Sa vz. 58 - jakou samonabíjecí verzi?

Samonabíjecí pušky
Uživatelský avatar
JiGSSaW
Příspěvky: 179

Příspěvek#1 » ned 17. led 2010, 21:24

Zdravim vazne uvazuju o ZP skupiny B(21 na E mi jeste nebylo) a nasledne koupi civilní verze vz58. Viděl jsem hodně obchodů kde je prodávají upravené.A proto bych se chtel zeptat kde bych měl koupit jestli rovnou od CZUB nebo odjinud.
Navíc jsem četl nějaké zmínky o hermex efektu ? Kdy se to deje co to vlastne je jak tomu predejit?

+ hodlam se hlasit na UNOB nemáte někdo zkušenosti jak je to tam při vojenském studiu se zbrojním průkazem?

Uživatelský avatar
jomekabi
Příspěvky: 937

Příspěvek#2 » stř 27. led 2010, 22:41

Nezalezi na tom, kde ji koupis, ale kdo ji vyrobil, ci slozil z dilu. CZ858 pochazi z CZUB, Hermex od Hermexu a FSN od Novohradskeho. Osobne preferuji CZUB, dost lidi je take spokojeno s Novohradskym.

Hermex efekt dostal sve jmeno od Hermexu, u ktereho se nejcasteji vyskytuje. V zasade se jedna o to, ze po vystrelu se zaver otevre, vybiti a nabiti komory probehne spravne, ale nenatahne se udernik, takze k novemu vystrelu nedojde. Proc se tak deje a jak to odstranit nikdo spolehlive nevi. Hodne o tom bylo napsano (dej si do Googlu "hermex efekt"), ale tot vse.



BUBBA
Příspěvky: 31

Příspěvek#3 » pát 29. led 2010, 01:54

Hermex nebrat!

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#4 » pát 29. led 2010, 12:19

to je zase výkřik do tmy :roll: pokud budu vybírat novou kosu tak to bude nejspíš 858čka, ale koupil jsem lehce šouplého Hermexe za 3000,- a nemám problém. Ty flinty mají stejný základ a úpravy spouštáku jsou na stejném principu se stejnými problémy.



BUBBA
Příspěvky: 31

Příspěvek#5 » pát 29. led 2010, 13:19

Ty flinty samozřejmě stejný základ mají,úpravy spoušť mechanismu jsou na stejném principu,ale jinak provedené.Praktická zkušenost-četnost závad u Hermexu je třikrát vyšší.Takže z mého pohledu pro Hermex mluví jen o něco nižší cena/je pravda,že v kategorii okolo 3000.-už výběr moc není/.



Vlada
Příspěvky: 32

Příspěvek#6 » stř 15. pro 2010, 02:34

jomekabi píše:Hermex efekt dostal sve jmeno od Hermexu, u ktereho se nejcasteji vyskytuje.

To se pletes, nedostal sve jmeno protoze se u Hermexu objevuje nejcasteji, ale protoze Hermex byl prvni. V dobe kdy se tenhle vyraz poprve objevil, zadna jina semi-auto kosa u nas nebyla. Az po nejake dobe prisla 858 od CZ, ale po pocatecnim nadseni se rychle ukazalo, ze tim trpi take, jde totiz o zavadu zpusobenou samotnou konverzi na semi-auto/odstranenim druheho spoustoveho ozubu, byt tam je i nekolik dalsich faktoru (i nektere originalni 58 tim trpi, ale pomerne vzacne).
Nejde o nenatazeni uderniku, ale o jeho spadnuti ze spoustoveho ozubu (coz nekdy vyusti v kratkou davku/slam-fire).

Btw hlavnim plusem Hermexu je, ze vypada stejne jako originalni vz. 58, vcetne puvodniho znaceni, takze pro sberatele je mnohem zajimavejsi, nez hnusne hnede FSNky i nove lakovane 858..

Uživatelský avatar
Proden
Příspěvky: 29

Příspěvek#7 » stř 15. pro 2010, 03:22

Pokud jde o spolehlivou funkčnost, doporučuju CZ 858 Tactical.

Uživatelský avatar
MRAK
Příspěvky: 38

Příspěvek#8 » čtv 16. pro 2010, 15:45

Vlada píše:Btw hlavnim plusem Hermexu je, ze vypada stejne jako originalni vz. 58, vcetne puvodniho znaceni, takze pro sberatele je mnohem zajimavejsi, nez hnusne hnede FSNky i nove lakovane 858..


Nechci se přít kolego - mám ale jiný názor.
Pokud to chce jako sběratelský kousek, možná máš pravdu. Pokud chce střílet tak na povrchovku to nejede, že.
Já jsem například velmi spokojen s Novohradským, kvůli tomu, že jsou na něm použity nové díly. Barva mi nevadí, ale nejsem sběratel, já to nemám do skříně, nebo na výstavku, já z toho střílím.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » čtv 16. pro 2010, 18:24

Jaký je vzhledový rozdíl mezi Hermexem a Tacticalem? Vedle sebe jsem je nikdy neměl...
Uvažoval jsem do budoucna o kose v ČSLA "standardu", ale rozhodoval jsem se spíš mezi tacticalem v původní (?) lakované úpravě nebo Novohradským, se kterým mám zatím (po třech nebo čtyřech letech) výborné zkušenosti.

Uživatelský avatar
Proden
Příspěvky: 29

Příspěvek#10 » čtv 16. pro 2010, 18:38

hermex je repasovanej z vyřazenejch zbraní (armáda, milice?)
taktikal je skládanej z uloženkovejch armádních zásob (žádný přelakování, jako nový to je, protože je to nový)
rozdíl je jen v povrchovce (hermex omlácenej, taktik funglofka) + uvnitř u spoušťáku "svar" a svar

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#11 » čtv 16. pro 2010, 18:45

Myslím že mezi jednotlivými výrobci není velký rozdíl ve fungování zbraně. Spoušták je očesaný víceméně stejným způsobem :? a pokud někdo používá jeté součástky.... ještě jsem neviděl tak ošoupaná střeva u 58my aby přestala fungovat. A i kdyby nějakou náhodou tak se dá komplet vnitřek pořídit za pár korun. Takže je to víceméně o povrchovce a to je podle vkusu každého soudruha. Osobně preferuju origo lak.

Uživatelský avatar
Bonanza
Příspěvky: 224

Příspěvek#12 » čtv 16. pro 2010, 19:50

Sided: Svatá pravda velebnosti.



Vlada
Příspěvky: 32

Příspěvek#13 » pát 17. pro 2010, 00:34

MRAK: Cemu konkretne na "takze pro sberatele je mnohem zajimavejsi" jsi nerozumel? Proc myslis ze jsem tam tu poznamku daval?
Oproti vzite predstave Hermexy nejsou nijak dramaticky mene spolehlive, nez Tacticaly (jisty rozdil tam - vzhledem ke kvalite konverze - byt urcite muze), jelikoz vsak byly prvni, nejvic se o tom u nich mluvilo. Dnes jsou Tacticaly dokonce specificky upravene, aby nehermexovaly (proc asi?), jestli prosly podobnou upravou i Hermexy netusim, muj je jeden z prvnich kusu, kupoval jsem ho jeste na poradnik.
Jak uz jsem zminil - hlavni rozdil je predevsim v kvalite provedene upravy. Z remeslnickeho hlediska byly prvni Hermexy opravdu hodne hnusne (dnes uz je to pry lepsi), coz muzu potvrdit, ta kostka je u meho kusu navarena strasne, ve spodni casti ramu to dokonce propalili skrz..
Presto jsem nikdy zadny Hermex efekt nemel, to jen tak btw.

Dale bych vam nerad kazil iluze o "novych" dilech, ale Hermex taktez od pocatku tvrdil, ze telo zbrane s hlavni jsou nove a pouze zbytek je pouzity (nekteri si mozna vzpomenou na zamitnuti varianty A zkusebnou, z cehoz plynul duvod, proc ramy "musely" byt nove). A jestlipak vite proc se u Tacticalu odstranuje veskere puvodni znaceni? (zejmena proc se frezuji ty plosky po stranach hledi..) To aby lidi nevideli ty vyrazene znacky generalnich oprav ;)
Pokud si dobre vzpominam, mezi prvnimi Tacticaly par kousku bez odfrezovnaych znacek oprav bylo, ale jelikoz se lidi - co cert nechtel - zacali pidit po jejich vyznamu, tak se to zacalo taktne odstranovat. Z podobneho duvodu maji i novy lak, ono se toho po opiskovani a prelakovani schova celkem hodne.
FSN znam jen zbezne, ale jelikoz zdroj jejich dilu je stejny jako u ostatnich, iluze bych si radeji nedelal.

MarK: Tacticaly maji jiny, novy lak (proto narozdil od Hermexu nejsou omlacene) a jak uz jsem zminil - odfrezovane puvodni znaceni.

Uživatelský avatar
MarK
moderátor
Příspěvky: 3264
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#14 » pát 17. pro 2010, 00:49

diky, ale v cem je jiny? krome toho, ze je nove udelany.
BTW, puvodne se 58 vyrabely hlavne v u.brode, ne? Takze bych ocekaval i velmi podobnou metodiku lakovani.

Uživatelský avatar
Proden
Příspěvky: 29

Příspěvek#15 » pát 17. pro 2010, 03:11

MarK >
Jiný není v ničem, pokud nepočítáme řemeslný provedení úprav.

Vlada >
Byl jsem dva roky na vojně a nějakej ten "sapr" mi prošel rukama. Měl jsem v ruce několik kusů hermexů z první série - oběhaný vykloktaný verky. Zrovna jako jsme měli na vojně.
Vlastním taktikala, podstatně menší vůle. Na chvilinku jsem měl v ruce novohradskýho, to samý jako taktikal. Stejně jako na vojně při kontrole eNZet (jestli víš co to je).

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů