Výběr brokovnice - pumpa/automat

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#211 » úte 13. říj 2020, 13:58

První náboj do komory a až pak další do trubky je samozřejmě u semi základní pravidlo.
Existují ale semi brokovnice, které u kterých lze bez mačkání postranního tlačítka nabít trubku bez nutnosti posouvat závěr. Jedním natažením závěru se pak náboj z trubky podá na klapku a zasune do komory. V tomhle mají výhodu klony Rem 1100 s ovládáním záchytu závěru vkomponovaným zespoda do klapky, že nepotřebují "třetí" ruku k odjištění trubky zásobníku :) .

Semi brokny jsou zajímavé tím, že víceméně každá má nějakou zajímavou odlišnost v ovládání. Je dobré si tu svoji osahat, zjistit její možnosti a podle toho drilovat. Někteří majitelé občas ani netuší, co zrovna ta jejich umožňuje. 8-)



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#212 » úte 13. říj 2020, 18:12

No jasne, prvni naboj pres okynko a do komory a zbytek do trubky. Jedine teda to cruiser ready, ale to jak jsme si rekli je neobvykla vec v nasich koncinach. Ja mam jenom obyc pumpu, takze tady takovy veci nemusim resit vubec.

Uživatelský avatar
Igrlik
Příspěvky: 499

Příspěvek#213 » úte 13. říj 2020, 19:41

Akú výhodu by mala priniesť "vratná pružina" napríklad na pumpe Uzkon TRX (montovaná od výrobcu), ktorá tlačí predpažbie dopredu?
Vidím iba nevýhodu napríklad v tom, že ak chce strelec dať prvý náboj do otvoreného okienka, musí držať predpažbie silou proti tejto pružine, čo môže byť nepohodlné a nepraktické...



LordSalix
Příspěvky: 578

Příspěvek#214 » stř 14. říj 2020, 08:19

Možná už to měli tak moc rozhrkané, že to podepřeli pružinou a udělali z nouze ctnost :D

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#215 » stř 14. říj 2020, 10:26

No nevím jak u TRX, ale je to u Uzkoních brokovnic se zásobníkem, které mají tu vynikající konstrukční vlastnost, že jdou předpažbím otevřít v okamžiku výstřelu. :roll: Proto tam dali pružinu, aby to kladlo nějaký odpor.



antonspelec
Příspěvky: 1172

Příspěvek#216 » pát 20. lis 2020, 23:47

Béďa píše:Tak jsem pořídil 1301 co je v akci. Pár postřehů, třeba se to někomu bude hodit...
1. Je to starší verze bez choku a s původním tlačítkem vypouštění závěru. Právě tlačítko bylo předmětem kritiky, protože zároveň umoznije vybiti zásobníku a při náhodném dotyku si způsobí závadu. Řeší to doplňkový díl od Beretty kterým tuto funkci vyřadím a jen vypouští závěr.

2. Kvalita zpracování není jak u DT11 ale pořád je to Beretta. Kvalita zpracování i vnitřních dílů je velmi solidní. Ne nadarmo je v US pokládána v úpravě od Langdon Arms za nejlepší taktickou brokovnici.

3. Bolavým místem je tuning, buď mám k dipozici několik dílů přímo od Beretty nebo super kvalitní a drahé díly od Langdon Arms. Není problém dát do tohoto tunningu cca 20000.

4. Na druhou stranu origo plasty od Beretta jsou nadprůměrné kvalitní, ergonomie super, můžu měnit nejen délku pazby ale i sklon přiloženým podložkami. Dle mě není potřeba jít do drahého tunningu.

5. S prodluzku zásobníku přijdu o poutko na řemen. Řeši to díl od Beretty který dám mezi prodloužení a závit. Rovnou jsem vzal i nejsilnější botku s tloušťkou 25mm. Musí to být velikost Hunter. Původní má snad 5mm a střelba v létě v triků s ní musí být intenzivní zážitek i s 24gr.
Nová prodloužila pazbu a teď má pro mě ideální parametry. Délka se ale měnit i pomocí. Přiložených podložek.

Objevil jsem univerzální držák nábojů na bok, nalepovací od gundoctor. Je to z tiskárny na samolepicí zip od 3M. Plast je masivní a zatím to drží ukazkově.
Na pazbu jsem dal neoprenové držák nábojů od Dasty, funguje, cena přívětivá.
Nevím jak poresit uchycení na baterku....diky prodluzce se nedá dát na hlaven objímka s railem, tedy alespoň ta co jsem objevil.

Díky miridlum to není uplne to pravé na závodění, kdo chce univerzální brokovnici tak nejkratší model comp je lepší volba, ale ta cena...

Taky pridam svych par postrehu z vlastnictvi teto zbrane. Zatim mam nastrileno cca 500 kousku, takze porad v zabehu, ale nejake poznatky by byly.

Kupoval jsem z druhe ruky, minimalne strilenou, taky z te varky od Vavrecky.

Vsecko, co jsem do ni zatim naladoval, bez problemu cyklovala a vystrelila...od zakladnich 24gr (zkouseno asi pet ruznych znacek) pres ruzne buckshoty az po super magnum slugy. Zatim ani jedina zadrzka a klepu na drevo, aby to tak vydrzelo.
To same se neda rict o pumpe v podobne cenove relaci, kterou jsem mel pred touhle semi-auto a ktera sla zanedlouho z domu.

Kvalita zpracovani mi taky prijde solidni, dobrej je drsnej checkering plastu, kterej neklouze ani v lete, kdyz se mi poti ruce a nesnesu rukavice. Hodne mi vyhovuje, jak je zbran lehka, zadna unava ani pri delsim a intenzivnim pouzivani.

Miridla jsou OK. Zadna tercovka to stejne neni a na tech 25m, co s ni chodim, se da slugem trefit vic nez moje ruce a oci zvladnou. Mozna casem stejne pridam kolimator.

Kapacita 7+1 je papirove dostacujici, ale vzhledem k rychlosti cyklovani zbrane to v realu zmizi velmi rychle.

Fabricka botka je k nicemu. 24gr a 28gr se da strilet relativne bez bolesti (ovsem modriny jsem z toho v tricku mel), ale naslapanejsi strelivo uz je velky spatny. Nakonec jsem to poresil originalnim US Limbsaverem-konkretne modelem AirTech Precision-fit Recoil Pad - 10817. Pasuje uplne presne, tloustku ma cca 1 palec a pro me osobne to pazbu prodlouzi tak akorat. Ale hlavni je ucinek...24gr a 28gr v podstate clovek neciti...naslapanejsi strelivo je sice citit, ale nekopne, spis jen tak zatlaci. Modriny nemam ani kdyz strilim v tricku a dve hodiny v kuse. Cili tenhle upgrade vazne doporucuju. Velmi ho ocenil prakticky kazdy, komu jsem zbran pujcil.

Jinak pripadnej tuning jsem zatim neresil, ale znamej z USA, co ji ma taky, doporucuje veci od Mesa Tactical, tak uvidim casem.

Abych to shrnul, tak kdybych si mel vybrat nejzabavnejsi zbran ze svyho trezoru, kterej aktualne pretejka, byla by to prave tahle brokovnice. A priznavam se, ze kdyby mi tohle nekdo rekl pul roku zpatky, myslel bych si, ze se zblaznil...ale holt obcas proste plati, ze odrikanyho chleba nejvetsi krajic.



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#217 » sob 21. lis 2020, 17:31

@antonspelec Ze zvedavosti, ktera pumpa to sla z domu?



antonspelec
Příspěvky: 1172

Příspěvek#218 » sob 21. lis 2020, 18:41

Benelli Supernova



Béďa
Příspěvky: 809

Příspěvek#219 » ned 22. lis 2020, 18:21

Nemáte někdo typ na montáž na hlaveň s weaverem pro baterku pro Beretu 1301?

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1695
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#220 » ned 22. lis 2020, 19:34

antonspelec píše:Benelli Supernova

Tobě závadila Supernova? Pumpa se kterou střílí vsichni top IPSC střelci ? To jsi dost smolař :)



antonspelec
Příspěvky: 1172

Příspěvek#221 » ned 22. lis 2020, 23:10

Njn, nemuze bejt vzdycky posviceni. A zavadila je jeste slaby slovo. Byl to nejhorsi sunt, co jsem kdy mel tu smulu koupit...pritom by clovek rekl, ze na dvou trubkach nad sebou neni co zkazit...no, sam jsem se presvedcil o tom, ze je. A to jsem si schvalne vybral tuhle pumpu, kvuli povestem o jeji spolehlivosti. Ale beru to pozitivne-zbavil jsem se ji a jeste zkusil vyse uvedenou semi-auto. A po zkusenostech s ni jsem zjistil, ze zadnou pumpu fakt nepotrebuju...



blackrifle
Příspěvky: 30

Příspěvek#222 » ned 22. lis 2020, 23:51

A ta Benellka byla funglovka, takže se to vyřešilo reklamací u prodejce? Nebo z druhé ruky, tzn. mohla být napadená kutilem a teď se s ní trápí nový majitel?

Uživatelský avatar
McFly
moderátor
Příspěvky: 1695
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#223 » pon 23. lis 2020, 03:35

antonspelec píše:Njn, nemuze bejt vzdycky posviceni. A zavadila je jeste slaby slovo. Byl to nejhorsi sunt, co jsem kdy mel tu smulu koupit...pritom by clovek rekl, ze na dvou trubkach nad sebou neni co zkazit..

Napíšeš víc? Samotného mě to zajímá, protože tech zbraní mám mezi známými co vidáam po závodech hned několik a všechny šlapou jak hodinky.



koudak
Příspěvky: 328

Příspěvek#224 » pon 23. lis 2020, 07:19

No mne hlavne moc neni jasny jak muze pumpa neco nebrat. Prece to cyklujes rucne tzn to ma byt ta nejvetsi vyhoda vuci poloautomatu kde brokovnice jsou povestny nespolehlivosti co se tyce streliva.

Uživatelský avatar
Petzold
Příspěvky: 1146

Příspěvek#225 » pon 23. lis 2020, 09:07

No to bys koukal, kolik pump dokáže "něco nebrat" a posrat se tak, že se musí rozebrat doslova kladivem. :lol: Vyjádření, že " poloautomatický brokovnice jsou pověstný nespolehlivostí co se týče střeliva" má asi tak stejnou relevanci, jako kdybys řekl, že "dýzly od Fauvéčka jsou pověstné nespolehlivostí, když do nich naleješ špatnou naftu". ;)

Samonabíječky jednoho výrobce mají většinu dílů spoušťového, podávacího a závěrového mechanismu shodnou s pumpou, kterou vyrábí. Jediný rozdíl, u plynových brokovnic, je ten, že místo onanováním předpažbím je tam plynový mechanismus, který dělá úplně stejnou práci jako předpažbí u pumpy. Stačí zaslepit přepouštěcí kanály, přidat pohyblivé předpažbí a nějaké drobné úpravy a ze samonabíječky by byla pumpa.

I Benelli se, jako každé fabrice, může něco smeknout. Je to ale překvapivé. Skoro bych si taky vsadil na zásah kutila ?

Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti