Kde najít manuální pojistku u dlouhé kulové? (Zbrojní průkaz - zkouška)

Sportovní, lovecké, "odstřelovačky" a další
Také jednoranné nebo vícehlavňové dlouhé zbraně


olivandr2020
Příspěvky: 2

Příspěvek#1 » stř 22. úno 2023, 09:06

Ahoj, mám konkrétní dotaz (kvůli praktické zkoušce zbrojního průkazu kterou mám v pátek). Kde prosím najdu manuální pojistku u dlouhé kulové malorážky? (u zkoušky bude nejspíše CZ-452 nebo podobná).

Jde mi o to abych věděl kam sáhnout při pokynu "zastavit střelbu" u pistole a dlouhé brokové vím. Ale u dlouhé kulové nám to jaksi na kurzu zapomněli ukázat. Na netu se mi moc nepodařilo najít jak pojistka zde funguje a kde se nachází.

Moc díky za rady



ondrush
Příspěvky: 291

Příspěvek#2 » stř 22. úno 2023, 09:15

Myslim, ze zaistit malorazku po mne nikto nechcel, nevim, ci si nepamatam spravne, ze samotna poistka sla dost zruha, takze to asi nebolo uplne najbeznejsi ukon. Kazdopadne nech mas klud v dusi, tak:

Obrázek

Vidis kliku zaveru, za nou, na samotnom konci samotneho zaveru je mala packa. To je poistka.



stip
Příspěvky: 290

Příspěvek#3 » stř 22. úno 2023, 09:15

Pojistka u ZKM malorážky je součástí závěru. Je to páčka v jeho zadní části nad výstražníkem. Ovládá se palcem, zajištěno,dopředu/ukazovákem, odjištěno, dozadu. Při zajištění nejde otevřít závěr. Pojistka blokuje úderník, který tak nedrží na spoušťové páce, ale na pojistce. Nelze tedy spustit.



olivandr2020
Příspěvky: 2

Příspěvek#4 » stř 22. úno 2023, 09:17

Chlapi moc díky takto za mě super :))

Uživatelský avatar
Sedmej
Příspěvky: 1868

Příspěvek#5 » stř 22. úno 2023, 09:21

Tdy je kdyžtak nákres s popisem:
https://www.kssk.sk/download/pdf/452cz.pdf



stip
Příspěvky: 290

Příspěvek#6 » stř 22. úno 2023, 09:26

A je fakt, že to zajišťování může jít opravdu ztuha. Musíš totiž přeprat tu nataženou pružinu úderníku a vklínit mezi úderník a tělo závěru ozub pojistky. Na druhou stranu, palec je nejsilnější prst.



rumburak18
Příspěvky: 1650

Příspěvek#7 » stř 22. úno 2023, 09:58

U zkoušek je dost vidět i CZ 457. Připojuji ještě návod pro ni.
https://www.czub.cz/file/2180

Uživatelský avatar
marinakus
Příspěvky: 4577

Příspěvek#8 » stř 22. úno 2023, 11:49

Pozor na jednu věc. Malorážka ZKM lze zajistit pouze v nataženém stavu, nenatažená zajistit nelze, u zajištěné malorážky ZKM nelze otevřít závěr. Malorážky ZKM 452/456 mají pojistku takto příčně přes závěr. Malorážka ZKM 451 ji má v podélné ose závěru. Zajištění je vždy pohyb pojistky proti směru hodinových ručiček (z leva do prava / zezadu dopředu. Páčka pojistky vypadá stejně v obou případech.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů