Vhodná ráže a konkrétní model revolveru

Krátké vícehlavňové zbraně


bbobb
Příspěvky: 352

Příspěvek#181 » úte 31. kvě 2022, 09:39

milrach píše:Já vycházím z toho, že u takto silné ráže je prostě potřeba delší hlaveň... Moc si neumím představit 357 M např. s 2* hlavní. Jinak samozřejmě ty váhy u 3* co popisuješ jsou určitě v pohodě na nošení.


On ten rozdíl mezi 3" a 4" není nijak dechberoucí. Tabulek určitě najdeš spoustu, ale třeba tady https://www.luckygunner.com/lounge/revo ... el-length/ jsou ty rozdíly většinou jednotky procent (a ne vždy ve prospěch 4" :D ), takže podle toho bych se úplně nerozhodoval.

2" v 357 bych osobně už ani nezvažoval, pokud do toho nechceš reálně rvát třeba .38 sp +p a líbí se ti konkrétní model. Pro radost z toho fakt střílet nebudeš, pokud si to někdy zkoušel a máš rád svoje zápěstí.

Pokud ti jde fakt o 4" z hlediskat toho, že chceš pohodlnější střelbu, tak to jde v protisměru k té pohodlnosti nošení no. A ten "sweetspot" si asi budeš muset najít sám.. Většinou mají kolem 1kg.

Uživatelský avatar
4mike
Příspěvky: 1196

Příspěvek#182 » úte 31. kvě 2022, 09:55

4" jednoznačně
není to EDC pod sako, pro prcka není důvod
GP100, SW586 686 681 .................. co srdce ráčí a šrajtofle snese
pokud bys netrval na 357, pak SW696

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 767

Příspěvek#183 » úte 31. kvě 2022, 10:19

Ono je to spíše otázka střeliva a když je dnes výjimka na A-I tak je situace trochu jiná. Dobrou práci odvede i 9mm Hornady Critical defense a to je u nás kde nežije Grizzly celkem dostačující na obranu chlebníku na turistické stezce na Šumavě :-D

Uživatelský avatar
milrach
Příspěvky: 86

Příspěvek#184 » úte 31. kvě 2022, 12:11

Sobiho píše:Ono je to spíše otázka střeliva a když je dnes výjimka na A-I tak je situace trochu jiná. Dobrou práci odvede i 9mm Hornady Critical defense a to je u nás kde nežije Grizzly celkem dostačující na obranu chlebníku na turistické stezce na Šumavě :-D


Ta Critical defence vypadá zajímavě, nevíš kolik má J ? Nemůžu nikde najít...

Uživatelský avatar
milrach
Příspěvky: 86

Příspěvek#185 » úte 31. kvě 2022, 12:17

JirkaCV píše:Záleží, před jakou zvěří se chceš chránit. Co jsem tak pobral od myslivců, když jsem několik let pracoval u Lesů.
Obvykle stačí hluk výstřelu a zvěř zdrhá.
Výjimka je třeba srnec nebo jelen v období páření. Kýbl hormonu v krvi jim sníží pud sebezáchovy a zvýší útočnost. I malý srnec dokáže vážně poranit. Na to by ale stačila ráže 9L. Na jelena radši dvě, tři na hrudník.
Ostatní kousavá zvěř jde zastavit i 22LR.
Problém je prase, to dokáže ještě dost dlouho řádit i s prostřeleným srdcem. Myslivci to řeší broknou s jednotnou střelou. I po zásahu ho ale nechají chvíli v klidu, aby vykrvácel a nemuseli ho dohledávat po celém lese. Na čuníka radši větší ráži a víc zásahů. Pořád ale platí, že pokud v lese potkám malý v pyžamu, klidím se pryč.
Pro standardní ráži bych volil JHP.
Pokud čekáš medvěda, tak tam ti pomůže snad jedině slavná medvědobijka od firmy M. Flirr, San Francisco. Kdo by se s tím 20 lb krámem ale tahal :)


Na vycházky a tůry si poradím se vším včetně jakýchkoli toulavých psů s 9 mm Luger. Ale dost často v teplých měsících v lese i spím. V noci není vůbec neobvyklé potkat prasata, a na ně už Luger nestačí. Nehledě na to, že se nám tady na východě republiky pravidelně potulují medvědi zatoulaní ze Slovenska, od roku 2011 jsou pravidelná svědectví o výskytu. Být přes noc v lese, chce to něco výkonějšího. I když na toho medvěda je i silný revolver na hraně :!:

Uživatelský avatar
MM
Příspěvky: 1148

Příspěvek#186 » úte 31. kvě 2022, 12:33

GP100 a SW581 som do lesa nosieval. Od jari do jesene pod bundou / vestou u mna v pohode, aj ked to kg na opasku citit. A v horucom lete sa to blbo schovava. Pokial chces dlhsiu hlaven, tak Ruger robi .357 SP101 aj v 4". Na nosenie to bude oproti "velkemu" revolveru predsa len lepsie, viem si ho predstavit aj v IWB puzdre pod trickom (mam a nosim 2.25").

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 767

Příspěvek#187 » úte 31. kvě 2022, 12:37

milrach píše:
Sobiho píše:Ono je to spíše otázka střeliva a když je dnes výjimka na A-I tak je situace trochu jiná. Dobrou práci odvede i 9mm Hornady Critical defense a to je u nás kde nežije Grizzly celkem dostačující na obranu chlebníku na turistické stezce na Šumavě :-D


Ta Critical defence vypadá zajímavě, nevíš kolik má J ? Nemůžu nikde najít...


Výpočtem z hmotnosti a rychlosti po převodu do metrické soustavy mi vyšlo 448,9J
Úsťová E střely, na druhou stranu tu energii skoro celou předá na cca 25cm gelu/masa

A tady je test střeliva Hard Tasku
https://www.youtube.com/watch?v=Aic_UAOzrbg



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#188 » úte 31. kvě 2022, 14:17

milrach píše:Uvažuji nad revolverem z důvodu obrany před zvěří v horách. Chtěl bych aspoň 4* hlaveň a ráži 357 M. Chtěl bych něco, co by se dalo nějak rozumně nosit. Co by jste doporučili ?


No 4" je taková klasika mě se libi 3". Nicméně .357 jak jsem jinak fanda téhle ráže je podle zkušeností zkušených myslivců na prase málo. V americe tím loví ale prostě .44 je na zviřata lepší volba. Dělají se i relativně menší v petiraňaku. Pak existuje třeba Ruger Alaskan v 454 Cassul.
Co se nošení týče, občas si vezmu svoji 4" 686 a jako u všeho pro skryté nošeni je důležitá velikost rukojeti, pásek a pouzdro. Nošení pod bundou nebo triko + košile se dá i s tou vnější Dastou co na něj já hříšník mám.

Jako pokud jde o "praktickou" stranku ta pistole v 10 mm je asi na zváženou. Ze .44 je asi dobré si prásknout. Už je to celkem rána...

Uživatelský avatar
milrach
Příspěvky: 86

Příspěvek#189 » úte 31. kvě 2022, 19:25

Dragunov píše:
milrach píše:Uvažuji nad revolverem z důvodu obrany před zvěří v horách. Chtěl bych aspoň 4* hlaveň a ráži 357 M. Chtěl bych něco, co by se dalo nějak rozumně nosit. Co by jste doporučili ?


No 4" je taková klasika mě se libi 3". Nicméně .357 jak jsem jinak fanda téhle ráže je podle zkušeností zkušených myslivců na prase málo. V americe tím loví ale prostě .44 je na zviřata lepší volba. Dělají se i relativně menší v petiraňaku. Pak existuje třeba Ruger Alaskan v 454 Cassul.
Co se nošení týče, občas si vezmu svoji 4" 686 a jako u všeho pro skryté nošeni je důležitá velikost rukojeti, pásek a pouzdro. Nošení pod bundou nebo triko + košile se dá i s tou vnější Dastou co na něj já hříšník mám.

Jako pokud jde o "praktickou" stranku ta pistole v 10 mm je asi na zváženou. Ze .44 je asi dobré si prásknout. Už je to celkem rána...


44 magnum je bez debat absolutně nekompromisní ráže, v celé střední Evropě neexistuje zvíře, které by dobře umístěný zásah touhle ráží rozchodilo :!: Na druhou stranu, jak se říká něco za něco... Velikost, váha, a opravdu dost silný zpětný ráz a mě vyvolávají celkem pochybnosti o rychlosti manipulace a schopností tím něco trefit... Co občas vidívám na střelnici u lidí s touhle ráží, to je na pováženou.



king
Příspěvky: 93
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#190 » úte 31. kvě 2022, 20:56

Ja to chapu ja bych taky s 9L do lesa nesel :) Ale s nicim tezkym se mi na ture nechce tahat. A reseni? Ruger SP 101 s hlavni 3". A zadne drahe (a slabe) tovarni JHP apod, kdyz existuje strela WC ;)

Ares WC kalibrovany na .357, naboj na delku valce. Energie 800J z 3" a lehce pres 1000J z 6". V gelu dela pekny hrib. Ta plocha klade odpor. Navic levny naboj, trenuju s tim co nosim. Doporucuju ale vymenit grip, original je kratky, blbe se to drzi.

28.JPG
IMG_20220531_215447.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Dragunov
Příspěvky: 395

Příspěvek#191 » stř 1. čer 2022, 14:46

milrach: Tak nějak. Proto jsem psal, že to chce vyzkoušet. Já si .44 mag vyzkoušel z 4" Colt Anaconda. Nepřipadal mi nějak extra těžký, gumový Pachmayery, ale stejně to vyžadovalo soustředěni. Co rána to zážitek. Stačilo to malinko blbě chytit a už mi to cvaklo nehet na palci, protože mi tam zaparkoval zadek válce. A to jsem střílel jen SB polopláště, věřim že existuji i výživnějši laborace. Zvládl jsem 50 ran, kanon je to zabavnej, asi kdybych potrenoval a mel předloktí jak Miculek tak by to bylo vic v poho, ale jinak vím že je to můj strop. Nějaka rychlá pudová střelba jednoruč u mě moc nepřipadá v úvahu.

king: Ono na druhou stranu policajti v Praze toho divočáka mázli 9tkou. Na zvířata se často v US volí spíš průraz tudíž těžší střela než lehké JHP. Tohle vypadá zajímavě podobné dělá v US myslím Buffalo bore do pětibáby. Velkej placatej špalek olova za pořadnou davkou prachu. Ale tam už je to asi jedno. :lol:



Honzajan
Příspěvky: 1039

Příspěvek#192 » čtv 2. čer 2022, 06:54

Tady je,jako obvykle, hromada teoretiku.
Doporucovat v 9mm jhp je presny opak toho, co je potreba.
9mm luger na obranu v lese staci. Nekde jsem daval videa ze statu,ze je to premlouvadlo i na prasata.
A co tyce medvedu, stacilo mi par rozhovoru s pytlakama, jak se da udolat medved se samonabijeci malorazkou. Medved je oproti praseti mekkci cil, takze opet devitka naprosto ok. Obrana neni lov, to si spousta lidi neuvedomuje.
Btw nez se tahat s revolverem, viz fotka vys, raci se budu tahat s g20, ktery dava 700J, s 10 naboji vazi 1049g, s 16 naboji 1150g, nestaram se o prebijeni, mam pouzitelne miridla a velikostne je to jak ten 3" revolver,ale uzsi.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 767

Příspěvek#193 » čtv 2. čer 2022, 10:25

No pokud JHP zasáhne měkký cíl, předá celou energii, pokud zasáhne něco co mu ucpe expanzní dutinu chová se jako FMJ. Krásně to bylo vidět např. v testu v Hard Tasku. Zkušenosti našeho kolegy z PČR na "eliminici" vlčáka byla potřeba 12 střel FMJ, obdobná situace po roce se střelou JHP byla jen 2 střely. Právě obrana před útočícím zvířetem na procházce, je podle mne vyšší pravděpodobnost, než aktivní útok střelce na mě v metru... Já tam mám prostě JHP, nejen z těchto důvodů.



bbobb
Příspěvky: 352

Příspěvek#194 » čtv 2. čer 2022, 10:44

Jestli revolver, nebo ne, je v tématu "konkrétní model revolveru" dost mimo. Každý si snad zvládne sám porovnat výhody / nevýhody, nebo se zeptá jinde.
K ráži - zase nesmysly. Jasně, zvíře se dá zastrašit 22LR. A v sebeobraně proti osobě ti stačí v 99.9% 22LR. Budeš nosit 22LR? Asi ne.
Takže se asi shodneme, že když se tím dokážeš trefit, chceš .357 a výš (hlavně někde v lese, kde na rozdíl od města / bytu podstatně míň řešíš kam to letí dál)

> No pokud JHP zasáhne měkký cíl, předá celou energii, pokud zasáhne něco co mu ucpe expanzní dutinu chová se jako FMJ

Nejsem expert, takže to ber s rezervou, ale pointa FMJ s velkou penetrací (zase, v lese OK) je taková: jedna věc je "předat celou energii" do torsa člověka a druhá věc je předat celou energii do medvěda / divočáka, když celá ta energie skončí někde ve svalu, nebo se odrazí od kosti.
Ale říkám, je to trochu mimo téma. Těch diskuzí na vhodnou střelu při obraně proti zvěři je na netu nespočet.

Uživatelský avatar
Sobiho
Příspěvky: 767

Příspěvek#195 » čtv 2. čer 2022, 12:09

S tímto souhlasím, teorií je spousta, možností taky, ale důležitý je efekt a ten je takový kam se to podaří poslat... on je problém vybrat střelivo na konkrétní předem jasnou věc, a o to výrazně větší na "univerzální" věc. Já v rámci kompromisu jsem zvolil, i z obdobného důvodu co je výše, střelu JHP v 18kusech pod sebou :-) Ale také nejsem expert.

Když školíme, učíme vyprošťování osob z havarovaných vozidel, tak máš x-možností a x-postupů, a používám příměr: který je ten postup nejlepší? Ten který člověk umí dobře používat.
Tady je to stejné :-) spousty možností a každá je nejlepší, když se umí dobře použít. :-)

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů