CZ 805



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#1 » čtv 18. úno 2010, 13:40

Převzato z Novinky .cz
202680-gallery1-nmwkx.jpg



„Útočná puška CZ 805 je zcela nová zbraň vytvořená jedenáctičlenným týmem vývojového oddělení zbrojovky. Nevychází z žádného staršího konceptu,“ uvedl technický ředitel České zbrojovky Radek Hauerland.

Její předností je podle konstruktérů modularita. Na rozdíl od jiných útočných pušek světových výrobců mohou vojáci jednoduchou výměnou hlavně, závorníku a zásobníku změnit ráži.

Podle konstruktérů tak mohou pušku využít všechny složky armády a jiných ozbrojených sborů.

Technický šéf ČZ Uherský Brod Radek Hauerland předvádí nový model pušky CZ 805.

„Když si vezmete jako příklad Česko, tak tato vlastnost umožňuje využít zásoby staršího střeliva a přitom stejná zbraň bude kompatibilní s ráží NATO a do budoucna bude připravena na případné další změny ráží, které mohou nastat,“ přiblížil Hauerland pro Právo.
760 ran za minutu

Kadence u brodské pušky dosahuje 760 ran za minutu a v tomto ohledu se řadí mezi špičku. Převyšují ji pouze americká M16 s 800 ranami a francouzská zbraň FAMAS až s tisíci ranami za minutu.

CZ 805 má navíc oproti některým konkurentům sklopnou pažbu. Díky ní je zbraň nejen skladnější a pohodlnější pro přenos, ale také bezpečnější pro střelce, který při střele pociťuje menší tlak na lícní kost. CZ má totiž kvůli sklopné pažbě posunuto vratné ústrojí.

„Například útočná puška M16 má na rozdíl od naší zbraně vratné ústrojí až v pažbě a rána se přenáší přímo do hlavy, kterou má voják položenou na pažbě. Spousta střelců to špatně snáší,“ tvrdí technický ředitel.

Další výhodou je oproti konkurentům vyměnitelnost zásobníků do CZ 805. „Máme sestrojeny vlastní třicetiranné zásobníky, ale v případě výměny zásobníkové šachty lze používat zásobníky amerických pušek M16, M4, AR-15, německé HK 416 a dalších typů těchto útočných zbraní,“ sdělil Hauerland.

Na pušce je i množství montážních lišt, na zbraň je tak možné připojit příslušenství, jako je denní či noční zaměřovač, rukojeť s dvounožkou, granátomet, bojový nůž, svítilna, laserový značkovač a další.
Pro leváky i praváky

„Výhodou je také režim střelby – zbraň umožňuje střílet jednotlivými ranami, dvourannou dávkou a plnou dávkou. Ovladače zbraně jsou plně oboustranné, napínací páka je otočitelná na druhou stranu. Z pušky tak může bez problémů střílet pravák i levák,“ řekl Hauerland.

Ve své kategorii patří brodská CZ 805 k nejlehčím zbraním. Váží 3580 gramů. Účinný dostřel kolem 500 metrů je srovnatelný s M16, zde však dominují belgické Herstal F2000 a FN FAL.

Nová CZ 805 má nahradit pušku vzor 58, která českým vojákům slouží již půl století a fakticky zůstává jednou z nejstarších položek ve vybavení a výzbroji české armády.

Přestože jde o zbraň na svou dobu spolehlivou, je v současné době podle armády zastaralá.

Sestrojením CZ 805 je brodská zbrojařská firma schopna ozbrojeným složkám nabídnout kompletní sortiment.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Poradce02
Příspěvky: 329

Příspěvek#2 » čtv 18. úno 2010, 14:04

Je známa už i cena a nějaké výsledky zkoušek?

Uživatelský avatar
hetzer
Příspěvky: 81

Příspěvek#3 » čtv 18. úno 2010, 14:29

pry je drazsi nez SCAR :lol:



Patrik
moderátor
Příspěvky: 3539

Příspěvek#4 » čtv 18. úno 2010, 22:23

Stránky věnované speciálně CZ805 http://www.cz805.cz

Uživatelský avatar
Otík
Příspěvky: 28

Příspěvek#5 » sob 18. pro 2010, 22:16

Celkem podařené propagační videjko:

http://www.gunmoviespro.com/cz/?p=galer ... ml&galID=3

Symbolicky se tam v souboji s 805 mihne i nějaká ta 58 ;)

Sympatická je mi ta možnost střelby dvourannou dávkou - to by se mi líbilo na mé pistoli pro IPSC :)

Uživatelský avatar
jakde
Příspěvky: 140

Příspěvek#6 » sob 18. pro 2010, 22:49

V jakém čase se tam objeví 58? Asi mám vlčí mlhu, ale ani napodruhé jsem si jí nevšiml. :geek:

Uživatelský avatar
Otík
Příspěvky: 28

Příspěvek#7 » ned 19. pro 2010, 01:18

jakde: na hranici 02:32 a 02:33 min., detail tváře "nepřítele" v jakési vlněné čepici a cca 2/3 jeho zbraně - vypadá to jako kosa se sklopkou. Mám takový dojem, že ji má zajištěnou ;)

Uživatelský avatar
jakde
Příspěvky: 140

Příspěvek#8 » ned 19. pro 2010, 10:41

Díky, jsem slepejš. :oops:

Mám dojem, že jí má na jednotlivé rány, šetřílek. :)

Uživatelský avatar
smety
Příspěvky: 155
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#9 » ned 19. pro 2010, 11:39

Mě spíš zaráží hmotnost: 3,58kg. Vzor 58 má 2,91kg. 3,58kg je docela dost, nechtěl bych se s tím tahat nějakou větší štreku. Ale ona ani m16(její upravené verze dnes používané americkou armádou) není taky žádný peříčko.
jinak cz 805 přímo na stránkách Uherského Brodu:
http://www.czub.cz/cz/catalog/86-ozbroj ... EN_A1.aspx

Uživatelský avatar
jakde
Příspěvky: 140

Příspěvek#10 » ned 19. pro 2010, 12:34

smety: Je docela těžká, ale zase se ušetří váha na patronách (v případě 5,56x45 NATO). Výše zmíněný SCAR má asi o třicet deka méně (při srovnatelné délce hlavně).



Vlada
Příspěvky: 32

Příspěvek#11 » ned 19. pro 2010, 15:30

Coz o to, ze je tezsi nez vz. 58 mi neprijde divny, co mi prijde divny, ze i pres velice podobnou technologii a konstrukci (nekdo by mozna rekl sproste obslehnuti asi tak pulky zbrane) vazi CZ 805 v 5,56 tolik, co SCAR v 7,62x51 :)

Uživatelský avatar
smety
Příspěvky: 155
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek#12 » stř 10. srp 2011, 12:21


Zpět na

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů