Změna vzdálenosti/změna terče zhoršený rozptyl



Durante
Příspěvky: 1

Příspěvek#1 » sob 27. led 2018, 11:04

Ahoj přátelé a milovníci zbraní,
Je to zde můj první příspěvek tak se omlouvám, jestli jsem to nedohledal a spamuji.
Zbraň již mám dost let a provázejí mne hodně v práci, či spíše jsou nedílnou částí mé práce.
Ovšem teď jsem vypozoroval dva celkem zajímavé neduhy a docela by mne zajímalo kde dělám chybu.
Chodím na nejbližší svojí střelnici, je koncipována jako kombatovka. Mě také nic jiného nebavilo, nejsem
takovej zocelenej kliďas na mířenku, ale mířenkáře fakt obdivuji. Kde je možnost střelby okolo 10m.
Sám střílím na 5-7 m a těch necelých 10m kvůli práci abych si udržel návyk v případě toho nejhoršího.
To se vždycky držím vyjma pár ran vždy v černém ( klasika figura s kruhy) ovšem při změně terče třeba za
mezinárodní pistolák či vojenský ( nekrytě ležící figura) se soustřel dost zhorší. Při stejné vzdálenosti.
Zajímal by mne důvod. Další věcí je. Vyrazil jsem s kamarádem mimo jeli jsem si zastřílet jinam.
Terč umístěn staticky na 15m a pánové katastrofa (serie po 5ti vypadali jako z brokovnice) dokonce
většinou jedna mimo... :o :o Jak muže vést cca 5-6m k tak velkému zhoršení.... co zlepšit?
Díky za postřehy a názory.



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#2 » sob 27. led 2018, 11:26

Kam se díváš, když střílíš?



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#3 » sob 27. led 2018, 11:29

Něco najdeš tu viewtopic.php?f=33&t=2965&hilit=st%C5%99eleck%C3%A9+chyby

Pokud standardně střílíš na těch 5-7 m, tak logicky na 15 m budeš mít větší rozptyl (2-3x), na 25 m bys měl rozptyl 4-5x větší. Střelba na krátkou vzdálenost neodhalí tolik chyb jako na delší, kdy se ukáže každá blbost.
K posouzení chyb by Tě musel nejspíš někdo pozorovat při střelbě (někdo zkušenější) - je tam hodně proměnných které nelze vyčíst jen z děr v terči (postoj, držení, spouštění, ...). Obrátil bych se na kolegu s výrazně lepšími výsledky (aby se kouknul na průběh) nebo si zařílil rovnou nějakej kurz. Od klávesnice to nejspíš nevyřešíme.



chrobák
Příspěvky: 171

Příspěvek#4 » sob 27. led 2018, 20:57

Pokud někdo dělá chyby stále stejné (dáno rukama i zbraní), tak s lineárně rostoucí vzdáleností roste lineárně i ten rozptyl.
Problém je v tom, že nezkušenost u větších vzdáleností přináší vědomou nejistotu/obavu z netrefení se.
Výstřel je pak JINÝ - míření a spouštění je delší/kratší +strhávání ... což samozřejmě nevede k zmenšení rozptylu, ale naopak.



GreatLama
Příspěvky: 155

Příspěvek#5 » ned 28. led 2018, 17:29

S rostoucí vzdáleností se hodně mění schopnost oka zaostrit. Na 5m je to celkem fuk (člověk vidí víceméně ostře jak miridla, tak terc), ale na větší vzdálenost je opravdu nutné mít zaostreno pouze na mouchu a pomalu spouštět.



Pavluso
Příspěvky: 213

Příspěvek#6 » ned 28. led 2018, 20:11

Jednoduché.. neměnit, terč... pak se člověk v tom hledá a výsledky jsou horší... ( pistole střílím policejní parkur, karabina, nekrytě ležící fíga)
Kurzy jsou jen v podstatě o obrané střelbě a na ty snad raději nechodit :D ( hodnotím to jako polda)
Hodnocení chyb... no co říct... soustředit se na mušku a nemířit zbytečně dlouho.... a samozřejmě plynule spouštět. nad těch 10m či 15m je to spouštění znát. Rozptyl po terči souvisí s hledání se v terči
a s tím že jak člověk strhává či mu to prostě nejde. Tak to v průběhu střelby opravuje tak jako každej...
Na 25m nastřílí jen opravdu dobrej mířenkář. A hlavně tě to musí bavit. Což třeba mě nebaví střílím kombat do 10m.... protože mě prostě nebaví stát a celou dobu se koncentrovat... což mířenka vyžaduje. Takže se taky zamyslet co člověk chce. Jinak, je blbost jak tady někdo píše, že se má začínat mířenkou a pak obraná střelba. Protože u obrané střelby jde spíš nebo pouze o schopnost odhadu a a drillu a umět zbraň dokonale ovládat... zkrátka nemít přehnanej respekt. Tam soustředění a spouštění hraje minimální roli..... Takže klid a pohoda.. dej to na 15m a v pohodě v klidu spouštěj a časem se to zlepší :) Jo a max tak 50ks protože pak to jde do háje.... lepší 7x na střelnici po 50ks než dvakrát 200ks



PaF
Příspěvky: 877

Příspěvek#7 » stř 12. pro 2018, 19:49

Dovolím si nesouhlasit.... Schopnost mířené střelby, ať z hlediska kvality postoje, míření či spouštění, je i pro dynamickou střelbu na kratší vzdálenosti nezbytná. Nebo, ne-li nezbytná, pak je velkou výhodou. Vždyť i v dynamice se střílí na menší terče, často z nestabilních pozic a pokud střelec např. strhává, je to chyba, která se s počtem vystřílených nábojů jen fixuje. Mířená aspoň na 20m tyto chyby velmi rychle odhalí. A pozor... fixovaných chyb se člověk dost špatně zbavuje.
2Durante
Nech si poradit od zkušeného střelce a rozhodně se snaž zvládnout mířenku. Aspoň takovou tu "služební" (na olympijskou se klidně vykašli).



Indian
Příspěvky: 1427

Příspěvek#8 » stř 12. pro 2018, 21:55

Na 5-7 m se díváš přes rozostřená mířidla s očima zaostřenýma na cíl. Na delší vzdálenost zaostřená miřidla a rozostřený cíl.



PaF
Příspěvky: 877

Příspěvek#9 » stř 12. pro 2018, 22:07

No, záleží na tom, jak je velký cíl. Když to bude mandarínka na 7m, mířím přes ostrá mířidla. Když to je figura na 5m, nemířím vůbec a střílím jen "z pozice" zapíchnutím na cíl. Nic to nemění na tom, že zvládnutá mířenka je výhodou. I když na těch 5-7m spíš kvalitou postoje a plynulostí spouštění než prací s mířidly.

Uživatelský avatar
Gregory
Příspěvky: 100

Příspěvek#10 » stř 12. pro 2018, 23:45

Nosíš brýle? Na krátkou vzdálenost to není poznat, ale 15+ metrů už jo. Já brýle normálně nenosím, ale zašel jsem k očnímu a mám půlky. Je to nic..., ale mě to neskutečně pomáhá při řízení auta v šeru a v noci a taky při střelbě. Jelikož mi to zostří a rozjasní okolní obraz (i v šeru střelnice) a na výsledcích je to znát.

Uživatelský avatar
Blacky
Příspěvky: 2510

Příspěvek#11 » čtv 13. pro 2018, 07:49

-dtto- mam 3/4 a na "postrelenym" oku 1,75 :) bez bryli strilim odhadem. neni to uplne zle, ale proste vidim, jen svetlej flek terce. Kdyz vim, jak vypada, tak si misto, kam mirit domylsim. U neznameho terce jeto horsi. Navic nevidim, kam to jde a tak nedokazu korigovat. Tj. bryle a do 25m ty zasahy i vidim. (pri normlanich podminkách.)

Uživatelský avatar
Int1m1thy
Příspěvky: 1498

Příspěvek#12 » čtv 13. pro 2018, 14:45

Ktomu mezinarodnimu a postave. Jedna se o psychologicky jev, proste jakmile ma terc tvar cloveka apod. tak i naprosty zacatecnik i nestrelec ma lepsi vysledky. Kamos daval po par ranach poprvy co strilel s glockem 17 na 20m+ hlavy bezproblemu... jak to funguje presne nevim, ale pride mi ze kdyz je tam naky tvar tak se snazi ho clovek trefit ale kdyz je tam mezinarodni terc tak se snazi trefit cely terc... ale kdo vi, treba je to tim ze sme historicky lovci a ne propichovaci papiru... ja se taky lip trefim do popru, na stejnou vzdalenost bych mel problem trefit stejny tercik... a do postavy apod. mi to de lip samozrejme

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host

cron