ALFA - první zbraň - údržba atd

Uživatelský avatar
lester555
Příspěvky: 71

Příspěvek#1 » pon 20. úno 2012, 22:00

Zdravím, potřeboval bych poradit s prvotními úkony s novou zbraní. A ono i s tou novou zbraní.

Dneska jsem podával žádost k nabytí své první samonabíjecí pistole a byl si v obchodě osahat pár kousků. Po pročtení spousty fór jsem o každé zbrani měl jakousi představu, ale to vybírání moc neulehčilo. Ale co si budeme povídat, rozhoduje hlavně cena. Okolo 1500 Kč mají CZ 50/70/83, ale ty zřejmě přeskočím (ráže, zastaralost), spoustami lidí vychvalovaný glock se mi extra nelíbil, navíc mám malou a hubenou ruku, takže G17 mi přišel až obří a k mojí postavě prakticky nenositelný, naopak G26 zase malý a nevejde se na něj malíček, měl jsem pořád pocit, že mi vyklouzne. ČZ 75 compact jsem měl na praktické přípravě, dobře se mi drží i střílí, nad ní jsem uvažoval, případně i nad lacinějším Duty, ale pak jsem uviděl Alfa Proj, značku, kterou jsem přehlížel nebo si ji v minulosti vůbec nevšiml, a překvapila mě vzhledem a hlavně cenou - nová cca 11 tis. Projel jsem net a častý problém je nedovírání závěru, ale to je z roku 2008, doufám, že nová série už je... no... "spravena" ? Ke zbrani z druhé ruky bych moc důvěru neměl, hlavně proto, že by mi prodali cokoliv a nepoznám, jak na tom je. Takže abych to ukončil, asi vemu tu Alfu, ještě nevim, jestli model Defender nebo Police, víc se mi líbí Police, Def. je zase menší...

Každopádně proč píšu - koupím zbraň, a teď co s ní? Už je jako nějak připravená a můžu střílet, nebo je nutný nějaký mazání, prostříknutí olejem? A když, tak jen v rámci rozebrání jako bylo na přípravě?

A ještě k té zbrani, máte někdo Alfu? A neodkazujte prosím na stará témata, mě jde o to, kdo ji má už víc let a může zhodnotit (ne)závady. Vyplatí se vubec, nebo je lepší přihodit 4 tis. a jít do ČZ?

Díky za rady

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#2 » pon 20. úno 2012, 22:54

kdybys uvažoval o přihození, můžeš ještě uvažovat nad Taurusem, S&W, nebo Grand Powerem (K100), Baikal-Viking, Beretta, Norinco. nechci odsuzovat Alfu, ale jen aby jsi věděl, že ten výběr je větší než uvádíš. bral jsem jen nové, cenově do cca 16.000 a v ráži 9L a určitě jsem na něco zapomněl.
ale stejně první koupíš spíše to, co se ti bude líbit a potom pořídíš sourozence ;) . navíc si myslím, že se málokdo hned na poprvé trefí, pokud nemá už větší zkušenosti z dřívějška (tedy možnost vyzkoušet si větší množství zbraní od kamarádů a to ne jen na pár ran)

Uživatelský avatar
lester555
Příspěvky: 71

Příspěvek#3 » pon 20. úno 2012, 23:06

ježiš toho je :), to abych si udělal seznam a vyškrtával...

ale třeba ta Norinco, cenově je výhodnější než zmiňovaná Alfa, ale u ní bych se spíš bál toho čínskýho původu

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#4 » pon 20. úno 2012, 23:20

posouzení nechám na těch, co s nimi mají zkušenosti. ale pokud si pamatuju, tak v ráži .45 jsou s Norincem spokojeni, ale u 9L jsou údajně materiálově horší (ale možná se pletu).
ale třeba slovenský Grand Power je celkem chválený a starší model bývá už celkem levný a určitě není špatný (řekl bych, že i lepší než CZ) a hlavně přístup k zákazníkovi je velmi vstřícný.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#5 » úte 21. úno 2012, 08:06

Mam alfu police a jako zacatecnik si nemohu stezovat. Zatim bez jediny zavady (mela nastrileno 500, ja pridal dalsich 500). S udrzbou ti poradi manual a take ochotni prodejci v alfa-proj. Ty zavady jako nedovirani zaveru se objevovaly tusim pouze u defenderu a mely souvislost s nab. komorou, u police jsem o tomto nikdy necetl a v pohode strili i prebijenky.
U defenderu se mi taky nelibi hledi, prijde mi hodne vystupujici s ostrymi hranami. Police ma tvarove i funkce povedeny hledi typu novak.
Pokud budes zbran kupovat v blizke dobe, tak bych bral tu alfu police v nynejsi akci za 10,2 tKc, coz je super cena na novou zbran. Urcite pro zacatecnika, ktery si potrebuje ty navyky zazit.
BTW puvodne jsem uvazoval o CZ Duty, ale trpi mnoha neduhy (ram, spoustak), ze jsem rad za alfu, ktera je z mnohem prijemnejsiho materialu nepripominajici cinsky plast, ze ktereho se vyrabi mobily.

Vim, ze po tak kratke dobe a s malym nastrelem nemuzu hodnotit objektivne, proto muj prispevek berte jako dojmy zacatecnika ze sve prvni zbrane (vyzkouseno jich mam ale vic, takze s necim mohu porovnavat)



KarlosP
Příspěvky: 194

Příspěvek#6 » úte 21. úno 2012, 08:16

Mám Alfu Combat jenom 2 měsíce, za tu dobu jsem vystřílel cca. 1500nábojů (počáteční nadšení ;) ) a jednou mi špatně vahodila nábojnici. Bylo to hned na začátku, možná spíše moje chyba. Od té doby bez jediného problému. Kupoval jsem jí komisní, jsem začátečník a tak nehodlám hned do první zbraně investovat nějaké velké peníze. Myslím, že ta kontrola při nákupu v této třídě není zase taková věda, zkusíš vůle závěru a hlavně, chod spouště, rozebereš a podíváš se na opotřebení. Já na místě i napáskuju 2 sušilky a zkusím jak je zavede a vyhodí. Teď začíná střílet i přítelkyně a tak jsem ještě přikoupil Defendera, z toho zatím tak 200 nábojů a bez problémů. Vím že ty 2 měsíce jsou strašně krátká doba na nějaké hodnocení, ale já jsem zatím spokojen. Navíc mi Alfy střílí co jim naservíruju, kolega má CZ Comapct a ten je vybíravější. Dalším důležitým argumentem byly zprávy a bezproblémovém servisu v Alfa-proj a Brno mám na dostřel.

Uživatelský avatar
lester555
Příspěvky: 71

Příspěvek#7 » úte 21. úno 2012, 08:52

díky za odpovědi, tak vezmu tu Alfu, jen ta hezká cena přes 10 tis. by mohla vydržet než mi to všechno vydaj :?



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#8 » úte 21. úno 2012, 10:10

Pokud ji budete kupovat v alfa-proj v Brne, tak by nemel byt problem se s panem Pekarikem domluvit na nejaky zaloze, aby zbran podrzel. Domluva s nima nikdy nebyla problem.

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#9 » úte 21. úno 2012, 10:13

ještě malá rada - klidně chvilku počkej a vyzkoušej si různé zbraně na střelnici. nebo alespoň tu Alfu, pokud máš o ni zájem. třeba se ti podaří domluvit se s někým, kdo ji má v tvém okolí (ale to by chtělo uvést v profilu, odkud jsi). co sedí jiným, nemusí sedět tobě a jen tak ji vzít do ruky v obchodě také není to pravé ořechové.
já jsem při nákupu své první měl možnost vystřílet si alespoň krabičku nábojů. ale stejně jsem po čase zjistil, že mi až tak moc nesedí - to bylo díky malým zkušenostem v té době.
dnes už třeba vím, že některé pisole, které bych chtěl by mi byly spíše na okrasu a mazlení než na nějaké větší střílení - jen proto, že mi nepadnou do ruky :(

Uživatelský avatar
Beast
Příspěvky: 7

Příspěvek#10 » čtv 23. úno 2012, 22:41

Missak píše:ještě malá rada - klidně chvilku počkej a vyzkoušej si různé zbraně na střelnici. nebo alespoň tu Alfu, pokud máš o ni zájem. třeba se ti podaří domluvit se s někým, kdo ji má v tvém okolí (ale to by chtělo uvést v profilu, odkud jsi). co sedí jiným, nemusí sedět tobě a jen tak ji vzít do ruky v obchodě také není to pravé ořechové.
já jsem při nákupu své první měl možnost vystřílet si alespoň krabičku nábojů. ale stejně jsem po čase zjistil, že mi až tak moc nesedí - to bylo díky malým zkušenostem v té době.
dnes už třeba vím, že některé pisole, které bych chtěl by mi byly spíše na okrasu a mazlení než na nějaké větší střílení - jen proto, že mi nepadnou do ruky :(


Mohu jedině souhlasit. První krátkou zbraň jsem si kupoval v roce 2000 (CZ 75 D Compact) a to jsem si přitom původně šel pro něco úplně jiného. :lol: Ale na střelnici v prodejně jsem si vyzkoušel i další zbraně obdobné konstrukce a nebylo co řešit (už v té době jsem měl zkušenosti s řadou zbraní používaných v ozbrojených složkách).

Postupem času jsem stejně zjistil, že na běžné nošení a použití na svoji obranu potřebuju úplně jiné typy zbraní, přesto si z ní i dnes rád vystřelím, když k tomu je na střelnici vhodná příležitost. ;)



KarlosP
Příspěvky: 194

Příspěvek#11 » pát 24. úno 2012, 08:23

To jsou sice dobré a cenné rady, ale "čekej a nespěchej" s čerstvým zbrojákem. :-) Já chtěl střílet hned, ne až mi někde někdo něco půjčí. Na malých střelnicích je výběr zbraní k zapůjčení dost malý a na těch větších to zase leze proklatě do peněz (Brno). Navíc na začátku stejně poznám prd. Myslím si, že je lepší koupit něco levnějšího, vesele střílet, učit se a v klidu vybírat.



mobil-man
Příspěvky: 844

Příspěvek#12 » pát 24. úno 2012, 11:03

Přesně tak jsem uvažoval já, to půjčování je nesmírně otravné a to mám na střelnici známý, kteří ti půjčí zdarma vlastní, ale není to ono z více důvodů - nemůžeš si s tím hrát jak chceš, nemůžeš si to doma rozebírat a opečovávat a pak z toho mít na střelnici jinou radost, než z půjčené zbraně:-D

Uživatelský avatar
Missak
Příspěvky: 459

Příspěvek#13 » pát 24. úno 2012, 11:29

KarlosP; mobil-man: i toto se dá pochopit. mít to "své" doma. ale jestli tedy není lepší v takovém případě se poohlédnout po něčem "jetém" za dobrou cenu, kde případné šlápnutí vedle tolik nestojí. tedy při případném prodeji člověk tolik neztratí. u nové jde ta cena rapidně dolů.
nejlepší před prvotním rozhodnutím je navštívit nějaký sraz, kde je většinou na výběr spousta zbraní. bohužel těch srazů není moc a kdo by čekal, co? ;)



fastek
Příspěvky: 5

Příspěvek#14 » pát 24. úno 2012, 19:58

Pred nedavnem jsem resil podobny problem, koupe prvni zbrane po certve vystavenem ZP :) Take jsem se prvne zkousel divat po necem jetem, prave proto abych si prvne zbrane vubec "osahal" a pak si koupil neco co uz bude sedet dokonale...Ale...Prochazel jsem vsemozne inzertni servery, stravil nad tim kazdy den more casu. Problem byl, ze vsichni chteli za stare zbrane strasne penize (at se nikdo nezlobi, ale za 20 let starou zbran i kdyz minimalne strilenou je pres 8 tisic moc) a kdyz uz byla nejaka dobra nabidka, byla za par hodin pryc...
Takze jsem se asi po 3 tydenni snaze na to vykaslal, koupil Alfu Defender a jsem naprosto spokojenej :) Zbran mi sedi krasne, krasne se s ni strili...Toz tak :)

Uživatelský avatar
johnnyjak
Příspěvky: 580
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#15 » ned 26. úno 2012, 16:45

Taky se řadím mezi střelce, kteří svoji první velkorážovou pistoli po relativně krátkém čase opustili. Shodou okolností to byla právě ZPT 01, která je defakto identická s Alfou Defender. Rozhodně to nebyla špatná pistole, ale přesto jsem rád, že jsem se jí mohl zbavit. Jednoduše s kompaktem s plastovým rámem je obtížnější dosahovat dobrých výsledků, než s velkou ocelovou pistolí. Alespoň pro mě určitě... Navíc jsem se po čase u ZPT 01 nějak nedovedl srovnat s ergonomií rukojeti i když ze začátku jsem měl pocit, že mi sedí výborně. Tudíž vyzkoušení na střelnici nemusí být bez předchozích zkušeností se střelbou zárukou správného výběru.
fastek: při koupi z druhé ruky je podle mě rozhodující zejména opotřebení. A pokud je opravdu v dobrém stavu, nemám důvod považovat ji za méněcennou jen proto, že byla vyrobena před delší dobou - samozřejmě pokud se nejedná o zastaralou koncepci.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 hostů