Beretta 1301 Tactical nebo FN SLP ?



jesper1
Příspěvky: 15

Příspěvek#1 » pon 30. srp 2021, 06:32

Ahoj všem. Po zralé úvaze jsem se konečně rozhoupal ke koupi samonabíjecí brokovnice. Použití: taktické kurzy, občas střelnice po popry a pet láhve, případná HD ale doufám že to nikdy nebude třeba. V konečném výběru mi v ještě dostupné cenové relaci zůstali dva kousky: Beretta 1301 Tactical nebo FN SLP se standard pažbou, pistolovku nechci. O Berettě jsem toho docela dost načetl zde na fóru, případně u "konkurence" a na první dobrou vypadá jako jistá volba. O FN moc informací mezi českými střelci není. Proto bych se rád zeptal všech co tyto zbraně znají proč zrovna tu nebo onu? Na YT kanálech uživatelé vesměs chválí obě. Co mne trochu odrazuje od Berretky je nižší kapacita zásobníku v krabicové konfiguraci a absence tlumící botky na pažbě, což znamená ještě dodatečný tuning který výslednou cenu oproti FN ještě posouvá. Moc díky za každý názor i za takové: kašli na samobíječku kup si pumpu Benelli SuperNovu... ta je totiž ve výběru taktéž i když primárně chci poloautomat a pumpu, konkrétně Benellku, jen v případě že mi Berettku nebo FN opravdu racionálně rozmluvíte... :)

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#2 » pon 30. srp 2021, 07:20

Vybíráš mezi Mercedesem a BMW, to je vždycky těžké a rozhodují detaily. Tabulkovou kapacitou se neřiď , někdo kapacitu udává pro náboj 12/70, někdo pro 12/76, při stejné délce hlavně 18,5 " (a hlavně trubky pod ní) bude kapacita stejná, záleží na délce náboje daného výrobce. Ač mám k FN láskyplný vztah, víc plusů pro tvé účely má Beretta. Je prostě modernější a výměna botky je celkem prkotina. Oproti FN má:
1. moderní ovládací prvky jako velkou natahovací páku, ergonomické tlačítko závěru a pojistky atd. už "z krabice", FN je třeba ještě "tunit"
2. díky nižší hmotnosti je obratnější
3. rychleji cykluje (i když to začátečník nemusí poznat)
4. lépe se "popasuje" s různou navážkou nábojů, je tak konstruovaná, SLP "potřebuje" vyměnit píst pro "lehkou" nebo "těžkou" navážku
5. o něco nižší výšku miřidel
6. spolehlivější a rychlejší rotační závorník

X. FN SLP už se od 2020 přestala vyrábět (i když případně potřebné díly asi půjdou sehnat)



jesper1
Příspěvky: 15

Příspěvek#3 » pon 30. srp 2021, 08:10

Tos mi do toho teda hodil vidle... byl jsem už prakticky rozhodnutý pro FN a čekal jsem názor typu běž do který chceš, zbraně to jsou srovnatelné a neuděláš chybu ani z jednou. Každopádně moc díky za podrobný popis výhod Beretty proti FN... přesně něco takového jsem potřeboval slyšet/číst. Projdu si znovu cenovky obou zbraní plus doplňků na tuning ať vím výslednou cenovku ale asi teda spíš nakonec Berettka... nemám problém chvíli si počkat a radši došetřit pokud je lepší volba zároveň tou dražší volbou. Ještě se poptám... co taková Benelli M4... je tam až takový rozdíl v kvalitě aby to stálo skoro o 30 tyček navíc?

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#4 » pon 30. srp 2021, 08:48

I když jsou Benelky v povrchových detailech o chloupek lépe zpracované, těch 30 tyček za M4 je rozdíl v dimenzování, "exkluzivitě" a "jménu" vojenské zbraně. Kvalitativně není 1301 o "30 tisíc" hůře zpracovaná, mimochodem koncern Beretta vlastní značku a továrnu Benelli. :-)

M4 je vynikající brokna, ale všechno je dimenzováním podřízeno maximální odolnosti a spolehlivosti , musí vydržet pád ze 4. patra na letadlové lodi, spolehlivě nečištěná střílet 00 buckshoty od Arktidy po poušť, vydržet zacházení od rednecka v uniformě. Co se týká funkce, spolehlivosti a komfortu při střelbě, neumí nic víc než B 1301, Benelli M2, FN SLP, Rem VersaMax, Win X3-X4 nebo Moss 930. Navíc ze všech "kope" M4 jednoznačně nejvíc, skoro na úrovni pumpy.

Pro normálního civila je těch 30 tisíc navíc lepší utratit za pár kurzů a hromadu střeliva.



jesper1
Příspěvky: 15

Příspěvek#5 » pon 30. srp 2021, 09:35

Díky myslel jsem si to... kamarád mi ještě doporučoval Mossberg 930 SPX... i jsem z toho něco vystřelil... ale jak jsem psal výše pistolovku nechci protože nemám pocit že by mi přinesla něco navíc krom toho že část zpětného rázu schytá zápěstí... a nejsem tolik přesvědčený o kvalitě posledních let u značky Mossberg... u poloautomatu se jí vyloženě bojím... i když kamarádova na těch pár výstřelů nezávadila...

Nejspíš to tedy bude Beretta 1301 Tactical... našel by se tu někdo kdo jí má a doporučí must have doplňky které zbraň posouvají na nejlepší možný level použitelnosti co se taktické střelby týká? Extender zásobníku o dva náboje a botka na pažbu je nejspíš must have... ale co baterka... popruh... držák na náboje na tělo nebo případně pažbu zbraně... ? Nechtěl bych si koupit všechno a půlku odložit na hromadu zbytečností tak jako jsem si to prošel u pistole a AR15...

Moc díky...



getsome
Příspěvky: 612

Příspěvek#6 » pon 30. srp 2021, 11:17

Můžeš se inspirovat u Langdon Tactical. Část z jejich tunění by mělo jít sehnat i v ČR ;)



jesper1
Příspěvky: 15

Příspěvek#7 » pon 30. srp 2021, 12:04

Na to už jsem koukal nicméně ty komponenty od aridust industries které bych myslím uživil jsou out of stock... a například držák na náboje na tělo zbraně za bratru 4 tyčky plus poštovné z US... to pak cenu té zbraně šroubuje do nebezpečné hladiny... měl jsem spíš namysli nějaký konkrétní produkt z EU trhu za lidovější cenu... googlim jak vzteklej ale nic kloudného jsem zatím nenašel... proto ten dotaz na majitele kteří už zbraň upgradovali... jako nejde mi o šetření za každou cenu, ale nerad bych aby se příplatková výbava vyšplhala na cenu zbraně...

Uživatelský avatar
Quirinus
Příspěvky: 346

Příspěvek#8 » pon 30. srp 2021, 13:48

Pokud chceš kupovat Berettu 1301T 1. generaci, tak doporučuju hlavně koupit tlačítko vypouštění závěru právě od Aridus Industries, aby sis omylem neudělal docela blbou závadu. Případně se dá koupit i takový plastový bazmek přímo od Beretty na jejich eshopu, který funguje stejně. Stálo to asi 20 euro i s dopravou z Itálie a měl jsem to doma za 4 dny. Hliníková verze od AI je ale o hodně hezčí a lepší. Gen 2 už to prý má vychytané. Já si ještě od AI pořídil montáž na kolimátor. Držák nábojů jsem si nalepil Tesa páskou a fungovalo to ok, ale po čase mě srala ta hmotnost navíc, takže jsem to dal pryč. Jsem rád, že jsem si nekoupil ten drahý držák od AI.



jesper1
Příspěvky: 15

Příspěvek#9 » pon 30. srp 2021, 13:59

to Quirinus: Dík za help... přesně tohle jsem potřeboval vědět... každopádně si nejsem jistej jaká to je generace... musím se zeptat těch co jí mají na skladě... přímo beretta.cz a nebo alfatactical... každopádně super tip... co botka na pažbu na tlumení zpětného rázu... máš nebo nebylo třeba? Mám 171cm a 82kg tak nechci aby mě to při střelbě odfouklo nebo naklepalo prsní sval.. ale tak to zjistím asi sám při střelbě... kamarádův Mossberg 930 SPX jsem taky nějak ustál i když ten má pažbu odpruženou z krabice...

Uživatelský avatar
Quirinus
Příspěvky: 346

Příspěvek#10 » pon 30. srp 2021, 14:08

Botku jsem nechal původní, většinou střílím 24-32g a na ty je to úplně v pohodě. Kope mnohem míň než Supernova, co jsem měl dřív.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#11 » pon 30. srp 2021, 14:11

..o prodloužení zásobníku +2 zavolej do Bestpatronu nebo Alfatactical, nebo to rovnou zadej prodejci u kterého to budeš kupovat.

Kvalitní side saddle jako třeba od Mesa Tactical se kolem 4 litrů prostě pohybuje, zvlášť u broken s jedním čepem přes spoušťák.
Inspirovat se můžeš i tady :
https://www.gggaz.com/beretta-1301-accessories.html

Ve většině zemí Evropy jsou taktické samonabíjecí ( i krátké pumpy) brokny s plnou kapacitou zakázané. Takže tady příslušenství moc neseženeš, protože to není komu prodávat.

Nejdřív si k brokně kup brokový opasek, na aliexpres lepicí boční držák na náboje a vydej se na nějaký kvalitní kurz abys zjistil, co potřebuješ a co funguje.



antonspelec
Příspěvky: 1182

Příspěvek#12 » pon 30. srp 2021, 14:26

Pres zmetek v podobe Benelli SuperNova jsem se rizenim osudu dopracoval taky k 1301 Tactical a i po vice jak roce, co ji mam, stale tvrdim, ze to je nejzabavnejsi zbran, kterou mam, ci jsem kdy mel.

Prvni vec, co jsem na ni upravil, byla vymena botky. Protoze ta fabricka je totalne k nicemu-lehci navazky se s ni daji strilet, ale do zabavy ci prijemneho strileni to ma daleko. Ostrejsi strelivo je vylozene pro masochisty.
Existuje vic alternativ, ja jsem tam dal Limbsaver
Ma to tloustku cca 1 palec, takze asi jako delsi z prodluzek pazby pribalenych v krabici se zbrani. Pasuje uplne presne na pazbu zbrane, pouzijou se fabricke srouby. Limbsaver naprosto a totalne meni chovani zbrane stran kopani po vystrelu. Zpetny raz je subjektivne skutecne tak o 50% nizsi, je to takove spise decentni zatlaceni, ne kopnuti.

Pak jsem pridal bocni drzak na naboje. Nechtel jsem zadne lepeni ci podobne veci. A tak jsem poridil hlinikovy a integrovanym railem od Mesa Tactical:

https://www.mesatactical.com/products/s ... -3-in.html

Staci odsroubovat fabricky plastovy rail a tohle pasuje misto nej.
Takze to mas kapacitu 7+1 ve zbrani a k tomu dalsich 6 v drzaku.

Nejspis na ni casem nahodim kolimator-zkousel jsem Holosun HS510C nez sel na pusku a strileni s nim je z te brokovnice moc fajn-zejmena to zrychli zamereni cile.

Pak jeste pridam nejaky popruh a myslim, to bude komplet.

Strilim z toho od nejlechcich sportovnich navazek (24g) az po super magnum buckshoty (53g) a zere to uplne vsechno.



jesper1
Příspěvky: 15

Příspěvek#13 » pon 30. srp 2021, 14:39

Opasek jsem myslel obyč DASTA 658... je sympatickej jak cenou tak užitnou hodnotou co jsem se tak díval na opasky... ten boční držák zkusím asi lepící od Číňana a když nebude vyhovovat zkusím mrknout na mesatactical... s botkou mrknu na ten Limbsaver... moc všem děkuju za rady... jdu to sčítnout a pak obvolám prodejce co to mají na pušku na skladě ohledně zásobníku +2...

Teda to to vzalo fofr na to že ráno jsem byl skoro sichr že si jedu pro FN SLP...

Uživatelský avatar
Quirinus
Příspěvky: 346

Příspěvek#14 » pon 30. srp 2021, 14:42

Já si chtěl původně taky koupit ten držák nábojů od Mesa Tactical, ale místo railu jsem si tam dal montáž pro kolimátor od AI a ta je naprosto skvělá. Kolimátor na ní leží nízko a má dokonce backup ghost ring, se kterým se dá mířit přes původní mušku. Kolimátory na railu byly hrozně moc vysoko, to mi vadilo.



jesper1
Příspěvky: 15

Příspěvek#15 » pon 30. srp 2021, 17:58

A kolimátor na brokovnici je taková výhoda? Říkal jsem si že si vystačím s osazením mířidel z krabice...

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů