Laser nebo svítilna na nošení

Pistole, které nepatří do žádné z ostatních kategorií


Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#76 » pát 10. led 2020, 09:54

Vidocqcz - Naprostý souhlas. Taky mám a spokojenost veliká. Ten výkon naprosto stačí. Střílel jsem s tím v noci na 30 - 40 m. Jen tak na zkoušku. Bez problémů. Větší výkon nechtěj. Rozsvítíš si 500 lm v úzký chodbě a jsi slepej. Tady těch 200 lm je úplně akorát. Dlouho jsem hledal kombinaci výkonu, tvaru, velikosti, odolnosti, ovládání, spolehlivosti a ceny a neměnil bych. Za ty prachy pecka. Drží, funguje. Laser jsem nechtěl, takže APLc byla jasná volba.



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#77 » pát 10. led 2020, 11:32

S tím výkonem je to takové složitější .. mám TLR-6 (100lm) a Olight PL-2 (1200lm) a dokonce i v malé místnosti mám těch 1200 v praxi radši .. je pravda, že člověk si tím pokazí noční vidění (o kolik hůře, než stovkama lm?), ale dokud svítí, tak je to jedno, protože okolí si tím brutálním světlem nasvětluje. Zase ale je opravdu všechno dokonale vidět a případná druhá strana opravdu JE slepá, což je cenný bonus. Taky v pohotovostní poloze odrazem o zem pořád je bohatě osvětlená celá místnost. Doporučuju se podívat, co používají profesionálové a hlavně si to vyzkoušet. Stačí přilepit páskou běžnou 1000lm baterku pod pistoli (kdo nemá, stejně by si ji měl pořídit primárně) a chvilku si s tím hrát. Těch 100lm mi teď přijde jako taková orientační bludička.



wert
Příspěvky: 161

Příspěvek#78 » pát 10. led 2020, 11:57

LordSalix - naprostý souhlas :) mám několik různých svítilen taky včetně TLR-6 (100lm) a Olight PL-2 (1200lm) můžu potvrdit, že opravdu platí čím víc tím líp a nebýt hmotnosti a velikosti, tak Olight PL-2 budu rád denně nosit. Určitě doporučuju vyzkoušet jak na sucho, tak ideálně nějaký noční kurz nebo dril. Docela to člověku otevře oči.
APLc není špatná svítilna, ve své době jedna z nejlepších a neuděláš chybu. Ale určitě bych doporučil podívat se i na konkurenci, která už má dnes větší výkon. (TLR7A, Olight PL mini nebo mini 2)



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#79 » pát 10. led 2020, 12:31

S tím výkonem si dovolím trochu oponovat. Čím víc, tím líp určitě ne. Mám i 1000 lm svítilnu, ale prakticky pořád jí mám přepnutou do nižšího módu. Pokud bys v běžně velký místnosti - cca 20 m2 párkrát vystřelil s 1000 lm tak se v tý mlze absolutně ztratíš. Zkus si za mlhy na silnici pustit dálkový světla...Samozřejmě to bude i o zvyku, ale 1000 lm mně osobně přijde na pistoli jako naprosto zbytečný. Pokud s ní ovšem někdo neplánuje prohledávat tovární haly. Ono i 200 lm do očí udělá v pohodě svý. Na prohledání bytu, chodeb, blízkého okolí a na obranu 200 lm naprosto stačí. Navíc dobíjecí svítilnu, která se sama přepne do nižšího módu fakt nechci (Olight). Ani dobíjecí, ani tu, co si sama dělá, co chce.
Noční střílení, nějaký low light určitě zkusit, ale chtělo by to si střelit i uvnitř. Kdysi na Awimu při kurzu snížené viditelnosti a za tmy to bylo super. Venku 1000 lm možná ano, ale uvnitř určitě ne. Aspoň za mě ne. Ale tisíc lidí, tisíc názorů :lol: :lol: :lol:



LordSalix
Příspěvky: 579

Příspěvek#80 » pát 10. led 2020, 12:54

"Pokud bys v běžně velký místnosti - cca 20 m2 párkrát vystřelil s 1000 lm tak se v tý mlze absolutně ztratíš." - To je vážně hodně dobrý poznatek. Na 1000 lm stačí jen v noci vydechovat páru aby to prozářilo prostor. Uznávám, že to je nevýhoda. Taky zahřívání, spotřeba energie i snížení výkonu kvůli teplotě. Všechno má něco.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#81 » pát 10. led 2020, 14:33

Ano, všechno má něco. Já hledal svítilnu s výkonem 200 - 500 lm max.( a ano, vím, lumeny nejsou jednotky výkonu). Na trénincích i s noční částí jsem měl možnost leccos okouknout, ještě, než jsem koupil. A cokoli přes 500 lm bylo na mě zbytečně moc. Ono i moc světla může vadit. Znám lidi, co řeší u svítilny dosvit. To je podle mě nesmysl. Určitě si nebudu potřebovat na něco - cokoli posvítit na 150m. Ale to se můžeme dostat k tomu, že někdo má 100ha pozemek a chce ho v noci vidět celej a potřebuje vyhledávací svítilnu. Já ne. Mně stačí to, co mám. Stejně nosím v kapse ještě tu silnější. Takže určitě každému to, co potřebuje :D :D



dan
Příspěvky: 294

Příspěvek#82 » ned 12. led 2020, 09:46

Tomak píše:která se sama přepne do nižšího módu fakt nechci


Mluvis tu o situaci, kdy svitilne proste dochazi zdroj energie a ona na to v kazdem pripade nejak zareaguje, protoze nezareagovat nemuze. Svitilne, ktera by si, tvymi slovy, nedelala co sama chce, se vyhnout nelze.

Kdyz ti nevyhovuje snizeni jasu (ktere je, mimochodem, zcela beznym chovanim u takrka vsech zarovkovych a halogenovych typu svitilen), znamena to, ze preferujes aby svitilna z plnyho jasu proste najednou zhasla ?

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#83 » ned 12. led 2020, 11:01

No moje taktická svítilna reaguje blikáním na nízký stav nabití, pak je to na mém rozhodnutí, jestli jí snížím jas a prodloužím dobu svícení, nebo pojedu dál a pak zhasne. Protože někdy můžu potřebovat silný jas na krátkou dobu. Kupříkladu chci oslepit někoho strombem.



dan
Příspěvky: 294

Příspěvek#84 » ned 12. led 2020, 13:30

Ergo i tahle svitilna si dela "co chce" - jen to "co chce" je "blikani" nikoliv "snizeni jasu". A nakonec stejne zhasne, prestoze stav baterie by v te situaci nejspis umoznoval svitit dal, jen s nizsim vykonem.

V jake situaci je (pro me) bezpecnejsi aby mi svetlo necekane zablikalo a kdy je lepsi, kdyz radeji sviti trvale, byt' snizenym jasem, je otazka individualnich preferenci. Ja to vidim tak, ze snizeni jasu mi bude vadit predevsim, kdyz je hrozba ve vetsi dalce, kdezto blikani me muze zabranit zaznamenat pocatek pohybu utocnika v bezprostredni blizkosti. A pokud by mi svitilna po automatickem snizeni jasu umoznila prepnout zpatky na vysoky jas ci jiny rezim (napr. zmineny stroboskop) - pokud ovsem stav baterie provoz v pozadovanem rezimu vubec dovoluje - tak uz by tomu nebylo uz vubec co vycitat. Chapu ale, ze nekdo jiny ma preference jine.

Primarne jsem chtel poukazat na to, ze vybita svitilna proste nejak zareagovat musi a oznacovat takovou reakci za "dela si co chce" a hledat nejakou, ktera nic necekaneho nikdy neudela je marna snaha. Nakonec zhasne kazda.

Uživatelský avatar
LoganRaise
Příspěvky: 442

Příspěvek#85 » ned 12. led 2020, 14:53

Ona třikrát blikne při zapnutí, jinak prostě svítí. Ale už ti každopádně rozumím.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#86 » pon 13. led 2020, 07:35

Díky všem, musím vyzkoušet nějakou pořádně výkonnou svítilnu (zatím mám zkušenost s 2000lm), aspoň pro představu. 2000 mi přišlo OK. Zmíněných 100lm žalostně málo. Obhlídnu vše zde doporučené. Nově asi přidám strobo do základních požadavků, protože je zbytečné se při výběru ochudit o tuto možnost.



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#87 » pon 13. led 2020, 10:53

dan - no moje svítilny si fakt nedělají, co chtějí. Svítí až do konce a v tom módu, do kterýho je zapnu. A ano, je to pro mě určitě lepší, než aby se samy přepínaly. Já od svítilny čekám, že bude svítit, jak chci já a pokud už nemůže, ať zhasne. Protože pokud se mi přepne z dejme tomu 1000 lm na 500 a následně na 20 lm, uvádím jen například, je to k ničemu. To z tebe dělá tak akorát osvětlený cíl. Chápej, budeš prohledávat dům, pozemek, cokoli. Najednou ti svítilna přepne ze super nasvětlený chodby, kdy oslepuješ případného vetřelce a hlavně ho můžeš vidět na nějakej nižší režim, kterej nedosvítí ani na zem a ty tam někde budeš, neuvidíš nic, zato budeš krásně viděn. To myslím nechceš. Takhle chcípne, vyměním zdroj a jedu dál. Náhradní baterie nosím u sebe vždy a do všeho, co u sebe právě mám. A to, že nakonec zhasne každá, je celkem jasný. Ovšem to je vlastnost, kterou neovlivním. S tou musím počítat. Ostatní chci mít pod kontrolou.

Střelec - no vidíš, a strobo je třeba věc, kterou jsem snad ještě k ničemu užitečnýmu nepoužil. Na zbraňových ho nemám a svítilnu na nošení mám nastavenou na max svit. Takže ani nevím, kdo strobo nabízí a kdo ne. Ale na běžných svítilnách si myslím, že je standartně. Na zbraňových netuším.



wert
Příspěvky: 161

Příspěvek#88 » pon 13. led 2020, 11:05

Já už sice reagoval dvakrát, ale nějak jsem (chybně) vydedukoval, že je to primárně na nošení a že podmínka je kompaktní velikost (tj.délka zároveň se závěrem na P10C / Glock19).
Pokud ale velikost neřešíš a jde ti primárně o svítivost, odolnost a služební použití, tak etalony v této kategorii jsou Surefire X300-U (1000lm) a Streamlight TLR1-HL (800lm). Olight PL2 je pak jejich levná čínská alternativa, překvapivě ale taky dost odolná. Pokud ale neřešíš finance a chceš opravdu prověřenou "služební" svítilnu, tak opravdu jedině Surefire nebo Streamlight. Pokud by jsi chtěl kompaktní verzi i na nošení, tak tyto podmínky ještě splňuje Streamlight TLR7A (500lm). Oba Streamlighty (i Olight PL2) mají strobo, Surefire ne.



Střelec
Příspěvky: 1648

Příspěvek#89 » úte 14. led 2020, 08:29

Na nošení to vyloženě není, aspoň zatím dokud bude stejná bezpečnostní situace jako je (to mi stačí něco malého). Jde mi spíš o trenink, kurzy...

Ad strobo - když už chci zainvestovat, tak mi přijde zbytečné se o to ochudit, beru to jako přidanou hodnotu svítilny.



Beryl73
Příspěvky: 2

Příspěvek#90 » stř 15. led 2020, 07:16

Ahoj
Máte někdo zkušenosti s taktickou svítilnu s laserem "sbal-pl" od odeon optics. Třeba by mě zajímalo jestli se udrží laser správně zaměření i po 200 výstřelech. Překvapila mě nízká cena a tak by mě zajímalo jakou kvalitu mám od toho očekávat.
Díky beryl
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů