Výběr prvni pušky typu AR-15

Samonabíjecí pušky
Uživatelský avatar
TwomblyCZ
Příspěvky: 11

Příspěvek#31 » stř 19. led 2022, 16:25

Jako ano, každý palec je u té úsťové rychlosti a tím pádem propadu střely na delší vzdálenost a terminální balistice znát a ten graf to hezky ukazuje....

Jenže se nyní vraťme do reality praktického užití na našich střelnicích :lol:

Nikdo si určitě nepořizuje 11,5" ARko s kolimátorem, aby s tím střílel precizně na vdálenost 300 metrů a více (i když těch 300 ten kraťas zvládne, když má slušného střelce)
Zároveň nikdo nepořizuje 20" primárně na taktiku, teamwork a střelbu na krátkou vzdálenost jenom proto, aby měl dobrý pocit z toho, že má velkou úsťovou energii a "když na to přijde", tak dostřelí půl kilometru (to jestli na tu vzdálenost něco trefí, to už je jiná... :) )

Nemluvě o tom, že jak praví staré rčení, zbraň je vždycky tak přesná, jak přesný je její střelec... Takže za mě jak jsem psal, šel bych do kratší zbraně s lepší manipulací a úsporou váhy.



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#32 » stř 19. led 2022, 16:51

Znizenie rychlosti ma za nasledok aj zmensenie ucinnosti na ciel. Kto sledoval zabery zo strelby v Kenoshi v USA mohol vidiet ucinok vysokorychlostnej strely v tkanive pri zasahu ruky utocnika.



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#33 » stř 19. led 2022, 17:26

A už jsme od střílení do papíru a výběru zbraně na tuto činnost u efektivity střelby do lidských končetin :D

Uživatelský avatar
TwomblyCZ
Příspěvky: 11

Příspěvek#34 » stř 19. led 2022, 17:29

Ano, menší úsťová rychlost = menší energie v cíli.

ALE

1.) Obecně střelivo .223 Remington neoplývá nějakým extra úžasným zastavovacím účinkem v cíli, pokud neputuje z původně zamyšlené 20" hlavně, proto třeba americké ozbrojené složky zavedly nové typy střeliva, které se to snaží kompenzovat
2.) V civilních podmínkách se to dá kompenzovat těžší gramáží střeliva
3.) Je podstatný rozdíl v úsťové rychlosti (a tím pádem zastavovacím účinku), jestli se snažím zasáhnout cíl na 300 metrů nebo 50 metrů
4.) Podstatnější než jakou úsťovou rychlost zbraň dokáže vyvinout je to, zda s ní střelec dokáže rychle a efektivně zasáhnout cíl a to opakovaným počtem ran
4.) To, že v civilních podmínkách někdo z nás někdy bude muset reálně použít dlouhou zbraň v "bojových" podmínkách proti živému člověku je těžká utopie, takže se bavíme reálně pouze o střelbě do papíru nebo kovu a tomu je to poněkud jedno...



MRBLUE
Příspěvky: 927

Příspěvek#35 » stř 19. led 2022, 17:50

S.Loupeznik
Nejde o strelbu do koncatin. Ale strelivo 223 ma urcite parametre, tak preco sa ich zbavovat skracovanim hlavne? Tiez realne tu nikto nebude vymetat budovy ale buchat na strelnici. “Kratas” je uskakanejsi, hlucnejsi, ma kratsi dosah… je skonstruovany na specialne cinnosti. Ked si idem kupovat pusku, tak preto ze chcem aby to malo parametre pusky. Na cinkanie na 50m staci Skorpion, Stribog, CZW ci nejaka ina 9mm karabina.



Sarkafarka.Loupeznik
Příspěvky: 546

Příspěvek#36 » stř 19. led 2022, 18:01

Pak to musíš vysvětlit zájemci o ARko, že si má koupit Striboga, když bude převážně střílet na 50m. Ale on si chce koupit právě to ARko, no, jako naschvál. :D Tak mu poraď značku a nestrašme ho tím, že je de facto nepřipraven někoho sejmout, protože s krátkým laufem to má účinnost hrachometu dle některých.;-)



izerS18
Příspěvky: 1254

Příspěvek#37 » stř 19. led 2022, 18:02

Panove, diskuzi o ranivosti 223 bych smeroval jinam. V drtive vetsine tento parametr nebude nikdy uveden v praxi a je tedy bezpredmente tu jaksi zasirat diskuzi o vyberu pusky necim, co s tim vubec nesouvisi.
I z 12.5" hlavne leti 55gr rychlosti 800m. Na papir ci gong je to dost. Kvuli temto sice pravdivym bodum, ale pro me jako strelce do 300m naprosto k nicemu bo papir ci gong jsem koupil jako prvni AR 15 s hlavni 18", abych byl cool, mel rychlost pres 950ms. A k cemu to je? K nicemu.
Soustredil bych se na to, jak poradit s vyberem PRVNI pusky, aby slouzila a balisticke rozbory vcetne ranivosti bych sem vubec netahal;-)



vidocqcz
Příspěvky: 203

Příspěvek#38 » stř 19. led 2022, 18:03

Výběr první pušky je prostě těžký.
Já nakonec skončil u 16,5 (DD). Protože mám rád pušky. A puška je prostě dlouhá, haha. Jen nadhodím rozhovor, který jsem vedl s jedním kolegou na střelnici. Měl moc krásnou krátkou VARku, opravdu moc se mi líbilo její zpracování, jak se s ní manipuluje a tak. Paráda. Dostali jsme se i na téma přesnosti střelby. Tak mu tak říkám, že na 250m trefuju docela v pohodě. On, že také, že ani u té krátké není poznat, že by to bylo nějak nepřesné i na těch 250 nebo 300m.
Že v pohodě trefuje postavu.
Já říkám "No jo, ale já trefuju takovou půlhlavu, co mají ve Skalici. No, kruh možná 12cm." (Optika Primary Arms 1-6x).
Tím bych shrnul zatím své praktické zkušenosti s rozdílnými délkami hlavně :-)

Uživatelský avatar
audis
Příspěvky: 2967

Příspěvek#39 » stř 19. led 2022, 18:52

Já si koupil levnou ar15 dpms oracle (20 kKč), délku hlavně jsem k dnešku zapomněl (14 nebo 16"). Tím chci říct, že na to moje střílení (50 m) nebo víc časem občas) mi to stačí a dva palce sem nebo tam je u mě na desátém místě. Omezení vidím v rukou a střelivu a malém tréningu. Chlapa na 50 metrů bezpečně trefim, mise splněna. Myslím si, že s puškou za 60 kKč nenastrilim o moc lépe.
To říkám pro to, protože na pistolovych závodech akční střelba na čas jsem byl lepší než půlka závodníků s středními a hlavně velkými pistolemi, pistolí velikosti g43. Takže ověřeno, že použitá zbraň k úspěchu přispívá jen málo. Nejvíc dělají ruce.

Pokud někdo má chtene vyhrazené peníze na pušku, ať koupí , udělá dobře a bude spokojen. Trochu jsem se nechal unést pardon.



izerS18
Příspěvky: 1254

Příspěvek#40 » stř 19. led 2022, 19:22

Kdyz to bude jen jedna AR, tak pochopim, ze i ta prvni je hned rekneme high end. Pokud jde jen o to mit AR a ucit se, tak volit levnejsi provedeni a zjistit, co cloveku sedi.
Hele, nemas v okoli strelnici, kde maji vice pusek? Pripadne klidne obetovat den a dojet tam, kde pusky maji a osahas si hezky vedle sebe. Je to levnejsi nez vyber pusky online a hned budes vedet, co ti sedi;-)



risa2000
Příspěvky: 845

Příspěvek#41 » stř 19. led 2022, 19:40

Co máte všichni s tou manipulovatelností? To by mělo smysl, kdybych se chystal na CQB, ale na střílení na střelnici na 50 m je to úplně jedno. Taky kraťas, co váží 3,5 kg se mi na manipulaci zdá výrazně horší, než 16" lehká puška, co váží 2,8 kg. Dále, mně zrovna se třeba krátká hlaveň drží blbě, protože mám dlouhé ruce a chytal bych to instinktivně za úsťovku. Ty kraťasy (carbine gas system) jsou taky divočejší, než 16", nebo 14,5, s mid-length gas system.

Jinými slovy, sto lidí sto chutí, a tak tím chci říci, ať si TheMlok koupí, to na co má, a co se mu nejvíc líbí, a pak, i když to vytáhne jednou za měsíc, tak z toho aspoň bude mít radost.

Uživatelský avatar
morho
Příspěvky: 696

Příspěvek#42 » stř 19. led 2022, 22:43

Kdysi jsem se zbavil AKček a koupil AR 16". Hlavní kritérium bylo, že se mi líbila a měla parametry, který jsem nastudoval, že jsou dobrý :) Pořád se mi líbí, a proto ji mám. V trezoru. A jednou za rok s tím jdu zastřílet.
Kraťas je... zábavnější. Venku se s ním snadněji "mává". Na stavu zase nemá člověk pocit stísněnosti. (A běžně neváží 3.5 kg, stejně zase jako 16" naopak nemá 2.8 kg). Jako hobíka mě nezajímá, že střela kvůli malý rychlosti možná nefragmentuje nebo tak něco.

Věc, která myslím ještě nebyla zmíněná. 16" s tlumičem je fakt bidlo. Kraťas pořád ujde.

Prakticky: možná se pletu, ale nemám pocit, že by byl v daný cenový kategorii zase takový výběr že by člověk nevěděl co dřív. "Na objednávku" může taky znamenat 12 měsíc, a bez záruky. To je třeba pro mě stejný jako "dlouhodobě nedostupný".

Uživatelský avatar
TheMlok
Příspěvky: 107

Příspěvek#43 » čtv 20. led 2022, 08:42

izerS18: Hehe jj ale na dve ted prachy nebudou, mozna casem :)

Jj co 223 umi vim celkem aktivne se zajimam o balistiku (rad ctu :D). Ted mi jde fakt o zablbnuti na kurzech, strelnicich taktiku a mirenku. Na zametani zombu kolem mam 12 76 broknu a kdyby nahodou sel svet do zadniho otvoru, a kdyby 223 naaahodou dostatecne nestopovalo, mam tu par kalachu :D.

MRBLUE: Ale coz Striboga si klidne koupim :) libi se mi celkem, ale ted mam prachy na AR :).

vidocqcz, audis: Je to tezky, stejne jako bylo u pistole, jde o tu prvni, ono dalsi i pribydou, ale prvni je takova jina, je to jako se zenskejma. Me je jasny ze presnost je hlavne o strelci a u nas s nasi delkou strelnic to neni az zas takovy faktor, ale spis jde o to jak se komu s jakou manipuluje.

izerS18: jasne ze dylku vyberu osahanim, to je to nejlepsi nakonec jen jsem spis na zacatku resil vyrobce abych vedel co hledat kde co maj a nakonec jsem pod zajimavymi argumenty a nazory zacal aktivnejc zvazovat delku :).

risa2000: jj ono to tak bude :) spis me zmatlo to, jak je vyber celkem velky (kdyz koukam po 14.5" tak zas takovej neni koukam), a ze nektery vyrobci jsou hodnoceny tak ze hruza jiny docela jo s nejakym ale.

morho: Zbavit AKcek?? to je desivy se mi vo tom v noci bude zdat :D. Otazka je pro koho je co kratas, jako nemyslim ze mam nejak dlouhy ruce, vyskou jsem tak prumer (176) ale co jsem drzel v ruce 10.5" tak mi prisla az moc kratka asi bych capnul ustovku a ustrelil si prsty :D. Priznam se ze 16 a vic jsem v ruce nemel, coz samozrejme nez budu kupovat mit chci :)



Tomak
Příspěvky: 463

Příspěvek#44 » čtv 20. led 2022, 09:32

Zkus si rúzné délky hlavně vzít do ruk kvůli úchopu. Ono múžeš mít velikou radost z krásnýho kraťase 10,5", ale pokud to nebudeš moct chytit tak, jak chceš a aby to pořádně sedělo v rukou i v rameni, bude to špatně. Mám taky 2 AR, první bylo 14,5" a to mě přesvědčilo o tom, že kratší už nejspíš pořádně nechytnu. Střílím z krátký pažby - druhá nebo třetí poloha - a přední ruku chci mít nataženou a pořádně pušku zapřít proti rameni. A to by prostě u kratšího předpažbí nešlo. Osobně bych pod 12,5" po důkladném osahání nešel. Druhá AR má 18". Váhový rozdíl minimální. Manipulace? Na běžný věci žádnej problém. CQB by asi nebylo ideální, ale na to mám 14,5". Pokud s tím budeš trénovat, naučíš se. Přeji šťastnou ruku při výběru.

Uživatelský avatar
TheMlok
Příspěvky: 107

Příspěvek#45 » čtv 20. led 2022, 10:29

Tomak: Jj diky moc. Urcite si chci osahat 14.5" a 12.5" a porovnat, ale obecne se mi lip drzi kdyz mam ruku vic natazenou, myslim ze ta 14.5" ma pro me nejvetsi sanci. Ted se mi podarilo nezavazne rezervovat na brezen/duben Peruna 14.5", tak mam cas si osahat ruzne delky, 12.5" by pry mely byt, tak uvidim jak se mi budou libit, mezitim bych chtel kouknout minimalne na Rugera a dalsi co tu zaznely

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů