Lupara



Rogusu
Příspěvky: 3

Příspěvek#1 » úte 2. srp 2011, 11:17

Zdravím a pozdravuji,

omlouvám se, jestli se to tu řešilo, ale pomocí "hledat" jsem nic nenašel :)
Měl bych dva (vlastně tři) pomenší dotazy.
Uvažuju nad koupí brokové dvojky a její transformací na luparu. Puškaře mám nějaký dohledaný, ale liší se mi výklad zákona. Zkusil jsem si několikrát zajít na PČR a liší se mi info v zařazení zbraně. Ať koukám jak koukám (ale se svým zrakem toho moc nevidím :) ), tak se mi nedaří najít důvod proč by to mělo být Běčko? A pakliže by to zůstalo jako C, tak můžu prohlásit, že jsem to již takto koupil, abych nebyl nucen procházet zkušebnou?
Taky by mne zajímalo, zda mne trápí délka komory u dvojky? Jediná, co jsem měl v ruce, neměla žádný viditelný přechod mezi komorou a hlavní - brání mi pak něco dát do zbraně 12gx65 náboj o délce třeba 70?

Díky moc za pomoc :)



jhora
Příspěvky: 1388

Příspěvek#2 » úte 2. srp 2011, 12:27

No zákon praví mimo jiné toto:

...
c) jednoranové nebo víceranové zbraně pro střelivo s okrajovým zápalem, jejichž celková délka je menší než 280 mm,

...

Takže záleží na tom, jak moc chceš být věrný pojmu "Lupara" - klasická lupara má asi totiž délku kratší než 280mm a tudíž je to IMHO kategorie B, jako když vyšije.

K těm ostatním dotazům se povolaný necítím :)

PS: Editováno, odkazoval jsem na špatný bod daného odstavce zákona...



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#3 » úte 2. srp 2011, 12:34

Co má okrajový zápal společného s brokovnicí?

Zbraněmi kategorie B jsou (mimo jiné):

b) krátké jednoranové nebo víceranové zbraně pro střelivo se středovým zápalem,

tudíž platí :

10. Krátká zbraň - palná zbraň, jejíž délka hlavně nepřesahuje 300 mm nebo jejíž celková délka nepřesahuje 600 mm.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#4 » úte 2. srp 2011, 12:38

Přechod mezi komorou a hlavní nemusí být vždy viditelný, ráže by měla být na hlavni vyznačena a delší náboj tam pravděpodobně nedáš.

Uživatelský avatar
bacil.357
Příspěvky: 71

Příspěvek#5 » úte 2. srp 2011, 12:52

já myslím, že k tomu "B" ještě patří dodat:

f) dlouhé opakovací nebo samonabíjecí zbraně s hladkým vývrtem hlavně, jejichž délka hlavně je menší nebo je rovná 600 mm,


protože se může zkracovat i brokovnice už zařazená jako zbraň B, takže se o změnu kategorizace zbraně žádat nemusí...



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#6 » úte 2. srp 2011, 13:03

Broková dvojka je opakovací nebo samonabíjecí zbraň? :shock:

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#7 » úte 2. srp 2011, 13:22

Je to jak píše Patrik, aby broková dvojka zůstala v kategorii C tak musí mít hlavně min. 300mm a celkovou délku min.600mm. Klasická lupara tak jak vznikla pažbu normálně má, jen zkrácené hlavně kvůli pohodlnému nošení. Venkovani na Sicílii ji tahali pořád u sebe jako dneska v Afgánu kalacha :D . Pokud bych dělal luparu s pistolovkou tak bych laufy udělal 40cm případně i říznout závit na čoky a zbývá 20cm na baskuli a pohodlné držení. 30cm hlavně jsou hroznej kropáč.
Do komory 65mm náboj 7Omm v pohodě nabiješ a i bez problémů vystřelíš. pokud to nebude jednotná tak se nic moc se neděje. Otázka je pro to dělat, cenový rozdíl není veliký vzhledem k počtu nábojů které z lupary vystřílíš.



Rogusu
Příspěvky: 3

Příspěvek#8 » úte 2. srp 2011, 13:44

sided píše:Pokud bych dělal luparu s pistolovkou tak bych laufy udělal 40cm případně i říznout závit na čoky a zbývá 20cm na baskuli a pohodlné držení. 30cm hlavně jsou hroznej kropáč.

No toto zní docela pěkně, poměřím až to budu držet v ruce :) Pokud by tedy zůstala v céčku, dá se tvrdit, že takto jsem to pořídil? Nebo si to mohou nějak ověřit? Nechce se mi ještě vyběhávat zkušebnu, na který počítám že by trvali...

sided píše:Do komory 65mm náboj 7Omm v pohodě nabiješ a i bez problémů vystřelíš. pokud to nebude jednotná tak se nic moc se neděje. Otázka je pro to dělat, cenový rozdíl není veliký vzhledem k počtu nábojů které z lupary vystřílíš.


No, já chtěl právě časem, až sním hodně špenátu, zkusit vystřelit slugem :) Nejkratší, co jsem našel po zběžném kouknutí na net, byl 67.5mm. Je to teda čistě teoretická otázka, protože netuším, zda se k tomu někdy odhodlám :) Mám docela respekt k tý ráži, neb původně jsem sháněl spíš šestnáctku :)

Uživatelský avatar
sided
moderátor
Příspěvky: 3754

Příspěvek#9 » úte 2. srp 2011, 13:48

16 kope stejně jako 12 , SB Practical je 63,5mm http://www.sellier-bellot.cz/cesky/brok ... roduct=161 . Pokud se nezmění kategorizace tak teoreticky na zkušebnu nemusíš, otázka je jestli to po takové úpravě dá puškař bez zkušebny z ruky........

Uživatelský avatar
koko
Příspěvky: 46

Příspěvek#10 » úte 2. srp 2011, 13:52

Sam premyslim alespon o zkraceni hlavní a pazby na delku 61cm.

Uživatelský avatar
bacil.357
Příspěvky: 71

Příspěvek#11 » úte 2. srp 2011, 13:54

jo jasně zapomněl jsem, že chtěl brokovou dvojku.
proto jsem psal o opakovací brokovnici, kterou také plno lidí zkracuje. už mlčím ;)



Rogusu
Příspěvky: 3

Příspěvek#12 » úte 2. srp 2011, 14:28

Tož já čekal, že to kopne víc :) Na druhou stranu, zatím jsem brokovnicí nedotčený, střílel jsem z ní jen jednou :) Až co jsem zjistil, že lupaře ve své podstatě nic nebrání, tak jsem začal pátrat :)
Stejně tak s tou zkušebnou jsem moc důvodů pro ni neviděl. Z laického pohledu nic podstatného neodebírám :) Tou zbytečnou délkou to už beztak jenom letí a dlouhá pažba na konci je taky jenom dřevo, ne? :)
A tedˇ jsem právě našel levnou lancasterku, což mi pro luparu přijde fajn, neb si ji natáhnu až bude nutno (čímž si nenápadně ověřuju, že to chápu dobře a hammerleska toto neumí :) )
Jinak díky za link, koukám že to asi zas tak ojedinělý problém není :) a nejjednodušší je nechat ji delší. Akorát si musím změřit kastlík u auta, jestli se tam nacpe ;)

Uživatelský avatar
muzzleloader
Příspěvky: 127

Příspěvek#13 » pon 26. bře 2012, 18:05

Neni problem ji fiknout az u baskule a zkratit pazbu u pistolovky.Ale musi to delat puskar,jelikoz musi dat bacha aby nevypadal pri rezani vyvrt a svazek musi sletovat a zalestit usti.Nasledne to hodit na zkusebnu,nejlepe primo dotycny puskar.Ale radsi jeste s pazbou.Na vedlejsich forech se to resilo a nekdy zkusebna drzkovala,ze z toho bez pazby strilet nebudou.Uriznout se da po zkusebne.V PZ bude stat:pistole dvouhlavnova brokova.
Hlavne bacha na kvalitu vyvrtu,pokud bude byt i jen trochu vypadany,tak to neprojde a lupara nedostane stempl.Bude pak chudak viset na zdi.Jednou jsem z toho strilel a nic hrozneho se nedelo.Cekal jsem hroznou drbu,ale nekonala se.Od pasu obema rukama uplne v klidu.Dokonce i slugem.
Nedoporucuju lankasterku,vypada styloveji a je i bliz k originalu,ikdyz se vedou dohady,jestli to na te sicilii opravdu nekdo pouzival.Dva mesice jsem tam makal a nekolika lidi se ptal.Mladi tvrdili,ze jo,ale stari rikali,ze by flintu s tak kratkyma laufama na vlka nepouzili.Nehlede na to,ze nikdo mi nedokazal rict,jestli tam nekdy vlci zili.Neni tam zadna zver.Jen ptaci,a lisky.A samozrejme hospodarsky dobytek.Lankasterka drhne kohouty o odev.
Kazdopadne nejak ten nazev vzniknout musel.Lupara/Canis Lupus(Lupo) vlci puska?Tezko rict kde je pravda.



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#14 » pon 26. bře 2012, 20:53

muzzleloader píše: nekdy zkusebna drzkovala,ze z toho bez pazby strilet nebudou.


Zkušebna má v podmínkách, že zbraň ke zkoušení převezme pouze kompletní.

http://www.cuzzs.cz/index.php?topic=14

Zbraň může být přijata jen v případě, že je předávána úplně dohotovená, nenabitá, schopná střelby, s nepoškozenou pažbou, vyčištěná a s požadovaným počtem nepoškozených spotřebních nábojů (2 ks na 1 nábojovou komoru).

Uživatelský avatar
muzzleloader
Příspěvky: 127

Příspěvek#15 » pon 26. bře 2012, 22:03

Jojo to vim,jen to nekomu proslo uz se zkracenou pazbou a nekomu ne.Ale mohlo to byt v delsim casovem useku od sebe a mohlo se narazit na jine lidi.Pokud vyrobim dvouhlavnovou brokovou pistoli,tak urcite nebude mit puskovou pazbu.Tedy je v poradku,s kompletni pazbou,jelikoz pistole ma jen pistolovou rukojet a tu tahle zbran ma.Nebo ne?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů