Gewehr 88 - komisní puška

Sportovní, lovecké, "odstřelovačky" a další
Také jednoranné nebo vícehlavňové dlouhé zbraně


Lettow-Vorbeck
Příspěvky: 9

Příspěvek#1 » sob 12. zář 2009, 13:24

Máte někdo tuhle německou babičku kromě mě?

http://www.euroarms.net/Mailing/Mailing ... 928_01.jpg

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#2 » čtv 24. zář 2009, 14:27

Jistě, je nás tu několik. Moje oblíbená flinta :mrgreen:



Lettow-Vorbeck
Příspěvky: 9

Příspěvek#3 » pát 25. zář 2009, 12:17

Jaké máte zkušenosti se střelbou? Čím střílíte? Jaká ráže? .318? 321? Jaký rok? Jaký výrobce? Jaké úpravy? Na papírech, nebo bez?

Já mám Amberg 1890, tudíž bez papírů. Mám úpravu z r. 1905 na použití nábojového pásku + víčko pod schránkou. Ráži neznám, ale už mám měké olovo, tak se do toho co nevidět pustím. Mám ji doma rok a půl, ale ještě jsem s ní nevystřelil.
Nemá platnou zkušebnu a ani se tam nějak nehrnu, protože bych byl nerad aby mi tam řekli například "No jo, ale vy máte hlaveň z roku 193X, smůla že o tom nevíte, ale je za to podmínka a zabavený kvér. Nejdříve holt musím prověřit zda je vše náležitě staré.

Zatím přichází v úvahu leda tak 8x57 airsoft : http://www.youtube.com/watch?v=RHcBV6oDbuQ :D (Bez lidí pochopitelně. Splést si žrádlo a šáhnout pro ostrou... To by mi asi u soudu neprošlo: "Dva šli ze předu, dva z leva a všichni měli full auto..." :lol: )

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#4 » sob 26. zář 2009, 08:41

Loeve Berlin, 1890, přebíjím .318 Vlašimský polopláště s ACC3100 navážku si nepamatuju a chystám olověný střely.

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#5 » ned 27. zář 2009, 09:50

takhle vypadá:-)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



Lettow-Vorbeck
Příspěvky: 9

Příspěvek#6 » pát 2. říj 2009, 09:59

Kokám, že ještě bez držáků na pásek. Chtěl jsem na Aukru koupit původní rámeček, ale zjistil jsem, že bych ho tam asi nenacpal. Navíc vylezl na 1250 kč a v Americe chtějí za repliku 8,10 USD. No co. Pásky jsou také dobré. Musím pochválit ten řemen a bajonet :!: Ještě nemám ani jedno. Vzhledem k tomu jak je tento bajonet drahý, tak uvažuji o nějakém Erzatz. Pokud nebude také tak drahý. Zatím na tu flintu dávám německý bajonet vzor nevím, ale je delší a masivnější než klasický druhoválečný a má dřevěné střenky. Řemen je původní, dělaný v Čechách, nebo je to ta americká replika?

Pošlu PM



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#7 » úte 21. úno 2023, 21:17

Zdravím všechny přešťastné uživatele tohoto historického skvostu a chtěl bych zároveň trochu oživit tento skomírající thread....
Jal jsem se po letech bohapustého prášení sejmout svůj omšelý kus ze zdi a provést nějakou tu údržbu, čištění apod. U této příležitosti jsem flintu i kompletně rozebral. Měl bych k tomu i pár dotazů snad směřujících k přesnější střelbě a lepším výsledkům s danou puškou....Plášť hlavně má být v závitu spíše volnější nebo dotažení na teflonovou pásku a na fest udělá ve velikosti soustřelů spíš víc škody než úžitku? Vepředu má hlaveň v otvoru pláště vyloženě klechtat s velkou vůlí nebo tam má být uložena spíše jen suvně? Vůli tam mám cca pět stovek až desetinu. Uložení hlavně na této zbrani asi není koncipováno vyloženě jako free float, spíš jen na dvou bodech. Chtěl bych se s puškou začít zúčastňovat soutěží historických zbraní, tak mi jde o co nejlepší přesnost. Pokud máte nějaké tipy, jak kde co "potunit" v rámci neoprznění, sem s tím, jistě to pomůže i ostatním



omega
Příspěvky: 46

Příspěvek#8 » čtv 23. úno 2023, 18:02

Pokud to do teď viselo na zdi a chceš s tím jezdit na soutěže hist. zbraní, začal bych tím, že bych si změřil hlaveň na ústí. Pokud ti tam zapadne celý kalibr co má + 0.03 mm a více nad tovární normu, nečekej nějaké ultra zázraky na terči. Taky záleží v čem to máš. Jestli dle dnešního cipu se to blíží J , JS nebo rozměru něco mezi tím. Plášť hlavně by měl jít našroubovat rukou, pokud to je opravdu hodně nalehko, troška teflonky neuškodí. Konec hlavně v plášti uložen suvně s velmi nepatrnou vůlí. Pokud je to přirezlé, vyčistit a namazat. Zkontrolovat závěrovou vůli při demontovaném závěru bez pružiny. Odpory na spoušti bývají dobré na terčovku, tam jsem nezažil, že by ty flinty byly měly moc naloženo. Základem je samozřejmě platná zkušebna. Pak se ještě ladí nástřelka úpravou nebo výměnou mušky. Tahle puška je celkem blbuvzdorná, kromě jedné konstrukční vady. Na tu je potřeba si dávat pozor.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#9 » stř 1. bře 2023, 13:12

Hlaven je v ciste specifikaci J velmi tesna, je ve spickovem stavu vc. koruny. Mereny diametr je .318/.309 na usti. Zaverova vule je taktez spise natesno, protoze nabojnici vystrelenou z 80% loveckych modernich kulovnic i z meho K98k po formatu krcku do komory zaviram spis nasilim. Tovarni naboj s nalepnou zalepkou na dne jiz nezavru. Rekneme, ze puska je ve vyborne technicke kondici. Ta vule v plasti na usti je opravdu minimalni, spis je to suvne ulozeni, coz me napada, zdali to nebude mit negativni vliv na presnost. Spoust je zalapovana a je tak o 30% lepsi nez na k98k kde je i tak dost solidni. Tou konstrukcni chybou mas na mysli odpal nevyvytazeneho ostreho naboje? To by teoreticky u te moji flinty nemelo hrozit, mam tam totiz zaverovy orech, ktery jsem jeste u g88 nevidel....amici tomu rikaji hlavice s rizenym posuvem. V kostce je to neco podobneho jako na pozdejsim G98.....naboj se pri nabirani a komorovani sune zespod do drapu vytahovace, neskoci tam razove, takze by mel byt vzdy spolehlive zachycen vytahovacem

Uživatelský avatar
Héfaistos
Příspěvky: 605

Příspěvek#10 » stř 1. bře 2023, 17:11

zarozak píše:...mam tam totiz zaverovy orech, ktery jsem jeste u g88 nevidel....amici tomu rikaji hlavice s rizenym posuvem...

Nazývá se to "open face" bolt, klasický je pak "close face". Není to žádná zvláštnost a u G88 celkem běžná věc:

Vlevo closed face, vpravo open face:
g88bolt.jpg


Mimochodem, open face se běžně vyrábí (i vyráběl dříve) z close space a to tak, že se prostě a jednoduše odfrézuje spodní část toho "rantlu" závorníku.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.



zarozak
Příspěvky: 925

Příspěvek#11 » čtv 2. bře 2023, 06:34

Ano, i ten muj orech byl nejspis predelany z uzavreneho orechu, je tam videt jeste obrys toho ufrezovaneho spodku, ale ja tam mam uplne jiny vytahovac a vyhazovac k cemuz je prizpusobeny i ten orech a tento konkretni jsem jeste nikde prave nevidel. Zkusim to vyfotit

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů