třeba na vypínač na zdi. Pak zamhuřte střídavě pravé a levé oko, a tím zjistíte, kterým okem se řídíte. Pokud je to oko pravé a střílíte z pravého ramene, je to vpořádku. Pokud ne, tak musíte mířit jedním okem, nebo střílet z levého ramene. Na soutěže a tréninky choďte včas, je dobré nasát "atmosféru" a nebýt v časovém stresu.!

Jsou i jiné způsoby střelby s předstihem. Zvýšenou rychlostí dohonit zezadu terč na jeho dráze a v okamžiku kdy přes něj muška přejíždí vystřelit. Vtip je v tom, že než dojde povel od oka střelce k prstu na spoušti a než broky doletí k cíli,tak je namířeno o předsazení před terč. Je to efektivní a rychlý způsob. Vyžaduje hodně cviku.



Petr1970
Příspěvky: 5

Příspěvek#2 » úte 17. kvě 2022, 08:40

Předpokládám, že ta předsazení u dvojstřelů na druhou ránu neplatí když zatím střílím jednotlivé terče? Třeba na st. 2 dvojstřel VN. Zatím střílím jednotlivé terče, takže terč z nízké věže střílím rovnou, tzn. dříve, v jiném místě.



stip
Příspěvky: 278

Příspěvek#3 » úte 17. kvě 2022, 11:38

Buldam píše:Jsou i jiné způsoby střelby s předstihem. Zvýšenou rychlostí dohonit zezadu terč na jeho dráze a v okamžiku kdy přes něj muška přejíždí vystřelit. Vtip je v tom, že než dojde povel od oka střelce k prstu na spoušti a než broky doletí k cíli,tak je namířeno o předsazení před terč. Je to efektivní a rychlý způsob.


Broky doletí k cíli až po výstřelu. Poznámku o brocích vymazat.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host