Glock -časté vzpříčení náboje

Glock a spol.


Majkl1
Příspěvky: 30

Příspěvek#1 » sob 23. črc 2022, 06:29

Mám zánovní Glock 19 5.gen. Včera jsem byl se synem na střelnici, vystříleli jsme cca 300 ran (tovární STB, 124g FMJ). Každý dal půlku. Zatímco já jsem úplný začátečník, pistoli držím spíše křečovitě, neměl jsem ani jednu závadu, tak syn (policista, střílí zásadně s celokovem CZ-75), měl jednu závadu za druhou. Někdy se mu vzpříčilo i 5-7 nábojů na jeden zásobník. Tvrdil, že to může být tím, že na rozdíl ode mne zbraň nedrží křečovitě. Že prý se toto u Glocku (plasťáků) stává, když z nich střílí ženy, kdy jde celá zbraň po výstřelu díky menší setrvačnosti (malá, lehká ruka i lehká zbraň) oproti celokovu hodně dozadu a závěr pak nefunguje tak, jak má.
Je to možné?
Šlo jen o podivnou náhodu (já 0 závad ze 150 ran, syn cca 20-25 závad na 150 ran) nebo to chce novou pistoli jen ochodit a nebo je fakt někde chyba ve zbrani? Vyloženě zásadní chyba v držení zbrani se mi moc nepozdává - k čemu zbraň, když spoleh na to, že v nouzi vystřelí, je s pravděpodobností 1:7? Zbraň by měla střílet bez rozdílu, kdo jí drží, ne?



Jarda.Jezek
Příspěvky: 886

Příspěvek#2 » sob 23. črc 2022, 07:31

Je to tvým synem správně popsaná konstrukční vlastnost. Při řešení nejde ani tak o křečovité držení, to bych rozmlouval, jako spíš o držení s rukou nataženou s propnutým loktem a osou hlavně pokračující v ose ruky. Přitom zbraň zapustit do ruky co nejhlouběji. Pak se rám může opřít do masy těla a závěr přebije i drobné ženě. Divné, že si syn neporadil. Nejsmutnější je, že píšeš, že je policista. Dále trochu pomůže měkčí pružina a ostřejší střelivo, zkusil bych selliery s co nejlehčí střelou. Ale základem je správný úchop tak jako tak. Pružina časem taky trochu změkne sama. Její měknutí urychlí vystavení zbraně na záchyt závěru při ukládání do trezoru a jednou za pár dnů s ní jít zahýbat a ověřit postup měknutí.



skagerak
Příspěvky: 1003

Příspěvek#3 » sob 23. črc 2022, 07:40

Co bylo za naboje?

(Pokud,to bylo neco slabsiho, tak to by mohlo zvysit sanci)

Edit: pises tovarni STB, pokud myslis STV, tak bych zkusil neco jineho, ale stejne zapracovat na uchopu..



Majkl1
Příspěvky: 30

Příspěvek#4 » sob 23. črc 2022, 08:12

Za to STB se omlouvám (překlep). Ano , šlo o STV. Zkusíme se příště zaměřit na synátorovo držení zbraně. S CZ-75 (a to jí fasoval už jetou) neměl ještě nikdy ani jednu závadu, což je u nich v jednotce rarita. Už proto byl z toho Glocku celkem rozhozen.
Bohužel já jsem amatér a nejsem schopný detekovat nějaké chyby v držení zbraně. Na pohled se mi synátor jeví jako schopný, jeho pohyby jsou automatické, rychlé (nikoli zbrklé), přesné, nad ničím nemusí přemýšlet jako já. Mají v práci (prvosledi) své instruktory a co mi vypráví, mají jiné požadavky na střelbu, než běžný instruktor na střelnici. Takže pravděpodobně bude mít syn naučený nějaký pro Glock nekorektní úchop. Uvidíme příště.
Dík :-)



Majkl1
Příspěvky: 30

Příspěvek#5 » sob 23. črc 2022, 08:33

Nedalo nám to a teď u snídaně jsme vzali Glocka do ruky a zjistili jsme, že opravdu syn nemá osu ruky v ose hlavně (hlaveň vytočená směrem ven) a je to tím, že rukojeť je zřejmě silnější (větší obvod), než u CZ-75. Když rukojeť obejme pevně prsty, tak se mu zbraň vyosí. Pokud jí mám mít v ose, tak už jí nemá "utopenou" v ruce a úchop není tak jistý.
V práci mají stejně teď fasovat Glocky, tak to zkusí probrat s instruktorem.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#6 » sob 23. črc 2022, 11:15

Jen dodám, že u Glocku je důležitá poloha rukojeti v dlani. Prsty si holt musí zvyknout na jiný úchop kdy ji tak pěkně neobejmou jako u CZ. Ke vzpříčení by mohlo docházet pokud by si palcem slabé ruky nevědomky brzdil závěr. Právě proto aby pistoli domněle líp držel. Závěr je níž než u CZ a není schovaný. Ať zkusí střílet jen jednou rukou , dá si pozor na palec silné ruky a uvidí jestli závady přestanou.



skagerak
Příspěvky: 1003

Příspěvek#7 » sob 23. črc 2022, 12:30

Nechci delat sexisticke poznamky, ale ani fyz slabsim nezkusenym (zbranove) holkam se muj G17(gen3) nesekal, a to ani s o neco slabsim strelivem, (ale STV znam jen z doslechu )
No je to zvlastni.

Uživatelský avatar
Espezetka
Příspěvky: 332

Příspěvek#8 » sob 23. črc 2022, 12:51

Taky se mi nikdy glock nesekl, a právě mi vždycky přišlo že mi jako začátečníkovi hodně moc odpustil - kurz před zkouškami a následně zkoušky na ZP byly s G17, jako první zbraň jsem pořídila G19 (4gen). S ním jsem ale hned mazala na kurz kde se základy pilovaly do zblbnutí, a taky patřím k lidem kterým glock do ruky sedne aniž by to museli extra štelovat (teda krom jednořaďáků).



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#9 » sob 23. črc 2022, 13:21

A pak dejte zbrane do ruk jen profesionalum :D
Rozhodne to neni normalni chovani, musi nejak brzdit zaver, protoze ani zenskym pri strelbe slabou rukou v mem okoli se toto nedeje.
Hlavne do toho nerypej a nenech si tu nabulikovat, ze neco vyresi slabsi vratna pruzina.



Majkl1
Příspěvky: 30

Příspěvek#10 » sob 23. črc 2022, 13:34

Glock je můj, tak dokud se nezačnou závady objevovat u mě, tak na něm nic upravovat nebudu. Mám ho teprve pár týdnů, já jsem s ním vystřílel tak 20 zásobníků a bez závady. Tedy jedna závada byla, ale šlo o mojí chybu - nedocvakl jsem zásobník, tak se druhý náboj nenabyl.
Dcera asi 4 zásobníky a taky bez závady. Jen tomu synkovi se seknul asi 20x z 8 zásobníků, takže ze statistického hlediska a to i když má nastříleno stokrát víc, než já s dcerou (ve škole střílela každý týden) dohromady, bude chyba v tom jeho úchopu. Závěr určitě slabší rukou nezpomaluje. Při střelbě jednou rukou se mu to nestalo, ale to se zkusilo jen pár ran.
Lehčí střely jsem zatím nezkoušel. Já mám 8g a v mé prodejně mají lehčí jen 7,5g, ostatní sortiment jsou těžší, ale to už jde tuším o podzvukové. Jestli ten půlgram stojí za laborování, mohu vyzkoušet, cena je stejná. Jen musím vystřílet zrovna nakoupené zásoby :-)

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#11 » sob 23. črc 2022, 15:55

Až půjdete příště na střelnici stoupni si z něj a dobře pozoruj kam dává ruce (palce)



glock69
Příspěvky: 184

Příspěvek#12 » sob 23. črc 2022, 16:15

Taky si myslím, že nechtě prizvedavá zachyt závěru....



Jarda.Jezek
Příspěvky: 886

Příspěvek#13 » sob 23. črc 2022, 17:14

Kdyby přizvedával záchyt, zůstane mu závěr vzadu a nevzpříčí se náboj. Palci by zdaleka (bezbolestně) závěr nedobrzdil dost.



JirkaCV
Příspěvky: 1523

Příspěvek#14 » sob 23. črc 2022, 17:17

To budu muset zkusit na PPQ. Stalo se mi to na Ruger MKIII (22LR), ale to bylo nevhodným střelivem.
Pravda je, že "zamykám" palce pod závěrem a už jsem byl i upozorněn, že nemám tlačit palcema na tělo kvůli strhávání.

Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#15 » sob 23. črc 2022, 17:42

Vzpříčení může být slabým úchopem nebo bržděním závěru palcem. Další příčiny jsou nepravděpodobné, když jinému zbraň funguje.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 hostů