AR15-obecně

Samonabíjecí pušky
Uživatelský avatar
Letec 12
Příspěvky: 2419

Příspěvek#3091 » čtv 5. led 2023, 21:31

Malé doporučení, na odečítání zásahů se obvykle používá pozorovací dalekohled, který má podstatně větší zvětšení i průměr optiky...už kolem 3000,- můžeš mít dostatečně dobrý kousek.



mijunior
Příspěvky: 96

Příspěvek#3092 » čtv 5. led 2023, 22:25

Na moje střílení s 6x zoom si vystačím s kapesnim za pár stovek a nad 150 metrů už stejně jen gongy a ty mi dají jasně najevo zda jsem trefil.



risa2000
Příspěvky: 847

Příspěvek#3093 » čtv 5. led 2023, 23:06

nimha píše:Ahoj, medituju o pořízení nějaké AR-15 v ráži .223 REM, 14-16´´ hlaveň (žádnou dlouhou zbraň nemám, ani jsem neměl) a chtěl jsem se s ohledem na plánování rozpočtu zeptat, kolik reálně zhruba ještě počítat za de facto nezbytné (nebo zbytné?) doplňky typu optika, svítilna, tuning atd., ať mám rámcově představu o tom, kolik by to celkem spolklo.

Pár postřehů začátečníka:
Kup si pušku, která se ti bude líbit a vyhovovat (délka hlavně, váha, značka?, pístovka/plynovka, cena, atd.). Cena většinou odpovídá kvalitě, nemusíš se bát, že bys koupil drahý krám, nebo naopak velice výhodně super pušku. Až začneš střílet přijdeš na to, jestli ti na ní něco vadí, nebo chybí a budeš uvažovat dál - vylepšit nebo prodat a koupit jinou. To samé platí ohledně tuningu - fakt budeš potřebovat svítilnu?

To, že tady borci píší, jak a co musíš na nové pušce vyměnit, si moc neber. Jestli to budeš potřebovat, přijdeš na to sám, jestli ne, tím líp :). Já jsem na svých AR nic neměnil, akorát, když jsem zjistil, že první je moc těžká, koupil jsem druhou extra lehkou :).

Co se týká optiky, začni tím, kam budeš chodit střílet, nebo co tě baví střílet. Na 100 m mířenku bych nešel pod 6x optiku. Na kratší vzdálenosti byl vzal třeba kolim. Sám mám LPVO 1-10x a na 100 m střílím výhradně na 10x. Na 150 m už mě irituje, že úplně nevidím zásahy a uvažuji u silnější optice, abych mohl zkusit i větší dálky (200, 300 m). Na trefení siluety bude stačit asi cokoliv, ale mě baví mířit a střílet na přesnost. Co baví tebe?

Sice jsou pozorovací dalekohledy, ale to je pro mne spíš komplikace, raději si dám pořádnou optiku na pušku, než tahat dva bazmeky a střídavě koukat do jednoho nebo druhého.



grey.man
Příspěvky: 169

Příspěvek#3094 » pát 6. led 2023, 07:28

Potřebuješ kvalitní a dobře nastavitelný popruh (za mě ideál dvoubodový s možností přepnutí na jednobodový), potřebuješ spolehlivé světlo (nejen pro noční práci, co takový schodiště, když nepůjde při té apokalypse světlo ani přes den) a spolehlivé zásobníky.

Samozřejmě potřebuješ něčím mířit a dost lidí doporučí i nějakou alternativní (back up) variantu mířidel. Tohle je ale naprosto nekonečná, stále se vyvíjející se debata, do které primárně vstupuje jedna neznámá - co s tím člověk bude dělat, na jakou vzdálenost a s jakou viditelností cíle budeš spokojený. Ale jelikož to člověk většinou moc neví, tak dumá, zkouší, utrácí, kupuje a prodává... :D Prostě není jedna správná cesta, AR je platforma milionu možností a s tím i optika na ní.



Motostrelec
Příspěvky: 113

Příspěvek#3095 » pát 6. led 2023, 07:56

Taky přidám jednu radu. A teď to neberte jako machrování. Za život mi rukama již prošla snad většina útočných pušek, systémů a ráží co v současné době a minulosti používají armády všude možně po světě a když se mě někdo z kamarádů zeptá na doporučení co koupit jako první flintu, tak se rovnou ptám co stím chce provozovat a jaké má možnosti to provozovat (střelnice/finance).

Jako univerzální odpověď bych ti řekl, kup si pušku s kterou se takzvaně "dobře žije". Lehká, ergonomická, dobře čistitelná, ne moc drahá (aby ses pak nebál a moc neprožíval každý škrábanec a ošoupání). Toto ti dle mého dnes splní jen dvě pušky a to buď AR15 nebo CZ Bren2 (jsou v základu lehké, ergonomické a dobře udržovatelné, ověšovaní a tuning OK) a nebo když víc old-school tak i vz.58 a AKM/AK74 (lehké, udržovatelné, ergonomické - byť na dnešní poměry již manipulačně trochu mimo mainstream-ale taky na to jsou postupy s tuningem už je to trochu horší, ale jde.)

Rozhodně nedoporučuju na začátek utrácet za XYkokotin a navěšování zbraně ve stylu Tacticool vánoční stromeček. Zabiješ to výslednou váhou, puška se stane neohrabanou a v ruce ti pak bude doslova otravná. Nemluvě o tom, že z ní už v podstatě nepůjde střílet jednoruč bez opory, blbě se ti bude opírat o případné kryty a pořád ti na něčem bude vyset řemen, nebo výstroj.

Na první pušku bych dal, max. kolimec (stačí levnej Vortex nebo Holosun) ideálně na QD montáži, aby se dal bez nástrojů sundat, záložní mech. mířidla a na předpažbí max. baterku, pokud plánuješ trenovat i lowlight (a nechat jí tam i na střílení za světla, ať si zvykáš na pořád stejné vyvážení zbraně). No a pak už jen pár zásobníku (ideál buď Magpul, Lancer L5AWM, nebo nový pro CZ BREN), minimálně 3ks, jeden v pušce, jeden v rychlo sumce a alespoň jeden v kryté sumce. No a nakonec to nejdůležitější, pořádný ŘEMEN. Ideálně dvoubodový s možností přechodu na jednobodový, s kvalitníma karabinama a možností ryhlého a jednoručního nastavování délky a minimum plastových průvleku a spojek. A vždy trénuj s nasazeným popruhem, bez něj je prostě puška a trenink "poloviční"

No a pak už jen dostatek munice a ideálně začít hned nějakým střeleckým kurzíkem zaměřený na půšku (HT,MV...), tam zjistíš co trénovat a jak trénovat.

PS: moje doporučení pro Lowend AR15 je dnes asi Teurus T4 nebo Aero Precision, jako lepší a dražší V-AR,DD a Antreg, HK. Délka laufu, nešel bych pod 12,5" a přez 16"



grey.man
Příspěvky: 169

Příspěvek#3096 » pát 6. led 2023, 08:40

Příspěvek výše bych dal jako připnutý :) Paráda! Jakýkoliv železo bez pořádnýho tréninku bude jen železo...takže pro tazatele - koupě se bude skládat z železa, osazení, střeliva a tréninku.

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 699

Příspěvek#3097 » pát 6. led 2023, 08:49

16" nechtěj, to už je moc, vypadá to sice pěkně ale není to moc zábavný a už vůbec ne praktický.
Měl jsem pár let AR bez úprav, jen jsem přidal kolimátor. I když jsem pak zkusil fajnovější kusy, nic jsem neměnil. Všechno fungovalo, já byl spokojenej a v pohodě by to byla puška na všechno. Jen délka, 16", to byl opruz.



Motostrelec
Příspěvky: 113

Příspěvek#3098 » pát 6. led 2023, 09:13

Jo a ještě jedno hledisko bych vzal do hry a to je případná servisovatelnost a dostupnost náhradních dílů v našich končinách. Proto ti neradim jiné taky slušné pušky jako třeba FN SCAR, G36 atd.

Prostě i ta nejlepší a nejdražší puška je jen jako každý jiny stroj a občas se něco opotřebí, odejde a je potřeba to vyměnit a pak je k vzteku, že máš doma top pušku za Xtisíc kč, ale na díl čekáš půl roku a půl roku nebo dokonce rok a nemůžeš ani trénovat. A to že se ti to většinou stane v době, kdy to nejmíň ppotřebuješ, to je snad pravidlo :-D

Tudíž ideál je dle mého "domácí produkce" nebo AR v Milspec, na to je dílu dost i mezi kamarády natož u obchodníku ;-) A proto i mezi pistolema na práci dnes doporučuji v podstatě jen CZ/Glock. Jasně Alien je super, ale na partizánskou činost bych si ho nevzal. Ne že by to nedal, ale co když ti praskne třeba zápalník nebo vytahovač..



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#3099 » pát 6. led 2023, 11:02

morho
Medzi 12" a 16" je rozdiel v 10cm. Na velkosti pusky to moc nezmeni. Telo zbrane a pazba su u oboch rovnake. Akurat tych par centimetrov hlavne ti dost ukroji z rychlosti a energie strely.



Střelec
Příspěvky: 1668

Příspěvek#3100 » pát 6. led 2023, 11:06

Pořád se točíte v kruhu s délkou hlavně, pro někoho je 16 moc, pro jiného málo, prostě pořád záleží na tom na co to chci, každý i začátečník to chce na něco jiného. Já, kdybych čistě hypoteticky chtěl AR jako flintu do lesa, tak beru rovnou 20", pokud na střelnici, tak mi stačí 14.5" atd. 100% kompromis není.



izerS18
Příspěvky: 1257

Příspěvek#3101 » pát 6. led 2023, 11:30

Kdo strili do 300m na terce ci gongy, je dostacuji vse od 10.5" hlavne.
Kdo chce s 223 lovit, minimalne bych bral 16.5", spise 18"
Kdo je husty strelec a sunda cloveka na 1 ranu, tak musi resit i balistiku a rychlost strely, tedy dlouha puska.
Kdo jeste nestrilel v dynamice a pohybu, necht si udela kurz a zjisti, ze bude rad za 3 z 5 pan v terci na 50m na ruznych mistech mimo oko, hlavu a srdce. DULEZITE je se umet trefit opakovane.
To neustale omejvani tabulkovych dat jak klesa rychlost, boooze. Kvuli temto rozumum jsem koupil prvni ar s 18" hlavni a bylo to skoro jen na mirenku. S 12.5" jsem schopny opakovanych zasahu v rychlejsim tempu po delsi dobu a to je snad rozhodujici. Kdyby ne, tak koupim 338 LM s 26" hlavni, kde je supr energie, rychlost, ale mam sanci jen na 1 vystrel



Motostrelec
Příspěvky: 113

Příspěvek#3102 » pát 6. led 2023, 11:41

Ano vždy to bude kompromis a záleží hlavně na co to máš a co od toho čekáš. Proto jsem napsal, že právě ten kompromis leží u mě někde mezi 12,5" a 16,5". Sám mám k úplné spokojenosti 16" a vim proč.



izerS18
Příspěvky: 1257

Příspěvek#3103 » pát 6. led 2023, 12:11

A o tom je - být spokojen sám s tím, co máš :!: Já k tomu došel po 3 letech střílení :)

Uživatelský avatar
nimha
Příspěvky: 78

Příspěvek#3104 » pát 6. led 2023, 12:20

Děkuji za Vaše rady, pánové.

Co se zamýšleného užití zbraně týče, tak co si budeme namlouvat, AR-15 je v současné době míru krásně nepraktická :-) – na skryté nošené to není, na bránění 3+1 v paneláku taky moc ne a na lov jsou taky vhodnější zbraně (nehledě na to, že lovec nejsem; nemám „céčko“ ani LV, ani bych nechtěl nějaký zvíře stahovat / vyvrhovat; to fakt leda v nouzi). Takže to beru jako na naučit se s tím zacházet „kdyby něco“, což chápu spíš jako taktickou střelbu na kratší vzdálenost (do 100m).

Samozřejmě, umět trefit nutrii na půl kiláku by taky nebylo k zahození :-) ale jednak mám volšový ruce i oči (dioptrie + astigmatismus) a pak, a taky by asi bylo už nezbytné pořídit kvalitní optiku, což zase asi na nějakou základní AR-15 v ceně okolo 30kkč nemá moc smysl, ne?

Uživatelský avatar
nimha
Příspěvky: 78

Příspěvek#3105 » pát 6. led 2023, 12:24

Když už jsme u těch Rugerů, tohle https://www.armed.cz/puska-ruger-ar-556-moe-223-rem je takový klasický design původní AR-15, že? (jen ten ikonické klasické madlo na nošení (ponosová rukojeť) s integrovaným hledím nemá). Není pak na škodu, že muška není až na konci hlavně? Laicky bych řekl, že čím delší vzdálenost hledí – muška, tím lépe, ne?

Ptám se jako laik, když tam vidím v nabídce hned vedle ještě tuhle https://www.armed.cz/samonabijeci-puska ... 5/-223-rem ta nemá už žádná mířidla, čili je na instalaci lepších otevřených nebo jen optiky. Tam by se ale muška dávala blíže ke konci hlavně, čili modernější přístup, ne?

Musím se přiznat, že ten klasický design a lá M16, co měli amíci ve Vietnamu, se mi docela líbí.

puska-sam-taurus-model-t4-classic-raze-223-rem-5-56mm-hl-14-5-cerna.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: MichalFelgr a 46 hostů