CZ 27

Uživatelský avatar
Alfréd z hor
Příspěvky: 83

Příspěvek#16 » ned 12. črc 2020, 17:55

Tak toho přece bohdá nebude, aby český financ, nebo četník ve 30 letech nosil nějakou prušáckou špuntovku :lol: :P, po prvním převratu ve 48 je to až do dalšího v 89 tak nějak jasné, že jiná alternativa nebyla možná ... no a dnes už je jiná doba ... každý pes, i u stejného sboru, jiná ves, tedy špuntovka :D ;)

Uživatelský avatar
Walt
Příspěvky: 492

Příspěvek#17 » ned 12. črc 2020, 20:23

Udajne kriminalka nosila vz 27, davali ji prednost pred vz 50
Nevychazim z titulku Maleho pitavalu :-)



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#18 » ned 12. črc 2020, 20:37

Walt: CZ 27 a 50 jsou obě děsný krumpl, ale ta 50 je alespoň trošku modernější a podle mě pro bezpečnostní složky vhodnější. V čem by si kriminálka 27kou pomohla?

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#19 » ned 12. črc 2020, 23:14

Střelec píše:Nebo někdo ví o nějaké opravdu kvalitní pistoli, která byla zavedena celoplošně v našich ozbrojených složkách?

Signálna pištoľ vz. 44 :D



vgj
Příspěvky: 605

Příspěvek#20 » pon 13. črc 2020, 06:20

Vzpomínám si, jak si otec koncern 80. let stěžoval, že jim nutí velké a problematické vz 82. Že na nošení je mnohem lepší stará vz 50, ale najít přes zbrojíře funkční je problém a úplně nejlepší že je 27. Spolehlivá a s dobrou spouští. Ty jim ale už v té době sebrali úplně.
Doma jsem ale vídal jen 50, 82 a škorpióna.
Konkrétní výtky 82. Velká, těžká, konstrukčně nebezpečná.
Výtky 50, Blbé a občas nespolehlivé DA, ale dobře se nosí.
plus 27 stále stejné ovládání a dobrá spoušť

Prý je zásobník nad 8 nábojů zbytečný, v reálné situaci se konce zásobníku nedožiješ. A pokud musíš tasit 50 a střílet v DA, tak jsi něco zanedbal, policajt má znát situaci a reagovat včas.

Takže 27 u kriminálky byly, ne jako standardní výzbroj, ale jako tzv záloha za vz 50/70.

Uživatelský avatar
Alfréd z hor
Příspěvky: 83

Příspěvek#21 » pon 13. črc 2020, 07:12

Mě přijde ta čz27 taková blbuvzdorná a bezpečná, do nástupu divokých 90 let pro bezpečnostní složky ideální ... na rozdíl od čz70, která je velikostně obdobná jsem z ní vystřelil vše, co jsem naládoval ;) ... s čz70 se zasejc jednodušeji a rychleji manipulovalo. Jako služební zbraně jsou obě samozřejmě dávno za zenitem. Ale pro takovéto domácí žvýkání, tedy nošení, bych neměl problém ani s jednou, pro normálního smrtelníka je 7,65 s 8 náboji na případnou sebeobranu dostatečné. Pro nenormálního, tedy příslušníka bezpečnostních složek, je to ale dnes již žalostně málo i pro nošení mimo službu ;)



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#22 » pon 13. črc 2020, 07:20

Igrlik píše:
Střelec píše:Nebo někdo ví o nějaké opravdu kvalitní pistoli, která byla zavedena celoplošně v našich ozbrojených složkách?

Signálna pištoľ vz. 44 :D


A víš proč se zavedly postupně 2 modernizované verze? Protože životnost byla nízká a hrozilo otevření zbraně při výstřelu. Doladění trvalo tedy jen cca 40 let. :) Četl jsem to v knize o čs. pistolích.

Fakticky pistole 27 nepoužívali u prvosledových složek ani Němci, kteří používali v podstatě vlastně kde co a pro které se těchto pistolí vyrobily tisíce. Vydávali je pošťákům, nádražákům a jen malé % se dostalo k policii.



mikymoto
Příspěvky: 1322

Příspěvek#23 » pon 13. črc 2020, 09:00

To že prvosledy nedostaly vz 27 nevypovídá nic o kvalitě zbraně. Pokud mě paměť neklame, tak prakticky veškerá rekvírovaná výroba (technika, zbraně) končila v rukách druhosledu a týlu. To bylo předpokládám hlavně kvůli rozmanitosti takto získaného vybavení, které je u prvosledu nežádoucí - tam to krmily vlastní originální technikou, kterou chrlily jejich fabriky.
Nemohu u vz 27 hodnotit spolehlivost - nestřílel jsem. Ale zpracování měla slušné - vnějšek lesk jak blesk (kromě hrubé záměrné), vnitřek místy stopy obrábění, ale funkční plochy opracované. Myslím že to na tehdejší domu nebyl vůbec špatný produkt. Porovnávat to s dneškem nelze - podívejte se co v té době jezdilo na silnici a pochopíte.

Uživatelský avatar
CzechJoker
Příspěvky: 855

Příspěvek#24 » pon 13. črc 2020, 11:26

Jenom naokraj: ve filmu Schindlerův seznam měl vz. 27 Ralph Fiennes (SS-Oberscharführer Amon Göth) jako svoji záložní zbraň, kterou použil ve scéně, kdy se snaží zavraždit rabína Lewartova za pomalou výrobu pantů).
Ale je to pravděpodobně pouze Spielbergova autorská licence.
Obrázek



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#25 » pon 13. črc 2020, 11:37

... a ani v tom filmu nefungovala :D

Uživatelský avatar
Georg
Příspěvky: 1220

Příspěvek#26 » pon 13. črc 2020, 15:38

Tuto pistoli jsem vlastnil pár let. Pořizovací cena 2.500,-kč i s koženým pouzdrem a náhradním zásobníkem. Pistolka se mi zalíbila již na učňáku, kde jsme z nich dělali řezy. Kua to byl tvrdý materiál ! Teda na závěrech jsme likvidovali nejvíc frézek. Měl jsem možnost si ji porovnávat s CZ 50/70. Stejná ráže, stejný počet nábojů, stejně (pro mne) špatné mířidla (takové malé). Jen se mi ta CZ 27 tak nějak lépe držela v ruce. Proto, když jsem měl ZP a možnost si ji koupit, neváhal jsem. Co jsem u ní oceňoval, tak byl kohout, který, ačkoliv byl v přední poloze dost skrytý, šel úžasně dobře natáhnout.
Dokonce jsem s ní zkoušel i 2x závodit. Byly to závody vždy na 10 ran/stage (celkem 4 stage), kdy střelec stál a terče se buď pohybovaly, nebo se libovolně otáčely. Bývala to Zimní pětikolová soutěž v Holešově, na (v) policejní střelnici. Se svou CZ 27 jsem byl schopen vystřelit 10 ran bez nabíjení proto, že do zásobníku, který je sice na 8 ran se jich vešlo 9 (do obou) a desátou jsem si dal do komory.
Co se týče hlavně, postupem času se omačkávaly ty ozuby pod hlavní, které zapadaly do toho protikusu pod č. 11 v rozkresu na předchozí straně. Zde byl podle mě konstrukční zádrhel, protože ty ozuby na hlavni byly z jednoho kusu jako hlaveň, která byla měkčí. Ten uzamykací protikus byl docela dobře kalený (aspoň ten můj kus). Kdysi jsem k pistoli dostal radu, že pokud možno, mám do ní používat staré 7,65 náboje s černě lakovanou zápalkou, že jsou prý slabší. Dnešní, resp. současné náboje s červenou zápalkou jsou prý o něco málo silnější. Co a jak a do jaké míry je to pravda jsem nikdy nezjistil. Další nevýhodou byla pádová nejistota. Provedl jsem s ní pokus na střelnici (vše v bezpečném prostoru s mířením do terčoviště), kdy jsem nabil do komory, spustil kohout dopředu a úderem dřevěným polínkem na kohout jsem simuloval náraz při možném pádu. Zbraň vystřelila. A to ta rána polínkem nebyla ani moc velká.
Pro mé potřeby osobní ochrany měla více nevýhod (slabší náboj, omačkávání spodních ozubů na hlavni, rizikové nošení náboje v komoře, horší vypouštění zásobníku, malinké mířidla) a proto jsem ji časem vyměnil za silnějšího a bezpečnějšího Makarova. Dalším důvodem, proč musela z domu bylo uvolnění místa v trezoru. Nicméně na ní dodnes rád vzpomínám v dobrém. Kdybych ji tehdy nemusel prodat, asi by mi zůstala na pořád, ale už jen jako "leštěnka do trezoru".



HenryCZ
Příspěvky: 33

Příspěvek#27 » ned 2. srp 2020, 20:56

Zdravím, setkal jste se někdo s tím, že vystřelené nábojnice jsou deformované? Majitel u kterého jsem se byl dívat, mě na to upozornil, s tím že to asi nebude vhodné na přebíjení.
Díky za zkušenosti.

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#28 » ned 2. srp 2020, 21:40

Takéto nábojnice mi lietajú zo Škorpa a nie je žiadny problém pri prebíjaní.

Obrázek



HenryCZ
Příspěvky: 33

Příspěvek#29 » pon 3. srp 2020, 08:38

Igrlik píše:Takéto nábojnice mi lietajú zo Škorpa a nie je žiadny problém pri prebíjaní.



Díky, mě to ze škorpa létá taky.. ale střílím na kryté střelnici, tak jsem měl za to, že to dělá prázdná nábojnice po odrazu o strop :D
U CZ 27 jsem o deformaci nábojnic nečetl nic.. tak mě to překvapilo..



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#30 » pon 3. srp 2020, 09:11

Někde tam bude chyba, kamarád má 27 a sem tam mi dá nějaké hylzny na přebíjení a nejsou takto deformované...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Embory a 18 hostů